چرا باید یک خانه هوشمند داشته باشیم؟

فریتز » چرا باید یک خانه هوشمند داشته باشیم؟
مزایا-و-معایب-خانه-هوشمند

خانه هوشمند خانه‌ای است که از دستگاه‌های متصل به اینترنت برای نظارت و مدیریت از راه دور وسایل و سیستم‌های خانه مانند روشنایی و گرمایش استفاده می‌کند. مزایای خانه هوشمند موجب شده است تا سالانه به تعداد افرادی که از این خانه‌ها استفاده می‌کنند افزوده شود.

فن‌آوری خانه‌های هوشمند که اغلب به آن اتوماسیون خانگی یا domotics نیز گفته می‌شود (در لاتین “domus” به معنای خانه)، امنیت، راحتی و بهره‌وری انرژی را برای صاحبان خانه فراهم می‌کند و به آنها اجازه می‌دهد دستگاه‌های هوشمند را کنترل کنند‌ اغلب توسط یک برنامه خانه هوشمند بر روی تلفن همراه قابل کنترل است که یکی از مزایای خانه هوشمند محسوب می‌گردد. گوشی هوشمند با سایر دستگاه‌های تحت شبکه از جمله اینترنت اشیا (IoT) ، سیستم‌ها و دستگاه‌های خانه‌های هوشمند با هم کار می‌کنند.

داده‌های مورد نیاز را بین خود به اشتراک می‌گذارند و اقدامات را بر اساس ترجیحات صاحب خانه به صورت خودکار انجام می‌دهند.

نمونه‌هایی از فناوری خانه‌های هوشمند

تقریباً در هر جنبه‌ای از زندگی که فناوری در آن وجود دارد (لامپ‌ها، ماشین ظرفشویی و غیره) می‌توان از هوشمندسازی ساختمان استفاده کرد.
تلویزیون‌های هوشمند به اینترنت متصل می‌شوند تا افراد خانه بتوانند از طریق برنامه خانه هوشمند به محتوا دسترسی داشته باشند. برخی از تلویزیون‌های هوشمند همچنین دارای تشخیص صدا هستند.

سیستم‌های روشنایی هوشمند علاوه بر قابلیت کنترل از راه دور و سفارشی‌سازی، می‌توانند تشخیص دهند که چه زمانی اعضای خانه در اتاق هستند و نور را در صورت نیاز تنظیم کنند. لامپ‌های هوشمند همچنین می‌توانند خود را بر اساس در دسترس بودن نور در طول روز تنظیم کنند.

ترموستات‌های هوشمند، با وای فای به صورت یکپارچه عرضه می‌شوند و به کاربران این امکان را می‌دهند تا دمای خانه را زمان‌بندی، نظارت و از راه دور کنترل کنند. این دستگاه‌ها همچنین رفتارهای صاحب خانه را یاد می‌گیرند و به طور خودکار تنظیمات را تغییر می‌دهند تا حداکثر راحتی و کارایی را برای ساکنان فراهم کنند. ترموستات‌های هوشمند همچنین می‌توانند مصرف انرژی را گزارش کنند و به کاربران یادآوری کنند که فیلترها را عوض کنند.

از دیگر مزایای خانه هوشمند، استفاده از قفل هوشمند است. با استفاده از قفل‌های هوشمند مالکان می‌توانند به مراجعه کنندگان و مهمانان اجازه ورود داده یا مانع از ورود آنها شوند. قفل‌های هوشمند همچنین می‌توانند زمان نزدیک بودن ساکنین را تشخیص دهند و درها را برای آنها باز کنند.

با دوربین‌های امنیتی هوشمند، ساکنان می‌توانند خانه‌های خود را هنگامی که در تعطیلات هستند نظارت کنند. حسگرهای حرکتی هوشمند همچنین قادر به تشخیص تفاوت بین ساکنین، مهمانان، حیوانات خانگی و سارقان هستند و در صورت مشاهده رفتار مشکوک می‌توانند مالکان را مطلع کنند.

از مزایای خانه هوشمند، نگهداری از حیوانات خانگی است. مراقبت از حیوانات خانگی را می‌توان با فیدرهای متصل به صورت خودکار انجام داد. گیاهان آپارتمانی و چمن‌ها را می‌توان از طریق تایمرهای متصل آبیاری کرد.

انواع لوازم آشپزخانه، از جمله قهوه‌سازهای هوشمند که می‌توانند یک فنجان قهوه را به طور خودکار در زمان برنامه ریزی شده دم کنند، در دسترس هستند. یخچال‌های هوشمندی که تاریخ انقضا را پیگیری می‌کنند، فهرست‌های خرید درست می‌کنند یا حتی دستور العمل‌هایی را بر اساس مواد موجود در دست تهیه می‌کنند. اجاق گاز و توستر، لباسشویی، خشک کن و … همگی قابل کنترل هستند.
به عنوان مثال، سیستم کنترل خانگی ممکن است نوسانات برق را حس کنند و وسایل برقی را خاموش کنند یا خرابی یا یخ زدگی لوله‌ها را تشخیص داده و آب را قطع کنند تا به عنوان مثال، زیرزمین پر از آب نشود.

فناوری-خانه‌های-هوشمند

یکی از محبوب ترین مزایای ساختمان هوشمند ایجاد آرامش خاطر برای صاحبان خانه است که به آنها این امکان را می‌دهد تا خانه‌های خود را از راه دور نظارت کنند و با خطراتی مانند خاموش کردن چراغ‌ها یا باز ماندن درب ورودی خانه خود مقابله کنند. بنابراین مزیت کنترل از راه دور تجهیزات خانه هوشمند، از مهمترین ویژگی‌های مثبت آنها است.

همچنین برای سالمندان مفید است و نظارتی را ارائه می‌دهد که می‌تواند به سالمندان کمک کند تا به جای نقل مکان به خانه سالمندان یا نیاز به مراقبت 24 ساعته در منزل، راحت و ایمن در خانه بمانند.
خانه‌های هوشمند می‌توانند ترجیحات و نیازهای کاربر را برای راحتی در نظر بگیرند.

از دیگر فواید خانه هوشمند این است که به استفاده کنندگان کمک می‌کند تا کارایی را بهبود بخشند. به جای روشن گذاشتن تهویه مطبوع در تمام روز، یک سیستم خانه هوشمند می‌تواند رفتارها را یاد بگیرد و مطمئن شود که خانه تا زمانی که صاحب خانه از سر کار برمی‌گردد خنک می‌شود.

در مورد لوازم خانگی نیز به همین صورت عمل می‌کند. با سیستم آبیاری هوشمند، چمن فقط در صورت نیاز و با مقدار دقیق آب مورد نیاز آبیاری می‌شود. با اتوماسیون خانگی، انرژی، آب و سایر منابع به طور موثرتری استفاده می‌شود که به صرفه جویی در منابع طبیعی و پول برای مصرف کننده کمک می‌کند.مزایای سیستم‌های هوشمند خانه بسیار است. شناخت این مزایا در کاربرد آنها برای خانه و ساختمان نقش مهمی دارد.

از معایب تکنولوژی هوشمند، درک پیچیدگی آنهاست. برخی از افراد با تکنولوژی مشکل دارند یا با اولین مشکل یا خرابی از آن دست می‌کشند. سازندگان خانه‌های هوشمند بر روی کاهش پیچیدگی و بهبود تجربه کاربری کار می‌کنند تا آن را برای کاربران در هر نوع و سطوح فنی لذت بخش و سودمند کنند.

مزایا-و-معایب-خانه-هوشمند

برای اینکه سیستم‌های هوشمندسازی خانه واقعاً مؤثر باشند، دستگاه‌ها باید قابلیت همکاری با دیگر اجزا را داشته باشند و از پروتکل‌های مشابه یا حداقل پروتکل‌های مکمل استفاده کنند. از آنجایی که این یک بازار نسبتا جدید است، هنوز استاندارد طلایی برای اتوماسیون خانگی وجود ندارد.

مسئله مهم دیگر امنیت خانه هوشمند است. یک گزارش در سال 2016 نشان داد که 80٪ از مصرف کنندگان آمریکایی نگران امنیت داده‌های خانه هوشمند خود هستند. اگر هکرها بتوانند به یک دستگاه هوشمند نفوذ کنند، به طور بالقوه می‌توانند چراغ‌ها و آلارم‌ها را خاموش کرده و قفل درها را باز کنند و خانه‌ای را در مقابل نفوذ بی‌دفاع نگه دارند. علاوه بر این، هکرها می‌توانند به شبکه صاحب خانه دسترسی داشته باشند که منجر به حملات بدتر یا استخراج داده‌ها شود.


علاوه بر امنیت خانه، بسیاری از مخالفان خانه هوشمند نگران حریم خصوصی داده‌ها هستند. گزارش NTT Data نشان می‌دهد که 73 درصد از مصرف کنندگان نگران حریم خصوصی داده‌های به اشتراک گذاشته شده توسط دستگاه‌های خانه هوشمند خود هستند.

پارکینگ هوشمند؛ تجهیزات و اجرای هوشمند سازی پارکینگ

در حالی که تولیدکنندگان دستگاه‌ها و پلت‌فرم‌های خانه هوشمند ممکن است داده‌های مصرف‌کننده را جمع‌آوری کنند تا محصولات خود را بهتر بسازند یا خدمات جدید و بهبودیافته‌ای را به مشتریان ارائه دهند، اعتماد و شفافیت برای تولیدکنندگانی که به دنبال به دست آوردن مشتریان جدید هستند، حیاتی است.

مزایای-هوشمندسازی-ساختمان

خانه‌های هوشمند چگونه کار می‌کنند؟

خانه‌های تازه ساخته شده اغلب با زیرساخت خانه هوشمند ساخته می‌شوند. از سوی دیگر، خانه‌های قدیمی را می‌توان با فناوری‌های هوشمند بازسازی کرد. در حالی که بسیاری از سیستم‌های خانه هوشمند هنوز روی X10 یا Insteon کار می‌کنند، بلوتوث و وای‌فای محبوبیت بیشتری پیدا کرده‌اند.

برند Zigbee و Z-Wave دو مورد از رایج‌ترین پروتکل‌های ارتباطی اتوماسیون خانگی هستند که امروزه مورد استفاده قرار می‌گیرند.

هر دو از فناوری‌های شبکه مش ، سیگنال‌های رادیویی با برد کوتاه و کم مصرف برای اتصال سیستم‌های خانه هوشمند استفاده می‌کنند. اگرچه هر دو برنامه‌های خانه هوشمند یکسانی را هدف قرار می‌دهند.
خانه هوشمند مجموعه‌ای از دستگاه‌ها و لوازم هوشمند متفاوت نیست، بلکه وسایلی است که با هم کار می‌کنند تا یک شبکه قابل کنترل از راه دور ایجاد کنند. همه دستگاه‌ها توسط یک کنترل کننده اصلی کنترل می‌شوند که اغلب به آن هاب خانه هوشمند می‌گویند .

هاب خانه هوشمند یک دستگاه سخت افزاری است که به عنوان نقطه مرکزی سیستم خانه هوشمند عمل می‌کند و قادر است داده‌ها را حس کند، پردازش کند و به صورت بی سیم ارتباط برقرار کند. این برنامه همه برنامه‌های متفاوت را در یک برنامه خانه هوشمند واحد ترکیب می‌کند که می‌تواند توسط صاحبان خانه از راه دور کنترل شود.

ساختمان‌های هوشمند

در حالی که هر خانه هوشمند یک ساختمان هوشمند است، هر ساختمان هوشمند یک خانه هوشمند نیست. ساختمان‌های تجاری، صنعتی و مسکونی در هر شکل و اندازه – از جمله دفاتر، آسمان‌خراش‌ها، آپارتمان‌ها و دفاتر و اقامتگاه‌ها در حال استفاده از فناوری‌های اینترنت اشیا برای بهبود کارایی ساختمان، کاهش هزینه‌های انرژی و اثرات زیست‌محیطی هستند.

بسیاری از همان فناوری‌های هوشمند مورد استفاده در خانه‌های هوشمند در ساختمان‌های هوشمند از جمله روشنایی، انرژی، گرمایش وتهویه مطبوع و سیستم‌های امنیتی و دسترسی به ساختمان استفاده می‌شوند.
به عنوان مثال، یک ساختمان هوشمند می‌تواند هزینه‌های انرژی را با استفاده از حسگرهایی که تعداد ساکنان یک اتاق را تشخیص می‌دهند، کاهش دهد. دما می‌تواند به طور خودکار تنظیم شود.

ساختمان‌های هوشمند همچنین می‌توانند به شبکه هوشمند متصل شوند. در اینجا، اجزای ساختمان هوشمند و شبکه برق می‌توانند با یکدیگرصحبت کنند و گوش دهند. با استفاده از این فناوری، توزیع انرژی را می‌توان به طور موثر مدیریت کرد، تعمیر و نگهداری را می‌توان فعالانه انجام داد و قطع برق را می‌توان سریعتر پاسخ داد.

منبع: techtarget

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × دو =