دسته‌بندی نشده

پروتکل knx چیست؟

پیش از اینکه درباره سامانه‌های هوشمندسازی خانه‌ها و به طور خاص درباره خانه هوشمند knx صحبت کنیم، لازم است یک مقدمه‌ی اساسی راجع به پروتکل knx و خانواده‌ی هوشمند داشته باشیم.

شاید الان خانه هوشمند یک بحث لوکس و با کلاس تلقی شود، و شاید به‌خاطر هزینه‌های بسیار بالای آن، درصد پایینی از جامعه توانایی اجرای این سامانه‌ها را در خانه دارند اما باید در نظر داشت در آینده‌ای نه‌چندان دور، خانه هوشمند نه یک لاکچری بلکه یک الزام برای صدور پروانه ساخت خواهد بود.

زمانی فرا خواهد رسید که شما باید دسترسی آنلاین به کلکتور آب خانه را داشته باشید، مصرف گاز روزانه‌ی منزل شما توسط اپ‌های مختلف کنترل می‌شوند، اعلام و اطفاء حریق هوشمند خانه، شما را از آتش خانمان سوز نجات خواهند داد و از این قبیل موارد.

یادمان نرود یک زمان، جنگ، بین تسلا و ادیسون برای کنترل بازار الکتریسیته‌ی آمریکا بود، اما بعدها تبدیل به یک نیاز مبرم در زندگی بشر شد. خانه‌های هوشمند نیز در آینده چنین سرنوشتی خواهند داشت؛ خانه‌ای متشکل از چندین و چند سامانه هوشمند، یک خانواده‌ای از تجهیزات هوشمند در خدمت خانه.

چرایی اینکه چنین مقدمه‌ی طولانی برای این مقاله نوشته شد، در ادامه خواهد آمد اما برای خاتمه‌ی این بخش، با یک سؤال، شما را برای ادامه بحث آماده می‌کنیم.

اگر در آینده، خانه‌های هوشمند این‌چنین فراوان بشوند، قطعاً نیازهای متنوعی به وجود می‌آیند و بنابراین شرکت‌ها و محصولات هوشمندی به بازار خواهد آمد. پس چگونه می‌توان جلوی یک هرج و مرج تکنولوژیک را در خانه گرفت؟ چگونه می‌توان نابسامانی حاصل از تعدد اپلیکیشن‌های هوشمند خانه را مدیریت کرد و مهم‌تر از همه، تکنولوژی آینده، هوشمندی خانه ما را منسوخ می‌کند؟

پیشنهاد ما به شما:   معرفی محصول: کابل Tree

برای یافتن پاسخ‌ها با ما باشید.

سامانه KNX چیست؟

صحبت را کوتاه کنیم و جواب ساده‌ای به اینکه KNX  (Konnex) چیست بدهیم. KNX یک سامانه کنترل هوشمند سیم‌کشی شده است که به ما این قابلیت را میدهد تا محصولات هوشمند شرکت‌های مختلف را به طور روان و هم‌افزا در کنار هم بکار بگیریم.

در توضیح این تعریف باید گفت این سامانه در اصل یک استاندارد جهانی برای آینده صنعت هوشمندسازی سازه‌هاست. هرچند رقبایی در این مسیر برای آن وجود دارد اما پروتکل مورد استفادهی این سامانه، حیات آن را برای مدتها و شاید همیشه تضمین کرده است.

به عبارت دیگر، شما با پیاده‌سازی KNX، یک سرمایه‌گذاری بلندمدت برای آینده خانه خود کرده‌اید. مهم نیست تنوع محصولات در آینده تا چه میزان زیاد شود، مهم این است که بر روی پلتفرم KNX، هر محصول هوشمندی، می‌تواند به محصولات قبلی اضافه شود و بدون هیچ درگیری و تداخلی به کار خود ادامه دهد و هیچگاه منسوخ نمی‌شود. در اصل KNX به‌جای منسوخ شدن، خود را با پیشرفت دنیای تکنولوژی بروز می‌کند.

علاوه بر این، شما با یک نرم‌افزار جامع، به‌تمامی سامانه‌های خانه خود دسترسی دارید. تصور کنید؛ یک نرم افزار که به تمام حساب‌های بانکی شما در بانک‌های مختلف دسترسی داشته باشد و تمامی خدمات آنها را به شما ارائه دهد، چه رؤیایی!

چرا به KNX نیاز داریم؟

پیش‌تر به این مسئله پرداختیم که برای یکپارچه سازی محصولات مختلف هوشمند نیاز به یک استاندارد داریم. اما این موضوع لایه بیرونی ماجراست. مهم‌تر از آن، وجود یک پروتکل پویا با قابلیت برقراری ارتباط با سایر پروتکل‌های بکار رفته در محصولات هوشمند است که این قابلیت به‌وسیله ی سامانه KNX فراهم می‌گردد.

پیشنهاد ما به شما:   آموزش استفاده از KNX در Loxone

به طور کلی می‌توان گفت KNX یک زبان مشترک بین تمامی پروتکل‌هایی که در حال حاضر وجود دارند و یا در آینده به وجود خواهند آمد ایجاد کرده تا ما به‌عنوان مصرف کننده این تجهیزات به‌جای داشتن چند پانل خانه هوشمند در خانه، از یک پانل واحد استفاده کنیم و فقط آپشن‌های آن را ارتقا دهیم.

کاربردهای پروتکل KNX

این یکی از ساده ترین سؤالاتی است که جواب دادن به آن به علت واضح بودن آن سخت است! ما در این مقاله تنها از واژهی خانه هوشمند استفاده کردیم. اما باید گفت هر سازه، هر ساختمان، هر موقعیت و مکانی که شما در آن حضور دارید، قابلیت هوشمند شدن را دارد. توضیح آن هم بسیار ساده است.

انسان‌ها بنا به دلایل مشخصی در یک مکان حاضر می‌شوند؛ یا برای خوردن، یا برای خوابیدن یا حتی برای رد شدن. هرچه حضور ما در یک مکان بیشتر باشد، نیازمدی ما به ارتباط با اشیای اطرافمان هم بیشتر می‌شود؛ هدف از هوشمندسازی هم دسترسی سریع‌تر و آسان‌تر به این اشیاء است. پس فکر اینکه حتماً باید قبل از واژه‌ی هوشمند، خانه بیاید را وسعت ببخشید و فضایی را که برای حتی لحظاتی در روز اشغال می‌کنید را جایگزین آن کنید، آن وقت دامنه کاربرد سامانه‌های هوشمند را خواهید یافت!

مزایای پروتکل knx

معایب پروتکل knx

امتیاز دهی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.