کاربرد پریز هوشمند چیست + مزایا و معایب پریزهای هوشمند

فریتز » کاربرد پریز هوشمند چیست + مزایا و معایب پریزهای هوشمند
پریز هوشمند چیست

پریز هوشمند یکی از تکنولوژی‌های نوینی است که با اتصال به اینترنت و اپلیکیشن گوشی هوشمند امکان کنترل وسایل برقی خانه و بهبود مصرف انرژی را فراهم می‌کند. این پریزها با قابلیت زمانبندی، اعلام هشدار، اتوماسیون و امنیت، زندگی را برای ما آسان‌تر و راحت‌تر می‌کنند. در این مقاله، به بررسی کاربردهای پریز هوشمند، ویژگی‌ها و انواع آن‌ها پرداخته مزایا و معایب پریزهای هوشمند را معرفی خواهیم کرد. اگر می‌خواهید بدانید کاربرد پریز هوشمند چیست، این مقاله را از دست ندهید.

پریز هوشمند چیست و چگونه کار می‌کند؟

پریز هوشمند چیست؟ برای معرفی پریز هوشمند باید گفت که پریز هوشمند یک دستگاه الکترونیکی است که به یک پریز برق معمولی وصل شده و به شما امکان می‌‎دهد وسایل برقی خود را از راه دور کنترل کنید. این پریزها معمولاً با اپلیکیشن تلفن همراه کار کرده و به شما امکان می‌دهند دستگاه‌های‌ مختلف خود را روشن و خاموش کنید. پریزهای هوشمند به وسیله فناوری‌های ارتباطی مانند وای‌فای یا بلوتوث به شبکه خانه هوشمند متصل شده و از طریق اپلیکیشن‌های موبایل یا دستگاه‌های دیگر قابل کنترل هستند.

کاربردهای پریز هوشمند

عملکرد پریز هوشمند اساساً بر اساس اتصال به شبکه اینترنت استوار است. این پریزها به وسیله سنسورها و الگوریتم‌های هوشمند اطلاعات مربوط به مصرف انرژی و وضعیت دستگاه‌های متصل به آن را جمع‌آوری می‌کنند؛ سپس این اطلاعات از طریق اتصال به اینترنت به پلتفرم‌های ابری منتقل شده و از طریق اپلیکیشن‌های مختلف توسط کاربران از راه دور قابل دسترسی و کنترل هستند.

به عنوان مثال، کاربران می‌توانند از راه دور دستگاه‌های مختلفی که به پریز هوشمند متصل شده‌اند را روشن یا خاموش کنند، برای آن‌ها برنامه زمان‌بندی روشنی و خاموشی تعیین کنند یا حتی بر میزان مصرف انرژی آن‌ها نظارت کنند. به‌بیان ساده‌تر، شما می‌توانید پریز هوشمند را به پریز برق معمولی وصل کرده و سپس وسیله برقی خود را به آن متصل کنید. سپس قادر خواهید بود حتی خارج از خانه با گوشی هوشمندتان آن دستگاه را روشن یا خاموش کرده و ببینید که مصرف برق آن چقدر است. این قابلیت‌ها به کاربران امکان می‌دهند زندگی روزمره‌ی خود را با اتصال به دستگاه‌های مختلف راحت‌تر و هوشمندتر کنند.

اکنون که متوجه شدید پریز هوشمند چیست، در بخش بعدی با انواع پریزهای هوشمند آشنا می‌شویم.

خرید دستگیره هوشمند یا دستگیره دیجیتال با بهترین کیفیت

انواع پریزهای هوشمند

پریزهای هوشمند در انواع مختلف با ویژگی‌های متفاوتی در بازار موجود هستند. انواع پریزهای هوشمند را می‌توان بر اساس فناوری ارتباطی مورد استفاده یا کاربرد پریز هوشمند به دسته‌های مختلفی تقسیم کرد. در زیر به برخی از مهم‌ترین انواع پریزهای هوشمند اشاره می‌کنیم.

کاربرد پریز هوشمند

پریزهای هوشمند Wi-Fi: این پریزها رایج‌‌ترین نوع پریزهای هوشمند هستند. این دستگاه‌ها از طریق Wi-Fi به اینترنت متصل شده و می‌توانند ازطریق اپلیکیشن گوشی یا تبلت کنترل شوند.

پریزهای هوشمند Zigbee: این پریزها از طریق پروتکل Zigbee به اینترنت متصل می‌شوند. زیگبی یک استاندارد ارتباطی کم‌مصرف برای دستگاه‌های هوشمند کوچک مانند پریزهای هوشمند است.

پریزهای هوشمند Z-Wave: برخی از پریزها از طریق پروتکل Z-Wave به اینترنت متصل می‌شوند. Z-Wave یک استاندارد ارتباطی کم‌مصرف دیگر است که برای تجهیزات خانه هوشمند کوچک مانند پریزهای هوشمند کاربرد دارد.

 پریزهای هوشمند سیم کارت‌خور: این پریزها از طریق سیم‌کارت به اینترنت متصل شده و نیازی به اتصال به Wi-Fi یا شبکه بی‌سیم ندارند. از این پریزهای هوشمند می‌توان در مکان‌هایی که دسترسی به اینترنت وای‌فای یا بی‌سیم وجود ندارد، استفاده کرد.

افزون‌بر موارد فوق، بر اساس کاربردهای پریز هوشمند، می‌توان آن‌ها را در دسته‌های زیر تقسیم کرد:

پریزهای هوشمند آنپلاگ: پریزهای هوشمند ON-PLUG یا کنترل از راه دور پریزهایی هستند که امکان قطع و وصل‌ کردن برق را از راه دور فراهم کرده و قابلیت نمایش میزان برق مصرفی یا تعیین برنامه زمان‌بندی برای روشن و خاموش‌کردن دستگاه را دارند. این قابلیت به شما امکان می‌دهد وسایل برقی خود را از هر کجا که هستید، با استفاده از تلفن هوشمند یا تبلت خود کنترل کنید.

پریز هوشمند صوتی: برخی از پریزهای هوشمند امکان همگام‌سازی با دستیارهای صوتی را داشته و می‌توان با دادن دستورهای صوتی آن‌ها را کنترل نمود.

پریز هوشمند مجهز به حسگر: بعضی از مدل‌های پریزهای هوشمند به سنسورهای مختلفی مثل سنسور حرکتی هوشمند، سنسور دما یا رطوبت مجهز هستند که امکان هوشمند سازی بیشتر محیط و کاهش مصرف انرژی را فراهم می‌کنند.

پرده برقی: قیمت و خرید انواع پرده هوشمند

کاربرد پریز هوشمند

در بخش‌های قبلی گفتیم که پریز هوشمند چیست و چگونه کار می‌کند. اکنون قصد داریم کاربردهای پریز هوشمند را بیشتر بررسی کنیم.

انواع پریزهای هوشمند

به‌طور کلی، کاربرد پریز هوشمند فراهم‌کردن امکان کنترل وسایل برقی از راه دور و مدیریت مصرف انرژی است. برای مثال، پس از گذراندن یک روز سخت و خسته‌کننده، می‌توانید از راه دور کتری یا قهوه‌جوش برقی خود را در مسیر روشن کنید تا زمانی که به خانه رسیدید آب جوش و قهوه آماده نوشیدن باشد. به‌عنوان یک مثال دیگر، می‌توانید با تعیین زمان‌بندی برای دستگاه‌های سرمایشی یا گرمایشی معمولی خود آن‌ها را در زمان‌هایی که بیشتر در منزل هستید به‌طور خودکار خاموش و روشن کرده و در مصرف انرژی صرفه‌جویی کنید.

از دیگر کاربرد های پریز هوشمند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

خنک‌کردن خانه از راه دور: شما می‌توانید سیستم سرمایشی خود را به پریز هوشمند متصل کنید و زمانی که نزدیک به خانه شدید، آن را روشن کنید تا خانه را برای شما خنک کند.

افزایش آرامش و راحتی: در صورتی که همواره نگران روشن‌ ماندن لوازم برقی خود هستید یا در خانه کودکی و سالمندی دارید، با استفاده از پریزهای هوشمند می‌توانید از روشن یا خاموش‌بودن لوازم برقی خود از طریق اپلیکیشن پریز هوشمند اطمینان حاصل کنید.

آشپزی در خارج از خانه: آشپزی از راه دور از دیگر کاربردهای پریز هوشمند است که از تجهیزات ضروری یک آشپزخانه هوشمند است. شما می‌توانید مواد غذایی را در آرام‌پز قرار داده و از محل کارتان با کمک پریز هوشمند آن را کنترل کنید.

افزایش امنیت: کاربرد پریز هوشمند به همینجا ختم نمی‌شود؛ شما می‌توانید چند لامپ را به پریز هوشمند متصل کرده و زمانی که در خانه نیستید، آن‌ها را از راه دور روشن و خاموش کنید تا سارقان از خالی‌بودن منزل اطلاع پیدا نکنند و وانمود کنید کسی در خانه است. با نصب سیستم روشنایی هوشمند ساختمان می‌توانید باعث افزایش امنیت خانه شوید.

ایجاد سناریو: یکی دیگر از کاربردهای پریز هوشمند امکان تعریف سناریوهای هوشمند است. با استفاده از یک پریز هوشمند می‌توانید سناریوهای مختلفی را تعریف کنید. به عنوان مثال، می توانید سناریویی تعریف کنید که در آن با روشن‌شدن چراغ‌های بیرونی نورپردازی داخلی خانه نیز روشن شود.

افزون‌بر موارد گفته شده، پریز هوشمند را می‌توانید برای کنترل دستگاه های الکترونیکی مانند تلویزیون، سینمای خانگی، کنسول بازی، سیستم‌ صوتی هوشمند و… نیز استفاده کنید.

مزایا و معایب پریز هوشمند

پریز هوشمند یک دستگاه است که به شما امکان می‌دهد تا لوازم برقی خود را از راه دور با گوشی هوشمند یا صدای خود کنترل کنید. این پریزها می‌توانند زندگی شما را آسان‌تر، امن‌تر و هوشمندانه‌تر کنند. برخی از مزایا و معایب پریز هوشمند را در زیر بیان خواهیم کرد.

مزایای پریز هوشمند

مزایای پریز هوشمند

 • راحتی استفاده
 • بهینه‌سازی مصرف انرژی و کاهش هزینه‌های برق
 • ایجاد امنیت و آرامش ذهن با جلوگیری از آتش‌سوزی یا سرقت
 • کنترل از راه دور و زمانبندی لوازم برقی
 • هوشمندسازی وسایل غیر هوشمند
 • قیمت مقرون‌به‌صرفه نسبت به سایر لوازم هوشمند
 • نصب آسان و سریع

کلید هوشمند: قمیت و خرید انواع کلیدهای هوشمند

معایب پریز هوشمند

 • عدم پشتیبانی از سناریوهای متنوع و پیچیده
 • محدودیت در میزان جریان الکتریکی قابل تحمل
 • نیاز به اتصال به اینترنت و برق
 • احتمال اختلال در ارتباط با اپلیکیشن
 • خطرات امنیتی در صورت نفوذ سایبری و هک‌شدن
 • عدم هماهنگی با طراحی ظاهری پریزهای معمول

پرسش‌های متداول

آیا پریز هوشمند قابل زمانبندی است؟

بله، زمان‌بندی یکی از کاربردهای پریز هوشمند است. این بدان معناست که می‌توانید آنها را طوری تنظیم کنید که وسایل برقی شما در زمان‌های مشخصی روشن یا خاموش شوند.

آیا پریز هوشمند باعث کاهش هزینه‌ها و مصرف انرژی می‌شود؟

بله، پریزهای هوشمند با امکان زمان‌بندی و کنترل از راه دور می‌توانند به کاهش هزینه‌ها و بهینه‌سازی مصرف انرژی کمک کنند. این امکانات به کاربران اجازه می‌دهند که دستگاه‌های الکتریکی را در زمان‌های خاصی روشن یا خاموش کنند، بر مصرف انرژی نظارت کنند و در نتیجه، الگوهای بهینه‌تری از مصرف انرژی ایجاد کنند. این اقدامات منجر به صرفه‌جویی در هزینه‌های انرژی و حفظ محیط زیست می‌شود. همچنین، قابلیت اندازه‌گیری مصرف انرژی توسط پریزهای هوشمند کاربران را به‌طور مستقیم با الگوهای مصرف انرژی خود آشنا کرده و امکان مدیریت آن را فراهم می‌نمایند.

نمایندگی اشنایدر (برند خانه هوشمند Schneider) در ایران

جمع‌بندی

در مقاله حاضر گفتیم که کلید پریز هوشمند چیست و کاربردهای پریز هوشمند را بررسی کردیم. همان‌طور که اشاره شد، پریز هوشمند دستگاهی است که با اتصال به پریزهای برق معمولی امکان قطع‌ و وصل‌کردن برق دستگاه‌های مختلف را از راه دور فراهم می‌کند. این پریزها به فناوری‌های ارتباطی مختلف مثل وای‌فای مجهز بوده که به افراد اجازه می‌دهند از طریق گوشی هوشمند خود به پریز متصل شده و آن را کنترل کرده و مصرف برق را مشاهده کنند.

ریزهای هوشمند در انواع مختلفی تولید می‌شود که به کاربرد پریز هوشمند و نوع استاندارد ارتباطی آن وابسته است. پریزهای هوشمند وای فای، زیگبی، زد ویو، پریزهای هوشمند سیسم‌کارتی و پریزهای هوشمند آنپلاگ و صوتی از جمله رایج‌ترین انواع پریز هوشمند هستند که در این مقاله آن‌ها را معرفی کردیم.

همان‌طور که گفتیم، کاربردهای پریز هوشمند بسیار متنوع بوده و می‌توان از آن‌ها در تهیه آب‌جوش از راه دور و روشن و خاموش‌کردن وسایل سرمایشی و گرمایشی در خارج از محل تا ارتقای امنیت خانه با روشن‌کردن چراغ‌ها هنگام مسافرت از راه دور متفاوت بهره گرفت. پریزهای هوشمند می‌توانند به بهینه‌سازی مصرف انرژی کمک کرده و از نگرانی شما بابت آتش‌سوزی یا سرقت هنگام عدم حضور در منزل بکاهند.

نصب و استفاده از پریزهای هوشمند نیز بسیار ساده است و می‌تواند به‌راحتی انواع لوازم برقی را به لوازم هوشمند تبدیل کند. بااین‌حال، پریزهای هوشمند محدودیت‌هایی نیز دارند که وابستگی به برق و اینترنت، احتمال اختلال در اپلیکیشن و مشکلات فنی، و امکان نفوذ افراد غیرمجاز به آن از جمله‌ مهم‌ترین موارد قابل ذکر است. اکنون که می‌دانید پریز هوشمند چیست، در پایان، پیشنهاد می‌کنیم با توجه به کاربردهای پریز هوشمند و مزایا و معایب آن‌ها اقدام به خرید مدل مناسب برای پاسخ‌گویی به نیازهای خود کنید.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 − 3 =