تاریخچه خانه هوشمند

تاریخچه سیستم های اتوماسیون و خانه های هوشمند

اگر بخواهیم از ابتدا تاریخچه سیستم های اتوماسیون و خانه هوشمند را مورد بررسی قرار دهیم به سالهای اغازین قرن بیستم میلادی خواهیم رسید. شاید استفاده از کلمه ” هوشمند ” برای دستگاه های ساخته شده در این زمان زیاد مناسب نباشد ولی جرقه آغاز زندگی به صورت مدرن در این زمان زده شد. بین سالهای 1900 تا 1920 که هنوز تمامی کار ها به صورت دستی و سنتی انجام می پذیرفت، اولین یخچال های خانگی به بازار آمدند، تستر ها وظیفه گرم کردن نان ها را به عهده گرفتند ، خشک کن ها جای گزین بند های لباس شدند و لباس شویی ها جای حوض ها و تشت های رخت شویی را پر کردند.

اما به صورت دقیق تر در بین سالهای 1966 و 1967 دستگاهی معرفی شد به نام ECHO IV که قادر بود دستورات غذایی یا لیست های خرید را در خود ذخیره کند ، به صورت محدود لوازم خانه را خاموش روشن کند و کنترل اندکی روی سیستم تهویه انجام دهد.

تاریخچه خانه هوشمند

در سال 1975 پروتکلی معرفی شد تحت عنوان پروتکل X10 که میتوان از آن به عنوان یکی از اولین پروتکل های سیستم های هوشمند نام برد. X10 از فرکانس های رادیویی برای انتقال اطلاعات استفاده می کرد. تا سال 1978 استاندارد X10 تنها شامل یک رله 16 کانال ، ماژول روشنایی و ماژول هایی برای قطع و وصل کردن وسایل خانه بود و پیشرفته ترین تکنولوژی آن ماژول تایمر به حساب می آمد.

سیستم های BMS ابتدایی ترین تجهیزات هوشمند سازی بودند که در سیستم های تاسیساتی مورد استفاده قرار می گرفتند. این تجهیزات که شامل تعدادی رله ، سنسور و فرمان دهنده بودند تنها قادر بودند بر اساس یک سری پارامتر از پیش تعیین شده تغییراتی را در عملکرد سیستم های تاسیساتی ایجاد نمایند. سیستم های بی ام اس به صورت دوره ای نیاز به باز بینی و بررسی داشتند و بدون وجود اپراتر این تجهیزات استفاده از آنها توجیه کافی نداشت.

تجهیزات knx

KNX اغازی بر سیستم های هوشمند کنونی

در سال 1990 میلادی 15 کمپانی فعال در زمینه تجهیزات الکترونیکی در شهر بروکسل کشور بلژیک اتحادیه ای راه اندازی کردند و نام آن را EIBA نهادند. ایده ی اصلی آنها ادقام سیستم انتقال اطلاعات BUS با تجهیزات برقی کنونی بود. اولین محصول تایید شده توسط این انجمن در سال 1992 توسط شرکت زیمنس تولید شد که یک کوپلر با استاندارد EIBA بود.

در سال 1993 نرم افزار ETS به عنوان نرم افزار برنامه ریزی این سیستم ها معرفی شد. و بین سالهای 1992 تا 1997 مراکز اموزشی مختلفی برای آموزش این سیستم به فعالان حوزه برق تاسیس گردید.

در گذشت این سال ها شرکت های زیادی به این انجمن پیوستند و در حال حاضر میتوان گفت بزرگترین اتحادیه سیستم های هوشمند متعلق به انجمن KNX  می باشد.

تاریخچه خانه هوشمند