کنترل لوستر با گوشی | کنترل لامپ و چراغ های خانه با موبایل

فریتز » کنترل لوستر با گوشی
کنترل لوستر با گوشی

شاید برای شما هم این سوال به وجود آمده‌باشد که چگونه لامپ را با گوشی روشن کنیم؟ خانه هوشمند این روزها بخش مهمی از دنیای تکنولوژی است و کنترل لوستر با گوشی، کنترل لامپ‌ها از راه دور، درب‌های ورودی و خروجی، پارکینگ، دمای اتاق‌ها، کنترل خانه با موبایل، کنترل چراغ های خانه با موبایل و… بخشی از امکانات این خانه‌هاست.

هوشمند سازی ساختمان این روزها کار پیچیده و دور از ذهنی نیست؛ اما لازم خواهد بود که هزینه‌هایی برای آن پرداخت کنید. در واقع از تکنولوژی‌هایی مانند لامپ‌های هوشمند، سرپیچ‌ها و همین‌طور کلید و پریزهای هوشمند حتی می‌توانید علاوه بر خانه هوشمند برای هتل هوشمند و دفترکار نیز استفاده کنید. در ادامه با شرکت هوشمند سازی فریتز همراه باشید.

در فضای داخلی بسیاری از آپارتمان‌های مدرن و خانه‌های خصوصی، لوسترهای سقفی LED با کنترل از راه دور وجود دارد. این طرح‌ها نه‌تنها نورپردازی روشن اتاق‌ها را فراهم می‌کنند و به عنوان دکوراسیون تزئینی عمل می‌کنند بلکه به دلیل عملکرد داخلی می‌توانند تغییراتی در فضای اتاق در طول روز ایجاد کنند. در برخی از مدل‌های لوستر، برد ریموت کنترل به 100 متر می‌رسد. چنین سیگنال قوی می‌تواند از دیوارها عبور کند که به شما امکان می‌دهد نور را حتی از اتاق کناری تنظیم کنید. با ما همراه باشید تا درباه کنترل روشنایی با موبایل بیشتر بدانیم.

کنترل لامپ با گوشی

در حال حاضر عمده روش‌هایی که برای هوشمندسازی لامپ‌ها و کنترل لوستر با گوشی یا کنترل چراغ های خانه با موبایل وجود دارد مرتبط با استفاده از پلاگین‌ها خواهد بود. آن‌ها می‌توانند کلیدهای برق هوشمند، انواع لامپ و همین‌طور فیش‌ها یا دوشاخه‌های هوشمند باشند.

به‌طورکلی برای این کار چند راه اصلی پیش روی شما وجود دارد که در مهمترین آن سوئیچ‌ها، لامپ‌ها و کلیدهای برق هوشمند هستند. می‌توان از ریموت‌ها و لامپ‌های طراحی شده توسط برندهای مختلف استفاده کرد و آن‌ها را با موبایل‌ها از راه دور نیز مدیریت نمود.

برای روشن کردن یک لامپ با گوشی، شما نیاز به استفاده از یک دستگاه یا اتصال هوش مصنوعی (مانند یک لامپ هوشمند) دارید که از پروتکل‌های ارتباطی مختلف پشتیبانی می‌کند. اکثر لامپ‌های هوشمند از اتصال به شبکه Wi-Fi یا Bluetooth برخوردار هستند. برای روشن کردن یک لامپ از گوشی هوشمند، ابتدا باید لامپ را به شبکه Wi-Fi خود متصل کنید و سپس از یک اپلیکیشن مخصوص (که معمولاً توسط تولید کننده لامپ فراهم می‌شود) بر روی گوشی خود استفاده کنید.

در این اپلیکیشن، می‌توانید لامپ را روشن و خاموش کنید، رنگ آن را تغییر دهید و تنظیمات دیگری را کنترل کنید. همچنین، معمولاً می‌توانید از اسپیکر صوتی گوشی خود با دستورات صوتی مثل “روشن کردن لامپ” یا “خاموش کردن لامپ” برای کنترل لامپ استفاده کنید.

خرید آیفون تصویری خانه هوشمند

از طرف دیگر، برخی از لامپ‌های هوشمند می‌توانند از تکنولوژی‌های بلوتوث Low Energy (BLE) نیز پشتیبانی کنند و بدون نیاز به اتصال به شبکه Wi-Fi کار کنند. در این صورت، باید از اپلیکیشن مخصوص یا دستگاه مرتبط با لامپ خود برای کنترل استفاده کنید. این دستگاه معمولاً از اتصال بلوتوث با گوشی شما استفاده می‌کند و از طریق آن می‌توانید لامپ را روشن و خاموش کنید و تنظیمات دلخواه خود را اعمال کنید.

کنترل چراغ های خانه با موبایل

ملزومات کنترل چراغ های خانه با موبایل

مانند راه‌اندازی هر سیستم هوشمندی در خانه و ساختمان ابتدا لازم است تا زیرساخت‌های آن نصب شود. به همین منظور برای کنترل چراغ های خانه با موبایل باید موارد زیر را در نظر گرفت.

کلیدهای برق هوشمند

اگر می‌خواهید چراغ‌های شما از طریق یک اپلیکیشن موبایل کنترل لامپ با گوشی تنظیم شود، اولین گزینه‌ای که باید به آن توجه کنید کلیدهای چراغ هوشمند است. یک سوئیچ دیواری هوشمند به شما امکان می‌دهد هر چیزی را که از طریق آن به پریز برق متصل می‌شود را کنترل کنید. این دستگاه‌ها به‌عنوان جایگزینی مستقیم برای کلیدهای داخلی سنتی عمل می‌کنند. هر دوی کلید سنتی و کلید هوشمند در یک پورت نصب می‌شوند، سوئیچ‌های هوشمند ویژگی‌های پیشرفته‌ای را نسبت به سوئیچ‌های قدیمی ارائه می‌دهند. این به شما امکان می‌دهد تا چراغ‌های متصل را کنترل و خودکار کنید.

لامپ‌های هوشمند

گزینه دوم لامپ‌های هوشمند است که از طریق گوشی هوشمند نیز قابل ‌کنترل است. درحالی‌که سوئیچ‌های هوشمند به شما اجازه می‌دهند تا چراغ‌های متصل را به طور غیرمستقیم کنترل کنید، لامپ‌های هوشمند بدون استفاده از هیچ سوئیچی، کنترل مستقیمی بر روی یک گزینه نور ارائه می‌کنند. بیشتر این چراغ‌های کنترل‌شده تلفن از طریق یک هاب متصل می‌شوند که سیگنال را از استاندارد ارتباطی به نام Zigbee به شبکه Wi-Fi خانگی تبدیل می‌کند.

لامپ‌های هوشمند قدیمی‌تر که فقط به اتصال بلوتوث متکی هستند از نظر عملکرد محدود هستند. اگرچه می‌توان آن‌ها را از طریق یک برنامه اختصاصی کنترل کرد، اما برنامه تلفن همراه ویژگی‌های پیشرفته‌تری را ارائه نمی‌دهد.

دوشاخه‌های هوشمند

دوشاخه‌های هوشمند هم یکی از تکنولوژی‌های پراستفاده در این روزها هستند. هر چیزی که به وسیله دوشاخه به برق متصل می‌شود را هوشمند می‌کنند. روی این دوشاخه‌ها یک برد در نظر گرفته شده‌است که با شبکه بی‌سیم و البته وای‌فای ارتباط برقرار می‌کند. تصور کنید که صاحب یک لوستر هستید، می‌توانید به‌جای دوشاخه‌های معمولی، از دوشاخه هوشمند بر روی سیم اتصال استفاده کنید. به همین راحتی کنترل لوستر با گوشی انجام می‌شود.

همچنین بخوانید: شیشه هوشمند چیست + کاربرد انواع شیشه های اسمارت در ساختمان

کنترل روشنایی منزل از راه دور

برای کنترل دستگاه‌ها از راه دور و بخصوص کنترل از راه دور روشنایی منزل می‌توانید از پروتکل‌های مختلف بر پایه شبکه بی‌سیم وای‌فای استفاده کنید. صرفاً لازم است که یکی از تجهیزاتی که در بالا به آن‌ها اشاره شد را تهیه کنید. هرکدام از شرکت‌های فعال در حوزه ساخت کلید هوشمند، لامپ هوشمند و یا حتی دوشاخه هوشمند، اپلیکیشن اختصاصی خود را طراحی کرده‌اند. به‌راحتی می‌توانید این نرم‌افزارها را در اپ‌استور، گوگل‌پلی و… جستجو کنید.

دستگیره هوشمند؛ قیمت و خرید دستگیره دیجیتال

در نهایت نرم‌افزار روی موبایل، تبلت و یا حتی رایانه شخصی شما نصب شده و در اسرع وقت، امکان اتصال به دستگاه‌های هوشمند داخل خانه از جمله لامپ و کلید هوشمند را به شما می‌دهد. برای کنترل چندین وسیله روشنایی مانند کنترل لامپ از راه دور به طور هم‌زمان، می‌توانید یک واحد کنترل با یک کنترل از راه دور خریداری کنید.

کنترل لوستر با گوشی

ریموت کنترل روشنایی چیست؟

تجهیزات مختلف امروزه به لطف اینترنت اشیا و شبکه اینترنت، امکان استفاده از راه دور را دارند و روی آن‌ها یک شبکه بی‌سیم وای‌فای در نظر گرفته شده‌است. این تجهیزات به مودم خانه شما متصل شده و در نهایت می‌توانید با دسترسی به اینترنت و استفاده از اپلیکیشن موبایل، آنها را از راه دور مدیریت کنید. این تجهیزات تماماً قیمت بالایی ندارند و حتی در نمونه‌های ارزان‌قیمت هم عرضه می‌شوند. کنترل لوستر با گوشی نیز در این دستگاه‌ها از این طریق انجام می‌گردد.

این سوئیچ‌ها با فرستنده از طریق فرکانس رادیویی کار می‌کنند. فرستنده یک کنترل بی‌سیم کوچک است که با باتری کار می‌کند. بهترین کار این است که یک گیرنده را نیز به جعبه اتصال کلید چراغ خود وصل کنید. شما می‌توانید بدون تعویض لامپ از این سوئیچ استفاده کنید.

همچنین بخونید: یخچال هوشمند چیست؛ بررسی امکانات و مزایای یخچال فریزر اسمارت

کنترل ال‌ای‌دی و لوسترهای کنترل‌دار

می‌توان به‌راحتی کنترل لوستر با گوشی را انجام داد. حتی برخی از لوسترها به‌صورت مجزا و هوشمند در بازار عرضه می‌شوند که حتی نیازی به این تجهیزات هم ندارند. شما می‌توانید کنترل لوستر سقفی و… را از این طریق به دست بگیرید. لوستر کنترل‌دار در بازار در مدل‌های مختلف عرضه می‌شود.

نرم افزار کنترل لوستر

لوستر با کنترل از راه دور از عناصر زیر تشکیل شده‌است:

 • پایه فلزی
 • یک کنترل از راه دور که با باتری تغذیه می‌شود و دارای یک فرستنده رادیویی داخلی است.
 • پخش‌کننده‌ای که به شکل کریستالی یا رفلکس شیشه‌ای است.
 • یک کنترلر نصب‌شده در داخل پایه
 • سیم‌های برق
 • ترانسفورماتور کاهنده از نوع القایی یا الکترونیکی

همان‌طور که ذکر شد، این کنترلرها می‌توانند داده‌ها را به‌صورت دیجیتال دریافت و ارسال کنند. شما می‌توانید آن‌ها را به مودم وایرلس خانه و محل کار خود متصل کرده، اپلیکیشن مدیریت را نصب کرده و دستگاه را به‌راحتی Pair کنید.

انواع زیر از لوسترهای سقفی با کنترل از راه دور بر اساس نوع لامپ متمایز می‌شوند:

 • LED
 • هالوژن
 • هالوژن مجهز به نور پس‌زمینه LED
کنترل روشنایی با موبایل

طرح‌های هالوژن در دو نسخه موجود است. برخی از مدل‌ها با ولتاژ 12 ولت تغذیه می‌شوند. در این مورد، یک ترانسفورماتور برای اتصال یک لوستر با یک کنترل از راه دور موردنیاز است. مدل‌های دیگر به ولتاژ 110 ولت یا 220 ولت نیاز دارند. لامپ‌های هالوژن برخلاف لامپ‌های رشته‌ای با مصرف انرژی کمتر مشخص می‌شوند، با این حال، آن‌ها همچنین در هنگام کار مستعد گرمای شدید هستند.

همچنین بخوانید: تخت هوشمند چیست؟ بررسی امکانات و ویژگی های تخت خواب هوشمند

در حال حاضر انواع ال‌ای‌دی ریموت دار موجود در بازار محبوبیت زیادی دارند. نور خوبی تولید می‌کنند و هم می‌توانید از آن‌ها برای سال‌های زیادی استفاده کنید. حتی نسخه‌هایی برای لوسترها نیز طراحی شده‌اند که در نهایت در آن‌ها از SMD و همین‌طور لامپ‌های متداول LED استفاده شده‌است. محصولات LED، علی‌رغم هزینه، دارای مزایای زیادی در مقایسه با سایر لامپ‌ها هستند:

 • مصرف برق کم
 • روشنایی یکنواخت و راحت
 • خروجی نور بالا
 • عمر طولانی

این تجهیزات کیفیت ساخت متفاوتی از هم دارند. برندهای برجسته زیادی در این حوزه فعالیت می‌کنند که می‌توانید محصول مدنظر خود را بسته به پروتکل مورداستفاده، در دسته‌بندی‌های مختلف تهیه کنید.

تاچ پنل هوشمند: خرید مانیتور لمسی خانه هوشمند (تاچ پنل لمسی)

بهترین ریموت کنترل روشنایی

با توجه به اینکه ریموت های کنترل روشنایی متعددی در بازار وجود دارد، عملاً انتخاب بهترین ریموت کنترل روشنایی دشوار است زیرا اکثر این ریموت‌ها عملکرد مشابهی دارند؛ اما می‌‎توان چند شاخص را برای انتخاب بهترین ریموت برای کنترل لوستر معرفی کرد:

 1. ریموت چندکاره باشد؛ یعنی بتوان از آن برای کنترل انواع سیستم‌های روشنایی خانه و ساختمان استفاده کرد.
 2. برد قوی داشته‌باشد و بتوان از راه دور کنترل سیستم روشنایی را در دست گرفت.
 3. رابط کاربری راحتی داشته‌باشد و برای استفاده عموم افراد قابل فهم و استفاده راحت باشد.
 4. تایمر داشته‌باشد تا بتوان به صورت خودکار مواردی را از قبیل خاموشی سیستم روشنایی در یک ساعت خاص انجام دهد.

همچنین بخوانید: خانه هوشمند بی سیم یا وایرلس (Wireless) چیست و چه مزایا و کاربردی دارد؟

آموزش اتصال لوسترهای کنترلی به گوشی هوشمند

اتصال لوسترهای کنترلی به گوشی هوشمند معمولاً با استفاده از یک برنامه کنترل از راه دور انجام می‌شود و ارتباط با لوستر از طریق Bluetooth یا Wi-Fi صورت می‌گیرد. به طور کلی، این فرایند به چند مرحله نیاز دارد که در زیر توضیح داده‌می‌شود:

 1. ابتدا از داشتن قابلیت کنترل از راه دور سیستم روشنایی مانند لوستر اطمینان داشته‌باشید.
 2. سپس، نرم افزار کنترل لوستر با موبایل را از گوگل پلی، اپ استور یا سایت سازنده دانلود و نصب کنید.
 3. اتصال لوستر به گوشی را با استفاده از بلوتوث یا وای فای برقرار کنید.
 4. در این مرحله می‌توانید کنترل لوستر با گوشی را در دست بگیرید و تنظیمات درجه روشنایی، خاموش و روشن کردن، تنطیم رنگ و کنترل چراغ های خانه با موبایل را انجام دهید.

خرید کلید پریز هوشمند با بهترین قیمت

برنامه کنترل لوستر سقفی

برنامه Remote Control for LED Lights یکی از بهترین برنامه‌ها برای کنترل لامپ با گوشی است. این برنامه دارای چندین مدل کنترل از راه دور است، به طوری‌که شما می توانید از راه دور، گزینه متناسب با سیستم روشنایی هوشمند خود را انتخاب نمایید.

سوالات متداول

بهترین مارک ریموت کنترل روشنایی چیست؟

سولایت، سنکیو، ایکس باکس، اف ای سی و سی ان سی از بهترین مارک های ریموت کنترل روشنایی و لوستر هستند.

چگونه بلوتوث لوستر را فعال کنیم؟

برای فعال کردن بلوتوث لوستر خود، ابتدا به دفترچه راهنمای دستگاه مراجعه کنید. اغلب دستگاه‌های بلوتوث لوستر دارای یک دکمه یا سوئیچ ویژه برای فعالسازی بلوتوث هستند. معمولاً این دکمه به نام “Bluetooth” یا “Pairing” مشخص شده و رنگ آن نیز معمولاً آبی است. با فشار دادن این دکمه یا جابه‌جا کردن سوئیچ به موقعیت فعال، بلوتوث لوستر فعال می‌شود. پس از فعالسازی بلوتوث، می‌توانید دستگاه‌های مختلف خود را به لوستر متصل کنید و از امکانات بیشتری که بلوتوث فراهم می‌کند، بهره‌برداری کنید.

جمع‌بندی

اتصال لوستری که از طریق گوشی هوشمند کنترل می‌شود، مزایای بسیاری را برای کاربران فراهم می‌کند. به این ترتیب کاربران به راحتی می‌توانند کنترل چراغ های خانه با موبایل را در دست بگیرند. علاوه بر این، کنترل لوستر با گوشی هوشمند به کاربران این امکان را می‌دهد که در هر کجا که هستند، لوستر را کنترل کنند. این قابلیت برای افرادی که بیشتر وقت خود را در طول روز بیرون از خانه می‌گذرانند بسیار مفید است.

5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 − هشت =