راهنمای خرید کلید هوشمند برق [نکات مهم و کاربردی]

فریتز » راهنمای خرید کلید هوشمند برق [نکات مهم و کاربردی]
راهنمای خرید کلید هوشمند

خرید کلید هوشمند، در حقیقت سرمایه‌گذاری بزرگی است که به راحتی هر چه بیشتر محیط زندگی، افزایش امنیت و کاهش قبض برق منجر می‌شود اما تنوع گزینه‌های قابل انتخاب می‌تواند به سردرگمی خریداران منجر شود. در حقیقت، زمانی می‌توانیم از انتخاب بهترین کلید هوشمند اطمینان حاصل کنیم که بر اساس راهنمای خرید کلید هوشمند، از معیارهای مناسبی برای این کار استفاده کرده باشیم. برای آشنایی با نکات مهم هنگام خرید کلید هوشمند، در این مقاله شرکت خانه هوشمند فریتز را همراهی کنید.

راهنمای خرید کلید هوشمند

هرچند کلید هوشمند یکی از ساده‌ترین تجهیزات مورد استفاده برای هوشمند‌ سازی ساختمان به شمار می‌آید و فرایند نصب کلید هوشمند نیز پیچیدگی چندانی ندارد اما انتخاب کلید مناسب مستلزم رعایت فاکتورهایی است که در مقاله راهنمای خرید کلید هوشمند با آن‌ها آشنا می‌شوید. مهم‌ترین فاکتورهایی که در انتخاب کلید اسمارت مناسب نقش مهمی را بازی می‌کنند، عبارتند از:

بیشتر بخوانید: کلید هوشمند چیست + مزایا و معایب انواع کلیدهای هوشمند

راهنمای انتخاب کلید هوشمند بر اساس نحوه سیم‌کشی ساختمان

توجه به نحوه سیم‌کشی ساختمان، یکی از مهم‌ترین نکاتی است که نمی‌توانیم در راهنمای خرید کلید لمسی هوشمند به آن اشاره نکنیم. نحوه سیم‌کشی ساختمان‌های قدیمی و نو‌ساز با یکدیگر تفاوت دارند، اغلب ساختمان‌های نوساز به سیم ارت یا زمین مجهز شده‌اند که در ساختمان‌های قدیمی وجود ندارد. دسته‌ای از کلیدهای هوشمند نیز با اتصال به سیم زمین یا ارت نصب می‌شود و دسته دیگری نیز وجود دارند که بدون سیم ارت نیز کار می‌کنند. پیش از خرید کلید هوشمند، ابتدا از وجود یا عدم وجود سیم ارت در ساختمان اطمینان حاصل کنید تا بتوانید کلیدی را خریداری کنید که با شرایط ساختمان انطباق داشته باشد.

راهنمای خرید کلید لمسی هوشمند

راهنمای خرید کلید برق هوشمند بر اساس تجهیزات نصب شده در خانه هوشمند

هر خانه هوشمند به تجهیزات مختلفی شامل هاب، سیستم صوتی هوشمند، سیستم روشنایی هوشمند و غیره مجهز شده که در کنار یکدیگر به طور یکپارچه کار می‌کنند اما تمامی تجهیزات مورد استفاده برای هوشمند‌ سازی خانه با یکدیگر سازگاری ندارند. بی‌توجهی به سازگاری تجهیزات می‌تواند خریداران را با چالش‌های مختلفی مواجه کند که ضرورت خرید تجهیزات اضافی، مواجه با نقایص فنی یا اختلال در عملکرد تجهیزات و غیره را شامل می‌شود.

خرید کلید پریز هوشمند با بهترین قیمت

برای مثال، اگر از تجهیزات سازگار با Apple HomeKit در خانه استفاده می‌کنید، بهتر است تا کلید هوشمندی را انتخاب کنید که با این مجموعه سازگاری داشته باشد. اگر از تجهیزات شیائومی برای پیاده‌سازی خانه هوشمند استفاده می‌کنید، کلید هوشمندی را خریداری کنید که با Mi Home سازگاری داشته باشد. به عبارت دیگر، توصیه می‌کنیم تنها تجهیزاتی را خریداری کنید که با تجهیزات و فناوری مورد استفاده در ساختمان هوشمند سازگاری دارند.

راهنمای خرید کلید برق هوشمند

راهنمای خرید کلید هوشمند بر اساس نحوه کنترل آن

کلیدهای هوشمند موجود در بازار با استفاده از برنامه نصب شده روی گوشی هوشمند یا به طور فیزیکی با لمس کلید یا فشردن آن کنترل می‌شوند. کلیدهای هوشمند لمسی معمولاً به صفحه شفاف حساس به تماس انگشت مجهز شده‌اند در حالی که کلیدهای مکانیکی هوشمند تنها با فشردن کلید عمل می‌کنند. کلیدهای لمسی و مکانیکی هوشمند از نظر ظاهری نیز با یکدیگر تفاوت دارند؛ در حقیقت کلیدهای لمسی ظاهر مدرن‌تری دارند و به چراغ LED مجهز هستند در حالی که کلیدهای مکانیکی معمولاً از طراحی ساده‌تری بهره می‌گیرند.

نکات خرید کلید هوشمند

راهنمای خرید کلید هوشمند بر اساس نحوه طراحی

کلید هوشمند باید از نظر ظاهری با شرایط محل نصب آن همخوانی داشته باشد تا به دکوراسیون و ظاهر خانه آسیبی وارد نکند. رنگ، جنس بدنه و طراحی ظاهری از جمله عواملی هستند که همخوانی کلید با دکوراسیون خانه را مشخص می‌کنند و به همین دلیل، کلیدهای هوشمند در طرح‌ها و رنگ‌های متنوعی به بازار عرضه می‌شوند تا به نیازها و سلایق مختلف پاسخ دهند.

نکات انتخاب کلید هوشمند

راهنمای خرید کلید برق هوشمند بر اساس امکانات

یکی از مهم‌ترین نکات انتخاب کلید هوشمند، بررسی ویژگی‌ها و امکاناتی است که در اختیار ما قرار می‌دهد. قابلیت برنامه‌ریزی، امکان تشخیص حضور افراد و اتوماسیون خودکار، گزارش مصرف برق، محافظت از سیستم روشنایی در برابر نوسانات برق، تغییر شدت نور و ترکیب با سایر تجهیزات خانه هوشمند از جمله ویژگی‌هایی هستند که در انتخاب کلید هوشمند مناسب نقش دارند.

پریز هوشمند: قیمت و خرید انواع پریزهای هوشمند

به طور کلی، هر چه کلید هوشمند امکانات بیشتری داشته باشد، قیمت بالاتری نیز دارد. توصیه می‌کنیم که پیش از انتخاب کلید هوشمند، ابتدا فهرستی از نیازها و انتظارات ساکنین ساختمان تهیه کنید. سپس، کلید هوشمندی را خریداری کنید که بیشترین انطباق را با فهرست مورد نظر داشته باشد. این استراتژی به ما کمک می‌کند تا از پرداخت هزینه اضافی برای امکانات غیرضروری جلوگیری کنیم.

راهنمای انتخاب کلید هوشمند

راهنمای خرید کلیدهای هوشمند بر اساس قیمت

از آنجایی که افراد مختلف از نظر محدودیت بودجه با یکدیگر تفاوت دارند، نمی‌توانیم در مقاله راهنمای خرید کلید هوشمند به فاکتور قیمت اشاره نکنیم. قیمت کلید هوشمند تابع عواملی متعددی است که استراتژی شرکت سازنده برای قیمت‌گذاری کلید، امکانات، ویژگی‌ها، متریال مورد استفاده برای ساخت کلید، هزینه حمل و نقل، هزینه گمرک و غیره را شامل می‌شود. به همین دلیل، توصیه می‌کنیم تا فاکتور قیمت را به طور ترکیبی و در کنار سایر فاکتورها در نظر بگیرید؛ به عبارت دیگر، این شاخص به تنهایی معیار مناسبی برای انتخاب کلید هوشمند نیست.

راهنمای خرید کلیدهای هوشمند بر پایه پروتکل ارتباطی

انواع کلیدهای هوشمند موجود در بازار از پروتکل‌های متفاوتی برای برقراری ارتباط با سیستم کنترل استفاده می‌کنند. هر یک از این پروتکل‌ها ویژگی‌های متفاوتی دارند و با توجه به شرایط ساختمان، نوع کاربری و خواسته‌های کارفرما انتخاب می‌شوند. Wi-Fi ، Bluetooth ، Z-Wave و پروتکل ZigBee رایج‌ترین پروتکل‌های مورد استفاده در کلیدهای هوشمند موجود در بازار هستند.

بیشتر بخوانید: پروتکل KNX چیست؛ کاربردها و مزایای استاندارد کی ان ایکس

باید توجه داشته باشیم که کلیدهای مبتنی بر پروتکل‌های زیگبی و زد ویو به هاب هوشمند نیاز دارند اما کلیدهای مبتنی بر فناوری وای فای یا بلوتوث را می‌توانیم بدون نیاز به تجهیزات جانبی و با استفاده از گوشی هوشمند، تبلت و تاچ پنل خانه هوشمند کنترل کنیم.

راهنمای خرید کلیدهای هوشمند

راهنمای خرید کلید اسمارت بر اساس برند سازنده

امروزه، شرکت‌های مختلفی در حوزه تولید کلیدهای هوشمند فعالیت دارند که از استراتژی‌های متفاوتی نیز در طراحی، تولید، قیمت‌گذاری و ارائه خدمات پس از فروش پیروی می‌کنند. به همین دلیل، توصیه می‌کنیم تا پیش از انتخاب کلید هوشمند، با برندهای مختلف و نظر خریداران در رابطه با تجهیزات تولید شده توسط آن‌ها آشنا شوید. دسترسی به کلید هوشمند برند مورد نظر در بازار ایران، دسترسی به نمایندگی و همچنین خدمات پس از فروش از جمله عواملی هستند که باید در زمان خرید کلید هوشمند در نظر گرفته شوند.

نمایندگی ABB (برند خانه هوشمند ای بی بی) در ایران

راهنمای خرید کلید لمسی هوشمند بر اساس نحوه نصب کلید

کلیدهای هوشمند موجود در بازار بر اساس نحوه نصب کلید روی دیوار به دو دسته توکار و روکار تقسیم‌بندی می‌شوند. کلیدهای توکار معمولاً به سادگی درون قوطی پریز معمولی قرار می‌گیرند و به سیم‌کشی خانه متصل می‌شوند اما کلیدهای روکار به طور مستقل از سیم‌کشی برق خانه عمل می‌کنند و برق مورد نیاز کلید از طریق باتری تامین می‌شود.

از آنجایی که کلیدهای توکار در قوطی کلید برق نصب می‌شوند، انتخاب‌های زیادی برای تعیین محل نصب و همچنین امکان جا‌به‌جایی کلید وجود ندارد اما کلیدهای روکار به راحتی در هر مکانی قابل نصب هستند. در مقابل، کلیدهای روکار به طور مستقل و بدون استفاده از تجهیزاتی مانند رله‌، قابلیت کنترل لامپ‌های غیرهوشمند را ندارند.

نکات مهم در خرید کلید هوشمند

راهنمای خرید انواع کلید هوشمند بر اساس تعداد پُل‌‌ کلید

تعداد پل کلید، یکی از مهم‌ترین نکات خرید کلید هوشمند محسوب می‌شود. کلیدهای هوشمند نیز مانند کلیدهای معمولی در انواع تک پل و چند پل به بازار عرضه می‌شوند؛ بنابراین مشخص کردن تعداد خروجی یا تعداد لامپ‌ها، پیش از انتخاب کلید هوشمند ضرورت دارد.

خرید و قیمت آیفون تصویری خانه هوشمند

اگر می‌خواهید تنها یک لامپ یا نوار LED را با استفاده از کلید هوشمند روشن و خاموش کنید، بهتر است تا از کلید تک پل استفاده کنید اما اگر از کلید هوشمند برای کنترل چند لامپ، لوستر و نوار LED استفاده می‌کنید، بهتر است تا با توجه به تعداد خروجی مورد نیاز، انواع 2 پل، 3 پل و 4 پل را خریداری کنید.

نکات مهم هنگام خرید کلید هوشمند

پرسش‌های متداول

چرا باید کلید هوشمند بخریم؟

کلید هوشمند امکان کنترل سیستم روشنایی با هزینه نسبتاً ناچیز را در اختیار ما قرار می‌دهد. خانه مجهز به کلید هوشمند، از نظر آسایش، راحتی، امنیت و صرفه‌جویی در مصرف انرژی نسبت به خانه معمولی برتری دارد.

چه عواملی را هنگام خرید کلید هوشمند باید در نظر گرفت؟

تعداد پل‌ کلید هوشمند، کیفیت، قیمت، امکانات، پروتکل ارتباطی، نحوه نصب کلید هوشمند روی دیوار، نحوه طراحی و رنگ‌بندی، نحوه سیم‌کشی ساختمان و نوع تجهیزات مورد استفاده برای هوشمند‌سازی ساختمان از جمله عواملی هستند که نقش مهمی را در انتخاب کلید هوشمند مناسب بازی می‌کنند.

پرده برقی: قیمت و خرید انواع پرده هوشمند

جمع‌بندی

در مقاله راهنمای خرید کلید هوشمند به بررسی عواملی پرداختیم که نقش مهمی را در انتخاب کلید هوشمند مناسب بازی می‌کنند. دسترسی به سیم ارت، نحوه کنترل کلید، امکانات و فناوری مورد استفاده در ساخت کلید، سازگاری با سایر تجهیزات خانه هوشمند، تعداد پل‌های کلید هوشمند، نحوه نصب کلید روی دیوار، کیفیت و نحوه طراحی از جمله فاکتورهایی هستند که می‌توانیم از آن‌ها برای انتخاب کلید هوشمند مناسب استفاده کنیم.

برای خرید کلید هوشمند مناسب، ابتدا چگونگی سیم‌کشی خانه را بررسی کرده و تعداد پل کلید را تعیین کنید. سپس، نوع پروتکل مورد استفاده برای هوشمند‌ سازی ساختمان را مشخص کرده و فهرستی از انتظارات، امکانات و ویژگی‌های مورد نیاز تهیه کنید. جمع‌آوری این اطلاعات به ما کمک می‌کنند تا بهترین سوئیچ هوشمند را انتخاب کنیم. برای آشنایی با نقاط ضعف و قوت هر یک از انواع کلیدهای هوشمند موجود در بازار می‌توانیم نظرات خریداران یا نقد و بررسی افراد متخصص را جستجو کنیم.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7 + 7 =