دانشنامه

مرکز کنترل خانه هوشمند

مرکز کنترل خانه هوشمند

مرکز کنترل خانه هوشمند، همان‌طور که از اسمش پیداست به مرکزی گفته می‌شود که از طریق آن می‌توان تمام تجهیزات و وسایل یک خانه هوشمند را کنترل کرد. اما آیا می‌دانید مرکز کنترل خانه هوشمند چگونه کار می‌کند؟

در واقع شما می‌توانید از هر کجای دنیا، تجهیزات خانه هوشمند خود را از طریق پیامک، گوشی هوشمند، کلید لمسی، ریموت، دستیار صوتی الکسا و یا خود کنترلر مرکزی هوشمند، کنترل نمایید.

یکی از ویژگی‌های منحصربه‌فرد این سیستم، امکان برنامه نویسی برای آن است. علاوه بر این می‌تواند با انواع پروتکل‌ها هماهنگ بوده و به خوبی کار کند. تعداد تجهیزاتی که توسط این سیستم مرکزی کنترل می‌شوند، نامحدود است. میزان تجهیزاتی که در یک خانه هوشمند به کار برده می‌شود بر اساس سلیقه و نوع نیاز متفاوت است.

از همین رو شما می‌توانید تمام تجهیزات، بخشی از آن و یا حتی بخشی از خانه خود را هوشمندسازی کنید. خانه هوشمند این امکان را به صاحب خانه می‌دهد که در زمان عدم حضور نگران خانه خود نباشد.

انواع سیستم مرکز کنترل خانه هوشمند

سیستم مرکزی کنترل خانه هوشمند مانند مغز انسان عمل می‌کند. واکنش و تعامل میان تجهیزات به‌واسطه آن صورت گرفته و تعیین می‌گردد. برخی از انواع این سیستم‌های کنترلی عبارت‌اند از: Zipatile, Zipabox, ZipMicro

سیستم مرکز کنترل ZipaMicro

یکی از انواع مرکز کنترل خانه هوشمند، زیپا میکرو است. تفاوت این کنترلر با سایر نمونه‌های مشابه در ابعاد کوچکی است که دارد. این اندازه کوچک موجب گشته تا به‌راحتی در هرکجا قابل جاگذاری باشد. سیستم عامل آن لینوکس بوده و از پروتکل Zwave نیز پشتیبانی می‌کند.

پیشنهاد ما به شما:   مشخصات فنی و راه اندازی Loxone Miniserver

سیستم مرکز کنترل Zipatile

یکی از بهترین سیستم‌های کنترل مرکزی زیپاتایل بوده که در سال ۲۰۱۷ توانسته جایزه Awards را دریافت نماید. از مهم‌ترین ویژگی آن‌ها امکان نصب بر روی میز و سازگاری با سیستم عامل اندروید بوده که می‌توان تمام تجهیزات را از راه دور و به صورت یکجا کنترل نمود.

سیستم مرکز کنترل ZipaBox

از دیگر سیستم‌های کنترل مرکزی خانه هوشمند، زیپاباکس است. این سیستم همچون ماژول بوده که قابل کار کردن با سایر ماژول‌ها است. با استفاده از این ماژول می‌توان تمام تجهیزات یک خانه هوشمند را، کنترل کرد. علاوه بر این قابل اتصال به سایر دستگاه‌ها و تجهیزات از طریق سیم می‌باشد. این کنترل کننده از پروتکل Zwave ، ZigBee، KNX ، P1، EnIcean نیز پشتیبانی می‌کند.

کنترل خانه هوشمند با سیستم مرکزی

دستگاه‌های یک خانه هوشمند به یکدیگر متصل شده و می‌توان از طریق یک نقطه مرکزی به آنها دسترسی داشت. تلفن هوشمند، تبلت، لپ تاپ یا کنسول بازی، قفل درها، تلویزیون‌، ترموستات‌ها، مانیتورهای خانگی، دوربین‌ها، چراغ‌ها و حتی وسایلی مانند یخچال را می‌توان از طریق یک سیستم اتوماسیون خانگی کنترل کرد.

این سیستم بر روی تلفن همراه یا سایر دستگاه‌های شبکه نصب شده است و کاربر می‌تواند برای اعمال تغییرات خاص، برنامه زمانی ایجاد کند.

لوازم خانگی هوشمند دارای مهارت‌های خودآموزی هستند تا بتوانند برنامه زمانی صاحب خانه را یاد بگیرند و در صورت نیاز تنظیمات را انجام دهند.

خانه‌های هوشمند مجهز به کنترل روشنایی، به صاحبان خانه اجازه می‌دهد مصرف برق را کاهش دهند و از صرفه جویی در هزینه‌های مرتبط با انرژی بهره‌مند شوند.

پیشنهاد ما به شما:   هوشمندسازی مدارس و مراکز آموزشی

برخی از سیستم‌های اتوماسیون خانگی در صورت مشاهده هرگونه حرکتی در خانه به صاحب خانه در صورت عدم حضورشان هشدار می‌دهند، در حالی که برخی دیگر می‌توانند در صورت بروز موقعیت‌های قریب‌الوقوع با مقامات – پلیس یا آتش‌نشانی – تماس بگیرند.

پس از اتصال، خدماتی مانند آیفون تصویری هوشمند، سیستم امنیتی هوشمند، و لوازم هوشمند همه بخشی از فناوری اینترنت اشیا (IoT) هستند، شبکه‌ای از اشیاء فیزیکی که می‌توانند اطلاعات الکترونیکی را جمع‌آوری و به اشتراک بگذارند.

اهمیت استفاده از مرکز کنترل خانه هوشمند

امنیت و کارایی از جمله دلایل اصلی افزایش استفاده از فناوری خانه‌های هوشمند است.

خانه‌های هوشمند می‌توانند سیستم‌های بی‌سیم یا سیم‌کشی یا هر دو را داشته باشند. نصب سیستم‌های بی سیم راحت‌تر است. قرار دادن یک سیستم اتوماسیون خانگی بی سیم با ویژگی‌هایی مانند روشنایی هوشمند، کنترل آب و هوا و امنیت می‌تواند چندین هزار دلار هزینه داشته باشد که آن را بسیار مقرون به صرفه می‌کند.

از سوی دیگر، سیستم‌های سیم کشی قابل اعتمادتر هستند و معمولاً هک کردن آنها دشوارتر است. یک سیستم سیم کشی شده می‌تواند ارزش فروش خانه را افزایش دهد. اما یک اشکال وجود دارد، معمولاً گران قیمت هستند. نصب یک سیستم هوشمند لوکس و سخت می‌تواند ده‌ها هزار دلار برای صاحبان خانه هزینه داشته باشد.

مزایای سیستم کنترل مرکزی خانه هوشمند

نصب یک سیستم فناوری خانه هوشمند، راحتی را برای صاحبان خانه فراهم می‌کند. به‌جای کنترل لوازم خانگی، سیستم گرمایشی و سرمایشی، روشنایی و سایر ویژگی‌ها با استفاده از دستگاه‌های مختلف، صاحبان خانه می‌توانند همه آنها را با استفاده از یک دستگاه کنترل کنند. این دستگاه معمولاً یک تلفن هوشمند یا تبلت است.

پیشنهاد ما به شما:   رستوران و کلوپ شبانه هوشمند جزیره موریس

از آنجایی که کاربران به یک دستگاه قابل حمل متصل هستند، می‌توانند اعلان‌ها و به‌روزرسانی‌ها را درباره مشکلات خانه‌هایشان دریافت کنند. به عنوان مثال، زنگ‌های هوشمند درب، به صاحبان خانه اجازه می‌دهد تا افرادی را که به درب خانه می‌آیند حتی زمانی که در خانه نیستند، ببینند و با آنها ارتباط برقرار کنند. کاربران می‌توانند دمای داخلی، روشنایی و لوازم خانگی را نیز تنظیم و کنترل کنند.

5/5 - (1 امتیاز)