آموزش هوشمند سازی ساختمان | دوره آموزش خانه هوشمند و BMS​

شرکت فریتز به عنوان توزیع کننده انحصاری تجهیزات لوکسون در ایران و شرکت خانه هوشمند مفتخر است تا با بهره گیری از اساتید مجرب و کارآزموده ،دوره های متعددی را در زمینه آموزش هوشمند سازی ساختمان و دوره BMS برگزار نماید.

مبحث بسیار گسترده و در عین حال به روز و پر طرفداری می‌باشد که این دوره در شرکت فریتز به صورت ترکیبی (تئوری و عملی) برگزار می‌گردد و نیروی کارآموز می‌توانید پس از طی دوره وارد بازار کار شود.

مزیت دیگر این دوره های آموزش BMS یا دوره آموزش خانه هوشمند برگزار شده در فریتز نسبت به کلاس های آموزش دیگر این است که در صورت پذیرفته شدن کارآموز در آزمون پایان دوره ، مدرک بین المللی کمپانی لوکسون به شرکت کننده‌ها اعطا می‌گردد.

در دهه‌های اخیر خانه و ساختمان‌های زیادی در جهان هوشمند سازی شده‌اند. هوشمند سازی ساختمان به عنوان یک صنعت، به سرعت در حال رشد است. در سال‌های اخیر، این صنعت، سودآوری اقتصادی بالا داشته است. همچنین فرصت‌های شغلی زیادی را برای افراد با هر سطحی از تخصص، در حوزه ساختمان سازی، فناوری و غیره فراهم کرده است. از طرفی، با توجه به افزایش تقاضا برای خانه هوشمند، رشد مداوم فناوری تجهیزات خانه هوشمند و همچنین رقابت بالا، ضرورت یادگیری و آشنایی حرفه‌ای با اجزای مختلف این صنعت، مطرح شده است.

به همین خاطر، شرکت‌های خانه هوشمند، سازمان‌های آموزشی و افراد، به آموزش خانه هوشمند روی آورده‌اند. این آموزش‌ها، اغلب در سطوح مقدماتی یا پیشرفته برگزار می‌شوند. اگر شما به مقوله هوشمند سازی ساختمان علاقمند هستید یا می‌خواهید به عنوان یک فرصت شغلی به آن نگاه کنید، در ادامه بیشتر به مفهوم آموزش هوشمند سازی ساختمان می‌پردازیم.تج

آموزش هوشمند سازی ساختمان

همان‌طور که ذکر شد، صنعت هوشمند سازی ساختمان به سرعت در حال رشد است و اگر شما در این حوزه فعالیت می‌کنید، خوب است بدانید با توجه به رقابت بالا، حرفه‌ای شدن در این صنعت، به ارتقا جایگاه و در نهایت افزایش درآمد شما بسیار کمک می‌کند. اگر شما تخصص خود را در زمینه هوشمند سازی ساختمان یا تجهیزات خانه هوشمند، به دست بیاورید و بیشتر درباره فناوری‌های جدید خانه هوشمند بدانید، قطعا راه‌حل‌های با ارزشی را به مشتریان ارائه می‌دهید.

رده‌بندی آموزش هوشمند سازی ساختمان

آموزش هوشمند سازی ساختمان اغلب به دو رده آموزش مقدماتی و آموزش پیشرفته، تفکیک می‌شود. شما با توجه به سطح خود در این حوزه، می‌توانید رده آموزشی مناسب را انتخاب کنید و دوره خود را کامل کنید.

جامعه هدف دوره آموزش خانه هوشمند

خوب است بدانید، جامعه هدف آموزش‌های هوشمند سازی ساختمان، حداقل شامل دو گروه است. که این گروه‌ها عبارت‌اند از:

 • آموزش هوشمند سازی در سطح فرد:

اگر شما خودتان علاقمند به حرفه‌ای شدن در صنعت هوشمند سازی ساختمان باشید، می‌توانید در این دوره ها شرکت کنید.

 • آموزش هوشمند سازی در سطح سازمان:

اگر شما یک کارفرما باشید و بخواهید کیفیت عملکرد کارمندان خود را در حوزه هوشمند سازی ساختمان بالا ببرید، این دوره‌ها، کاملا برای کارمندان شما مناسب هستند.

پیش نیاز آموزش هوشمند سازی ساختمان

آموزش هوشمند سازی ساختمان اغلب به دو رده آموزش مقدماتی و آموزش پیشرفته، تفکیک می‌شود. شما با توجه به سطح خود در این حوزه، می‌توانید رده آموزشی مناسب را انتخاب کنید و دوره خود را کامل کنید.

محتوای آموزش خانه هوشمند

سرفصل‌های دوره های آموزش هوشمند سازی ساختمان یا آموزش ساختمان هوشمند در هر مجموعه‌ای با دیگری، می‌تواند متفاوت باشد. عوامل مختلفی مثل اهداف آموزشی، امکانات مجموعه‌ها و موارد دیگر، نوع موضوعات را تعیین می‌کنند اما مفاهیم و موضوعات مشترکی برای این آموزش‌ها، وجود دارند که تعدادی از آن‌ها عبارت‌اند از:

 • آموزش تاریخچه خانه هوشمند یا هوشمند سازی ساختمان
 • مقایسه و بررسی خانه یا ساختمان هوشمند با ساختمان غیر هوشمند
 • برگزاری دوره BMS به عنوان یک اصل مهم در هوشمند سازی ساختمان
 • آموزش انواع پروتکل‌های موجود در ساختمان یا خانه هوشمند
 • آموزش مزایای هوشمند سازی ساختمان
 • معرفی تجهیزات خانه هوشمند
 • آموزش انواع سیم‌کشی و برق‌کاری مرتبط با ساختمان هوشمند
 • معرفی یا آموزش نرم افزارهای مرتبط با هوشمند سازی
 • آموزش مفهوم اینترنت اشیا برای ساختمان هوشمند
 • آموزش نگه‌داری از تجهیزات خانه هوشمند
 • آموزش روند قیمت گذاری برای پروژه‌های ساختمان هوشمند یا نحوه تعیین  قیمت خانه هوشمند
 
آموزش هوشمند سازی ساختمان

مزایای گذراندن دوره های آموزش هوشمند سازی

مزایای گذراندن دوره آموزش هوشمند سازی ساختمان برای شما قابل توجه است. در ادامه تعدادی از آن‌ها را شرح می‌دهیم که عبارت‌اند از:

 • معرفی شدن به بازار کار: بعضی از مجموعه‌های آموزش هوشمند سازی ساختمان پس از گذراندن آموزش و کامل کردن دوره، در نهایت می‌توانند شما را به بازار کار معرفی کنند.
 • دریافت گواهینامه معتبر: برخی از مجموعه‌های آموزشی یا شرکت‌های خانه هوشمند، پس از گذارندن کامل دوره‌ها با توجه به قوانین مجموعه خود، به شما مدرک یا گواهینامه معتبر یا بین‌المللی می‌دهند.
 • حرفه‌ای شدن: یکی از مهم‌ترین مزایای گذراندن دوره های آموزش خانه هوشمند برای شما، کسب مهارت بیشتر است. هر چقدر شما با فناوری‌ها و روش‌های هوشمند سازی ساختمان، بیشتر آشنا باشید، راه‌کارهای بهتر و خلاقانه‌تری برای پروژه‌های خود ارائه می‌دهید که منجر به ماندگار شدن کار شما در ذهن مشتریان می‌شود. این ماندگاری در ذهن مشتریان، در نهایت منجر به کسب جایگاه بهتر و درآمد بیشتر برای شما می‌شود.
 • آشنا شدن با افراد متخصص دیگر: یکی دیگر از مزایای گذراندن این دوره‌ها، آشنا شدن با افراد متخصص دیگر است که می‌تواند زمینه را برای فرصت‌های شغلی بیشتر برای شما فراهم کند.
 • آشنایی با عملکرد تجهیزات خانه هوشمند: معمولا در این دوره‌ها، به شما درباره عملکرد تجهیزات خانه هوشمند نیز آموزش می‌دهند. به عنوان مثال ممکن است شما در این دوره‌ها به خوبی با عملکرد سیستم امنیتی هوشمند مثل قفل دیجیتال آشنا بشوید و بتوانید در این زمینه، اطلاعات و سرویس مناسبی را به مشتریان خود ارائه بدهید. همچنین بسته به سرفصل آموزشی، ممکن است به خوبی با عملکرد سنسورهای حرکتی یا عملکرد انواع قفل هوشمند نیز آشنا بشوید.
 • انجام یک پروژه هوشمند سازی ساختمان: در اغلب این دوره‌ها، شما به صورت آزمایشی و در کنار افراد متخصص یک پروژه هوشمند سازی انجام می‌دهید که تجربه با ارزشی برای شما محسوب می‌شود.

صنعت هوشمند سازی ساختمان به سرعت در حال رشد و توسعه است. این صنعت سودآوری بالایی را در زمینه ساختمان و همچنین تجهیزات خانه هوشمند، فراهم آورده است. با افزایش تقاضا برای خانه یا ساختمان هوشمند و همچنین رشد مداوم فناوری تجهیزات ساختمان هوشمند، ارائه خدمات حرفه‌ای برای هوشمند سازی ساختمان‌ها ضروری شده است. به همین دلیل مجموعه‌ها و افراد به آموزش هوشمند سازی می‌پردازند.

آموزش خانه هوشمند در سطح پایه یا پیشرفته صورت می‌گیرد. برای فرا گرفتن مهارت هوشمند سازی ساختمان شما محدودیتی ندارید اما در کل اگر با مفاهیمی مثل برق ساختمان، معماری و عمران آشنا باشید، این دوره‌ها، برای شما می‌توانند بسیار مفید باشند. سرفصل‌های آموزشی هر مجموعه با دیگری، ممکن است متفاوت باشد اما موضوعاتی مثل دوره BMS، تاریخچه خانه هوشمند و موارد دیگر، موضوعات مشترک آموزشی هستند. مزایای گذراندن این دوره‌ها برای شما حرفه‌ای شدن، دریافت گواهینامه معتبر و بین‌المللی و موارد دیگر است.

دوره BMS

جزئیات دوره های آموزش هوشمندسازی ساختمان

دوره ADVANCED آموزش هوشمند سازی ساختمان

آموزش برنامه نویسی

اصول برنامه نویسی معرفی فانکشن بلاک ها تمرین برنامه نویسی انجام پروژه کامل خانه هوشمند

آموزش سیم کشی

سیم کشی سیستم هوشمند سیمی و وایرلس سیم کشی دستگاه ها سیم بندی تابلو

شناخت قطعات

معرفی و شناخت کامل قطعات کاربردهای قطعات کار با قطعات

طراحی پروژه

نقشه خوانی ارائه پیشنهاد براورد قیمت پیاده سازی پلن اجرایی

جزییات برگزاری کلاس های هوشمند سازی ساختمان

آموزش هوشمندسازی در ۳ جلسه ۸ ساعتی برگزار می‌گردد که شامل کلیه موارد فنی و اجرایی مورد نیاز برای هوشمند سازی ساختمان می شود. هنر جویان عزیز پس از گذراندن دوره ها میتوانند یک پروژه هوشمند سازی را به صورت کامل از مراحل برآورد هزینه تا سیم کشی ، برنامه نویسی و نصب اجرا کنند .

لازم به ذکر است که هیچ گونه پیش نیازی برای شرکت در دوره ها مورد نیاز نبوده و کلیه اطلاعات ملزوم برای هنرجویان در کلاس ها آموزش داده می‌شود . کلاس ها در هر روز دارای ۲ سکشن ۴ ساعتی می‌باشند که بین هر سکشن یک زمان استراحت ۱ ساعتی در نظر گرفته شده است .

شرکت در کلاس‌ها صرفا نیازمند یک لپ تاپ بوده و ابزار‌های مورد نیاز درون کلاس‌ها در اختیار هنرجویان قرار می‌گیرد .
نکته: همراه داشتن لپ تاپ جهت انجام تمرینات الزامی می باشد .

دوره EXPERT آموزش هوشمند سازی ساختمان

آموزش برنامه نویسی

برنامه‌نویسی پیشرفته و تمرین معرفی فانکشن بلاک‌های صنعتی، امنیتی و … انجام پروژه کامل سطح پیشرفته

آموزش سیم کشی

سیم کشی سیستم هوشمند سیمی و وایرلس سیم کشی دستگاه ها سیم بندی تابلو

شناخت قطعات

سیستم های مولتی مدیا سیستم های آیفن های تصویری هوشمند IR Control

طراحی پروژه

نقشه خوانی سطح ۲ ارائه پیشنهاد پروژه های صنعتی قیمت و برآورد قیمت پیاده سازی پلن اجرایی

نحوه برگزاری دوره EXPERT هوشمند سازی ساختمان

در روز اول راس ساعت ۹ در کنار شما عزیزان آموزش را آغاز میکنیم، تا ساعت ۱۰:۳۰ آموزش های ابتدایی سیم کشی را یاد خواهیم گرفت پس از یک استراحت ۱۵ دقیقه ای تا ساعت ۱:۳۰ ادامه موارد سیم کشی توضیح داده خواهد شد.

ساعت ۱:۳۰ بمدت یک ساعت در کنار شما به صرف نهار و گپ و گفت در محل رستوران مجتمع شرکت هوشمند سازی فریتز خواهیم پرداخت.

در ساعت ۲:۳۰ به محل آموزش باز میگردیم و تا ساعت ۴ با تجهیزات آشنا می شویم.

پس از ۱۵ دقیقه استراحت اینبار وارد محیط نرم افزاری شده و تا ساعت ۶ با محیط نرم افزار برنامه نویسی آشنا می شویم در روز دوم از ابتدای ساعت آموزشی به برنامه نویسی خواهیم پرداخت و پس از آموزش هر قسمت تایمی برای انجام تمرین و رفع مشکلات هنرجویان در نظر خواهیم گرفت .

روز سوم مهم ترین روز در آموزش است، در این روز ما یک پروژه خانه هوشمند را در کلاس بصورت کامل از مرحله انتخاب قطعات تا برنامه نویسی انجام خواهیم داد. پس از آن آزمون نهایی برگزار شده و شما به یک Loxone Expert تبدیل می شوید.

زمانبندی دوره آموزش خانه هوشمند فریتز در جدول به صورت خلاصه آورده شده است.

زمانفعالیت
۹:۰۰ – ۱۰:۳۰آموزش ابتدایی سیم کشی خانه هوشمند
۱۰:۳۰ – ۱۰:۴۵استراحت
۱۰:۴۵ – ۱:۳۰ادامه آموزش سیم کشی
۱:۳۰ – ۲:۳۰نهار و گفتگو در محل رستوران مجتمع شرکت هوشمند سازی فریتز
۲:۳۰ – ۴:۰۰آشنایی با تجهیزات
۴:۰۰ – ۴:۱۵استراحت
۴:۱۵ – ۶:۰۰آشنایی با محیط نرم‌افزار برنامه‌نویسی
روز دومآموزش برنامه‌نویسی و تمرین‌های مرتبط
روز سومپروژه خانه هوشمند و آزمون نهایی

ثبت نام دوره آموزش bms یا آموزش خانه هوشمند

جهت اطلاع از دوره های هوشمند سازی یا نحوه برگزاری با شرکت تماس حاصل نمایید.

با متداول شدن استفاده از سیستم‌های هوشمند سازی خانه، شرکت‌های مختلفی اقدام به آموزش این فرایند کرده‌اند. در این مطلب قصد داریم نکات مهم در انتخاب یک دوره آموزش هوشمند سازی ساختمان را به همراه توضیحاتی در مورد دوره هوشمند سازی شرکت فریتز ارائه نماییم.

 

چرا آموزش هوشمند سازی ساختمان مهم است؟

اگر به‌عنوان یک پیمانکار برق یا کسی که به تازگی قصد ورود به بازار کار را دارد بخواهیم به هوشمند سازی منازل مسکونی و ساختمان نگاهی بیندازیم، این رشته جدید در صنعت ساختمان آینده بسیار خوبی را نوید می‌دهد.

حقیقت هر صنعتی این است که آن صنعت با پیشرفت تکنولوژی به سمت اتوماسیون و راحت سازی حرکت می‌کند. حال اگر ما در آن صنعت مشغول باشیم و نتوانیم خدماتی بروز را برای مشتریان ارائه کنیم قطعاً در رقابت با رقبایی که خدماتی بروز تر به نسبت ما ارائه می‌کنند قافیه را خواهیم باخت.

هوشمند سازی ساختمان در حال حاضر در مرحله‌ای به سر می‌برد که هر صاحب خانه‌ای حتی اگر هوشمند سازی را برای ساختمانش انجام ندهد یک ارزیابی قیمت خواهد داشت.

بیشتر سازندگان ساختمان در صورت یافتن راهکاری مقرون به صرفه این فرایند را روی ساختمان خود پیاده سازی می‌کنند. پس اگر یک پیمانکار ساختمانی، تکنسین برق ساختمان و … هستید. حتماً یادگیری هوشمند سازی ساختمان را در دستور کار قرار دهید.

تفاوت دوره های آموزشی هوشمند سازی خانه

شرکت‌های مختلفی اقدام به برگزاری دوره های هوشمند سازی ساختمان می‌نمایند. اما باید در نظر داشته باشید که سرفصل‌ها و موضوعات آموزشی هر دوره ممکن است متفاوت باشد.

سیستم‌های هوشمند هرکدام از استانداردها و تجهیزات مختلفی استفاده می‌کنند و اکثر شرکت‌ها دارای استانداردی مشخص و مختص به همان برند هستند. پس اولین نکته‌ای که در انتخاب یک دوره آموزش هوشمند سازی باید در نظر داشته باشید استاندارد آموزشی آن دوره و پروتکل انتخاب شده توسط برگزار کننده می‌باشد.

 

دوره های آموزشی BMS شرکت فریتز

شرکت فریتز نیز به‌عنوان دفتر کمپانی لوکسون در ایران اقدام به برگزاری دوره های هوشمند سازی ساختمان با مدرک بین‌المللی کمپانی لوکسون می‌نماید. برای آشنایی بهتر شما با دوره‌های آموزشی ما در ادامه این مطلب به شرح مختصری از روند برگزاری کلاس خواهیم پرداخت.

دوره های آموزشی هوشمند سازی ساختمان در شرکت فریتز طی ۳ روز و هر روز ۸ ساعت برگزار می‌گردد که جمعاً یک ورکشاپ ۲۴ ساعته را تشکیل می‌دهد.

روز اول:

در روز اول از کلاس‌های آموزشی پس از معارفه اولیه با هنرجویان به سراغ آموزش مباحث پایه در هوشمند سازی می‌رویم. این موارد شامل انواع استانداردها، شرکت هوشمندسازی، برندها، پروتکل‌ها و … می‌باشد. یک هنرجوی هوشمند سازی خانه باید با سیستم‌های متداول در بازار آشنا بوده و قابلیت‌های آنها را به‌صورت کلی بداند. همچنین آشنایی با انواع پروتکل‌ها و ویژگی‌های هرکدام اهمیت بسیار زیادی دارد.

پس از آشنایی با انواع سیستم‌ها به سراغ آشنایی با قطعات می‌رویم. در این مرحله هنرجویان با قابلیت‌ها، نوع امکانات، قیمت و کاربرد هر قطعه آشنا می‌شوند، انواع سنسورها را می‌شناسند و نحوه انتخاب قطعات برای پروژه‌های آتی خود را فرا می‌گیرند.

مرحله بعدی آشنایی با سیم‌کشی هوشمند و شناخت تفاوت‌های سیم‌کشی سیستم‌های هوشمند و سیم‌کشی های سنتی می‌باشد. در این مرحله ابتدا سیم‌کشی و اتصال قطعات هوشمند به یکدیگر را آموزش خواهند دید و پس از آن نحوه سیم‌کشی انواع سنسورها و مصرف‌کننده‌ها را آموزش می‌بینند.

در ساعات پایانی روز اول آموزش نرم‌افزار Loxone Config به‌صورت مختصر توضیح داده خواهد شد و با محیط آن آشنا می‌شوید.

روز دوم:

در روز دوم از ابتدای شروع کلاس به آموزش و تمرین برنامه‌ریزی سیستم هوشمند خواهیم پرداخت. پس از آموزش هر بخش جدید از لوکسون کانفیگ تمرینی به‌صورت عمومی بین هنرجویان انجام خواهد شد و مشکلات هنرجویان در استفاده از آن قسمت رفع خواهد گردید.

روز سوم:

در روز سوم پس از اتمام آموزش برنامه‌ریزی به نحوه قیمت گذاری پروژه‌های هوشمند سازی، شناخت انواع مشتریان، نحوه بازاریابی و … می‌پردازیم. انتظار می‌رود هنرجویان پس از اتمام دوره قادر باشند یک پروژه هوشمند سازی را از مرحله قیمت گذاری تا اجرا مدیریت نمایند.

در پایان دوره نیز با برگزاری آزمون پایانی هنرجویان اقدام به اخذ مدرک خود خواهند پرداخت.

به‌طورکلی مباحث آموزشی دوره هوشمند سازی ساختمان در شرکت فریتز به شرح ذیل می‌باشد:

 • مبانی هوشمند سازی
 • آشنایی با سیستم‌های متداول در دنیا
 • آشنایی با پروتکل‌ها
 • آموزش تئوری نصب و راه‌اندازی تابلوهای هوشمند
 • آموزش سیم‌کشی هوشمند
 • آموزش برنامه‌نویسی سیستم
 • آموزش بازاریابی
 

نمونه‌کارهای هوشمند سازی فریتز

شما عزیزان و علاقه‌مندان گرامی با شرکت در دوره آموزش هوشمند سازی ساختمان فریتز، می‌توانید به سادگی وارد بازار کار شوید. با این دوره آموزش می‌توانید از ساختمان‌ها کوچک تا مجتمع‌های مسکونی را هوشمند سازی کنید.

در زیر چند نمونه از ساختمان‌های هوشمند را که اجرای آن با شرکت خانه هوشمند فریتز بوده است، مشاهده می‌کنید.

آینده و بازار کار هوشمند سازی ساختمان

با پیشرفت روز افزون فناوری‌ها و توسعه نظریه‌ها و مفاهیم مرتبط با خانه هوشمند، آینده بازار کار در این زمینه با تحولات جذاب و چشمگیری روبه‌رو خواهد بود. افزایش استفاده از اینترنت اشیاء (IoT)، اتصالات 5G، هوش مصنوعی و یادگیری عمیق، توسعه دستگاه‌های هوشمند و افزایش تقاضا برای خدمات اتوماسیون در خانه، به عنوان پیش‌بینی‌های کلیدی در حوزه بازار کار خانه هوشمند آمده است.

تخصص‌های متنوعی از جمله مهندسی نرم‌افزار، اینترنت اشیاء، امنیت سایبری، طراحی و بهینه‌سازی سیستم‌های خانه هوشمند و تجربه کاربری پیچیده‌تر، به طور فزاینده‌ای در این حوزه موردنیاز خواهند شد. آینده کار در این صنعت نیز قرار است به واسطه ترکیب هنر تعامل انسان با دستگاه‌های هوشمند، به جذابیت و چالش‌های بیشتری دست یابد. بنابراین، پیش بینی می‌شود که با افزایش اعتماد به تکنولوژی‌های نوین و ارتقاء دانش و تخصص در این زمینه و و آموزش خانه هوشمند، بازار کار خانه هوشمند از رشد چشمگیری برخوردار گردد و فرصت‌های شغف‌آوری را در بر خواهد داشت.