آسانسور هوشمند چیست؟ بررسی امکانات و مزایای آسانسورهای هوشمند

فریتز » آسانسور هوشمند چیست؟ بررسی امکانات و مزایای آسانسورهای هوشمند
آسانسور هوشمند چیست؟

آسانسور یکی از مهم‌ترین تجهیزات ساختمان‌های چند ده طبقه امروزی محسوب می‌شود که جا‌به‌جایی افراد بین طبقات مختلف آپارتمان‌ را تسهیل می‌کند. اما انتظار برای سوار شدن به کابین پس از فشردن دکمه فراخوانی آسانسور، ازدحام افراد در کابین و توقف‌های مکرر بین طبقات مختلف می‌تواند آزاردهنده باشد. آسانسور هوشمند یکی از مهم‌ترین دستاوردهای دنیای فناوری محور امروزی محسوب می‌شود که مشکلات و معایب آسانسورهای قدیمی را به حداقل می‌رساند. برای آشنایی با آسانسور های هوشمند و امکاناتی که در اختیار ما قرار می‌دهند، در این مقاله با شرکت هوشمند سازی فریتز همراه شوید.

آسانسور هوشمند چیست؟

آسانسور های هوشمند نیز همانند آسانسورهای قدیمی وظیفه جا‌به‌جایی افراد بین طبقات مختلف یک ساختمان را بر عهده دارند اما طوری طراحی شده‌اند که از فناوری‌های جدید مانند سامانه بازشناسی با امواج رادیویی (RFID)، سنسورهای شمارش افراد و سیستم کنترل پیشرفته برای کاهش اتلاف وقت، افزایش راحتی، بهبود امنیت و صرفه‌جویی در مصرف انرژی استفاده می‌کنند.

آسانسور هوشمند

چگونگی استفاده از سیستم هوشمند آسانسور با آسانسور معمولی تفاوت دارد. ساکنین ساختمان و میهمان‌ها به جای فشردن دکمه‌های مربوط به فراخوانی آسانسور، طبقه‌ مورد نظر خودشان را روی پنل آسانسور یا گوشی انتخاب می‌کنند. سپس به آسانسوری هدایت می‌شوند که آن‌ها را با کمترین دفعات توقف و اتلاف وقت به مقصد می‌رساند. کابین آسانسور هوشمند نیز با آسانسور معمولی تفاوت دارد؛ یعنی از آنجایی که طبقه مقصد را پیش از ورود به کابین انتخاب کرده‌اید، معمولاً درون کابین آسانسور دکمه‌های انتخاب طبقات وجود ندارد.

ساکنین کلان‌شهرها معمولاً در ساختمان‌های چند طبقه زندگی و کار می‌کنند که برای جا‌به‌جایی افراد به یک یا چند آسانسور مجهز شده‌اند. از آنجایی که ساکنین آپارتمان‌ها هر روزه با آسانسور سر و کار دارند، مجموعاً زمان زیادی از طول عمر خود را در آسانسور سپری می‌کنند. به همین دلیل، بهینه‌سازی عملکرد آسانسور می‌تواند از اتلاف وقت افراد زیادی جلوگیری کند.

امکانات و ویژگی‌های آسانسورهای هوشمند

آسانسور هوشمند با هدف افزایش بهره‌وری، امنیت و دسترسی ساخته می‌شود و در همین راستا ویژگی‌ها و امکاناتی را در اختیار ما قرار می‌دهد که آن را با آسانسورهای قدیمی متمایز می‌سازد. برخی از ویژگی‌ها و امکانات آسانسورهای هوشمند عبارتند از:

 • سیستم کنترل دسترسی بیومتریک: ویژگی‌های امنیتی پیشرفته که سیستم کنترل دسترسی بیومتریک را شامل می‌شود، امکان تعیین دسترسی به طبقات مختلف یک ساختمان برای پرسنل یک شرکت یا ساکنین ساختمان را فراهم می‌کند. به کمک این قابلیت، افراد تنها می‌توانند به طبقات مشخصی در ساختمان‌های مسکونی، تجاری و اداری وارد شوند و از ورود آن‌ها به سایر طبقات جلوگیری می‌شود.
آسانسور های هوشمند
 • سیستم کنترل مقصد (DCS): سیستم کنترل مقصد یکی از مهم‌ترین تکنولوژی‌های مورد استفاده در ساخت آسانسور هوشمند محسوب می‌شود. این سیستم امکان انتخاب طبقات مقصد، پیش از آن‌که مسافرین به کابین آسانسور وارد شوند را در اختیار آن‌ها قرار می‌دهد. سیستم DCS مسافرین را به آسانسوری هدایت می‌کند که با کمترین تعداد توقف آن‌ها را به مقصد می‌رساند.
 • مدیریت و توزیع بهینه افراد: سیستم کنترل آسانسور هوشمند می‌تواند افراد را بر اساس طبقات انتخاب شده و ظرفیت کابین به آسانسوری هدایت کند که کمترین سطح از ازدحام و اتلاف وقت را تجربه کنند.
 • کنترل آسانسور با فرمان صوتی یا از راه دور: کنترل آسانسور هوشمند تنها به فشردن دکمه‌های مربوط به فراخوانی آسانسور محدود نیست و با فرمان صوتی یا گوشی هوشمند نیز می‌توانیم آسانسور را فراخوانی کنیم.

هوشمند سازی ساختمان | هوشمند سازی خانه | هوشمند سازی منازل مسکونی

سیستم هوشمند آسانسور

مزایا و معایب آسانسور هوشمند

هوشمند سازی آسانسور مزایای متعددی را برای مالک ساختمان، ساکنین و سایر افرادی که از آسانسور استفاده می‌کنند، به همراه دارد.

مزایای آسانسور های هوشمند

 • جلوگیری از انتقال بیماری‌ها: مالک یا مدیر ساختمان با استفاده از سیستم کنترل بدون تماس، می‌توانند از گسترش باکتری‌های مضر و انتقال بیماری بین افرادی که از آسانسور استفاده می‌کنند، جلوگیری کنند. یافته‌های محققین نشان می‌دهد که دکمه‌های آسانسور معمولی می‌تواند 737 برابر نشیمنگاه توالت باکتری داشته باشد و به همین دلیل استفاده از فناوری کنترل بدون تماس می‌تواند نقش موثری در جلوگیری از انتقال بیماری بین افراد مختلف داشته باشد.
آسانسور هوشمند چیست
 • افزایش بهره‌وری: آسانسورهای معمولی قابلیت انتخاب هوشمندانه کابین بر اساس تعداد افراد یا تعداد دفعات توقف آسانسور در هر طبقه را در اختیار مسافرین قرار نمی‌دهند. عدم توزیع مناسب افراد بین کابین‌های مختلف به ازدحام و عدم بهره‌وری منجر می‌شود. فناوری آسانسور هوشمند افراد را قادر می‌سازد تا نزدیک‌ترین و بهترین آسانسور را بر اساس تعداد افراد و دفعات توقف انتخاب کنند. فناوری توزیع مسافرین بر اساس مقصد که با عنوان Destination Dispatch شناخته می‌شود، افراد را بر اساس طبقات مقصد دسته‌بندی می‌کند تا اتلاف وقت را به حداقل برساند.

بیشتر بخوانید: موتورخانه هوشمند چیست: مزایا و معایب هوشمندسازی موتورخانه

هوشمند سازی آسانسور

آسانسور هوشمند مجهز به سنسور شمارش افراد می‌تواند تعداد افراد حاضر در هر کابین را به طور لحظه‌ای نمایش دهد و با دسته‌بندی افرادی که طبقات یکسانی را انتخاب کرده‌اند، بهره‌وری بیشتری داشته باشد. دسترسی به داده‌های اشغال فضای کابین آسانسور، افراد معلول را قادر می‌سازد تا آسانسوری را انتخاب کنند که فضای کافی برای آن‌ها را در اختیار دارد.

 • افزایش راحتی: آسانسور های هوشمند با کاهش زمان انتظار و توقف بین طبقات راحتی بیشتری را برای افرادی که از آسانسور استفاده می‌کنند، به ارمغان می‌آورند. اوپراتور آسانسور می‌تواند به سادگی عملکرد آن را از راه دور کنترل کند و مدیر ساختمان نیز به امکانات بیشتری برای افزایش راحتی افراد دسترسی خواهد داشت. برای مثال، آسانسور‌ هوشمند را می‌توانیم طوری برنامه‌ریزی کنیم که تنها در طبقات مشخصی توقف کند، صفحه نمایشگر طبقاتی که آسانسور در آن‌ها توقف خواهد کرد را نمایش می‌دهد و آسانسور را می‌توانیم طوری برنامه‌ریزی کنیم که تنها افراد مجاز بتوانند به طبقات مشخصی از ساختمان دسترسی داشته باشند.
اکسس کنترل هوشمند آسانسور
 • افزایش امنیت: ساختمان‌های تجاری و مسکونی چند طبقه هر روزه از افراد مختلفی میزبانی می‌کنند که با اهداف مختلفی بین طبقات ساختمان جا‌به‌جا می‌شوند. نگهبان‌ها و پرسنل بخش امنیت ساختمان می‌توانند با استفاده از سیستم اکسس کنترل هوشمند آسانسور، دسترسی افراد را به طبقات مشخصی از ساختمان محدود کنند. برای مثال، پرسنل یک شرکت تنها به طبقات مربوط به همان شرکت دسترسی خواهند داشت در حالی که پرسنل سایر شرکت‌ها نیز قادر به ورود به این طبقات نخواهند بود. سیستم‌های پیشرفته‌تری نیز وجود دارند که امکان تعیین دسترسی بر اساس ساعت کاری و برنامه زمان‌بندی را ارائه می‌دهند.

سیستم امنیتی هوشمند (سیستم های حفاظتی و امنیتی خانه هوشمند)

امکانات آسانسورهای هوشمند
 • عملکرد یکپارچه در کنار سایر تجهیزات هوشمند ساختمان: برای افزایش امنیت و راحتی می‌توانیم آسانسور هوشمند را با سیستم‌های امنیتی ساختمان ترکیب کنیم؛ یعنی امکان ترکیب سیستم کنترل آسانسور با کارت‌خوان آیفون تصویری هوشمند وجود دارد تا زمانی که فردی با استفاده از کارت RFID به ساختمان وارد می‌شود، آسانسور نیز به طبقه همکف فراخوانی شود. تیم امنیتی ساختمان نیز در هر لحظه قادر خواهد بود تا اعتبار دسترسی افراد را از راه دور و از طریق پلتفرم متمرکز سیستم bms ساختمان مشاهده و لغو کند.
ویژگی‌های آسانسورهای هوشمند

افراد حتی قادر خواهند بود تا از گوشی هوشمند به عنوان کلید دسترسی به طبقات مختلف ساختمان استفاده کنند و بدون استفاده از کارت RFID به طبقات مختلف ساختمان وارد شوند. امکان اتصال آسانسور هوشمند به سیستم نظارت تصویری ساختمان، سیستم مدیریت مراجعین، دستیار صوتی و پلتفرم‌های مدیریت ساختمان نیز وجود دارد.

در حالی که آسانسور هوشمند مزایا و امکانات متعددی را در اختیار ما قرار می‌دهد، بهره‌مندی از این مزایا بدون مواجهه با نقاط ضعف این فناوری و همچنین پرداخت هزینه امکان‌پذیر نیست.

خرید و قیمت آیفون تصویری هوشمند (آیفون خانه هوشمند)

معایب آسانسور های هوشمند

 • هزینه اولیه: نصب آسانسور هوشمند به دلیل استفاده از فناوری‌ها و تجهیزات پیشرفته می‌تواند هزینه بیشتری را در مقایسه با آسانسور غیر هوشمند به مالک ساختمان تحمیل کند. از آنجایی که هزینه اهمیت بالایی در تصمیم‌گیری افراد برای تجهیز ساختمان به تجهیزات هوشمند دارد، این فاکتور یکی از مهم‌ترین موانع گسترش استفاده از آسانسور های هوشمند نیز محسوب می‌شود.
 • نگرانی امنیتی: استفاده از ویژگی‌های بیومتریک مانند استفاده از اثر انگشت برای شناسایی افراد و ذخیره‌سازی داده‌های مربوط به هر فرد می‌تواند نگرانی برخی افراد از ساکنین ساختمان در رابطه با حفاظت از حریم شخصی افراد را به همراه داشته باشد.
آسانسور های هوشمند
 • تعمیر و نگهداری تخصصی: اگرچه تعمیر و نگهداری پیشگیرانه می‌تواند زمان توقف آسانسور را به طور قابل توجهی کاهش دهد اما تعمیر و نگهداری آسانسور هوشمند مستلزم استفاده از افراد متخصصی است که از دانش، تجربه و مهارت کافی برای این کار برخوردار هستند.
 • آموزش افراد برای استفاده از آسانسور هوشمند: تفاوت‌ روش استفاده از آسانسور های هوشمند در مقایسه با آسانسورهای معمولی موجب می‌شود تا افرادی که برای نخستین مرتبه قصد استفاده از آسانسور هوشمند را دارند، به راهنمایی و آموزش نیاز داشته باشند. این تفاوت‌ها می‌توانند به سردرگمی افراد سالخوره و سایر افرادی که با فناوری آشنایی چندانی ندارند منجر شوند.

خرید کلید پریز هوشمند با بهترین قیمت

اینترنت اشیا چه نقشی در آسانسور هوشمند دارد؟

اینترنت اشیا (IoT) نقش مهمی در راه‌حل‌های آسانسور هوشمند ایفا می‌کند، به طوری که قابلیت‌های اتصال و تست از راه دور را برای این سیستم‌ها فراهم می‌آورد. فناوری‌های اینترنت اشیا، مانند برنامه‌های تلفن هوشمند، اتصال بلوتوث و رابط کاربری پیشرفته، دسترسی و کنترل کاربر را افزایش می‌دهند و تجربه کاربری را بهبود می‌بخشند.

یکی از مهم‌ترین مزایای این تکنولوژی‌ها کاهش زمان خرابی آسانسور است که از طریق تعمیر و نگهداری پیش‌بینی‌شده، امکان‌پذیر می‌شود. این فرآیند با استفاده از الگوریتم‌های پیشرفته یادگیری ماشینی و نظارت زنده بر عملکرد آسانسور انجام می‌گیرد. حسگرهای نصب شده در آسانسور اطلاعات دقیقی را درباره وضعیت فعلی و عملکرد اجزای مختلف آن جمع‌آوری کرده و به سیستم مرکزی ارسال می‌کنند.

سیستم‌های یادگیری ماشینی این اطلاعات را تحلیل کرده و الگوهایی را شناسایی می‌کنند که می‌توانند به شناسایی مشکلات احتمالی قبل از وقوع آن‌ها کمک کنند. این امر به تیم‌های تعمیر و نگهداری اجازه می‌دهد تا عملکرد آسانسور را در زمان واقعی نظارت کنند، مشکلات احتمالی را شناسایی کرده و بر اساس آن زمان‌بندی تعمیر و نگهداری را انجام دهند. به این ترتیب، هزینه‌های مرتبط با خرابی و توقف عملکرد آسانسور به حداقل می‌رسد و امنیت و رضایت کاربران نیز افزایش می‌یابد.

علاوه بر این، اینترنت اشیا امکانات جدیدی برای بهبود تجربه کاربری فراهم می‌کند. به عنوان مثال، کاربران می‌توانند از طریق برنامه‌های تلفن هوشمند خود، آسانسور را فراخوانی کرده یا به طبقه مورد نظر خود دسترسی پیدا کنند، بدون نیاز به لمس دکمه‌ها. این قابلیت به ویژه در شرایطی که بهداشت و جلوگیری از انتقال بیماری‌ها اهمیت دارد، بسیار مفید است.

در نهایت، راه‌حل‌های آسانسور هوشمند با استفاده از اینترنت اشیا می‌توانند به بهبود کارایی انرژی نیز کمک کنند. سیستم‌های هوشمند می‌توانند الگوهای استفاده را تحلیل کرده و مصرف انرژی را بهینه‌سازی کنند، به عنوان مثال، آسانسور را در زمان‌های کم تردد به حالت استندبای قرار دهند.

پاسخ به پرسش‌های پر تکرار

آیا آسانسور هوشمند ایمنی بیشتری دارد؟

آسانسور های هوشمند به ویژگی‌های امنیتی مختلفی مانند سیستم کنترل دسترسی و دوربین‌های نظارتی مجهز می‌شوند که در نهایت به افزایش امنیت مسافرین و ساختمان منجر می‌شود. با وجود این، سطح ایمنی آسانسور به عوامل دیگری مانند کیفیت قطعات، ویژگی‌های امنیتی و شرایط تعمیر و نگهداری آن نیز بستگی دارد.

آیا مصرف انرژی آسانسور هوشمند بالاتر است؟

آسانسور های هوشمند طوری طراحی می‌شوند تا در مقایسه با آسانسورهای غیر هوشمند بهره‌وری بیشتری در مصرف انرژی داشته باشند. کاهش تعداد دفعات توقف آسانسور از طریق مدیریت و توزیع افراد بین کابین‌های آسانسور موجب می‌شود تا علاوه بر کاهش اتلاف وقت، انرژی کمتری نیز مصرف شود. به علاوه تعدادی از آسانسورهای هوشمند قابلیت فعال‌سازی حالت Energy-Saving برای صرفه‌جویی در مصرف انرژی طی ساعت‌هایی که از آسانسور استفاده نمی‌شود را دارند.

آیا نصب آسانسور هوشمند پیچیده است؟

نصب آسانسور هوشمند مستلزم رعایت نکات فنی و امنیتی متعددی است. سیم کشی و اتصال آسانسور، نصب کابین، اتصال آسانسور به سیستم کنترل ساختمان هوشمند، تنظیمات نرم‌افزاری و غیره از جمله مراحل نصب آسانسور های هوشمند هستند. از آنجایی که افراد عادی غالباً توانایی فنی یا تجهزات مورد نیاز برای نصب و راه‌اندازی آسانسور هوشمند را در اختیار ندارند، توصیه می‌شود که از توانایی افراد متخصص برای نصب آن استفاده کنیم.

آموزش هوشمند سازی ساختمان | دوره آموزش خانه هوشمند

جمع‌بندی

زندگی در برج‌ها و آپارتمان‌های چند ده طبقه، بدون استفاده از آسانسور امکان‌پذیر نیست اما اتلاف وقت به دلیل توقف‌های مکرر آسانسور بین طبقات مختلف ساختمان، ازدحام افراد در کابین آسانسور، انتقال بیماری از طریق دکمه‌های آسانسور، عدم امکان کنترل دسترسی افراد به طبقات و عدم دسترسی به داده‌ها از جمله معایبی هستند که در زمان استفاده از آسانسورهای غیرهوشمند با آن‌ها مواجه می‌شویم.

آسانسور های هوشمند اتلاف وقت و انرژی را به حداقل می‌رسانند و راحتی و امنیت بیشتری را برای مدیر ساختمان، تیم امنیتی و افرادی که از آن استفاده می‌کنند به همراه دارند. کنترل آسان آسانسور هوشمند با فرمان صوتی، استفاده از گوشی موبایل و دکمه‌های لمسی موجب می‌شود تا علاوه بر راحتی، احتمال انتقال بیماری را نیز به حداقل برسانیم.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده − دوازده =