سیستم روشنایی هوشمند ساختمان (هوشمند سازی روشنایی) چیست؟

فریتز » سیستم روشنایی هوشمند ساختمان (هوشمند سازی روشنایی) چیست؟
سیستم روشنایی هوشمند ساختمان چیست

سیستم روشنایی هوشمند ساختمان تحول بزرگی در روش نورپردازی و روشن کردن خانه‌ها محسوب می‌شود که مزایای زیادی را نیز در مقایسه با روش‌های قدیمی نورپردازی خانه‌ها به همراه دارد. فریتز به عنوان یکی از شرکت‌های فعال در زمینه هوشمند سازی ساختمان تلاش می‌کند تا با اجرای پروژه‌های هوشمند سازی روشنایی سهمی در افزایش بهره‌وری و همچنین آسایش و رفاه مردم ایران داشته باشد. برای آشنایی با هوشمند سازی روشنایی ساختمان در این مقاله َرکت خانه هوشمند فریتز را همراهی کنید.

در طول چند دهه گذشته، فناوری مورد استفاده برای ایجاد روشنایی کاملاً متحول شده است. در طی این مدت مردم جهان استفاده از لامپ‌های رشته‌ای را کنار گذاشته و به استفاده از لامپ‌های کم مصرف و سپس لامپ‌های LED رو آوردند که بازدهی بیشتری در مقایسه با لامپ‌های قدیمی دارند.

قیمت سیستم روشنایی هوشمند

تکامل تجهیزات روشنایی با معرفی تجهیزات هوشمند به مرحله جدیدی وارد شده که قابلیت کنترل‌پذیری بالا، عملکرد خودکار، امکان شخصی‌سازی، بهینه‌سازی مصرف برق و افزایش بازدهی روشنایی را دارند. مزایای متعدد این فناوری موجب شده تا به طور پیوسته افزایش تقاضا برای هوشمند سازی خانه و ساختمان و اجرای پروژه‌های سیستم روشنایی هوشمند را شاهد باشیم.

سیستم روشنایی هوشمند چیست؟

روشنایی هوشمند تحول مهمی در زمینه روشنایی ساختمان محسوب می‌شود که از طریق گوشی هوشمند، تبلت یا دستیار صوتی مانند Amazon Alexa و Google Assistant قابل کنترل است. سیستم روشنایی هوشمند قابلیت تنظیم شدت نور، رنگ، اعمال برنامه زمان‌بندی برای روشن و خاموش شدن خودکار و عملکرد بهینه در کنار سایر تجهیزات خانه هوشمند مانند سنسورهای تشخیص حرکت و سنجش شدت روشنایی محیط را دارد.

روشنایی هوشمند می‌تواند برای اجرای دستورات مشخصی برنامه‌ریزی شود. مثلاً حضور افراد را در قسمت‌های مختلف یک خانه تشخیص دهد و لامپ‌های اضافی را خاموش کند یا در زمان خروج از خانه تمامی لامپ‌ها به طور خودکار خاموش شوند.

چه مکان هایی قابلیت هوشمند سازی سیستم روشنایی را دارند؟

استفاده از سیستم کنترل هوشمند روشنایی تنها به یک مکان خاص محدود نمی‌شود و استفاده از این فناوری کاربردهای بسیار گسترده‌تری دارد. برخی از مکان‌هایی که قابلیت استفاده از روشنایی هوشمند را دارند عبارتند از:

روشنایی هوشمند منازل: خانه‌های مسکونی با استفاده از فناوری روشنایی هوشمند متحول می‌شوند؛ یعنی رنگ محیط را می‌توانیم بر اساس سلیقه و احساسات خودمان تغییر دهیم. با تنظیم روشنایی خودکار، می‌توانیم آسایش و رفاه بیشتری را برای ساکنین ایجاد کنیم و حتی امنیت خانه را افزایش دهیم. به علاوه با استفاده از این فناوری امکان صرفه جویی در مصرف انرژی فراهم می‌شود.

مشاوره و اجرای هوشمند سازی آپارتمان و مجتمع

بیمارستان‌ها و مراکز پزشکی: بیماران برای کنترل روشنایی هوشمند نیازی به خارج شدن از تخت خود ندارند. به علاوه با ویژگی‌های این سیستم، مانند قابلیت کنترل صوتی نیاز به تماس فیزیکی با کلید‌ها را از بین می‌برد و از انتقال بیماری در این مراکز جلوگیری می‌کند. همچنین با نورپردازی مناسب می‌توان محیطی را فراهم کرد تا بیماران در طول مدت بستری آرامش داشته باشند.

مدارس و امکان آموزشی: با استفاده از سیستم روشنایی هوشمند در اماکن آموزشی می‌توانیم اطمینان حاصل کنیم که افراد نور کافی برای مطالعه و کارهای آموزشی را در اختیار دارند. به علاوه سیستم روشنایی هوشمند BMS از اتلاف برق در این مراکز جلوگیری می‌کند.

کنترل روشنایی هوشمند

ادارات و محیط‌های صنعتی: افراد در محیط کاری به دلیل مشغله فرصتی برای تنظیم دقیق روشنایی ندارند. استفاده از روشنایی هوشمند موجب می‌شود تا کارکنان تنها روی کار خودشان تمرکز کنند و به راحتی با استفاده از گوشی موبایل یا دستیار صوتی نور محیط را مطابق با نوع کار یا روشنایی محیط تنظیم کنند.

مراکز تجاری: روشنایی اهمیت زیادی در موفقیت یک کسب و کار دارد. مراکز تجاری با استفاده از قابلیت کنترل و تغییر رنگ روشنایی هوشمند می‌توانند علاوه بر صرفه جویی در مصرف برق بازدهی بالاتری نیز داشته باشند.

آموزش هوشمند سازی ساختمان | دوره آموزش خانه هوشمند

اجزای اصلی سیستم روشنایی هوشمند ساختمان

سیستم روشنایی هوشمند ساختمان پیچیدگی چندانی ندارد و می‌تواند با توجه به محل نصب و خواسته‌های ساکنین از تجهیزات مختلفی تشکیل شود. تعدادی از مهم‌ترین اجزای سیستم هوشمند روشنایی عبارتند از:

 • لامپ‌ هوشمند: لامپ هوشمند LED از طریق گوشی موبایل، تبلت یا دستیار صوتی قابل کنترل است. مدل‌های مختلفی از لامپ‌های هوشمند به بازار عرضه شده که قابلیت تغییر رنگ، تغییر شدت نور و حتی پخش موسیقی را نیز دارند.
 • کلید و دیمر هوشمند: برای روشن و خاموش کردن لامپ می‌توانیم از کلید هوشمند استفاده کنیم که به سادگی جای کلید‌ قدیمی خانه قرار می‌گیرد و امکان کنترل لامپ از راه دور را نیز فراهم می‌کند. دیمرهای هوشمند نیز قابلیت تنظیم شدت نور لامپ را فراهم می‌کنند.
روشنایی هوشمند منازل
 • پریز هوشمند: برای کنترل چراغ خواب، آباژور و حتی سایر لوازم برقی خانه می‌توانیم از پریز هوشمند استفاده کنیم. برای این کار کافی است ابتدا پریز هوشمند را به پریز برق خانه متصل کنید. سپس دو شاخه چراغ خواب را به جای پریز معمولی به پریز هوشمند متصل کنید.
 • ریسه LED: امروزه ریسه‌های LED به بخش جدایی ناپذیری از سیستم نورپردازی خانه‌ هوشمند تبدیل شده‌اند که زیبایی خانه را چند برابر می‌کند.
 • سنسور روشنایی: سنسورهای تشخیص شدت روشنایی می‌توانند برای تنظیم روشنایی محیط مورد استفاده قرار بگیرند؛ با استفاده از این سنسورها می‌توانید روشنایی محیط را روی مقدار بهینه تنظیم کنیم تا در مصرف برق نیز صرفه جویی شود.
روشنایی هوشمند چیست

روشنایی هوشمند می‌تواند با استفاده از تجهیزاتی مانند سنسور تشخیص حرکت، عملکرد بهینه‌تری داشته باشد. برای مثال زمانی که تمامی افراد یک اتاق را ترک می‌کنند، خانه هوشمند با استفاده از سنسور این اتفاق را تشخیص می‌دهد و چراغ‌های اتاق مورد نظر را خاموش می‌کند.

کاربرد سیستم های روشنایی

سیستم روشنایی هوشمند خانه قابلیت‌های گسترده‌تری در مقایسه با روشنایی رایج دارد و در نتیجه کاربردهای بیشتری را نیز می‌توانیم برای روشنایی هوشمند تعریف کنیم. مهم‌ترین کاربردهای سیستم هوشمند کنترل روشنایی عبارتند از:

 • افزایش بازدهی و راندمان ساختمان: کنترل روشنایی هوشمند به صورت بهینه که دارای قابلیت خاموش کردن چراغ‌های اضافی است، کاهش مصرف برق را نیز به همراه دارد.
 • جلوه‌ بخشیدن به نمای خانه: روشنایی و رنگ‌پردازی که هزینه چندانی نیز ندارد، تاثیر قابل توجهی بر نمای ظاهری خانه بر جای می‌گذارد. زیبایی ظاهری خانه نیز یکی از فاکتورهای مهم در ارزش‌گذاری و فروش خانه محسوب می‌شود.
 • تغییر محیط خانه: رنگ‌ محیط خانه روحیات و احساسات ساکنین خانه را تحت تاثیر قرار می‌دهد. به علاوه تغییر رنگ در ایجاد خطای چشمی از ابعاد خانه موثر است. اتاق یا آشپزخانه کوچک به کمک نورپردازی مناسب، دیگر کوچک به نظر نمی‌رسد.
 • کنترل روشنایی در مکان‌های دشوار یا خطرناک از نظر دسترسی: تغییر روشنایی در آزمایشگاه‌ها، مراکز صنعتی و نظامی یا به طور کلی مکان‌های حساس، خطرناک یا غیرقابل دسترس را می‌توانیم به طور خودکار یا تنها با گوشی هوشمند انجام دهیم.
 • ایجاد لحظه‌های خاطره انگیز: قابلیت کنترل نور و تغییر رنگ روشنایی هوشمند ما را قادر می‌سازد تا در مراسم‌های خاص مانند تولد، جشن، میهمانی و غیره نورپردازی متناسب با نوع مراسم را داشته باشیم.

تاچ پنل هوشمند: خرید مانیتور لمسی خانه هوشمند (تاچ پنل لمسی)

روشنایی هوشمند منزل

کاربردهای سیستم روشنایی تنها به خانه‌ها محدود نمی‌شود و با هوشمند سازی روشنایی شرکت‌ها، سازمان‌ها، مراکز تجاری، مدارس، دانشگاه‌ها، ادارات و غیره می‌توانیم در مصرف برق صرفه‌جویی کنیم.

امکانات هوشمندسازی سیستم‌های روشنایی

سیستم های کنترل هوشمند روشنایی امکانات متعددی را در اختیار ما قرار می‌دهند که در خانه‌های معمولی قابل دسترس نیستند. بخشی از این قابلیت‌ها عبارتند از:

 • کنترل روشنایی به طور خودکار یا از راه دور: روشنایی هوشمند قابلیت برنامه‌ریزی یا کنترل از راه دور را دارد. بنابراین زمانی که در خانه حضور نداریم نیز می‌توانیم از راه دور یا بر اساس برنامه زمان‌بندی چراغ‌ها را روشن و خاموش کنیم تا سارقین متوجه غیبت ما نشوند.
روشنایی هوشمند در ایران
 • عملکرد یکپارچه در کنار دیگر تجهیزات هوشمند: روشنایی هوشمند می‌تواند در ارتباط با دیگر تجهیزات خانه مانند سنسورها عملکرد کارآمدتری داشته باشد. برای مثال با استفاده از سنسور تشخیص شدت نور می‌تواند روشنایی محیط را روی مقدار بهینه برای هر اتاق تنظیم کند تا اطمینان حاصل شود که در زمان انجام فعالیت‌های مختلف مانند مطالعه، صرف غذا و … همواره نور کافی را در اختیار دارید.
 • تغییر رنگ محیط: به کمک نورپردازی هوشمند می‌توانیم در هر زمانی رنگ نور را بر اساس شرایط تغییر دهیم؛ بنابراین پرداخت هزینه اضافی برای نقاشی خانه به منظور تغییر رنگ محیط ضرورت چندانی نخواهد داشت.
پنل روشنایی هوشمند منزل
 • تنظیم شدت نور: با استفاده از دیمرها می‌توانیم شدت نور محیط را با توجه به شرایط مختلف تنظیم کنیم تا مثلاً پیش از خواب شبانه با کاهش شدت نور، بدن خودمان را برای استراحت شبانه آماده کنیم یا در زمان خروج از رختخواب طی نیمه شب مزاحم خواب دیگر اعضای خانواده نشویم.

نحوه‌ی عملکرد سیستم روشنایی هوشمند

سیستم هوشمند روشنایی از اجزای مختلفی شامل لامپ هوشمند، کلید هوشمند، پریز هوشمند، سنسور تشخیص حرکت، کنترل کننده روشنایی KNX و غیره تشکیل می‌شود. این تجهیزات به طور مستقل یا در کنار یکدیگر کار می‌کنند و ما را قادر می‌سازند تا شدت روشنایی، رنگ و وضعیت چراغ‌های خانه را از راه دور کنترل کنیم، برای روشن و خاموش شدن چراغ‌ها برنامه زمانی تعیین کنیم و سیستم روشنایی را طوری تنظیم کنیم که به طور خودکار وضعیت روشن یا خاموش بودن چراغ‌ها را بر اساس حضور افراد کنترل کند.

بیشتر بخوانید: انبار هوشمند؛ بررسی امکانات و مزایای انبارداری هوشمند

کنترل روشنایی هوشمند

سیستم روشنایی هوشمند از طریق برنامه‌ای کنترل می‌شود که توسط شرکت سازنده تجهیزات به خریداران معرفی می‌گردد. پس از نصب و اجرای این برنامه روی گوشی هوشمند و سپس همگام سازی و اتصال برنامه به تجهیزات سیستم روشنایی هوشمند، می‌توانیم از امکانات این سیستم استفاده کنیم؛ یعنی پس از افزودن تجهیزات هوشمند روشنایی به برنامه نصب شده روی گوشی موبایل، می‌توانیم عملکرد لامپ، کلید و پریز را از همین طریق کنترل کنیم.

برخی از تجهیزات روشنایی هوشمند به طور مستقیم از طریق پروتکل وای فای به گوشی موبایل متصل می‌شوند در حالی که دسته دیگری نیز وجود دارند که از طریق هاب هوشمند کار می‌کنند. این ساختار ما را قادر می‌سازد تا لامپ، کلید و سایر تجهیزاتی که از پروتکل‌های Zigbee، Z-Wave و غیره برای تبادل داده استفاده می‌کنند را با استفاده از گوشی هوشمند کنترل کنیم.

روشنایی هوشمند را می‌توانیم طوری تنظیم کنیم تا به طور خودکار و بر اساس داده‌های دریافت شده از سنسورهای مختلف شامل سنسور تشخیص حرکت و سنسور تشخیص شدت روشنایی کار کند. برای مثال، زمانی که سنسور تشخیص حرکت نصب شده در راه‌پله سیگنالی را به سیستم کنترل ارسال کند، چراغ‌های راه‌پله روشن شوند یا زمانی که کاهش شدت نور محیط داخلی خانه توسط سنسور شدت روشنایی تشخیص داده شود، سیستم کنترل دستور افزایش شدت نور چراغ‌ها را به دیمر ارسال کند.

کنترل روشنایی منزل از راه دور

مزایای کنترل روشنایی هوشمند

مزایای استفاده از پنل روشنایی هوشمند تنها به قابلیت کنترل روشنایی از راه دور محدود نمی‌شود و این فناوری مزایای متعددی دارد که عبارتند از:

افزایش ارزش خانه: هوشمند سازی منازل مسکونی و تجهیز خانه به قابلیت‌های پیشرفته‌ای مانند روشنایی هوشمند در ایران به افزایش ارزش ساختمان منجر می‌شود؛ یعنی در بازار خرید و فروش ساختمان، خانه‌های هوشمند ارزش بالاتری در مقایسه با خانه‌های معمولی دارند.

کاهش مصرف برق: سیستم روشنایی هوشمند ساختمان مصرف برق را به طور بهینه مدیریت می‌کند، جلوگیری از اتلاف انرژی به کاهش هزینه قبض برق منجر می‌شود.

تنظیم روشنایی متناسب با نیازهای خانواده: با استفاده از روشنایی هوشمند می‌توانیم میزان روشنایی محیط را بر اساس نیازهای افراد خانواده تنظیم کنیم. روشنایی مورد نیاز برای مطالعه، با مقدار روشنایی مورد نیاز هنگام استفاده از سیستم‌های سرگرمی یا تماشای فیلم و سریال تفاوت دارد. لامپ‌های هوشمند قابلیت تنظیم روشنایی با استفاده از گوشی موبایل، تبلت و استفاده از دستیار صوتی را دارند.

نمایندگی برند ITC (آی تی سی)

طراحی سیستم روشنایی هوشمند

افزایش سطح آسایش و رفاه ساکنین: امکان تغییر رنگ و شدت نور بر اساس خواسته‌ها و نیازهای ساکنین خانه از هر نقطه در منزل به ایجاد محیطی دلپذیرتر برای آن‌ها منجر می‌شود؛ بنابراین اگر احساس می‌کنید که باید رنگ نور محیط را تغییر بدهید، تغییرات دلخواه شما در همان لحظه قابل اعمال خواهند بود.

معایب هوشمند سازی روشنایی

سیستم روشنایی هوشمند، با تمام فواید و مزایایی که دارد، داریا برخی معایب نیز است که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

 1. هزینه‌های نصب و تجهیزات: نصب سیستم روشنایی هوشمند ساختمان نیاز به تجهیزات پیشرفته‌ای دارد که هزینه‌های بالایی به دنبال دارد.
 2. پیچیدگی نصب و راه‌اندازی: نصب و پیکربندی سیستم های روشنایی هوشمند نیازمند دانش فنی و مهارت‌های خاص می‌باشد. اگر نصب به درستی انجام نشود، ممکن است به مشکلات عملکردی و نقص‌هایی در سیستم منجر شود.
 3. پیچیدگی استفاده: برای برخی افراد ممکن است استفاده از سیستم روشنایی هوشمند کمی پیچیده به نظر برسد. عدم آشنایی با عملکرد و کنترل این سیستم‌ها می‌تواند مشکلاتی را ایجاد کند.
 4. وابستگی به اینترنت: برخی از عملکرد سیستم‌های روشنایی هوشمند به اینترنت وابسته است. اگر این منبع قطع شود، ممکن است امکان کنترل روشنایی به‌طور کامل از بین برود.
 5. هزینه بالا نگهداری و تعمیرات: هر گونه خرابی در تجهیزات سیستم روشنایی هوشمند ممکن است هزینه‌های بالایی را برای تعمیرات به همراه داشته باشد. همچنین، نیاز به به‌روزرسانی مداوم نیز ممکن است هزینه‌بر باشد.
 6. مشکلات نرم‌افزاری: در برخی مواقع ممکن است با مشکلات نرم‌افزاری در سیستم های روشنایی هوشمند ساختمان مواجه شوید. عدم به‌روزرسانی به موقع نرم‌افزارها و برنامه‌ها می‌تواند عملکرد سیستم را تحت‌تاثیر قرار دهد.

اگرچه سیستم روشنایی هوشمند با فواید زیادی همراه است، اما در نظر گرفتن این معایب نیز بسیار مهم است تا بتوان بهترین تصمیم را در خصوص استفاده از این سیستم‌ها گرفت.

نحوه نصب و پیکربندی سیستم‌های روشنایی هوشمند

مراحل اجرای پروژه هوشمندسازی روشنایی با توجه به نقشه ساختمان، نیاز ساکنین و نوع تجهیزات مورد استفاده برای ساختمان‌های مختلف می‌تواند متفاوت باشد. به طور کلی، گام‌های هوشمند سازی روشنایی عبارتند از:

 • اطمینان حاصل کنید که تمامی تجهیزات مورد نیاز برای پیاده‌سازی انواع سیستم روشنایی ساختمان هوشمند شامل لامپ هوشمند، کلیدهای هوشمند، هاب سازگار با تجهیزات مورد استفاده در سیستم روشنایی و حتی دسترسی به شبکه اینترنت از طریق پروتکل Wi-Fi را فراهم کرده‌اید.
 • تجهیزات لازم برای پیاده‌سازی سیستم روشنایی اتوماتیک را نصب کنید. برای نصب لامپ هوشمند، بهتر است برای جلوگیری از حوادث احتمالی کلید اصلی برق ورودی را قطع کنید و سپس لامپ هوشمند را با لامپ قدیمی تعویض کنید. اغلب کلیدهای هوشمند موجود در بازار را می‌توانیم به سادگی با کلیدهای قدیمی جایگزین کنیم. با این وجود، فرآیند نصب برخی از مدل‌های کلید هوشمند موجود در بازار با اتصال کلید به سیم زمین (سیم ارت) تکمیل می‌شود. از آنجایی که معمولاً در سیم‌کشی ساختمان‌های قدیمی سیم ارت وجود ندارد، ضرورت اتصال کلید به سیم ارت را در نظر بگیرید.
هوشمند سازی روشنایی
 • برخی از اجزای سیستم روشنایی شامل مدل‌های مختلف لامپ‌های هوشمند تنها با استفاده از هاب کار می‌کنند؛ بنابراین در زمان خرید تجهیزات سیستم روشنایی، ضرورت استفاده از هاب را نیز بررسی کنید. در صورت استفاده از هاب دستورالعمل‌های ارائه شده برای نصب آن را دنبال کنید که غالباً اتصال هاب به مودم از طریق کابل اترنت را نیز شامل می‌شود.
انواع سیستم روشنایی ساختمان هوشمند
 • برنامه مورد نیاز برای کنترل لامپ کلید هوشمند را دانلود و نصب کنید. پس از اجرای این برنامه، معمولاً از کاربران خواسته می‌شود تا یک حساب کاربری ایجاد کنند. پس از ورود به محیط برنامه، دستورالعمل افزودن تجهیزات هوشمند سازی روشنایی به برنامه گوشی را دنبال کنید. توصیه می‌شود تا برای سادگی کنترل تجهیزات روشنایی ساختمان نام مشخصی را به هر یک از این تجهیزات اختصاص دهید. مثلاً می‌توانید از عناوین لامپ آشپزخانه، کلید اتاق و غیره استفاده کنید.
سیستم روشنایی اتوماتیک
 • در پایان، هر یک از تجهیزات را به طور جداگانه آزمایش کنید؛ یعنی هر یک از کلیدها یا لامپ‌های نصب شده‌ را روشن و خاموش کنید یا قابلیت کنترل سایر ویژگی‌های سیستم روشنایی هوشمند مانند تغییر شدت و رنگ نور را بررسی کنید.

آینده سیستم روشنایی هوشمند چگونه خواهد بود؟

آینده سیستم روشنایی هوشمند روشن و هیجان‌انگیز است. با پیشرفت فناوری، سیستم‌های روشنایی هوشمند در حال تکامل و بهبود هستند و امکانات جدیدی را ارائه می دهند.

در اینجا چند روند کلیدی وجود دارد که می توان انتظار داشت در آینده سیستم روشنایی هوشمند ساختمان مشاهده شود:

 • تمرکز بیشتر بر انعطاف‌پذیری و شخصی‌سازی: سیستم‌های روشنایی هوشمند آینده باید انعطاف‌پذیر باشند تا بتوانند با نیازهای مختلف کاربران سازگار شوند. آن‌ها همچنین باید قابلیت شخصی‌سازی داشته باشند تا کاربران بتوانند ظاهر و عملکرد روشنایی را مطابق با سلیقه خود تنظیم کنند.
 • استفاده بیشتر از هوش مصنوعی و یادگیری ماشین: هوش مصنوعی و یادگیری ماشین می‌توانند به سیستم‌های روشنایی هوشمند کمک کنند تا هوشمندتر و کارآمدتر شوند. به عنوان مثال، می‌توان از هوش مصنوعی برای تنظیم خودکار روشنایی بر اساس شرایط محیطی یا نیازهای کاربران استفاده کرد.
 • مصرف انرژی کمتر: سیستم‌های روشنایی هوشمند آینده باید مصرف انرژی کمتری داشته باشند. این امر به دلیل استفاده از فناوری‌های جدید مانند لامپ‌ هوشمند و سنسور حرکتی هوشمند است.

خرید دستگیره هوشمند یا دستگیره دیجیتال با بهترین کیفیت

قیمت و هزینه هوشمند سازی روشنایی

به طور کلی، سیستم هوشمند روشنایی یکی از ارزان‌ترین امکانات ساختمان هوشمند به شمار می‌آید. تجهیزات مورد استفاده برای هوشمند‌سازی روشنایی شامل کلید‌ هوشمند، لامپ هوشمند، پریز هوشمند و غیره در بین ارزان‌ترین تجهیزات هوشمند‌سازی ساختمان طبقه‌بندی می‌شوند.

قیمت سیستم روشنایی هوشمند از عوامل مختلفی تاثیر می‌پذیرد که برخی از مهم‌ترین این عوامل عبارتند از:

 • مساحت ساختمان و تعداد طبقات: هر چه ساختمان مساحت، تعداد طبقات و تعداد اتاق‌های بیشتری داشته باشد، به کلید‌، لامپ‌ و پریزهای بیشتری نیز برای اجرای پروژه هوشمند‌سازی روشنایی نیاز خواهیم داشت. به علاوه، پیاده‌سازی روشنایی هوشمند در ساختمان‌های بزرگ از ساختار پیچیده‌تری در مقایسه با ساختمان‌های کوچک برخوردار است.
 • دسترسی به زیرساخت مورد نیاز: در صورتی که زیرساخت مورد نیاز برای اجرای پروژه سیستم های روشنایی هوشمند وجود داشته باشد، پرداخت هزینه اضافی برای سیم‌کشی نیز ضرورت نخواهد داشت؛ بنابراین هزینه پیاده‌سازی سیستم روشنایی هوشمند به طور قابل توجهی کاهش می‌یابد. این فاکتور زمانی اهمیت پیدا می‌کند که از پروتکل‌های مبتنی بر بستر سیمی مانند KNX برای پیاده‌سازی روشنایی هوشمند استفاده کنیم.
 • برند تجهیزات سیستم هوشمند روشنایی: از آنجایی که تمامی شرکت‌های سازنده تجهیزات روشنایی هوشمند از استراتژی یکسانی برای قیمت‌گذاری انواع کلید‌، پریز و لامپ هوشمند استفاده نمی‌کنند، انتخاب برند تجهیزات مورد استفاده برای هوشمند سازی خانه یکی از مهم‌ترین عوامل تاثیرگذار روی قیمت سیستم هوشمند روشنایی محسوب می‌شود. به طور کلی، تجهیزات ساخته شده توسط برندهای مختلف از جنبه کیفیت، امکانات و قیمت با یکدیگر تفاوت دارند و این تفاوت‌ها موجب می‌شود تا بتوانیم تجهیزات را متناسب با خواسته‌ها و شرایط ساختمان انتخاب کنیم.
هزینه هوشمند سازی روشنایی
 • ساختار سیستم روشنایی هوشمند: تجهیزات سیستم روشنایی خانه هوشمند بر اساس نقشه ساختمان، پروتکل‌های مورد استفاده برای هوشمند سازی خانه، خواسته‌ها و انتظارات کارفرما و غیره پیاده‌سازی می‌شود؛ بنابراین خرید تجهیزاتی مانند هاب هوشمند، لامپ هوشمند، کلید هوشمند، پریز هوشمند، سنسور تشخیص حرکت و غیره مطابق با نحوه پیکربندی سیستم روشنایی هوشمند، یکی از عوامل تاثیرگذار روی قیمت روشنایی هوشمند به شمار می‌آید.

از آنجایی که اجرای پروژه هوشمند سازی روشنایی می‌تواند تاثیر مهمی روی میزان مصرف انرژی ساختمان داشته باشد، خرید تجهیزات سیستم روشنایی هوشمند سرمایه‌گذاری هوشمندانه‌ای است که منافع آن به طور تدریجی و از طریق صرفه‌جویی در مصرف انرژی نصیب کارفرما می‌شود.

پاسخ به سوالات متداول

قیمت سیستم روشنایی هوشمند ساختمان چقدر است؟

تجهیزات مورد استفاده برای پیاده‌سازی روشنایی هوشمند، قیمت به مراتب کمتری در مقایسه با تجهیزات امنیتی یا لوازم خانگی هوشمند دارند. با این وجود، لامپ‌، کلید و پریز هوشمند نسبت به انواع معمولی گران‌تر هستند. این اختلاف قیمت می‌تواند در نتیجه صرفه‌جویی در مصرف برق، طول عمر و دوام بیشتر تجهیزات روشنایی هوشمند جبران شود.هزینه سیستم روشنایی ساختمان به تعداد لامپ‌ها، دیمرها و کلید و پریز مورد استفاده در ساختمان و همچنین برند این تجهیزات بستگی دارد. به علاوه نوع پروتکل مورد استفاده برای سیستم روشنایی هوشمند و هزینه نیروی انسانی بخشی از هزینه پیاده‌سازی روشنایی هوشمند را تشکیل می‌دهند.

مهمترین ویژگی‌های سیستم روشنایی هوشمند کدامند؟

قابلیت برنامه ریزی روشنایی، قابلیت شخصی سازی محیط، امکان کنترل روشنایی از راه دور، امکان کنترل روشنایی با استفاده از فرمان صوتی و مصرف بهینه انرژی از جمله مهم‌ترین ویژگی‌های سیستم روشنایی هوشمند ساختمان محسوب می‌شوند.

سیستم روشنایی هوشمند چگونه کار می‌کند؟

سیستم روشنایی هوشمند از سنسورها برای تشخیص نور محیطی، حرکت افراد یا دیگر پارامترهای مربوط به محیط استفاده می‌کند. این اطلاعات به کنترلرها منتقل می‌شوند و سپس سیستم نورپردازی را به‌طور هوشمند کنترل می‌کند.

آیا روشنایی هوشمند قابل اجرا در هر نوع ساختمانی است؟

بله، روشنایی هوشمند می‌تواند در انواع ساختمان‌ها از جمله خانه‌ها، دفاتر، هتل‌ها، بیمارستان‌ها و… استفاده شود. این تکنولوژی به میزان قابل توجهی با انواع مختلف ساختمان‌ها قابل تطبیق است.

آیا روشنایی هوشمند با سایر سیستم‌های هوشمند در ساختمان قابل ادغام است؟

بله، روشنایی هوشمند معمولاً قابل ادغام با سایر سیستم‌های هوشمند مانند سیستم‌های خودکاری، کنترل دما، امنیت و حتی سیستم‌های صوتی و تصویری است، که افزایش امکان کنترل و مدیریت ساختمان را فراهم می‌کند.

جمع‌بندی

هوشمند سازی روشنایی به کاربران امکان کنترل و مدیریت آسان را می‌دهد. با استفاده از برنامه‌های کاربردی موبایل یا رابط‌های کاربری ساده، کاربران می‌توانند نورها را به طور دلخواه تنظیم کنند، روشنایی را به سبک مورد علاقه تغییر دهند و حتی در صورت نیاز به سیستم روشنایی از راه دور، دسترسی داشته باشند.

سیستم روشنایی هوشمند ساختمان باعث بهبود کارایی، صرفه‌جویی در انرژی، افزایش امنیت و راحتی کاربران و هماهنگی با سیستم‌های دیگر ساختمان می‌شود. این تکنولوژی در حال حاضر در صنعت ساختمان و سازمان‌ها به طور گسترده استفاده می‌شود و مزایای قابل توجهی را به همراه دارد. این سیستم به ساکنین ساختمان‌ها کمک می‌کند تا به سازمان‌دهی بهتری در استفاده از نور بپردازند و انرژی را صرفه‌جویی کنند.

2.9/5 - (16 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 − 11 =