دانشنامه

تجهیزات خانه هوشمند

تجهیزات خانه هوشمند

خانه هوشمند، خانه‌ای است که بخش‌های مختلف ساختمان، اجزا و تجهیزات در آن، به صورت خودکار یا با استفاده از کنترل از راه دور، مدیریت می‌شود. امروزه تجهیزات خانه هوشمند به سرعت در حال توسعه هستند. همچنین تنوع خیلی زیادی در عرضه تجهیزات خانه هوشمند، مشاهده می‌شود. تجهیزات هوشمند، می‌توانند در تمام بخش‌های خانه مثل اتاق‌ها، آشپزخانه، سرویس بهداشتی و غیره نصب بشوند.

استفاده از تجهیزات خانه هوشمند برای افراد، مزایای زیادی دارد که می‌توان گفت، مهم‌ترین مزایای آن‌، افزایش امنیت، آسایش، رفاه و در نهایت افزایش اوقات فراغت برای افراد است. در ادامه به نحوه کار کردن این تجهیزات، مزایا و معرفی تجهیزات خانه هوشمند می‌پردازیم.

آنچه در این مطلب می‌خوانید... نمایش

نحوه کار کردن تجهیزات خانه هوشمند

ممکن است برای شما سوال پیش آمده باشد که تجهیزات خانه هوشمند چگونه کار می‌کنند. به طور کلی، تجهیزات و اجزای خانه هوشمند با سیستم مدیریت هوشمند یا BMS، به صورت یک پارچه به یکدیگر متصل می‌شوند و کار می‌کنند. فناوری و پروتکل‌های متنوعی برای متصل کردن این تجهیزات به یکدیگر وجود دارد که محبوب‌ترین و کاربردی‌ترین فناوری، اتصال این تجهیزات از طریق بلوتوث و وا‌ی‌فای است. همچنین شما می‌توانید برای تجهیزات خانه هوشمند خود برنامه‌ریزی کنید تا در زمان تعیین شده، به صورت خودکار فعال شوند.

به عنوان مثال شما می‌توانید سیستم صوتی و تصویری هوشمند خود را تنظیم کنید تا سر ساعت مشخصی روشن بشود. همچنین وقتی هنوز به خانه نرسیده‌اید با استفاده از گوشی هوشمند و اینترنت، می‌توانید سیستم روشنائی خود را فعال کنید. تجهیزات خانه هوشمند می‌تواند به دو صورت مستقل یا هماهنگ با یکدیگر فعال شوند. خوب است قبل از تهیه تجهیزات خانه هوشمند، از نحوه هماهنگی تجهیزاتی که انتخاب کرده‌اید، اطلاعات کسب کنید. به عنوان مثال ممکن است برخی تجهیزات خانه هوشمند، برای عملکرد مناسب، نیاز به زیرساخت مناسب هم داشته باشند.

تجهیزات خانه هوشمند

تجهیزات خانه هوشمند به شما اجازه می‌دهد تا از قلمرو لوکسی استفاده کنید که تا قبل از این زمان، برای دیگران امکان پذیر نبود. تجهیزات به کار رفته در خانه هوشمند به شما امکاناتی می‌دهد تا آسان‌تر زندگی کنید. همانطور که ذکر شد، شما می‌توانید تجهیزات خانه هوشمند را از طریق یک سیستم مدیریت مرکزی، به یکدیگر متصل کنید تا با شما و با یکدیگر هماهنگ باشند و شما بتوانید آن‌ها را مدیریت کنید، حتی اگر صدها کیلومتر با خانه فاصله داشته باشید.

بخش های مختلف خانه هوشمند می‌تواند شامل آشپزخانه، اتاق خواب، اتاق نشیمن، سرویس بهداشتی، حیاط، پارکینگ و همچنین زیرزمین خانه باشد. شما می‌توانید در تمامی بخش‌های خانه، تجهیزات هوشمند را استفاده کنید. تجهیزات هوشمند سازی خانه به صورت کلی غالبا به روشنایی، امنیت و تهویه مربوط می‌شود.

مزایای استفاده از تجهیزات خانه هوشمند

اگر شما قصد استفاده از تجهیزات خانه هوشمند را دارید، خوب است بدانید مزایای استفاده از این تجهیزات، برای شما زیاد است. در ادامه به معرفی تعدادی از مهم‌ترین تجهیزات خانه هوشمند می‌پردازیم که عبارت‌اند از:

 • افزایش آسایش و رفاه: اولین امتیاز استفاده از تجهیزات خانه هوشمند برای شما، افزایش رفاه و آسایش شما است. وقتی این تجهیزات هوشمند به صورت خودکار فعال شوند یا از طریق کنترل از راه دور، همه لوازم را مدیریت کنید، زمان بیشتری برای تمرکز بر روی سلامتی و سرگرمی خود خواهید داشت. به عنوان مثال شما قرار است آشپزخانه خود را مشاهده و مدیریت کنید، وسایلی که لازم دارید، یک گوشی هوشمند یا تبلت و لوازم خانگی یا همان تجهیزات متصل به وای‌فای است.
 • صرفه‌جویی در مصرف انرژی: در حالی که هزینه اولیه یک دستگاه در آشپزخانه هوشمند، می‌تواند گران‌تر از یک دستگاه در آشپزخانه سنتی باشد، شما در مصرف انرژی صرفه‌جویی خواهید کرد. لوازم هوشمند به شما این امکان را می‌دهند که مصرف انرژی خود را کنترل کنید. به عنوان مثال اگر هوای آشپزخانه شما خیلی گرم باشد یا خیلی سرد، هشدارهائی را دریافت می‌کنید تا دمای محیط را تنظیم کنید تا در نهایت در مصرف انرژی صرفه‌جویی کنید.
 • افزایش ایمنی: اگر این موارد ذکر شده توجه شما را جلب نکرده است، شاید موضوع افزایش ایمنی برای شما ترغیب کننده باشد. به عنوان مثال وقتی تجهیزات آشپزخانه خود را هوشمند کرده باشید، اگر فراموش کنید شعله‌ای را خاموش کنید، هشدارهایی به گوشی هوشمند شما ارسال می‌شود که می‌توانید به موقع اقدام کنید. یا هنگامی که در سفر هستید، می توانید یک چراغ هوشمند را در آشپزخانه خود روشن نگه دارید تا از خالی به نظر رسیدن خانه خود جلوگیری کنید.
 • افزایش قیمت خانه هوشمند : استفاده از تجهیزات خانه هوشمند، ارزش خانه شما را افزایش می‌دهد.

لیست تجهیزات خانه هوشمند

در جدول زیر، یک لیست کلی از تجهیزات خانه هوشمند را برای شما ارائه می‌دهیم. همچنین فروشگاه‌هایی در ایران هستند در حوزه فروش تجهیزات هوشمند سازی ساختمان فعالیت می‌کنند.

جدول لیست تجهیزات خانه هوشمند

عنوان تجهیزات خانه هوشمند عنوان تجهیزات خانه هوشمند عنوان تجهیزات خانه هوشمند
سر شیر آب هوشمند سنسور هوشمند درب و پنجره ترموستات هوشمند
سنسور هوشمند نور دوربین امنیتی هوشمند تاچ پنل هوشمند
سنسور دما و رطوبت پرده برقی قفل هوشمند اسکنر اثر انگشت
سنسور حرکتی یخچال هوشمند آیفون تصویری هوشمند
قفل دیجیتال تشخیص چهره کلید و پریز هوشمند سنسور آتش سوزی هوشمند
دستگیره هوشمند زنگ درب هوشمند سنسور نشت آب هوشمند
اینترکام هوشمند لامپ سنسور تشخیص حرکت ماشین لباس شویی هوشمند

قیمت تجهیزات خانه هوشمند

اگر شما قصد خرید تجهیزات خانه هوشمند را دارید، لازم است بدانید این تجهیزات قیمت بسیار متنوعی دارند و می‌توانند بر اساس برند، کیفیت متریال، آپشن، مدل و دیگر موارد، افزایش یا کاهش قیمت داشته باشند. همچنین لیست قیمت محصولات خانه هوشمند به صورت متنوعی در دسترس است.

معرفی تجهیزات خانه هوشمند

اگر شما به هوشمند سازی ساختمان خود یا مفهوم خانه هوشمند علاقه‌مند شده باشید، خوب است با تعدادی از تجهیزات خانه هوشمند، آشنا بشوید که عبارت‌اند از:

دوربین امنیتی هوشمند

شما از طریق نصب این دوربین‌ها، می‌توانید بر فعالیت‌های داخل و اطراف خانه هوشمند خود نظارت داشته باشید. همچنین از این طریق این دوربین‌ها، می‌توانید به صورت آنلاین، خانه هوشمند خود را از راه دور مشاهده و کنترل کنید. این دوربین‌ها غالبا با استفاده از فناوری وای‌فای به گوشی هوشمند شما متصل می‌شوند. شما با استفاده از دوربین مدار بسته هوشمند، می توانید فرزند یا عزیزان سالمند خود را مشاهده کنید. تعدادی از این دوربین ها با توجه به مدل و آپشن‌هایی که دارند، وجود حرکت یا صداهای غیرعادی را به صورت هشدار برای شما ارسال می‌کنند. این دوربین ها امنیت خانه هوشمند شما و رفاه شما و عزیزان تان را افزایش می‌دهند.

این دوربین ها یکی از کاربردی‌ترین تجهیزات خانه هوشمند هستند. ممکن است شما نگرانی هائی بابت امنیت این دوربین های هوشمند داشته باشید با استفاده از تغییر پسورد اولیه و تعیین پس ورد دور از ذهن می توانید امنیت آن را افزایش دهید. همچنین بخش نرم افزای دوربین امنیتی هوشمند خود را به روز نگه دارید.

قفل هوشمند

به لطف سیستم‌های قفل دیجیتال یا دستگیره هوشمند، گم کردن کلیدهای خود را فراموش کنید. ممکن است اغلب درباره اینکه کلیدهای خود را کجا گذاشته‌اید نگران باشید. با به کاربردن سیستم قفل هوشمند یا دیجیتال، دیگر نگران نباشید. این سیستم ها بر روی درب های خانه هوشمند شما نصب می‌شوند. با دو روش بلوتوثی یا اتصال به وای فای کار می‌کنند و زمانی که با گوشی هوشمند خود، به در نزدیک می‌شوید، قفل را باز می‌کنند. همچنین شما می‌توانید قفل‌ها را از راه دور کنترل کنید.

اکثر سیستم های قفل هوشمند برای امنیت خانه شما نیز عالی هستند. در صورت باز شدن درب خارجی به شما هشدار می دهند آپشن ها و انواع متعددی دارند که امنیت شما و عزیزان شما را افزایش می دهند.

ترموستات هوشمند

ترموستاتی است که می‌توانید آن را با تلفن، تبلت، بلندگوی هوشمند یا سایر دستگاه‌های متصل به اینترنت کنترل کنید. ترموستات‌های هوشمند معمولا به شما امکان برنامه‌ریزی می‌دهند. به عبارتی دیگر، شما می‌توانید تنظیمات دمای دلخواه خود را برنامه ریزی کنید. برخی از ترموستات‌ها، می‌توانند عادت تکراری در تنظیم سرمایش و گرمایش شما را یاد بگیرند و به طور خودکار بر اساس عادت های شما تنظیم بشوند.

بسیاری از بهترین ترموستات‌های هوشمند دارای ویژگی‌های تشخیصی هستند که می‌توانند در صورت بروز مشکل، به شما اطلاع بدهند. به عنوان مثال می‌توانند زمان تعویض فیلتر هوا را به شما اطلاع بدهند. علاوه بر این، ممکن است ترموستات شما بتواند جزئیات مصرف انرژی را به شما ارائه بدهد. ترموستات هوشمند انواع متنوعی دارد که شما می‌توانید آن را به عنوان یکی از مهم‌ترین تجهیزات خانه هوشمند در نظر بگیرید.

شما با استفاده از ترموستات های هوشمند علاوه بر اینکه سرمایش یا گرمایش خانه خود را متحول می‌کنید، در مصرف زمان و هزینه های خود نیز صرفه‌جویی می‌کنید.

یخچال هوشمند

یکی دیگر از تجهیزات خانه هوشمند، یخچال هوشمند است. عملکرد این یخچال، چیزی بیشتر از سالم نگه داشتن غذای شما است. این یخچال‌های هوشمند، امکانات متنوعی دارند به عنوان مثال، این یخچال ها به شما این امکان را می‌دهند وقتی بیرون از منزل هستید، از طریق تلفن هوشمند خود، داخل یخچال را ببینید که چه خوراکی‌هایی را لازم دارید. این یخچال‌های هوشمند دارای نمایشگر هستند و به اینترنت متصل می‌شوند.

امروزه تجهیزات خانه هوشمند بسیار در حال رشد و توسعه هستند. این تجهیزات به دو صورت خودکار یا کنترل از راه دور قابل استفاد هستند. استفاده از تجهیزات خانه هوشمند برای شما مزایای زیادی دارند. مهم‌ترین مزایای آن‌، افزایش امنیت، آسایش، رفاه و در نهایت افزایش اوقات فراغت برای شما است. این تجهیزات در تمام بخش‌های خانه شما قابل استفاده هستند مثل اتاق، آشپزخانه و غیره.

پیشنهاد ما به شما:   هوشمند سازی ویلا

به صورت کلی تجهیزات خانه هوشمند بسیار متنوع هستند. شما می‌توانید هوشمند سازی ساختمان خود را با لامپ هوشمند، کلید و پریز هوشمند، ترموستات هوشمند، تاچ پنل هوشمند و دیگر تجهیزات خانه هوشمند، شروع بکنید.  برای کاربردی‌ترین تجهیزات خانه هوشمند می‌توان به دوربین امنیتی، قفل هوشمند و سیستم روشنایی اشاره کرد.

 

با پیشرفت تکنولوژی و ظهور قدرتمند هوش مصنوعی در علم مدرن، شاهد افزایش تأثیر این مقوله در قسمت‌های مختلف زندگی هستیم.

تجهیزات خانه هوشمند یکی از این نمونه‌هاست که سختی‌های زندگی در یک خانه‌ی سنتی را با مدرن سازی و اتوماسیون لوازم منزل بسیار کاهش داده است.

استفاده از تجهیزات هوشمندسازی ساختمان در عصر کنونی رشد و پیشرفت بسیار زیادی کرده است؛ به گونه‌ای که امروزه در سال 2021 حدود 260 میلیون خانه هوشمند در سراسر جهان وجود دارد و پیش‌بینی می‌شود این مقدار تا سال 2025، به بیش از 470 میلیون خانه برسد.

با ما در این مقاله همراه باشید تا علاوه بر بررسی تجهیزات خانه هوشمند، در مورد قیمت و تمامی جنبه‌های آن بخوانیم.

تجهیزات خانه هوشمند چیست؟

ابتدا بیایید در مورد خانه هوشمند یک تعریف ساده ببینیم: «خانه هوشمند، خانه‌ای است که همه/بخشی از وسایل آن به یکدیگر متصل هستند و می‌توان آنها را از راه دور یا در منزل، با استفاده از یک کنترل‌گر واحد مدیریت کرد.»

بر اساس این تعریف، نوعی هوش مصنوعی در تجهیزات خانه هوشمند قرار دارد که مدیریت و کنترل آنها را از راه دور محقق می‌سازد. در اینجا تنها به چند مورد از تجهیزات هوشمند سازی ساختمان اشاره می‌کنیم ولی در ادامه محتوا، به طور مفصل‌تر این تجهیزات را توضیح خواهیم داد:

 • سنسورهای درب و پنجره
 • دوربین‌های مداربسته و امنیتی
 • قفل‌های هوشمند
 • خوراک دهنده حیوانات خانگی
 • پرده‌های هوشمند
 • سیستم‌های هوشمند اطفاء حریق

انواع تجهیزات خانه هوشمند

در قسمت بالا، صرفاً جهت آشنایی با تجهیزات خانه هوشمند چند مورد از آنها را دیدیم. در اینجا می‌خواهیم انواع تجهیزات هوشمند سازی ساختمان را در دسته‌بندی‌های مختلف به طور مفصل بررسی کنیم:

تجهیزات روشنایی و نورپردازی

نورپردازی یک خانه هوشمند می‌تواند علاوه بر راحتی در تنظیم و مدیریت میزان نور، بر کیفیت خواب و زندگی شما نیز تأثیرگذار باشد. تجهیزات روشنایی و نورپردازی هوشمند به شما کمک می‌کنند تا با استفاده از یک کنترل‌گر هوشمند و نه کلید‌های سنتی، اقدام به روشن/خاموش کردن، تنظیم نور، برنامه‌ریزی روشنایی برای ساعات خاص روز، مدیریت رنگ و گرمای نور و مواردی از این دست کنید.

همچنین امکان اجرای سناریو‌های خاص نیز در این سیستم‌های هوشمند وجود دارد؛ برای مثال می‌توانید با نزدیک شدن به نیمه شب، به تدریج از روشنایی لامپ‌ها بکاهید و با تغییر رنگ نور، چشمان خود را برای خوابیدن آماده کنید.

Smart home equipment 01

تجهیزات سرمایش و گرمایش

برقراری تعادل دمایی در محیط یکی از مزایای تجهیزات خانه هوشمند است. ترموستات هوشمند به شما کمک می‌کند تا از راه دور و یا در منزل، تنها با لمس کردن یک دکمه، دمای محیط را متعادل کنید.

ایجاد تعادل در محیط با توجه به المان‌های منظور شده در شبکه هوش مصنوعی تجهیزات صورت می‌گیرد؛ بنابراین خطای این سیستم‌ها بسیار کمتر از زمانی است که تنظیم دما به طور دستی انجام می‌گیرد. علاوه بر تمامی اینها، استفاده از ترموستات هوشمند منجر به صرفه‌جویی در انرژی و همچنین کاهش هدر رفت تعادل دمایی در محیط خواهد شد.

تجهیزات امنیتی

در شبکه BMS، امنیت بسیار مهم است و باید به طور برنامه‌ریزی شده، اجرا گردد. تجهیزات امنیتی خانه هوشمند شامل مواردی مثل قفل هوشمند، دوربین مداربسته، قفل کودک هوشمند روی لوازم منزل و… است. این‌گونه تجهیزات علاوه بر افزایش امنیت، کاربری منزل را نیز بسیار راحت‌تر می‌کنند؛ برای مثال نمونه‌ای قفل هوشمند وجود دارد که با گرفتن کارت مقابل حسگر یا تشخیص چهره، به سریع‌ترین شکل ممکن درب را برای شما باز می‌کند.

نمونه‌ای دیگر از قفل‌های هوشمند وجود دارد که مجهز به حسگر اثر انگشت هستند؛ البته استفاده از این قفل‌ها برای محیط‌های خاص منزل مثل اتاق اسناد متداول‌تر است.

تجهیزات صوتی و تصویری

امروزه تجهیزات صوتی و تصویری به خودی خود هوشمند هستند اما در تعامل با اجزای دیگر منزل و قرارگیری در محیط ساختمان، باید مجهز به ویژگی‌های تجهیزات هوشمند سازی منزل باشند.

بلندگوهای هوشمند علاوه بر اینکه امکان پخش موسیقی را در تمامی قسمت‌های خانه به طور یکنواخت و بهینه دارند، امکان ایجاد آلارم‌های مختلف در بخش‌های متفاوت منزل را به شما می‌دهند؛ برای مثال شما می‌توانید در اتاق خواب خود، یک آلارم خاص مثلاً جهت بیدار شدن و همین‌طور در آشپزخانه، آلارمی دیگر برای مصرف دارو تنظیم کنید.

موضوع دیگری که تجهیزات خانه هوشمند را کاربردی‌تر می‌کند، امکانی است که برای سرگرمی از طریق بازی‌های ویدئویی یا تلویزیون به وجود می‌آورد. شما می‌توانید تنها با یک پخش کننده خانگی، به هاب مرکزی ساختمان متصل شده و بازی‌های ویدئویی یا تماشای فیلم را در قسمت‌های مختلف منزل تجربه کنید.

این قابلیت زمانی جذاب می‌شود که در تعامل با سیستم‌های پخش کننده صوتی نیز قرار گیرد و همزمان، از دو قابلیت تصویری و صوتی به طور هوشمند استفاده کنید.

Smart home equipment 03

تجهیزات آبیاری فضای سبز

نگهداری از باغچه و فضای سبز بیرون ساختمان کاری لذت بخش و البته سخت است. تجهیزات هوشمند سازی ساختمان در این مقوله نیز بسیار کاربردی هستند؛ به گونه‌ای که شما را قادر به آبیاری مکانیزه و هوشمند فضای سبز، با کمترین زحمت خواهند کرد.

شما می‌توانید با اتصال به مدیریت مرکزی BMS ساختمان و ایجاد برنامه‌های مختلف، آبیاری فضای سبز بیرون را زمان بندی کنید. همچنین به طور دستی با لمس کردن چند دکمه، امکان آغاز آبیاری را خواهید داشت. میزان آبیاری و شیوه عملکرد این دستگاه‌ها بسیار علمی و حساب شده است؛ به همین دلیل خطای بسیار کمتری نسبت به آبیاری دستی خواهد داشت.

تجهیزات تغذیه گیاهان و حیوانات خانگی

رسیدگی به گیاهان و حیوانات خانگی نیز کار حساس و زمان‌بری است. با هوشمند سازی ساختمان و نصب تجهیزات خانه هوشمند می‌توانید این مشکل را حل کرده و کارها را به دست هوش مصنوعی بسپارید. تنها با کلیک کردن حتی از راه دور می‌توانید غذای حیوانات خانگی و گیاهان آپارتمانی خود را محیا کنید.

برخی از تجهیزات به شما امکان زمان بندی و برنامه‌ریزی این اعمال را نیز می‌دهند؛ به همین دلیل استفاده از این تجهیزات، شما را در برنامه‌ریزی و حفظ تمرکز لازم برای کارها آماده‌تر از قبل خواهد کرد.

Smart home equipment 04 e1644232446366

عملگرها و تجهیزات مکانیکی

منظور از تجهیزات مکانیکی ساختمان، آن دسته از امکاناتی هستند که به وسیله اهرم‌ها یا ویژگی‌های مکانیکی جا به جا می‌شوند؛ برای مثال درب پارکینگ، موتورهای پرده هوشمند، انواع کرکره‌ها و حتی روند روشن کردن پمپ‌های برقی.

تجهیزات خانه هوشمند به شما کمک می‌کنند تا عملگرها را بدون دخالت دست و با کمترین زحمت حتی از راه دور کنترل کنید. عملگرها می‌توانند با دریافت سیگنال از راه دور یا به وسیله سیم‌ها، اعمال خاصی را به طور پیش‌فرض یا برنامه‌ریزی شده انجام دهند. با دریافت سیگنال، فشارهای هیدرولیکی یا پنوماتیک به اهرم و چرخ دنده‌های این تجهیزات وارد می‌شود و اعمال برنامه‌ریزی شده قابل انجام خواهند بود.

Smart home equipment 05

تجهیزات ایمنی ساختمان

سیستم اطفاء حریق، جزو پر استفاده‌ترین تجهیزات خانه هوشمند است که امروزه برای حفاظت و ایمنی ساختمان کاربرد دارد. این سیستم با حسگرهای خود، به طور هوشمند حریق را تشخیص داده و فرمان آب پاشی یا سایر مواردی که به اطفاء حریق می‌انجامند را صادر می‌کند. سنسورهای تشخیص نشت آب، اتصال کوتاه برق یا نشت گاز، از نمونه‌های دیگر تجهیزات ایمنی ساختمان هستند.

تجهیزات خانه هوشمند از نظر عملکرد و کارایی

مهم‌ترین تجهیزات خانه هوشمند از نظر کارایی را در قسمت بالا ذکر کردیم. اینها جزو تجهیزاتی هستند که با اتصال به سیستم هاب مرکزی، نوعی از اتوماسیون را تجربه می‌کنند. بیشترین ارتباط کاربر با این تجهیزات است و اصولاً این موارد، لایه بیرونی خانه هوشمند را تشکیل می‌دهند. لایه درونی شامل دو دسته‌بندی مختلف است:

تجهیزات ارتباط داخلی میان اجزاء خانه هوشمند: اینها تجهیزاتی هستند که میان اجزاء یک ساختمان هوشمند، ارتباطی منسجم ایجاد می‌کنند. هاب مرکزی مهم‌ترین نمونه از این تجهیزات است که در نبود آن، عملاً پیاده‌سازی ساختمان هوشمند ناممکن است. برای ارتباط وایرلس نیز از مودم‌های مختلف بهره برده می‌شود.

تجهیزات ارتباط خارجی میان کاربر و خانه هوشمند: این تجهیزات به مواردی اطلاق می‌شود که از طریق بسترهای ارتباطی مثل اینترنت، تلفن همراه، انواع تبلت‌های مخصوص و سامانه‌های بر خط یا حتی پیامکی، میان کاربر و خانه هوشمند ارتباط برقرار می‌کنند.

تجهیزات خانه هوشمند از نظر ارتباط

ارتباط داخلی میان تجهیزات خانه هوشمند از طریق هاب مرکزی صورت می‌گیرد؛ این در حالیست که پیاده‌سازی شیوه کلی ارتباط میان این اجزاء ممکن است در ساختمان‌های مختلف، متفاوت باشد. در اینجا دو شیوه ارتباطی لحاظ می‌شود که شامل موارد زیر هستند:

تجهیزات هوشمندسازی بیسیم

این تجهیزات عموماً با سیگنال‌های Wi-Fi کار می‌کنند و زمانی که معماری و ساخت خانه تمام شده باشد، از آنها بهره برده می‌شود. در هوشمند سازی بیسیم منزل، از یک تاچ پنل مرکزی استفاده می‌شود که به‌صورت وایرلس، به مودم منزل متصل می‌گردد.

تمامی تجهیزات هوشمندسازی بیسیم نیز از طرق مختلف بیسیم مانند امواج Wi-Fi، امواج رادیویی RF، Z Wave، ZIGBEE، بلوتوث و… به این تاچ پنل متصل شده و یکپارچه می‌گردند. برای کنترل ساده و مدیریت اتوماسیون این تجهیزات، می‌توان نرم افزاری را بر روی گوشی‌های هوشمند نصب کرد و از این طریق، قسمت‌های مختلف منزل را مدیریت نمود.

تجهیزات هوشمندسازی سیمی

شیوه سیمی بیشتر برای ساختمان‌هایی استفاده می‌شود که در ابتدای روند ساخت هستند. با پیاده‌سازی سیستم‌های BMS و اجرای تابلو برق و همچنین سیم کشی در قسمت‌های مختلف خانه، می‌توان تجهیزات هوشمند سازی ساختمان را به‌صورت سیمی اجرا کرد.

در مقایسه با شیوه وایرلس، اجرای سیستم ساختمان هوشمند سیمی زمان‌بر است اما دقت بیشتری دارد و احتمال خطاهای سیگنالی در آن بسیار پایین است. از طرفی دیگر، در مقابل هک شدن نیز امنیت بیشتری دارد و اصولاً یکپارچه‌تر از شیوه بی سیم است. در حال حاضر استاندارد سیمی KNX متداول‌ترین و در عین حال حرفه‌ای ترین استاندارد سیمی برای هوشمندسازی ساختمان می‌باشد.

قیمت تجهیزات خانه هوشمند

برآورد هزینه‌های تجهیزات خانه هوشمند همیشه یک موضوع خاص بوده که به برند، نحوه اجرا، محدودیت‌های زمانی و مکانی پروژه و شرکت‌های اجرا کننده بستگی دارد. گاهی اوقات ممکن است برای هوشمندسازی یک خانه، کمترین تجهیزات نیاز باشد؛ در حالی که برخی اوقات نیاز به استفاده از تجهیزات مختلف است. در اینجا به ترتیب میزان هزینه، تجهیزات خانه هوشمند را از بیشترین به کمترین لیست کرده‌ایم:

 • هوشمندسازی صوتی و تصویری
 • قفل هوشمند
 • پرده هوشمند و عملگرهای مکانیکی
 • انواع ربات‌ها
 • ترموستات و دماسنج‌های محیطی
 • کنترل‌های چند منظوره
 • سیستم‌های امنیتی
 • هاب مرکزی
 • زنگ درب
 • لوازم آشپزخانه
 • روشنایی و پریزها
پیشنهاد ما به شما:   خانه هوشمند در کیش

اهمیت استفاده از تجهیزات هوشمندسازی ساختمان

از نظر سیاست جهانی، مهم‌ترین دلیلی که کشورها را به استفاده از تجهیزات هوشمند سازی ساختمان سوق داده است، بحث «مصرف انرژی» است. استفاده هوشمند از قابلیت‌ها و امکاناتی که تجهیزات یک خانه ارائه می‌دهد، باعث صرفه‌جویی در مصرف انرژی تا 30 درصد خواهد شد و این در سطح کلان یعنی افزایش قدرت کشورها. البته اهمیت و مزایای هوشمند سازی ساختمان تنها به این موضوع محدود نمی‌شود؛ در اینجا به مهم‌ترین این موارد پرداخته‌ایم:

کاربری آسان‌تر: تصور کنید روی کاناپه دراز کشیده‌اید و همزمان، چند کار را با فشردن یک کلید انجام می‌دهید؛ برای مثال نور را تنظیم کرده و پرده‌ها را کنار می‌زنید و سپس دمای محیط را متعادل می‌کنید. تمامی این کارها در عرض چند ثانیه و تنها با فشردن یک یا چند دکمه از راه دور قابل انجام خواهند بود.

افزایش امنیت: یکی از مهم‌ترین مزایای استفاده از تجهیزات خانه هوشمند، افزایش امنیت است. قفل‌های هوشمند و همچنین دوربین‌های مداربسته حرفه‌ای باعث پیشگیری از به سرقت رفتن دارایی‌های منزل خواهد شد.

ایمنی ساختمان: سیستم‌های اطفاء حریق، سنسورهای تشخیص نشت آب و گاز و… نقش مهمی در افزایش ایمنی ساختمان ایفا می‌کنند.

کنترل از راه دور: بدیهی است که ما به عنوان انسان‌های اجتماعی، بخشی از زمان خود را خارج از منزل سپری می‌کنیم. این یک امکان بسیار خوب است که بتوانیم در خارج از منزل، ساختمان خود را از راه دور کنترل و مدیریت کنیم.

بهبود سبک زندگی: استفاده از تجهیزات خانه هوشمند به ما کمک می‌کند تا تمرکز بیشتری بر روی برنامه‌ریزی و سبک زندگی خود داشته باشید.

استفاده از فناوری خانه هوشمند سال‌ها قبل، کاملا تخیلی و دور از واقعیت محسوب می‌شد اما امروزه از این فناوری‌ها و تجهیزات در خانه هوشمند به صورت رایج و فراوانی استفاده می‌شود. خانه هوشمند خانه‌ای است که تمام ساختمان، تجهیزات و لوازم آن، از راه دور قابل مشاهده و قابل کنترل کردن است یا می‌توان آن را به صورت خودکار کنترل کرد.

اما هزینه‌های تجهیزات برای این مدل خانه‌ها و قیمت نهایی آن‌ها یکی از نگرانی‌های افرادی است که تازه با این مفهوم آشنا شدند. در ادامه به عوامل موثر بر افزایش یا کاهش قیمت خانه هوشمند، انواع محصولات خانه‌های هوشمند، روش صرفه‌جویی در هزینه‌های مرتبط با این تجهیزات می‌پردازیم.

قیمت خانه هوشمند

قیمت خانه هوشمند رویایی شما، در ابتدا ممکن است به‌نظر شما زیاد برسد و باعث ناراحتی و نگرانی برای شما بشود اما وقتی به کارایی خانه هوشمند فکر می‌کنید، متوجه می‌شوید که شاید هزینه‌ها در ابتدا زیاد به‌نظر برسد ولی در بلند مدت، شما در اصل از نظر مالی سود زیادی کرده‌اید و در نهایت به این نتیجه برسید که قیمت خانه هوشمند با توجه به مزایای آن نظیر امنیت، رفاه و غیره، ارزش این هزینه‌های اولیه را داشته است.

عوامل موثر بر تعیین قیمت خانه هوشمند

لازم است بدانید در همه جای جهان، قیمت دقیق و یکسانی برای خانه‌های هوشمند وجود ندارد و تعیین قیمت خانه هوشمند از مرحله مشاوره، ایده‌پردازی تا اجرا می‌تواند متفاوت باشد و کاملا به وضعیت و شرایط کشور یا شهر یا نیازهای متقاضی و غیره وابسته است. در ادامه تعدادی از مهمترین عوامل موثر بر تعیین قیمت خانه هوشمند را معرفی می‌کنیم و توضیح می‌دهیم:

 • شرکت‌های خانه هوشمند: یکی از مهم‌ترین عوامل برای تعیین قیمت خانه هوشمند، شرکت‌های هوشمند سازی ساختمان هستند. هزینه‌ها معمولا بستگی به قرارداد شما و نوع سرویس‌هایی دارد است که این شرکت‌ها ارائه می‌دهند.
 • متراژ ساختمان: متراژ یک ساختمان نیز بسیار بر روی افزایش یا کاهش قیمت خانه هوشمند موثر است. تصور کنید شما یک ساختمان کوچک یا یک ویلای بزرگ را مجهز می‌کنید و هر بخش آن به چه تعداد تجهیزاتی نیاز دارد.
 • نوع ساختمان: اینکه خانه هوشمند شما بتواند عملکرد مطلوبی داشته ‌باشد باید زیرساخت آن نیز فراهم باشد. بسته به نوساز یا قدیمی بودن ساختمان، قیمت خانه هوشمند می‌تواند تفاوت داشته باشد. به عنوان مثال خانه‌های قدیمی ممکن است پیچیدگی‌های بیشتری برای نصب کردن تجهیزات هوشمند داشته ‌باشند و در نتیجه هزینه‌ها و قیمت خانه هوشمند را افزایش بدهند.
 • نوع تجهیزات خانه هوشمند: اینکه شما از چه نوع تجهیزاتی با چه سطحی از کیفیت و از کدام برند استفاده می‌کنید، بر تعیین قیمت خانه هوشمند شما اثر می‌گذارد.
 • تعداد تجهیزات خانه هوشمند: علاوه برکیفیت تجهیزات خانه هوشمند، تعداد وسایلی که می‌خواهید برای هوشمند سازی ساختمان استفاده کنید باعث افزایش یا کاهش قیمت خانه هوشمند شما می شود.
 • سیم‌کشی خانه هوشمند: اینکه از سیستم هوشمندسازی سیمی یا بی‌سیم استفاده کنید بر روی قیمت خانه هوشمند شما کاملا موثر است.

معرفی محصولات خانه هوشمند

اگرچه شما یا شرکتی که به شما مشاوره می‌دهد تعیین کننده هستید که چه نوعی از محصولات خانه هوشمند برای شما ضروری و پایه‌ای است، باز هم خوب است بدانید هزینه کردن برای تعدادی از محصولات که در ادامه معرفی می‌کنیم بسیار به افزایش کیفیت خانه هوشمند شما کمک می‌کند و این موارد عبارتند از:

 • ترموستات هوشمند: یکی از مهم‌ترین تجهیزات پایه‌ای در اسمارت هوم وجود ترموستات هوشمند است. از آنجایی که گرمایش و سرمایش خانه هوشمند کاملا کنترل می‌شود در مصرف انرژی و در نتیجه هزینه‌ها صرفه‌جویی می‌کنید. این ترموستات‌ها به‌طور خودکار در نقاط مشخصی در روز روشن و خاموش می‌شوند تا مطمئن شوند خانه‌ای خالی را گرم یا خنک نمی‌کنید.
 • سیستم‌های ورود و خروج هوشمند: این سیستم‌های هوشمند مانند قفل هوشمند گزینه‌ای عالی برای محافظت از خانه هوشمند شما است. قفل هوشمند قیمت نسبتا بالایی دارد اما امنیت خانه شما را کاملا افزایش می‌دهند و همچنین به شما امکان می‌دهند، درهای خانه خود را از راه دور قفل و باز کنید.
 • کلید، پریز و لامپ هوشمند: اگر می خواهید خانه خود را هوشمند کنید اما نگران هزینه بالا هستید می‌توانید از کلید، پریز و لامپ‌های هوشمند شروع کنید. از این طریق می‌توانید وقتی در خانه نیستید چراغ‌ها را از راه دور خاموش و روشن کنید یا نور لامپ را کم و زیاد بکنید.

خانه هوشمند ایرانی

لازم است بدانید خانه هوشمند ایرانی با خانه‌های هوشمند در جهان شباهت دارند که در ادامه به مواردی از آن اشاره می‌کنیم:

 • کلید، پریز و لامپ‌های هوشمند: هم در خانه‌های هوشمند ایرانی امکان استفاده از کلید و پریزهای هوشمند است هم خانه‌های هوشمند خارجی.
 • استفاده از سیستم BMS: در خانه‌های هوشمند ایرانی و خارجی ایرانی از این سیستم‌ها استفاده می‌شود که قیمت سیستم هوشمند bms با توجه به شرکت‌هایی که این سرویس را ارائه می‌دهند مشخص می‌شود.
 • قفل هوشمند: هم در خانه‌های ایرانی و هم خارجی از این قفل‌های هوشمند یا دیجیتال استفاده می‌شود.
 • استفاده از پروتکل KNX: در خانه‌های هوشمند ایرانی مثل خانه‌های هوشمند خارجی از پروتکل KNX استفاده می‌شود. این نوع پروتکل نسبتا گران است و ممکن است باعث شود قیمت خانه هوشمند knx متفاوت‌تر از نوع دیگر آن بشود.

همچنین لازم است بدانید شرایط خرید خانه هوشمند در تهران یا هر شهر دیگری ممکن است با یکدیگر، شباهت یا تفاوت‌هایی داشته باشد ولی به صورت کلی این شرایط، تحت‌تاثیر نوع هوشمند سازی ساختمان، متراژ ساختمان، نوع تجهیزات استفاده شده و غیره قرار دارد.

روش‌های صرفه‌جویی در هزینه‌های تجهیزات خانه هوشمند

اگرچه هزینه‌های اولیه تجهیزات خانه هوشمند در بلند مدت برای شما سودآور است اما ممکن است همچنان تمایل داشته باشید که در هزینه‌های خود صرفه‌جویی کنید. در ادامه روش‌هایی که در کاهش هزینه‌ها موثر است را معرفی می‌کنیم.

 • هوشمند سازی خانه به صورت مرحله‌ای: ممکن است شما در ابتدا بسیار مایل باشید که به صورت یک‌جا تجهیزات را پیاده‌سازی کنید ولی هزینه‌ها برای شما بسیار بالا باشد، شما می‌توانید به‌صورت مرحله‌ای و در طول زمان تجهیزات خانه هوشمند خود را کامل کنید. مثلا از هوشمند سازی کلید، پریز یا لامپ شروع کنید.
 • بودجه خود را دقیق مشخص کنید: هزینه‌ای که برای هوشمند سازی خانه در نظر دارید را کاملا مشخص کنید. مثلا از همان ابتدا تعیین کنید می‌خواهید کدام یک از بخش های مختلف خانه هوشمند خود را مجهز کنید به عنوان مثال می‌خواهید اتاق خواب خود را با تجهیزات هوشمند کامل کنید یا فقط قرار است از قفل دیجیتال استفاده کنید.
 • تحقیق کنید: وقتی شما اطلاعات کافی داشته باشید شانس اینکه بتوانید تجهیزات مناسبی انتخاب کنید بسیار بیشتر می‌شود. فروشگاه خانه هوشمند زیادی هستند که انواع اطلاعات درباره امکانات خانه هوشمند یا قیمت پکیج خانه هوشمند را به شما ارائه می‌دهند.

فروشگاه خانه هوشمند

این فروشگاه‌ها هم به صورت اینترنتی و هم حضوری فعال هستند. فروشگاه‌های خانه هوشمند، اطلاعاتی درباره انواع تجهیزات، کیفیت، دسته‌بندی از پایه تا لوکس و در نهایت لیست قیمت‌ها را ارائه می‌دهند. علاوه بر فروشگاه‌های اینترنتی، شرکت‌های خانه هوشمند درباره قیمت ساختمان هوشمند یا اسمارت هوم ها مشاوره می‌دهند. همچنین این فروشگاه‌ها، پکیج خانه هوشمند هم ارائه می‌دهند.

این پکیج‌ها غالبا بر اساس تجهیزات خانه هوشمند طبقه‌بندی می‌شوند. به عنوان مثال برای کلیدهای هوشمند یک پکیچ پایه، یک پکیج متوسط یا پکیج کامل وجود دارد و شما می‌توانید بر اساس نیازهای خود آن را انتخاب کنید.

امروزه برخلاف گذشته، استفاده از تجهیزات خانه هوشمند در ایران و جهان بسیار رایج شده است. خانه هوشمند خانه‌ای است که تمام بخش‌های آن از راه دور قابل مشاهده و قابل کنترل است یا می‌توان آن را به صورت خودکار کنترل و مدیریت کرد.

اما علاوه بر جاذبه‌ای که دارد بخش هزینه‌های آن یا قیمت خانه هوشمند نیز برای علاقه‌مندان کمی نگران کننده است. عوامل متعددی بر روی افزایش یا کاهش قیمت خانه هوشمند موثر هستند.

از جمله عوامل موثر بر آن می‌توان به متراژ، نوع ساختمان، کیفیت تجهیزات استفاده شده و غیره اشاره کرد. تجهیزات به کار رفته در خانه‌های هوشمند ایرانی با نوع جهانی این خانه‌ها برابر است. روش‌هایی مثل تعیین بودجه، هوشمند سازی مرحله به مرحله، به صرفه‌جویی در هزینه‌های شما کمک می‌کند اما در نهایت مزایایی که خانه هوشمند برای شما دارند نسبت به هزینه اولیه آن بیشتر خواهد بود.

قیمت هر ساختمان هوشمند بسته به متراژ ساختمان و البته قابلیت هایی که مورد نیاز می باشد، بسیار متفاوت است. پروتکل انتخاب شده، مبدا سازنده محصولات هوشمند و لوازم جانبی نیز از دیگر عواملی هستند که در قیمت خانه هوشمند تاثیر گذار می باشند. شما می توانید به راحتی و به رایگان استعلام قیمت خانه خود را از ما دریافت کنید.

قیمت خانه هوشمند یکی از پارامترهای مهم و مؤثر برای کسانی است که می‌خواهند خانه خود را هوشمند کنند. با یک خانه هوشمند دیگر در مواقعی که بیرون از خانه هستید، نگران نخواهید بود. در واقع شما می‌توانید تنها با یک نگاه سریع به گوشی هوشمند یا تبلت، وضعیت را بررسی کنید.

پیشنهاد ما به شما:   آینده خانه های هوشمند

قیمت خانه هوشمند به وسایل، تجهیزات و امکانات مورد استفاده شما بستگی دارد. هر وسیله‌ای که در خانه شما از برق استفاده می‌کند، می‌تواند در شبکه خانگی شما قرار گیرد.

فناوری مورد استفاده در خانه‌های هوشمند متفاوت است. برند و فناوری مورد استفاده می‌تواند قیمت خانه هوشمند را تحت تأثیر قرار دهد.

قیمت خانه هوشمند و نکاتی که باید بدانید

قیمت خانه هوشمند یکی از ابتدایی ترین سوالاتی است که علاقمندان به ساخت خانه های این شکلی دارند. ممکن است تا به حال عبارت خانه هوشمند را شنیده باشید، آیا می دانید خانه هوشمند چیست؟ آیا می دانید چه امکاناتی در اختیار شما قرار می دهد؟

تکنولوژی در حال پیشرفت است و طبیعتاً خانه ها نیز پیشرفت می کنند و به خانه هوشمند تبدیل می شوند و شما اگر می خواهید در رابطه با خانه هوشمند اطلاعاتی بدست آورید این مقاله را تا انتها بخوانید.

فهرست مطالبی که در این مقاله برای شما شرح داده ایم:

 • خانه هوشمند چیست؟
 • خانه هوشمند چگونه کار می کند؟
 • خانه هوشمند چه امکاناتی دارد؟
 • قیمت خانه هوشمند
 • قیمت سیستم های مختلف خانه هوشمند
 • موارد تأثیرگذار در خانه هوشمند
 • برآورد قیمت هوشمند سازی خانه با توجه به سلیقه و نیاز مشتری
 • برآورد قیمت خانه هوشمند با توجه به متراژ ساختمان
 • سوالات متدول درباره خانه هوشمند

خانه هوشمند چیست؟

ما در دنیایی زندگی می کنیم که تکنولوژی روز به روز در آن پیشرفت می کند. در این دنیا هر روز همه چیز دچار تغییراتی می شود و ممکن است در این بین عبارت خانه هوشمند را شنیده باشید. ممکن است هیچ اطلاعاتی در رابطه با خانه هوشمند نداشته باشید و از جزئیات آن بی خبر باشید!

امّا ما جهت افزایش دانش شما در ادامه مطلب به طور کامل با جزئیات این موضوع را مورد بررسی قرار می دهیم.
امروزه تقریباً همه افراد از هوشمند سازی در فعالیت های روزانه شان استفاده می کنند مانند درب های اتوماتیک، ساعت های زنگ خور، تایمر اجاق گاز و ریموت ها، اما وقتی ما از خانه هوشمند حرف می زنیم منظورمان چیزی فراتر از اینهاست!

یک خانه هوشمند، ساختمان بروزی است که همه اجزاء و وسایل آن توسط سیستم مرکزی تک پارچه می شود و باهم کار می کنند، وقتی خانه شما هوشمند باشد اگر شما در خانه نباشید (در هر جایی از دنیا) می توانید هرچه در خانه است کنترل کنید، مثلا کولر را خاموش یا روشن کنید، اجاق گاز را خاموش یا روشن کنید و … .

هوشمند سازی در معنای حقیقی یعنی یک خانه هوشمند که علاوه بر آنکه از راه دور قابل کنترل است با عادت های شما نیز سازگار می شود!

خانه هوشمند چگونه کار می کند؟

خانه هوشمند بخش های مختلفی دارد، برای اینکه عملکرد خوبی داشته باشد آن را به بخش های مختلف تقسیم کرده اند؛ این بخش ها باهم ارتباط دارند و البته با هم نیز کار می کنند. خانه هوشمند شامل قسمت های زیر است:

کنترل کننده مرکزی خواننده هوشمند همانطور که از نامش مشخص است وظیفه کنترل سیستم هوشمند را دارد، به عبارت دیگر مانند قلب سیستم هوشمند است. وسایل و اجزاء خانه هوشمند از طریق این بخش به هم مرتبط می شوند! این بخش علاوه بر مرتبط سازی وسایل به یکدیگر فرمان هایی نیز می دهد. این بخش اطلاعات را از دستگاه های خانه هوشمند دریافت کرده و هر چیزی که در خانه هوشمند وجود دارد مدیریت می کند.

پروتکل های ارتباط، در جهت اینکه بخش های مختلف خانه هوشمند بتوانند به راحتی با بخش کنترل مرکزی ارتباط برقرار کنند این بخش را بوجود آورده اند. برای ارتباط بخش های مختلف با بخش مرکزی طبیعتا باید راه ارتباطی مشخصی ایجاد شده باشد که پروتکل های ارتباط این مشکل را حل می کنند.

رابط های کاربری در خانه هوشمند وسیله هایی هستند که صاحب خانه هوشمند می تواند با استفاده از آنها با خانه هوشمند خود ارتباط برقرار کند. این وسیله ها از ریموت کنترل گرفته تا صفحه لمسی و موبایل را در بر می گیرد که با استفاده از این ها می توانید خانه هوشمند خود را کنترل کنید! علاوه بر این می توانید برنامه ساده ای نیز به خانه هوشمند بدهید.

در خانه هوشمند نیز طبیعتاً سنسورهایی وجود دارد که شما را از شرایط خانه هوشمند مطلع می کند، این سنسورها اطلاعاتی مانند دمای خانه هوشمند، نور خانه هوشمند، رطوبت یا دود را در اختیار شما قرار دهند و شما با استفاده از این گزارشات میتوانید به خانه هوشمندتان برنامه دهید که مثلا با افزایش نور چراغ ها را خاموش کند.

بخش نهایی سیستم خانه هوشمند عملگرهای خانه هوشمند است، وظیفه این بخش برای نمونه باز کردن درب یا حرکت موتور برقی پرده های خانه هوشمند است. به عبارتی دیگر عملگرها همانطور که از نامشان مشخص است عمل می کنند، یعنی مسئول اجرای فرمان هستند. این عملگرها سیگنال، کنترل و منبع انرژی دارد.

این عملگرها رله، دیمر، فرمان هایی هستند که با کمک ترموستات و شیرهای برقی و … می توانند دستورهای سیستم کنترل مرکزی را اجرا کنند.

خانه هوشمند چه امکاناتی دارد؟

خانه هوشمند بر خلاف خانه های سنتی و قدیمی دارای مزیت های بسیاری است که در بالا به آنها اشاره کردیم، خانه هوشمند یعنی تمام وسیله های خانه با سیستمی یکپارچه مدیریت و کنترل شوند. خانه های هوشمند بخش های مختلف هوشمندی دارند مانند:
روشنایی هوشمند که در سطح های مختلفی قابل پیاده سازی و انجام است، این بخش به صورت خودکار هنگامی که نور فضا زیاد می شود و خورشید می تابد چراغ ها را خاموش می کند و علاوه بر این زمانی که نور فضا کم می شود چراغ ها را روشن می کند.

سیستم سرمایش و گرمایش خانه هوشمند نیز هوشمند است! وقتی شما وارد خانه هوشمند می شوید سیستم سرمایش و گرمایش خودکار به کار می افتد و با کم شدن دمای فضا سیستم گرمایشی روشن می شود و فضای خانه هوشمند را گرم می کند و اگر دمای فضا بالا برود و گرم بشود سیستم سرمایش به کار می افتد و کولر خانه هوشمند را روشن می کند.

علاوه بر این امکانات خانه هوشمند سیستم اعلام سرقت و دزدگیر هوشمند دارد، یعنی مثلا هنگام باز شدن درب به موبایل شما پیامک ارسال شود که مطلع این جریان شوید؛ این سیستم برای زمانی که برق قطع می شود منبع تغذیه نیز دارد، یعنی با خیالی آسوده می توانید از سرقت از خانه هوشمند خود مطلع شوید حتی در مواقعی که برق قطع می شود!

قیمت هوشمند کردن خانه

ممکن است اکنون که این مقاله را می خوانید این سوال برای شما پیش آمده باشد که قیمت این سیستم خانه هوشمند چقدر است؟ طبیعتاً این امکانات بروز و جدید هزینه هایی دارد که نسبتاً زیاد هستند؛ در ادامه مطلب قصد داریم برای شما این موضوع را شرح دهیم.

قیمت این سیستم بسته به افراد مختلف و انتظارهای آنها و شرایط آنها متفاوت است. برای مثال ممکن است فردی بخواهد خانه ای که در آن ساکن است تبدیل به خانه هوشمند کند و فردی دیگر بخواهد خانه ای جدیدتر و بروز تر برای اینکار خریداری کند.
علاوه بر این موضوع ممکن است فردی فقط انتظار سیستم گرمایش و سرمایش هوشمند را داشته باشد و فردی دیگر انتظار همه امکانات را داشته باشد، خب طبیعاتاً هزینه های این دو فرد متفاوت خواهد بود.

برای پاسخ به این سوال باید فکر کنید از خانه هوشمند چه انتظاراتی دارید، یعنی به عبارتی فکر کنید به چه چیزهایی نیاز دارید؛ سپس در ادامه مطلب شما را با حدود هزینه های هر بخش آگاه می سازیم.

موارد تأثیرگذار در قیمت خانه هوشمند

در خانه هوشمند موارد و جزئیات بسیاری هستند که تأثیر گذارند؛ خانه های هوشمند دو دسته هستند: خانه های فول هوشمند و خانه های نیمه هوشمند، خانه های فول هوشمند تقریباً تمام وسایلی که یک خانه هوشمند باید داشته باشد را دارند، اما خانه های نیمه هوشمند تمام وسایل و قطعات را ندارد، برای مثال ممکن است سیستم و موتور جابجایی پرده را نداشته باشد.
این موارد بسته به افراد مختلف و شرایط مختلف متفاوت می باشد و یکسان نیست.

برآورد قیمت هوشمند سازی خانه با توجه به سلیقه و نیاز مشتری

همانطور که در بالا گفته شد این هزینه ها بسته به افراد و شرایط مختلف متفاوت است، یعنی ممکن است فردی نیاز به بخشی از خانه هوشمند داشته باشد و ان بخش را خریداری کند اما دیگری نیاز به آن نداشته باشد و برای آن هزینه نکند، پس این نکته را در نظر داشته باشید و علاوه بر این بر اساس حدود قیمت قطعات که در بالا گفته شد میتوانید حدود هزینه برای هوشمند سازی خانه خود را حساب کنید.

برآورد قیمت خانه هوشمند با توجه به متراژ ساختمان

این قیمت بستگی به نوع خانه شما دارد، یعنی خانه شما در حال ساخت، نوساز و یا قدیمی است که بر اساس این هزینه هوشمند سازی متفاوت است. بهترین زمان هوشمند سازی خانه زمانی است که خانه در حال ساخت است، چون معمار می تواند بهترین مکان ها را برای جایگذاری قطعات و سیستم هوشمند را تشخیص بدهد و بعدها نیاز به تخریب پیدا نخواهید کرد.
علاوه بر این موضوع، بسته به کیفیت قطعات سیستم هوشمند شما هزینه تفاوت می کند، یعنی هرچه کیفیت قطعات بالاتر باشد هزینه بیشتری باید پرداخت کنید.

سؤالات متداول
بهترین برند تجهیزات خانه هوشمند در جهان کدام است؟

به‌صورت کلی تجهیزاتی که توسط کمپانی‌های بین‌المللی تولید می‌شود و استانداردهای مشخصی را پیش از عرضه به بازار می‌گذرانند محصولات قابل اطمینانی هستند. همچنین نوع استاندارد مورد پشتیبانی از تجهیزات نیز بسیار حائز اهمیت است. زیرا در صورت نیاز به بروز رسانی یا حتی خدمات پس از فروش در صورتی که محصولات خانه هوشمند ما از استانداردهای بین‌المللی و جهانی استفاده نکنند ما در تغییر و خدمات تجهیزات صرفاً وابسته به یک کمپانی خاص خواهیم بود.

اجزاء تشکیل دهنده یک خانه هوشمند کامل چیست؟

بر اساس نیاز کاربر، بخش‌های مختلف خانه از نظر عملکردی می‌تواند هوشمند شود؛ این در حالیست که یک خانه هوشمند کامل از نظر استانداردهای کاربری معمول، اجزاء مشخصی دارد. یک یا چند هاب مرکزی، انواع رابط‌ها و تاچ پنل‌های وایرلس، سیستم‌های کنترل دما، اتوماسیون امنیتی، پخش کننده‌های هوشمند صوتی و تصویری، عملگرهای هوشمند مکانیکی و سنسورهای ایمنی ساختمان، مهم‌ترین اجزاء یک خانه هوشمند کامل هستند.

5/5 - (3 امتیاز)