سیستم روشنایی هوشمند روشنایی هوشمند

امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی و هوشمند شدن زندگی انسان‌ها، مبحث سیستم روشنایی هوشمند نیز در خانه هوشمند به وجود آمده است که این تکنولوژی باعث آسایش و راحتی زندگی و همچنین کاهش مصرف انرژی شده است.

در این مطلب قصد داریم شما را با مباحثی همچون نحوه طراحی و اجرا، مزایا و کاربرد این تکنولوژی روشنایی هوشمند آشنا کنیم.

سیستم روشنایی هوشمند چیست؟

اگر بخواهیم یک تعریف جامع از سیستم روشنایی هوشمند داشته باشیم می‌توان گفت:

کنترل و مدیریت سیستم روشنایی از راه دور شامل تنظیم شدت نور، تغییر رنگ نورپردازی، برنامه‌ریزی عملکرد سنجش نور و میزان آن در تایم‌های مختلف شبانه‌روزی، خاموش و روشن‌کردن هر سیستم روشنایی در هر قسمت خانه طبق برنامه از پیش تعریف شده.

به‌تمامی این موارد که قابلیت پیاده‌سازی هوشمند و از راه دور را دارند، کنترل سیستم روشنایی می‌گویند.

با سیستم هوشمند سازی سیستم روشنایی می‌توان طبق درخواست و نیازهایی که دارید، سیستم روشنایی را تغییر دهید. تمامی موارد ذکرشده از راه دور قابل‌کنترل هستند و به‌راحتی می‌توانید از طریق گوشی هوشمند خود، کنترل کاملی بر سیستم روشنایی خانه خود داشته باشید.

مکان‌های قابلیت هوشمند سازی سیستم روشنایی

حال این سیستم‌های روشنایی را در چه مکان‌هایی می‌توان استفاده کرد؟ آیا فقط در خانه و ساختمان‌های مسکونی قابل پیاده‌سازی است؟

به دلیل استفاده گسترده و اهمیت این نوع تکنولوژی و هوشمند سازی، مکان‌هایی که از کنترل روشنایی هوشمند استفاده می‌شود بسیار گسترده است و به‌طورکلی می‌توان گفت که در هر مکانی می‌توان از این نوع سیستم استفاده کرد.

در زیر مکان‌هایی که می‌توان در آن ها از سیستم های روشنایی هوشمند استفاده کرد را بررسی کرده‌ایم:

1. سیستم روشنایی هوشمند برای خانه‌های مسکونی

استفاده از این نوع سیستم برای محیط و ساختمان‌های مسکونی مزایای بسیاری دارد. از جمله و مهم‌ترین دلیل استفاده از این نوع سیستم می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تغییر میزان نور در طول 24 ساعت شبانه‌روز
 • راحتی ساکنین خانه
 • افزایش امنیت خانه در هنگام مسافرت رفتن
 • تغییر رنگ نورپردازی برای افزایش انرژی و شادابی ساکنین خانه
2. سیستم روشنایی هوشمند برای محیط کار اداری و صنعتی

استفاده از این نوع سیستم هوشمند در محیط‌های کاری بسیار اهمیت دارد. شاید شما در محیط کاری خود به دلیل مشغله کاری زیاد و یا کار با دستگاه‌های سنگین و صنعتی، فرصت رفتن به سراغ کلید برق و خاموش و روشن‌کردن نور نباشد.

اگر از این سیستم استفاده شود، هم در مصرف انرژی صرفه‌جویی می‌شود و هم به‌راحتی هنگام کار با یک دستگاه می‌توانید با گوشی هوشمند خود چراغ را روشن نمایید و نیازی به مراجعه به محل کلید نور نمی‌باشد.

3. سیستم روشنایی هوشمند برای بیمارستان‌ها و مراکز پزشکی درمانی

آرامش بیماران در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی جزو اولویت‌های موفقیت مراکز درمانی می‌باشد.

اگر شما بتوانید با سیستم کنترل روشنایی هوشمند این آرامش را برای بیماران و مراجعه‌کنندگان رقم بزنید، نه‌تنها جزو مراکز برتر درمانی خواهید شد، بلکه در مصرف انرژی نیز صرفه‌جویی کرده‌اید و کاهش هزینه‌ها را در پی خواهید داشت.

اجزای اصلی سیستم های روشنایی هوشمند

مهم‌ترین اجزای اصلی سیستم‌های روشنایی موارد زیر می‌باشند:

 • لامپ‌های هوشمند
 • ریسه‌های LED
 • کلید و پریزها
 • دیمرها

اصلی‌ترین جزء سیستم های روشنایی هوشمند، لامپ‌های هوشمند می‌باشند که داشتن لامپ هوشمند باکیفیت و مناسب، مهم‌ترین عامل افزایش کیفیت این نوع سیستم هوشمندسازی است.

لامپ‌های هوشمند و ریسه‌های LED باید قابل برنامه‌ریزی باشند و بتوان با برنامه‌نویسی، برطبق نیازها و خواسته‌هایمان نورپردازی را مدیریت و کنترل کنیم.

ریسه‌های LED برای زیبایی خانه مورداستفاده قرار می‌گیرد. با مدیریت هوشمند بر روی ریسه و لامپ‌های LED می‌توان مکان‌های مختلف خانه خود را بزرگ‌تر و جذاب‌تر نمایش داد.

نمایش رنگ‌های مختلف نور لامپ‌های هوشمند و LED در زمان‌های مختلف شبانه‌روز باعث جلب‌توجه می‌شود.

توضیح مختصر دیمر برای کنترل روشنایی هوشمند:

دیمر وسیله‌ای است که می‌توان با آن نور لامپ‌ها را به طور خودکار و هوشمند کم‌وزیاد کرد. دیمر روی دیوارها نصب می‌شود و هوشمندی میزان نورها را کنترل می‌کند. نه‌تنها با دیمرها می‌توان میزان نور را کنترل کرد، با برنامه‌ریزی و برنامه‌نویسی می‌توان برای زمان‌ها و رویدادهای مختلف روشنایی و میزان نور را کنترل کرد.

کاربرد سیستم های روشنایی

استفاده از سیستم هوشمند روشنایی برای ساختمان و دیگر مکان‌ها کاربردهای مشترکی دارند که در زیر مهم‌ترین این کاربردها را بررسی کرده‌ایم:

 • افزایش بازدهی و راندمان ساختمان یا محل کار با کنترل و شدت رنگ نور
 • افزایش زیبایی ساختمان و ارزش خانه برای فروش
 • بزرگ‌تر نمایش دادن فضای کوچک خانه
 • جلب‌توجه کردن قسمتی از خانه با روشنایی هوشمند
 • کنترل روشنایی مکان‌هایی که دسترسی سختی دارند
 • هوشمند سازی سیستم روشنایی برای خانه‌ها، محیط‌های کاری اداری و دفتری، کارخانه‌ها و کارگاه‌ها، بیمارستان و مراکز درمانی و …

امکانات هوشمندسازی سیستم‌های روشنایی

با هوشمند کردن سیستم‌های روشنایی امکانات و قابلیت‌های زیر در اختیار استفاده‌کنندگان از این سیستم قرار می‌گیرد. تمامی این امکانات و قابلیت‌ها بر اساس نیاز قابل تغییر و برنامه‌ریز است. این امکانات عبارت‌اند از:

خاموش و روشن‌کردن نور:

به‌جای اینکه از رختخواب بلند شوید و چراغ‌ها را خاموش یا روشن کنید، با گوشی هوشمند خود یا ریموت چراغ‌ها به‌راحتی کنترل نور چراغ‌ها را در اختیار خود داشته باشید.

حتی در مکان‌هایی که دسترسی سخت است می‌توان با کنترل هوشمند روشنایی این دسترسی را بسیار راحت‌تر کرد. البته این مورد بیشتر در کارخانه‌ها و مکان‌های صنعتی اتفاق می‌افتد.

تنظیم شدت نور:

با نصب دیمر بر روی دیوارها به‌راحتی می‌توانید شدت میزان نور چراغ‌های هر قسمت از خانه را مدیریت و کنترل کنید.

تغییر رنگ نور:

با برنامه‌ریزی در ساعات مختلف شبانه‌روز نسبت به فعالیت‌های خود رنگ نور چراغ‌ها را تغییر دهید. به طور مثال در هنگام خواب میزان شدت و رنگ نور با هنگام بیداری و یا مطالعه نسبت به برنامه‌ریزی شما تغییر کند.

درج برنامه برای نورها:

یکی از مهم‌ترین امکانات سیستم‌های روشنایی می‌باشد که با برنامه‌ریزی برای نورها در طول 24 ساعت شبانه‌روزی میزان شدت نورها و رنگ نورها را تنظیم کنید.

همچنین هنگامی‌که مسافرت رفته‌اید از راه دور با یک برنامه‌ریزی ساده چراغ‌های خانه را خاموش روشن کنید تا حداقل امنیت برای خانه خود ایجاد کرده باشید و کسی به خالی بودن خانه شک نکند.

طراحی سیستم هوشمند روشنایی

قبل از اجرا و پیاده‌سازی سیستم روشنایی هوشمند باید تمامی نیازها و خواسته‌های مشتری لیست شود و بر طبق نقشه ساختمان و محل اجرایی، یک طرح طبق نظر تخصصی کارشناسان و تیم فنی هوشمند سازی آماده شود.

پس از نهایی شدن طراحی سیستم روشنایی هوشمند باید به سراغ اجرای آن بروید که بهتر است تمامی این کارها را به یک شرکت باتجربه در زمینه هوشمند سازی بسپارید.

اجرای سیستم روشنایی هوشمند

طبق طرحی که در مرحله طراحی سیستم های روشنایی هوشمند برای هوشمند کردن چراغ‌ها طراحی گردیده، باید به سراغ اجرای آن برویم.

یکی از مهم‌ترین قسمت‌های اجرای کنترل هوشمند روشنایی، سیم‌کشی آن می‌باشد که اگر اصولی انجام نشود، ممکن است در آینده سیستم روشنایی شما دچار مشکل شود.

برای اجرایی هوشمند سازی سیستم های روشنایی، برخلاف دیگر سیستم‌های هوشمندسازی، نیازی به تخریب ساختمان نمی‌باشد و از همان زیرساخت سیم‌کشی ساختمان استفاده می‌شود.

اجرای سیستم روشنایی هوشمند نسبت به دیگر سیستم‌های هوشمند سازی، زمان کمتر برای اجرا و هزینه کمتری دارد.

ساختمان‌هایی که از قبل ساخته شده‌اند و حال قصد هوشمند کردن سیستم روشنایی را دارند، ممکن است دچار مشکل و اخلال در روند سیم‌کشی شوند ولی در ساختمان‌هایی که تازه در حال ساخت می‌باشند این مشکل به‌هیچ‌وجه پیش نمی‌آید.

اگر اجرای سیستم روشنایی هوشمند توسط یک شرکت باتجربه انجام پذیرد، روند سیم‌کشی را به‌گونه‌ای انجام می‌دهد که اگر در آینده مشتری قصد ارتقاء سیستم روشنایی را داشته باشد، این امکان خواهد بود. چون تدابیرش از قبل توسط شرکت اجرایی اندیشیده شده و در نحوه سیم‌کشی نیز این ارتقاها تعبیه شده است.

قیمت سیستم روشنایی هوشمند

لامپ‌هایی که برای این نوع سیستم مورداستفاده قرار می‌گیرند، گران‌تر از لامپ‌های معمولی هستند.

اگر شما در ابتدای کار برای هوشمند کردن سیستم روشنایی هزینه زیادی پرداخت کنید، با کاهش مصرف انرژی و استفاده از لامپ‌های باکیفیت با طول عمر بالا، می‌توانید در آینده در هزینه‌ها صرفه‌جویی و پس‌انداز کنید.

اگر شما قصد هوشمند سازی سیستم روشنایی خانه خود را دارید و می‌خواهید از قیمت دقیق آن مطلع شوید با کارشناسان ما تماس حاصل نمایید تا با کسب اطلاعات دقیق از پروژه بتوانند شما را دررابطه‌با هزینه‌ها مطلع سازند.

شرکت فریتز، دفتر توزیع انحصاری محصولات لوکسون در ایران

خیابان سهروردی، ساختمان کاژه، طبقه سوم
1516 3779 031
584 60 40 0913

مزایای کنترل روشنایی هوشمند

هوشمند سازی سیستم روشنایی یک‌خانه یا محیط کار مزایایی دارد که در زیر به طور خلاصه این مزایا را مورد بررسی قرار داده‌ایم.

کاهش مصرف انرژی

با برنامه‌ریزی مناسب برای سیستم روشنایی، مصرف انرژی را کاهش داده و با این روند کاهش از نور باکیفیت نیز استفاده کرده‌اید.

افزایش ارزش خانه

با هوشمند کردن سیستم روشنایی، ارزش ملک خود را افزایش داده‌اید و ارزش خانه خود را نسبت به دیگر خانه‌های معمولی افزایش داده‌اید و ملک خود را تبدیل به یک‌خانه لوکس و مدرن کرده‌اید.

بهبود کیفیت زندگی و آسایش و راحتی

با هوشمندسازی سیستم روشنایی، کیفیت زندگی خود را بالا ببرید و با آسایش و راحتی زندگی کنید.

کنترل روشنایی هوشمند فقط با یک لمس

سناریوها و حالت‌های روشنایی مختلف به شما این امکان را می‌دهد که برای استراحت، غذا خوردن، مطالعه و … حالت‌های نوری مختلفی را در خانه هوشمند خود در نظر بگیرید.

با ترکیب نورهای رنگی، نورهای دیمر و روشنایی‌های دیگر قادر به ایجاد حالت‌های نوری بسیار جذابی خواهید بود و تنها با لمس یک کلید تمامی روشنایی‌ها به حالت ایده‌آل شما تغییر خواهند کرد.

رنگ‌ها را به خانه بیاورید

با استفاده از روشنایی‌های رنگی می‌توانید مودهای لذت بخشی را در خانه خود ایجاد کنید.

در میهمانی‌ها حالت تغییر رنگ خودکار را فعال کنید یا برای استراحت از رنگ موردعلاقه خود استفاده کنید. همچنین نورهای رنگی در طراحی منزل نیز تأثیر چشم‌گیری دارند.

در پالت رنگ‌های موجود در نرم‌افزار خانه هوشمند شما 256 هزار رنگ مختلف وجود دارد که می‌توانید از بین آنها رنگ موردعلاقه خود را پیدا کنید یا حتی آن را به‌عنوان یک مود روشنایی ذخیره کنید.

زرد: رنگ زرد فضایی دوستانه و تازه را ایجاد می‌کند و در تمرکز و ارتباطات تأثیر مثبتی دارد

نارنجی: نارنجی رنگی گرم است و حس راحتی به شما انتقال می‌دهد.

بنفش: رنگ بنفش در ایجاد خلاقیت و روحیه خلق کردن تأثیر می‌گذارد

سبز: رنگ سبز نماد آرامش، طبیعت و صلح می‌باشد و از لحاظ روانی تأثیر بسیار خوبی روی ما دارد.

کنترل هوشمند روشنایی با گوشی هوشمند

با نرم‌افزار مدیریت خانه هوشمند و روشنایی که بر روی گوشی همراه خود نصب می‌کنید به‌راحتی می‌توانید دسترسی کامل بر روشنایی خانه خود داشته باشید.

انتخاب رنگ روشنایی هر قسمت از فضای خانه، تعیین میزان و شدت روشنایی و همچنین خاموش و روشن‌کردن چراغ را با تلفن هوشمند خود به‌راحتی انجام دهید.

سیستم روشنایی هوشمند روشنایی هوشمند کنترل روشنایی هوشمند روشنایی هوشمند

روشنایی هوشمند

مزایای کنترل روشنایی هوشمند

مهمترین مزایای استفاده از سیستم روشنایی هوشمند
IC_fading

محو شدن روشنایی ها

یکی از جذابیت‌های روشنایی‌های دیمر، محو بودن حالت روشن و خاموش شدن آنهاست. در سیستم روشنایی‌های دیمر لوکسون، همیشه هنگام روشن یا خاموش‌کردن چراغ‌های دیمر این حالت اجرا خواهد شد.

IC_automatic-light

شدت نور هوشمند

با استفاده از یک سنسور شدت نور، سیستم هوشمند شما قادر خواهد بود برای هر نوع استفاده‌ای شدت نور موردنیاز را تأمین کند. روشنایی برای مطالعه با روشنایی برای استراحت میزان متفاوتی از نور را طلب می‌کند.

IC_hand-touch

خروج از اتاق ها

درصورتی‌که در نیمه‌های شب از خواب بیدار شده و قصد خروج از اتاقتان را دارید نگران نباشید. با استفاده از نورهای دیمر می‌توانید روشنایی را با شدتی بسیار اندک روشن نموده و مزاحم خواب دیگر اعضای خانواده خود نشوید.

IC_light-on-automatic

روشنایی خودکار

در حالت روشنایی خودکار، پس از تاریک شدن هوا، با ورود به هر اتاق چراغ‌های آن به‌صورت خودکار روشن می‌شود. همچنین خاموش شدن چراغ‌ها پس از خروج از اتاق در مصرف انرژی تأثیر چشم‌گیری دارد.

IC_smart-energy

کاهش مصرف انرژی

روشنایی‌ها در روز به‌صورت خودکار روشن نمی‌شوند. در صورت امکان با بازکردن پرده‌ها نور تأمین می‌شود و قابلیت‌های خانه هوشمند شما در کاهش مصرف انرژی و هزینه‌های پرداختی شما بابت انرژی مصرفی است.

IC_dimming

روشنایی دیمر

روشنایی‌های دیمر علاوه بر زیبایی، کنترل میزان نور و برنامه‌ریزی در مصرف انرژی نیز تأثیر مثبت می‌گذارند. همچنین تحقیقات نشان داده که شدت نور مناسب در خلاقیت انسان تأثیرگذار است.

هشدار دیداری

روشنایی خانه شما در سیستم امنیتی نیز دخالت دارد. در صورتی که دزدگیر یا سیستم اعلام حریق شما هشداری را اعلام نمایند، سیستم هوشمند شما برای اطلاع دادن این موضوع چراغ ها را به حالت چشمک زن تغییر حالت می دهد.

هشدار های بی صدا

در صورتی که کودک شما در خانه خواب است، میتوانید هشدار هایی نظیر زنگ ایفون هوشمند خود رابه سیستم روشنایی سپرده و هشدار های صوتی را غیر فعال نمایید. وقتی کسی زنگ درب منزل شمارابزند، خانه هوشمندشما با یک چراغ چشمک زن یا تغییر رنگ نور های محیط این موضوع را به شما اطلاع خواهد داد.

شبیه سازی حضور

وقتی برای مدتی به سفر رفته اید، خانه شما برای جلوگیری از سرقت حضور شما را در خانه شبیه سازی می کند. روشنایی ها ، پرده ها ، سیستم موسیقی و دیگر اجزای خانه هوشمند شما بصورت کاملا اتفاقی و بدون زمان بندی مشخص فعالیت می کنند و تا جای ممکن از ورود افراد ناشناس به خانه شما جلوگیری می کنند.

کارکرد مجتمع

در خانه هوشمند لوکسون، همه تجهیزات با یکدیگر فعالیت می کنند تا خانه ای هوشمند تر را برای شما فراهم سازند. این مقدار از هماهنگی تجهیزات امنیت ،آسایش و کاهش مصرف انرژیی بسیار بیشتری را برای شما در بر خواهد داشت.