دانشنامه

آشپزخانه هوشمند

آشپزخانه هوشمند

آشپزخانه هوشمند یکی از پلان‌های موردتوجه خانه هوشمند است. هر کس که به سیستم‌های هوشمند سازی منزل علاقه‌مند می‌باشد، حتماً بخش مهمی از این فعالیت را به آشپزخانه و ابزارهای موجود در آن اختصاص می‌دهد. داشتن آشپزخانه‌ای که تمامی فعالیت‌های درون آن از راه دور قابل‌کنترل بوده یا امکان چیدن برنامه‌های اجرایی از پیش تعیین‌شده، برای تک‌تک ابزارهای آن وجود داشته باشد، یک ایده ارزشمند و مطابق با اصول زندگی مدرن امروزی است.

آشپزخانه هوشمند مدرن

قرار دادن تعداد کثیری از ابزارهای مدرن که به‌صورت هوشمند در ارتباطی چند سویه با یکدیگر هستند و کنترل همه‌جانبه آن‌ها به مدد اپلیکیشن‌هایی قدرتمند، امروزه نوید آشپزخانه‌هایی فوق مدرن را برای مالکان آن‌ها به همراه دارند.

هوشمند سازی آشپزخانه در عین زیبایی، به‌کارگیری فناوری‌های روز را به مدد تلفن‌های همراه به ارمغان آورده است و عملکرد خانه‌ها را به سمت و سویی کاملاً متمایز از گذشته سوق می‌دهد. خانه‌های هوشمند به علت اینکه می‌توانند با نوآوری‌های روز دنیا خود را هم‌راستا نمایند، موردتوجه هستند.

در حال حاضر ابداعات جدیدی در بستر آشپزخانه‌های هوشمند در حال وقوع است که بسیاری از آن‌ها شگفتی‌آفرین هستند و با خود امنیت، آرامش و زندگی ورای دغدغه‌های پیشین را برای مالکان این ساختمان‌ها پدید می‌آورند.

آشپزخانه هوشمند مدرن

مزایای هوشمند سازی آشپزخانه

کنترل بیشتر بر منازل و خصوصاً آشپزخانه‌ها که به علت شرایط ذاتی‌شان خطرزاترین بخش یک ساختمان هستند، به مدد خدمات اینترنت اشیا در دسترس است. پیشرفت‌های اخیر مزایای فراوانی را در جهت هوشمند سازی برای افراد جویای مدرنیته فراهم نموده و کمک نموده نظارت بیشتری را بر ابزارها و تجهیزات آشپزخانه‌ها این فضاهای زنده و پویای ساختمان‌ها داشته باشیم. از دیگر فواید هوشمند سازی آشپزخانه‌ها می‌توان به این موارد اشاره نمود:

ارسال اطلاعات متفاوت در قالب اعلان:

در سایه هوشمند سازی آشپزخانه ابزارهای موجود در آن هرکدام با زبان دیجیتالی با شما سخن گفته و در صورت بروز هر نوع اقدامی آن را هشدار می‌دهند. بدین ترتیب اتفاقات ناگوار در بستر آشپزخانه‌ها کاهش‌یافته زیرا قبل از به وقوع پیوستن آن‌ها شما از مشکل باخبر می‌شوید. برای مثال از اتمام زمان پخت کیک در ماکروویو، آماده شدن قهوه در قهوه‌جوش، طبخ غذا در فر و … باخبر شده و از بروز سانحه جلوگیری می‌کنید. تمامی این موارد اطلاعات مفیدی هستند که سیگنال آن توسط وسایل هوشمند به گوشی مالکان ارسال می‌گردد.

پیشنهاد ما به شما:   آیا خانه­ های هوشمند امن می باشند؟
صرفه‌جویی انرژی:

شما با نظارتی که بر صحت عملکرد وسایل الکتریکی در خانه هوشمند به مدد نرم‌افزارها و فناوری‌هایی موجود در آن صورت می‌دهید، می‌توانید هزینه‌های مصرف انرژی را پایین آورید. این هوشمند سازی سبب می‌شود در صورت کارکرد نادرست و ناموزون وسیله‌ای از آن مطلع شده و با تنظیم مجدد از هدر رفت انرژی بکاهید. کارکرد نادرست یخچال که باعث هدر رفت انرژی برق می‌شود یا عملکرد ناقص ماشین ظرف‌شویی که نیاز به تکرار پروسه شست‌وشو را سبب می‌گردد، نمونه‌ای از این موارد است.

سهولت کارهای آشپزخانه:

یک یخچال هوشمند می‌تواند به شما اطلاع دهد که چه مواد غذایی در خود ذخیره دارد یا یک گاز هوشمند به‌خودی‌خود درجه حرارتش را از زیاد به کم تغییر حالت دهد. حتی اعمال دستورالعمل‌هایی از پیش تعریف‌شده می‌تواند نیاز به نظارت شمارا بر مرحله مرحله کارها کاهش دهد. این یعنی سهولتی باورنکردنی که با گذر زمان و ورود فناوری‌هایی بیشتر قرار است به اوج شکوفایی خود برسد.

نظارت از راه دور:

اگر ناچارید به علت مشغله کاری از منزل دورباشید، دیگر لازم نیست نگران تنظیم ماکروویو برای طبخ غذا باشید، بلکه می‌توانید آن را از راه دور خاموش یا روشن نموده یا در نحوه عملکرد دیگر ابزارها دخالت نمایید، برای مثال دمای یخچال را تنظیم کنید. بدین ترتیب حتی زمان نبودتان در منزل همه شرایط باب طبع بوده و کم و کاستی احساس نمی‌شود.

انجام خودکار امور:

اگر شرکت هوشمند سازی معتبری را انتخاب نموده باشید، آن‌ها می‌توانند وسایلی را به شما پیشنهاد کنند که بسیار تواناتر از نمونه‌های رایج بازار هستند. مثلاً لوازم پختی که امکان اسکن بارکد خوراکی‌ها و اعمال پختی مطابق آن رادارند. حتی لوازمی که از دستیارهای صوتی تبعیت نموده و بر طبق آن عمل می‌کنند. بدین ترتیب زندگی به کامتان شیرین‌تر و باب طبع‌تر می‌شود.

آشپزخانه هوشمند

امنیت در آشپزخانه هوشمند

یکی از مزایای بسیار کاربردی هوشمند سازی آشپزخانه‌ها امکان امنیت بخشی به فضای پرخطری چون آشپزخانه‌ها در زمان غیبت والدین است. در صورت آراسته شدن به ابزارهای هوشمند به‌راحتی می‌شود، وسایل پرخطر را از دسترس کودکان دور ساخت و یا تا مراجعه والدین به منزل آن‌ها را غیرفعال نمود.

از طرفی سنسورهای حساس به دود و حرارت موجود در سیستم‌های هوشمند می‌توانند، قبل از وقوع سانحه هشدارهای لازم را داده و محیط منزل را برای ساکنین کاملاً امن نمایند.

هوشمند سازی آشپزخانه

تجهیزات آشپزخانه هوشمند

تجهیزات و ماژول‌های موجود در آشپزخانه هوشمند گویی آمده‌اند تا تحولی عظیم در نوع کاربری آشپزخانه‌ها ایجاد نمایند و آن‌ها را به فضاهایی خدمت‌گزارتر بدل سازند. امروزه آشپزخانه‌های مجهز به سامانه‌های هوشمند سازی برای مالکان خود، سر فرود می‌آورند و بار بخش عظیمی از فعالیت‌ها را یک‌تنه بر دوش می‌گیرند. ازاین‌رو است که دسترسی به‌راحتی و فراغ بال در آن‌ها امری طبیعی و عادی به نظر می‌رسد.

پیشنهاد ما به شما:   خانه هوشمند در اهواز
انواع لوازم طبخ غذای هوشمند:

در این دسته انواع غذا سازها، ماکروویوها، فرها، اجاق‌های طبخ غذا و … جای می‌گیرند و دامنه وسیعی را شامل می‌شوند. فرقی نمی‌کند از کدام نوع ابزار پخت‌وپز هوشمند استفاده نمایید، مهم آن است که وقتی از سرکار خسته به منزل بازمی‌گردید، غذا آماده سرو باشد.

یخچال و فریزر هوشمند:

یخچال و فریزهای هوشمند امروزی به بهترین فناوری‌ها مجهز هستند، ازاین‌رو هر انتظاری را که می‌توان از سیستم‌های هوشمند داشت در آن‌ها تحقق‌یافته است. از اعلام هشدار برای بازماندن درب تا امکان اتصال به گوشی‌های هوشمند و دوربین برای نمایش محتویات یخچال و … . تمامی این مزایای یعنی یخچال‌های هوشمند کنونی نسلی کاملاً متمایز و غیر قابل قیاس با نمونه‌های رایج گذشته هستند.

قهوه ساز هوشمند:

می‌توانید قهوه ساز خود را بر روی زمان مشخصی تنظیم نموده و هر روز صبح بدون تمرکز بر این موضوع در وقت مشخصی از قهوه‌ای تازه و خوش عطر لذت ببرید. ضرورت این موضوع وقتی قرار است، هر روز منزل را ترک کنید و زمان کافی برای انجام امور صبحانه را ندارید، مشخص می‌شود.

هود آشپزخانه هوشمند:

در هوشمند سازی آشپزخانه هودها نیز نقش مهمی دارند، زیرا تهویه هوا را به شکل اتوماتیک صورت داده و حتی در زمان سرریز غذا عکس‌العمل‌های مفیدی چون پخش آژیر را ارائه می‌دهند. شما می‌توانید تمامی تنظیمات اعمال‌شده بر هود توسط صفحات لمسی را، ازاین‌پس با گوشی همراه خود از مسافت‌های بسیار دور انجام دهید.

هود آشپزخانه هوشمند

حس‌گر تشخیص نشت گاز هوشمند:

اگر شیر گاز اشتباهاً بازمانده باشد و یا براثر دست‌کاری کودکان وسایل گازسوز از حالت نرمال خارج‌شده باشند، این سنسورها به مدد فناوری موجود در خود شمارا آگاه می‌سازند. اعلام هشدار به‌منظور پیگیری از خسارات احتمالی یک ترفند عالی است. بدین ترتیب می‌توان به امنیت کامل محیط‌هایی چون آشپزخانه‌ها و حتی دیگر مناطق ساختمان امیدوار بود.

آرام‌پز هوشمند:

ارسال گزارشی دقیق از مراحل پخت غذا و به‌صورت لحظه‌ای از ارمغان‌های خوب آرام‌پزهای هوشمند امروزی است. البته امکان تغییر دما، خاموش یا روشن نمودن، تغییر پروسه پخت، کاهش یا افزایش زمان پخت و … از مزایای عالی دیگر این ابزارها است. البته از ارسال اعلام در زمان اتمام پروسه پخت و یا هشدار در زمان سوختن غذا نیز نمی‌توان گذشت.

پیشنهاد ما به شما:   معرفی محصول: کابل Tree
پریز هوشمند:

پریزهای هوشمند امروزی علاوه بر اینکه راحتی استفاده را بر روی همان سیستم برق‌کشی سابق منازل فراهم نموده‌اند، امکان بهره‌برداری از سیستم وای‌فای را نیز دارند. بدین ترتیب می‌توان از طریق گوشی هوشمند برای خاموش و روشن شدن وسایل متصل به آن‌ها نظارت نمود یا دستور زمان‌بندی خاصی را برای کارکرد آن‌ها صادر کرد. بدین طریق برای کارکرد آن‌ها حدومرزی مشخص را در نظر گرفت که لوازم هوشمند حق تجاوز از آن را ندارند.

شرکت هوشمند سازی آشپزخانه

شرکت هوشمند سازی آشپزخانه با کادری مجرب، کارآزموده و متخصص می‌تواند، بهترین مشاوره‌ها را در جهت یافتن سیستم هوشمندی مطابق با نیاز و بودجه‌تان در اختیار قرار دهد. این خانه‌ها به‌قدر کافی لوکس و محبوب هستند و با متدهای روز دنیا هم‌راستا می‌باشند و به‌محض نصب و اجرای اصولی این سازه‌ها می‌توان آرامش را مهمان همیشگی ساختمان‌ها نمود. برای رسیدن به یک آشپزخانه هوشمند ایدئال فقط کافی است با این مراکز در ارتباط باشید.

مقوله هوشمند سازی در دیگر کشورها با جدیت دنبال می‌شود. امید است در ایران نیز به کمک شرکت‌های موفق در این حوزه رویکردی همه‌گیر را در آینده از این فناوری شاهد باشیم.

شرکت هوشمند سازی آشپزخانه

قیمت هوشمند سازی آشپزخانه

از عوامل تأثیرگذار بر قیمت هوشمند سازی آشپزخانه می‌توان به نقشه ساختمان، پروتکل انتخابی، برند مدنظر و … اشاره نمود که هرکدام به‌گونه‌ای هزینه نهایی را دارای تغییر و تحول چشمگیری می‌نمایند. از دیگر عوامل تأثیرگذار بر قیمت می‌شود این موارد را در نظر گرفت:

متراژ آشپزخانه: اگر منزل شما و به‌تبع آشپزخانه کوچک‌تری دارید، برای اجرای سیستم هوشمند به شبکه‌هایی کوچک‌تر و رابط‌هایی کمتر نیازمند هستید که این امر می‌تواند، برآورد هزینه کمتری را برای شما به دنبال داشته باشد.

درجه کیفی عملکرد: برای آنکه بتوانیم عملکرد بهتری را از تجهیزات خانه هوشمند شاهد باشیم، باید از نمونه‌های مرغوب‌تر و به‌مراتب گران‌تر بهره ببریم. درواقع هرچه هزینه بیشتری در قبال این موضوع بپردازیم، مسلماً کیفیت بالاتری را نیز دریافت می‌کنیم.

چگونگی نصب و اجرا: برخی محصولات هوشمند بازار مراحل اجرای راحت‌تری دارند، به‌گونه‌ای که مشتریان خود نیز به‌تنهایی قادر به نصب آن‌ها هستند. ولی بعضی دیگر را بدون حضور متخصصان نمی‌توان مورد بهره‌برداری قرارداد که این امر بر هزینه نهایی شما تأثیرگذار است.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.