آنچه در این صفحه می خوانید:

آینده اینجاست! از تنظیم نور و روشنایی اتاق‌ها، کنترل دما و سرمایش گرمایش، گرم‌شدن استخر، تنظیم موسیقی و سینمای خانگی، اکنون می‌توانید از راحتی، ایمنی و مزایای اقتصادی فناوری خانه هوشمند بهره‌مند شوید.

اگر به دنبال هوشمند سازی ساختمان خود هستید، اجزاء خانه هوشمند که در ادامه ذکر شده را بررسی کنید که می‌تواند خانه معمولی شما را به مکانی تبدیل کند که با آسایش و راحتی کامل زندگی کنید.

خانه هوشمند چیست؟

خانه هوشمند به خانه‌ای گفته می‌شود که در آن می‌توان وسایل و دستگاه‌ها را با استفاده از تلفن همراه یا سایر دستگاه‌های شبکه از راه دور کنترل کرد. دستگاه‌های موجود در یک ساختمان هوشمند به هم متصل می‌شوند و به کاربر این امکان را می‌دهد که عملکردهایی مانند دسترسی امنیتی به خانه، دما، نور و سینمای خانگی را از راه دور کنترل کند.

یک ساختمان هوشمند به صاحبان خانه امکان کنترل وسایل خانگی، چراغ‌های روشنایی و سایر دستگاه‌ها را از راه دور با استفاده از تلفن هوشمند یا تبلت از طریق اتصال به اینترنت می‌دهد.

خانه‌های هوشمند را می‌توان از طریق سیستم‌های بی‌سیم یا سیم‌دار (کابل) راه‌اندازی کرد.

شاید بتوان یکی از مهم‌ترین مزایایی که برای این فناوری هوشمند دارد، راحتی و صرفه‌جویی در هزینه برای صاحبان خانه را ذکر کرد.

خانه‌های هوشمند چگونه کار می‌کنند؟

اجراء خانه هوشمند با استفاده از یک پروتکل مشخص با یکدیگر در ارتباط قرار میگیرند. این استاندارد ها که هم در انواع سیمی و هم بی سیم موجود هستند، با امنیت بسیار بالا اطلاعات را بین تجهیزات هوشمند انتقال می دهند. کاربران خانه های هوشمند از طرق شبکه محلی یا اینترنت امکان دسترسی به قسمت های مختلف خانه هوشمند را دارند.

با توجه به اینکه ارتباط این تجهیزات با یکدیگر از استاندارد های متداول شبکه ای متفاوت بوده و پروتکل های مخصوص به خود را دارا هستند، امنیت شبکه های این تجهیزات بسیار بالا می باشد.

در خانه های هوشمند سیمی، سیم کشی ساختمان با حالت سنتی متفاوت است، به شکلی که کلیه مصرف کننده ها و فرمان دهنده های سیستم به یک تابلو مرکزی متصل می شوند و امکان کنترل یکپارچه را به وجود می آورند. اما استاندارد های بی سیم بیشتر مناسب خانه هایی است که امکان تغییر سیم کشی در آنها وجود نداشته و به نوعی ساخته شده به حساب می آیند.

بنابراین بجای استفاده از تابلوی مرکزی، اجزاء را در قسمت های مختلف خانه نصب میکنیم و ارتباط بین تجهیزات به صورت بی سیم خواهد بود. نکته قابل توجه در این نوع سیستم های هوشمند این است که تنها ارتباط بین تجهیزات هوشمند به صورت بی سیم انجام می پذیرد و ارتباط تجهیزات با مصرف کننده ها و فرمان دهنده ها به صورت سیمی اتفاق می افتد.

سیستم های بی سیم به صورت کلی در شرایطی مشابه، در حدود 30 تا 50 درصد از سیستم های هوشمند سیمی گران قیمت تر هستند و یکی از مهم ترین دلایل این موضوع، عدم امکان تجمیع سیم کشی می باشد.

ویدئو معرفی خانه هوشمند لوکسون

مزایا و معایب خانه های هوشمند

نصب سیستم فناوری خانه‌های هوشمند راحتی صاحبان خانه را فراهم می‌کند. کنترل لوازم‌خانگی، کنترل دما، روشنایی و سایر ویژگی‌ها با استفاده از دستگاه‌های مختلف، صاحبان خانه می‌توانند همه آنها را با استفاده از یک دستگاه و معمولاً از طریق تلفن هوشمند کنترل کنند.

ازآنجاکه کنترل وسایل خانه از راه دور امکان‌پذیر هستند، کاربران می‌توانند در مورد مشکلات خانه‌های خود اعلان‌ها و به‌روزرسانی‌ها را دریافت کنند. به‌عنوان‌مثال، زنگ درهای هوشمند به صاحبان خانه اجازه می‌دهد افراد را که حتی وقتی در خانه نیستند ببینند و با آنها تماس بگیرند. کاربران می‌توانند درجه دمای داخل خانه، روشنایی و لوازم‌خانگی را نیز تنظیم و کنترل کنند.

در اکثر کشورها تولید انرژی، توزیع و مصرف آن یک مسئله مهم و حیاتی است. به‌خصوص در کشورهای پیشرفته که به موضوع خیلی اهمیت می‌دهند و از طرفی هم مسئله هوای پاک و محیط‌ زیست سالم نیز قابل‌تأمل است. برای همین هوشمند سازی ساختمان‌ها به‌خاطر اینکه در مصرف انرژی صرفه‌جویی می‌کند و هزینه‌ها را کاهش می‌دهد حائز اهمیت است.

مزایای خانه های هوشمند

 • کاهش و کنترل مصرف انرژی و آب
 • بهبود بخشیدن امنیت خانه
 • افزایش ارزش و پتانسیل فروش مجدد خانه
 • افزایش راحتی
 • کنترل کامل تمام وسایل هوشمند فقط با یک دستگاه
 • صرفه‌جویی در وقت
 • کیفیت زندگی بالاتر
 • اعلان‌ها در صورت بروز مشکل
 • ابزار خوبی برای ورود افراد از راه دور است
 • ذخیره انرژی
 • صرفه‌جویی در هزینه در طولانی‌مدت
 • سفارشی‌سازی باتوجه‌به نیازهای شما
 • بهبود ایمنی در مقایسه با قفل‌های معمولی
 • خانه‌های هوشمند ممکن است برای افراد معلول مناسب باشد
 • ممکن است برای کودکان سرگرم‌کننده باشد

تجهیزات خانه هوشمند

متناسب با هر خانه و امکانات موردنیاز در آن، از تجهیزات مختلفی برای هوشمندسازی ساختمان استفاده می‌شود. مبدأ بیشتر این تجهیزات کشورهای اروپایی یا ترکیه می‌باشد.

انتخاب تجهیزات مناسب برای یک خانه هوشمند، فعالیتی مهندسی و بسیار حائز اهمیت می‌باشد. استفاده از تجهیزات باکیفیت و البته سازگار با یکدیگر باعث می‌شود علاوه بر کارایی بالاتر و استفاده از حداکثر قابلیت دستگاه‌ها، طول عمر تجهیزات شما نیز بالا رود.

استفاده از پروتکل‌های بین‌المللی نظیر KNX در هوشمند سازی، در انتخاب تجهیزات بیش از هر عامل دیگری مزایای خود را آشکار می‌سازد. زمانی که از استانداردهای محدود در برندهای خاص استفاده می‌کنید، امکان ترکیب تجهیزات برندهای مختلف با یکدیگر را نخواهید داشت.

همچنین درصورتی‌که باگذشت زمان، شرکت ارائه‌دهنده محصولات هوشمندسازی شما دیگر در عرصه رقابت نبود، زمانی که از تجهیزات با استاندارد بین‌المللی استفاده کرده باشید، شرکت‌های دیگر با زمینه فعالیت مشابه می‌توانند خدمات و محصولات مطلوب شما را ارائه کنند.

ولی درصورتی‌که از استانداردهای مخصوص هر برند که به صورت محدود و توسط خود برند ارائه می‌شود استفاده نمایید، درصورتی‌که پس از گذشت زمان نیاز به تغییر تجهیزات پیدا کردید و شرکت موردنظر دیگر فعال نبود، می‌بایست کل تجهیزات خانه هوشمند خود را تغییر دهید.

اجزاء خانه های هوشمند

چه چیزی‌هایی را می‌توان با اتوماسیون خانگی کنترل کرد؟ با هوشمند کردن خانه خود می‌توانید تجهیزات زیر را از راه دور کنترل نمایید:

خانه هوشمند

 • روشنایی داخلی و خارجی
 • سیستم‌های هشدار و امنیت
 • قفل در و پنجره
 • دمای استخر، وان آبگرم و حمام بخار
 • سیستم‌ها و بلندگوهای سینمای خانگی
 • خطوط تلفن و اینترنت
 • آبیاری حیاط
 • ترموستات
 • سایه، پرده، کرکره و پرده
 • خاموش‌کردن یا پایین آوردن آب‌گرم‌کن‌ها و عملکردهای HVAC
 • تشخیص نشت آب و گاز
 • و…
سیستم سرمایش گرمایش و تهویه مطبوع

تجهیزات خانه هوشمند خانه های هوشمند

در سیستم هوشمند سازی ساختمان، دمای پیش‌فرض برای ساختمان توسط کاربر مشخص و برنامه‌ریزی می‌شود. سیستم هوشمند تشخیص می‌دهد که چه زمانی نیاز به گرمایش است و چه زمانی نیاز به سرمایش.

درست است که این کار را ترموستات‌های قدیمی هم می‌توانند انجام دهند، اما تفاوت این سیستم در این است که مثلاً اگر سیستم گرمایشی روشن بود و درب باز شد اول سیستم هوشمند درب را می‌بندد بعد سیستم گرمایشی را دوباره فعال می‌کند که این مسئله در بهره‌وری انرژی اثر می‌گذارید.

کنترل سیستم روشنایی

سیستم روشنایی ساختمان‌ها می‌تواند برای هر قسمت به‌صورت مجزا کنترل شود. کنترل سیستم روشنایی هوشمند از راه‌های مختلف امکان‌پذیر است.

1. کنترل روشنایی بر اساس سناریو: برای این سیستم‌ها می‌توان سناریوهای مختلف تعریف کرد. مثلاً سناریوی خواب، کاربر می‌تواند بدون سرکشی به کل ساختمان از خاموشی سیستم روشنایی اطمینان پیدا کند.

2. کنترل روشنایی بر اساس حسگرها: بر اساس حسگرها سیستم روشنایی به این صورت است که سنسورها حضور افراد را حس می‌کنند و روشنایی را فعال می‌کنند و در صورت نبودن سکنه در مکان حسگرها سیستم روشنایی را خاموش می‌کنند.

3. تنظیم میزان روشنایی: براین‌اساس سیستم‌های هوشمند، روشنایی را بر اساس نور طبیعی افزایش یا کاهش می‌دهند که این روش در کاهش مصرف انرژی تأثیر به سزایی دارد.

4. سیستم پیشرفته نورپردازی: چراغ‌های دکوراتیو، نماکاری‌های، نور مخفی‌ها، RGB و تکنولوژی‌های نظیر آن در این قابلیت جای دارند.

کنترل پخش موسیقی و سینمای خانگی

در خانه خود به‌صورت هوشمند در قسمتی از خانه که دوست داشتید موسیقی پخش کنید و از پخش موسیقی دلخواهتان از طریق گوشی موبایل در فضای خانه خود لذت ببرید.

سیستم اینترکام

آیفون های تصویری در خانه های هوشمند این امکان را برای شما فراهم می‌کند که حتی در زمانی که در منزل نیستید، فردی که زنگ در را می‌زند را ببینید و حتی در را برای ایشان باز کنید. ویژگی اینترکام در برخی از این آیفون ها حتی این قابلیت را دارند که با واحد های دیگر ساختمان مکالمه صوتی و تصویری برقرار کنید.

آبیاری فضای سبز

در سیستم هوشمند سازی حتی آبیاری باغچه‌ها و فضای سبز نیز به عهده این سیستم است. این سیستم می‌تواند برای نگهداری از انواع گیاهان برنامه‌ریزی شود.

کنترل سایه

در واقع در این سیستم پرده‌ها می‌توانند با برنامه قبلی کنترل شوند. یعنی مثلاً در مواقعی که میزان نور بالا است پرده‌ها را کنار می‌زند که با این کار هم سیستم گرمایشی هم روشنایی کنترل خواهند شد و در مصرف انرژی نیز صرفه‌جویی می‌شود.

سیستم امنیتی

برقراری امنیت در ساختمان‌ها از مهم‌ترین سیستم‌هاست. در ساختمان هوشمند علاوه بر آلارم و سنسور و … سیستم‌های اکتیو نیز حضور دارند. امکاناتی که یک سیستم هوشمند در اختیار کاربر قرار می‌دهد عبارت‌اند از:

 • قابلیت فعال‌سازی سیستم بر اساس سناریوهای خاص
 • آلارم‌های فعال در صورت حضور شخصی غیرمجاز و ارسال SMS به صاحب‌خانه
 • شبیه‌سازی حضور
 • اطفای حریق
 • امکان مشاهده دوربین مداربسته از طریق گوشی تلفن همراه حتی زمانی که در منزل نیستند.

وقتی نوجوانانتان از مدرسه یا مشاغل نیمه‌وقت خود به خانه می‌آیند، می‌تواند اعلانی برای شما ارسال کند. این می‌تواند به شما نشان دهد که چه کسی جلوی درب منزل شما است و به شما امکان می‌دهد با آنها صحبت کنید، چگونه می‌توانید از طریق زنگ درب ویدئویی از امنیت کودکان در خانه اطمینان حاصل کنید.

هنگام تهیه شام، می‌توانید ویدئویی HD از بچه‌های خود را در حیاط پشتی ببینید. همچنین می‌تواند در صورت بازبودن پنجره یا بازماندن درب یا نشت آب در زیرزمین به شما اطلاع دهد.

درحالی‌که برخی از وسایل خانه هوشمند زیر چتر لوکس قرار می‌گیرند، اگر بخواهید با خیال راحت‌تر و آرام‌تر بخوابید حتی وقتی در تعطیلات در آن طرف دنیا هستید و به آرامش بیشتری می‌روید، هیچ جایگزینی برای یک سیستم امنیتی خوب خانه وجود ندارد.

اگرچه این سیستم‌ها می‌توانند ذره‌ای از بودجه شما را کم کنند، اما در طولانی‌مدت می‌توانند در هنگام کاهش هزینه‌ها و صرفه‌جویی در مصرف انرژی، با استرس و دردسر کمتری خانه خود را اداره کنند.

چرا شرکت خانه هوشمند FRitZ

شرکت فریتز به عنوان توزیع کننده انحصاری محصولات شرکت Loxone در ایران و همچنین ارئه کننده بهترین محصولات هوشمند سازی اروپایی و آسیایی، مناسب ترین راهکارها را برای ساختمان هوشمند شما ارائه می‌دهد.

همچنین سابقه 15 ساله این شرکت و بکارگیری حرفه ای‌ترین متخصص های این حرفه، تیمی قابل اعتماد و حرفه ای را از ابتدا تا مراحل نهایی پروژه در کنار شما قرار خواهد داد.

قیمت خانه هوشمند

قیمت هر ساختمان هوشمند بسته به متراژ ساختمان و البته قابلیت هایی که مورد نیاز می باشد، بسیار متفاوت است. پروتکل انتخاب شده، مبدا سازنده محصولات هوشمند و لوازم جانبی نیز از دیگر عواملی هستند که در قیمت خانه هوشمند تاثیر گذار می باشند. شما می توانید به راحتی و به رایگان استعلام قیمت خانه خود را از ما دریافت کنید.

مشاوره و یا درخواست هوشمند سازی خانه

آیا علاقه‌مندید شما هم خانه هوشمند داشته باشید؟ ما برای مشاوره و اجرای پروژه‌های هوشمند شما در کنارتان هستیم. اهمیتی ندارد که خانه شما ساخته شده یا در حال ساخت است. ما آن را برای شما هوشمند می‌کنیم.

جهت مشاوره با شرکت تماس حاصل نمایید.

شرکت فریتز، نماینده انحصاری محصولات لوکسون (Loxone) در ایران

خیابان سهروردی، ساختمان کاژه، طبقه سوم
1516 3779 031
584 60 40 0913

سؤالات متداول

یک خانه هوشمند چه کاری انجام می‌دهد؟

یک‌خانه هوشمند به صاحبان خانه امکان کنترل وسایل خانگی، کنترل دمای خانه، چراغ و سایر دستگاه‌ها را از راه دور با استفاده از تلفن هوشمند یا تبلت از طریق اتصال به اینترنت می‌دهد.

خانه‌های هوشمند را می‌توان از طریق سیستم‌های بی‌سیم یا سیم‌دار راه‌اندازی کرد. فناوری خانه هوشمند راحتی و صرفه‌جویی در هزینه را برای صاحبان خانه فراهم می‌کند.

چرا من یک ساختمان هوشمند می‌خواهم؟

خانه‌های هوشمند بینش در مورداستفاده از انرژی را ارائه می‌دهند که می‌تواند به شما در بهره‌وری انرژی بیشتر و داشتن فاکتورهای زیست‌محیطی کمک کند. خانه‌های هوشمند می‌توانند مناطقی را که بیشتر از نیاز شما در انرژی استفاده می‌کنند مشخص کنند و به شما این امکان را می‌دهند که در این مناطق مصرف انرژی را کاهش داده و صرفه‌جویی کنید.

آیا می‌توان یک خانه هوشمند را هک کرد؟

اگر از اینترنت قابل‌اعتماد استفاده نشود و رمز عبور قوی برای اتصال به وسایل هوشمند اتخاذ نگردد موجب هک می‌شود.

آیا هزینه هوشمند کردن خانه گران است؟

از حدود 1000 دلار شروع می‌شود، اما ممکن است بسته به میزان سیم‌کشی شما هزینه بیشتری داشته باشد. اگر کل خانه شما از سیم‌کشی هوشمند برخوردار است، می‌توانید فناوری هوشمند را همان‌طور که می‌خواهید یا به آن نیاز دارید اضافه کنید.

آیا کسی می‌تواند سیستم امنیتی شما را هک کند؟

آیا می‌توان دوربین‌های امنیتی منزل را هک کرد؟ هر دستگاهی که به اینترنت متصل باشد می‌تواند هک شود و این شامل دوربین‌های امنیتی خانه است. دوربین‌های با سیم نسبت به دوربین‌های Wi-Fi آسیب‌پذیری کمتری دارند و کسانی که دارای حافظه محلی هستند نسبت به دوربین‌هایی که فیلم را در یک سرور مبتنی بر ابر ذخیره می‌کنند، آسیب‌پذیرتر هستند.

هزینه سیم‌کشی هوشمند چقدر است؟

هزینه سیم کشی سیستم های ساختمان هوشمند به نسبت سیستم های سنتی تقریبا 20 درصد بیشتر است.

1 نظر در “خانه هوشمند

 1. سعید گفت:

  سلام. وقت بخیر
  یه سوال در رابطه با هوشمند سازی خانه داشتم
  هوشمند کردن قفل درب خانه و چراغ ها چقدر هزینه ش میشه؟ متراژ خانه هم 120 متر هست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *