ویژگی‌های ماشین لباسشویی هوشمند + معرفی هوشمندترین ماشین های لباسشویی

فریتز » ویژگی‌های ماشین لباسشویی هوشمند + معرفی هوشمندترین ماشین های لباسشویی
ماشین لباسشویی هوشمند

تجمع لباس‌های کثیف به ویژه برای افرادی که فرصت کافی برای پرداختن به کارهای خانه ندارند، می‌تواند به یک مشکل آزاردهنده تبدیل شود. در چنین شرایطی، در اختیار داشتن یک ماشین لباسشویی خوب می‌تواند به ما کمک کند تا همیشه به لباس‌های تمیز دسترسی داشته باشیم. ماشین لباسشویی هوشمند یکی از مهم‌ترین تجهیزات خانه هوشمند امروزی به شمار می‌آید که برخلاف ماشین‌های لباسشویی معمولی قابلیت شستشوی لباس از هر مکانی و در هر زمانی از ساعت‌های شبانه روز را فراهم می‌کند. ماشین لباس شویی های هوشمند امکانات و ویژگی‌های نوآورانه و کاربردی متعددی را دارند که برای آشنایی با آن‌ها در این مقاله با شرکت فریتز همراه شوید.

ماشین لباسشویی هوشمند چیست؟

ماشین لباسشویی اسمارت که بخشی از دستاوردهای بشر در افزایش راحتی و بهره‌وری را نمایش می‌دهد، امکان کنترل، تغییر تنظیمات شستشو و نظارت روی فرایند شستشو در هر لحظه را فراهم می‌کند. ماشین لباسشویی هوشمند مانند هر دستگاه برقی هوشمند دیگری از پروتکل‌های ارتباطی شامل وای فای، بلوتوث، زیگبی و غیره برای برقراری ارتباط و تبادل داده با گوشی هوشمند، تبلت و غیره استفاده می‌کند.

ماشین لباس شویی های هوشمند

ماشین لباسشویی هوشمند قابلیت اتصال به شبکه اینترنت را دارد و از طریق برنامه‌ای کنترل ‌می‌گردد که توسط شرکت سازنده به خریداران معرفی می‌شود؛ بنابراین از محل کار، باشگاه ورزشی، فروشگاه و هر مکان دیگری که به شبکه اینترنت دسترسی داشته باشیم، می‌توانیم روی عملکرد ماشین لباسشویی نظارت داشته باشیم.

ویژگی های ماشین لباسشویی هوشمند

ماشین لباسشویی اسمارت ویژگی‌های کاربردی متعددی را برای بهبود فرایند شستشو و افزایش راحتی ساکنین خانه ارائه می‌کند. مهم‌ترین ویژگی‌های انواع ماشین لباسشویی هوشمند عبارتند از:

 •  کنترل هوشمند ماشین لباسشویی: ماشین لباسشویی اسمارت قابلیت اتصال به شبکه Wi-Fi و تغییر تنظیمات شستشو را از هر نقطه‌ای در سراسر جهان در اختیار ما قرار می‌دهد. به علاوه، خریداران می‌توانند برای شستشوی لباس در ساعت‌های مشخصی برنامه‌ریزی کنند.
 • اطلاع‌رسانی: ماشین لباسشویی هوشمند می‌تواند با ارسال نوتیفیکیشن ما را از پایان یافتن فرایند شستشو یا بروز خطا در عملیات شستشو مطلع سازد.
انواع ماشین لباسشویی هوشمند
 • عیب‌یابی هوشمند ماشین لباسشویی: تعدادی از ماشین‌های لباسشویی اسمارت قابلیت عیب‌یابی خودکار را در اختیار ما قرار می‌دهند. نمایندگی خدمات پس از فروش می‌تواند از راه دور دستگاه را عیب‌یابی کند و در صورت نیاز به مراجعه حضوری، قطعات مورد نیاز برای تعمیر ماشین لباسشویی را به همراه داشته باشد.
 • برنامه ماشین لباسشویی هوشمند: ماشین لباسشویی اسمارت برنامه‌های شستشوی متعددی را برای انواع مختلفی از پارچه‌ها و لباس‌های مختلف ارائه می‌کند تا بهترین نتایج در کنار عملکرد بهینه حاصل شود. خریداران می‌توانند حالت‌های مختلف عملکرد شامل شستشوی سریع، شستشو با بخار، حالت عملکرد عادی و غیره را انتخاب کنند.
 • تنظیم خودکار مصرف آب و مواد شوینده: ماشین‌های هوشمند لباسشویی پیشرفته به سنسورهایی مجهز هستند هستند که می‌توانند میزان مصرف آب، مواد شوینده و حتی زمان شستشو بر اساس حجم لباس‌ها و نوع پارچه تنظیم کنند.
ماشین لباسشویی هوشمند چیست
 • رابط کاربری مناسب: رابط کاربری تاثیر زیادی در تجربه افراد از شستشوی هوشمند ماشین لباسشویی دارد. ماشین لباس شویی های هوشمند معمولاً به صفحه لمسی مجهز هستند که امکان اعمال تنظیمات دقیق را در اختیار ما قرار می‌دهد. به علاوه، می‌توانیم تنظیمات ماشین لباسشویی را از طریق برنامه‌ای که روی گوشی هوشمند نصب می‌شود و به طور گرافیکی تغییر دهیم.

مزایا و معایب ماشین لباس شویی های هوشمند

استفاده از ماشین لباسشویی هوشمند مزیت‌های متعدد را به همراه دارد که جایگزین کردن ماشین لباسشویی قدیمی با ماشین هوشمند را توجیه‌پذیر می‌سازد. مهم‌ترین مزایای ماشین لباس شویی های هوشمند عبارتند از:

 • راحتی و انعطاف پذیری: ماشین لباسشویی هوشمند ما را قادر می‌سازد تا فرایند شستشو را از هر مکانی توسط گوشی هوشمند کنترل کنیم؛ بنابراین حضور فیزیکی ما در محیط خانه برای شستشوی لباس‌ها ضرورت ندارد. به علاوه، می‌توانیم برنامه زمان‌بندی را طوری تعیین کنیم تا عملیات شستشو در ساعت‌های کم باری شبکه برق انجام شود.
برنامه ماشین لباسشویی هوشمند
 • صرفه‌جویی در مصرف آب و برق: تعدادی از ماشین لباس شویی های هوشمند قابلیت تشخیص بافت و حجم لباس‌ها را دارند و می‌توانند به کمک فناوری هوش مصنوعی، شرایط شستشو مانند میزان مصرف آب و مدت زمان شستشو را طوری تنظیم کنند تا بهترین عملکرد حاصل شود و به طور همزمان میزان مصرف آب و برق به حداقل برسد.
 • سازگاری با محیط زیست: بسیاری از ماشین‌های لباسشویی اسمارت موجود در بازار برنامه‌های شستشوی سازگار با محیط زیست را در اختیار ما قرار می‌دهند که شستشو با آب سرد، به حداقل رساندن استفاده از مواد شوینده برای محدود ساختن تاثیرات محیط زیستی ماشین لباسشویی و قابلیت شستشوی سریع را شامل می‌شود.
هوشمند ترین ماشین لباسشویی
 • دسترسی به امکانات اضافی: ماشین لباسشویی اسمارت با استفاده از فناوری پیشرفته‌تری در مقایسه با ماشین لباسشویی معمولی ساخته می‌شود و معمولاً امکانات بیشتری را مانند شستشو با بخار، برنامه شستشو برای حذف موی حیوانات خانگی، از بین بردن باکتری‌ها، لرزش و نویز کم در اختیار ما قرار می‌دهند.
کنترل هوشمند ماشین لباسشویی

ماشین لباسشویی هوشمند نیز مانند سایر فناوری‌ها نقاط ضعف و معایبی دارد. در ادامه مقاله با برخی از معایب ماشین‌ لباسشویی اسمارت آشنا خواهید شد.

 • قیمت ماشین لباسشویی هوشمند: اگرچه ماشین‌های لباسشویی هوشمند امروزی قیمت کمتری در مقایسه با گذشته دارند اما همچنان گران از ماشین‌های لباسشویی معمولی هستند. مدل‌های پایه ماشین لباسشویی اسمارت با قیمت 500-600 دلار و امکانات محدود به بازار عرضه می‌شوند، در حالی که قیمت مدل‌های پیشرفته‌تر به بیش از 1000 دلار نیز می‌رسد.
 • امکانات غیر ضروری: تمامی امکانات ماشین‌های لباسشویی هوشمند کاربردی نیستند. برای مثال، در حالی که قابلیت کنترل ماشین لباسشویی از راه دور هیجان‌انگیز به نظر می‌رسد اما برای افرادی که زمان زیادی را در خانه سپری می‌کنند، شاید کاربرد چندانی نداشته باشد. به علاوه، برای استفاده از ماشین لباسشویی اسمارت نیز همچنان مجبور هستیم تا لباس‌ها را به صورت دستی تفکیک کرده و در ماشین قرار دهیم.
 • پیچیدگی: نصب و راه‌اندازی ماشین لباسشویی اسمارت در مقایسه با ماشین‌های لباسشویی معمولی پیچیدگی بیشتری دارد. ضرورت بروزسانی نرم‌افزاری و حتی کنترل آن با استفاده از گوشی هوشمند می‌تواند سالمندان و افرادی که با فناوری آشنایی چندانی ندارند را با چالش‌ مواجه سازد.
 • وابستگی به شبکه اینترنت: اگرچه کنترل ماشین لباسشویی از طریق شبکه اینترنت هیجان‌انگیز به نظر می‌رسد اما وقوع اختلال یا قطع شدن اینترنت می‌تواند قابلیت کنترل ماشین لباسشویی از راه دور را تحت تاثیر قرار دهد.
Smart Washing Machine07 jpg

معرفی هوشمند ترین ماشین های لباسشویی

امکانات ماشین لباس شویی های هوشمند امروزی تنها به قابلیت کنترل از راه دور محدود نمی‌شود و می‌توانند با استفاده از سنسورهای پیشرفته و فناوری هوش مصنوعی عملکرد بهتری را ارائه دهند. فهرست هوشمند ترین ماشین لباسشویی عبارت است از:

 • ماشین لباسشویی هوشمند ال جی مدل WM4000HBA: ماشین لباسشویی هوشمند LG از طریق برنامه ThinQ، قابلیت تنظیم شرایط و برنامه شستشو را در اختیار خریداران قرار می‌دهد. برنامه شستشو برای حذف مو، پَر و سایر آلرژن‌ها، نویز کم، مصرف پایین آب و برق و ارسال نوتیفیکیشن در زمان پایان یافتن فرایند شستشو به گوشی کاربر از جمله ویژگی‌های این ماشین لباسشویی هستند. به علاوه، فناوری TurboWash 360 در کنار سنسور تشخیص نوع پارچه، امکان شستشوی سریع و کارامدتری را برای تمامی لباس‌ها فراهم می‌کند.
شستشوی هوشمند ماشین لباسشویی
 • ماشین لباسشویی هوشمند سامسونگ مدل WV60A9900AV: ماشین لباسشویی هوشمند سامسونگ می‌تواند چرخه شستشو و خشک کردن لباس‌ها را در کمتر از 1 ساعت تکمیل کند. ویژگی FlexWash ما را قادر می‌سازد تا دو گروه متمایز از لباس‌ها را به طور همزمان و با چرخه‌ها و تنظیمات متفاوت شستشو دهیم. این مدل، از فناوری هوش مصنوعی برای یادگیری ترجیحات کاربران در تنظیم برنامه‌ شستشو استفاده می‌کند.
 • ماشین لباسشویی هوشمند بوش مدل WAU28PH9GB: این ماشین لباسشویی می‌تواند مقدار دقیق مواد شوینده و آب مصرفی مورد نیاز را اندازه‌گیری کرده و فرایند شستشو را بر اساس نوع پارچه و تنظیمات کاربر بهینه‌سازی کند. بر اساس ادعای بوش، ماشین لباسشویی هوشمند این شرکت می‌تواند زمان شستشو را تا 65 درصد کاهش دهد.
ویژگی های ماشین لباسشویی هوشمند
 • ماشین لباسشویی هوشمند کندی مدل SmartPro: ماشین لباسشویی Candy Smart Pro مجموعه کاملی از برنامه‌های شستشوی سریع را در اختیار خریداران قرار می‌دهد که برای برآورده ساختن نیازهای روزمره برای شستشوی لباس‌ها طراحی شده است. به علاوه، می‌تواند حجم لباس‌ها را تشخیص داده و بر همین اساس میزان مصرف آب و برق را تنظیم کند.
 • ماشین لباسشویی هوشمند شیائومی مدل MiniJ: ماشین لباسشویی هوشمند MiniJ به طور جمع و جور طراحی شده و می‌تواند برای از بین بردن انواع باکتری‌ها، لباس‌ها را در دمای 95 درجه شستشو دهد. 13 برنامه مختلف شستشو، اتصال به گوشی هوشمند از طریق برنامه Mijia و قابلیت نظارت بر فرایند شستشو از جمله ویژگی‌های ماشین لباسشویی شیائومی هستند.
مزایای ماشین لباس شویی هوشمند

پرسش‌های متداول

مهمترین تفاوت ماشین لباسشویی هوشمند با ماشین لباسشویی معمولی چیست؟

قابلیت کنترل از راه دور، مهم‌ترین تفاوت ماشین لباسشویی اسمارت با ماشین لباسشویی غیر هوشمند محسوب می‌شود.

آیا ماشین لباسشویی هوشمند باعث کاهش مصرف انرژی می‌شود؟

ماشین لباس شویی های هوشمند می‌تواند با بهینه‌سازی میزان مصرف آب و زمان شستشو میزان اتلاف آب و انرژی را به حداقل برساند. مصرف انرژی ماشین لباسشویی هوشمند توسط برچسب انرژی، به خریداران اعلام می‌شود. در این استاندارد بین‌المللی، مصرف انرژی لوازم برقی با استفاده از حروف انگلیسی مشخص می‌شود که از A تا G را شامل می‌گردد.

جمع‌بندی

ماشین لباسشویی هوشمند راحتی بیشتری را برای ساکنین خانه به ارمغان می‌آورد و می‌تواند در حالی که عملکرد مشابه یا حتی بهتر از ماشین‌های لباسشویی معمولی دارد، اتلاف زمان، آب و انرژی را به حداقل برساند. نویز کم، مصرف بهینه مواد شوینده، قابلیت تشخیص خطا و ارسال نوتیفیکیشن از جمله ویژگی‌های پیشرفته‌ترین ماشین‌های لباسشویی موجود در بازار هستند.

شاید انتخاب ماشین لباسشویی مناسب در میان انبوهی از گزینه‌های مختلف سردرگم کننده باشد. ظرفیت ماشین لباسشویی، میزان سر و صدا، امکانات و ویژگی‌ها، میزان مصرف آب و برق، کیفیت، گارانتی و خدمات پس از فروش، ابعاد ماشین لباسشویی و قیمت از جمله فاکتورهایی هستند که در انتخاب مناسب‌ترین ماشین لباسشویی اسمارت نقش دارند.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده − پانزده =