دانشنامه

هوشمند سازی گلخانه

هوشمند سازی گلخانه

شاید بارها درباره هوشمند سازی گلخانه شنیده باشید. اما آیا می‌دانید هوشمند سازی گلخانه‌ها چطور انجام می‌شود و یا چه کاربردی دارد؟ کاهش هزینه و افزایش بهره‌وری درخواست اکثر مدیران به‌ویژه مدیران فعال در حوزه گلخانه است.

گلخانه دار برای داشتن فعالیت هدفمند باید از ابزاری استفاده کند که اثربخشی و کارایی را تا چندین برابر افزایش دهد. گلخانه‌داری ترکیبی از حرفه کشاورزی و مدیریت است. زیرا یک مدیر موفق همواره در جهت بهبود کارایی و ارتقا اثربخشی گلخانه خود کار می‌کند.

گلخانه هوشمند

با هوشمندسازی گلخانه میزان بهره‌وری افزایش یافته و قدرت مدیریتی نیز بیشتر خواهد شد. هدف اصلی هوشمند سازی گلخانه‌ها افزایش و بهبود کارایی است. به طور مثال آبیاری یکی از فعالیت‌های اصلی در گلخانه‌ها است. اگر از تکنیکی استفاده شود که میزان مصرف آب را به حداقل برساند، باعث می‌شود کارایی و بهره‌وری به طور قابل‌توجهی افزایش پیدا کند.

هوشمند سازی گلخانه دارای مزایای بسیار بیشتری نسبت به گلخانه معمولی است. تقریباً عملکرد و هدف تمامی گلخانه‌ها یکسان است. اما این موارد گلخانه‌های هوشمند را به گلخانه‌های محبوب‌تری نسبت به نوع سنتی تبدیل کرده است:

در گلخانه معمولی همیشه فرد یا افرادی باید حضور داشته باشند تا در طول شبانه‌روز کارها را به‌صورت دستی انجام دهند. تنظیم دما، رطوبت، آبیاری و … همگی باید به‌صورت دستی انجام شود. با هوشمندسازی دیگر نیازی به حضور فیزیکی افراد نیست. زیرا تمامی دستگاه‌های هوشمند در گلخانه وجود دارند و شما از طریق یک تلفن همراه قادر خواهید بود تمامی کارها را از فاصله دور انجام دهید.

زمان‌بندی برای تجهیزات به‌آسانی قابل اجرا است. درصورتی‌که فراموش کنید تجهیزات را خاموش یا روشن کنید، جای نگرانی نیست. تمامی برنامه‌ها به‌صورت خودکار انجام می‌شود. شما می‌توانید به تجهیزات برنامه دهید. به طور مثال اگر شدت تابش و میزان رطوبت زیاد بود به فلان گیاه آب بیشتری داده شود.

هوشمند سازی گلخانه

تجهیزات هوشمندسازی گلخانه

در هوشمند سازی گلخانه تمامی موارد از قبیل رطوبت، دما، میزان co2 و تهویه به‌صورت هوشمند انجام می‌شود. البته میزان خودکار بودن کارها به سطح هوشمندی گلخانه بستگی دارد. برخی کارها را می‌توان به‌صورت هوشمند یا دستی انجام داد.

به‌مرور زمان این گلخانه‌ها تغییر کرده‌اند. با این حال هدف آن‌ها با گلخانه‌های سنتی یکی است و آن ایجاد محیطی برای رشد گیاهان و افزایش طول عمر آن‌ها است.

گلخانه جدا از شرایطی که در محیط اطراف وجود دارد، فضای مناسبی را برای رشد گیاهان فراهم می‌کند. به طوری که شما می‌توانید در گرم‌ترین فصل مطلوب‌ترین شرایط آب و هوایی را برای آن‌ها فراهم کنید یا در سردترین فصول سال هوای گلخانه به‌گونه‌ای است که مانع از یخ زدن گیاهان خواهد شد.

در واقع با توجه به پیشرفت تکنولوژی‌ها در طول زمان، انسان قادر خواهد بود که شرایط محیطی را کنترل کرده و تغییرات آب‌وهوا برای شما محدودیتی ایجاد نخواهد کرد.

کنترل دما: کنترل دما به‌صورت هوشمند از طریق ترموستات هوشمند انجام می‌شود. دمای مجاز تعیین می‌شود و اگر دما از حد مجاز بیشتر یا کمتر شد، ترموستات از طریق هوش مصنوعی متوجه این امر شده و دما را به حد مطلوب می‌رساند.

کنترل رطوبت: با سنسور رطوبت، می‌توان میزان رطوبت در محیط گلخانه را تشخیص داد. این سنسور اطلاعات دریافتی را برای اپلیکیشن ارسال کرده و شما از طریق آن می‌توانید از رطوبت محل مطلع شوید. درصورتی‌که رطوبت از حد تعیین شده کمتر یا بیشتر باشد زنگ هشدار سنسور به صدا در خواهد آمد.

آبیاری و کوددهی: آبیاری هوشمند یکی از تکنولوژی‌های پرکاربرد در گلخانه‌های هوشمند است. با این سیستم می‌توان رطوبت‌ها را اندازه‌گیری و به‌اندازه موردنیاز خاک را آبیاری کرد. با این سیستم بدون دخالت دست می‌توان عملیات کوددهی را نیز انجام داد.

تنظیم تابش نور: در هرکجا که هستید می‌توانید میزان تابش نور را کنترل کنید. در واقع کافی است از طریق اپلیکیشن این مقدار را کم یا زیاد کنید تا محیطی سالم و باکیفیت برای گلخانه شما مهیا گردد.

غلظت co2: با دیتکتور گاز می‌توان غلظت گازهای موجود در محیط از جمله گاز co2 را تشخیص داد. اگر میزان غلظت از حد استاندارد کمتر یا بیشتر شد، زنگ هشدار به صدا درآمده و شما را مطلع خواهد کرد.

هوشمند سازی گلخانه

هزینه هوشمند سازی گلخانه

هزینه هوشمند سازی گلخانه بر اساس نوع و میزان امکانات متفاوت خواهد بود. اگر از محصولات بی‌کیفیت استفاده کنید، علاوه بر از بین رفتن آن در کوتاه مدت، ممکن است به قسمت‌های دیگر نیز آسیب وارد کند.

در هوشمند کردن گلخانه تمامی تجهیزات به سیستم اینترنت بی‌سیم متصل هستند. از طریق اینترنت اشیا، بخش‌های مختلف با یکدیگر ارتباط داشته و می‌توانند با جمع آوری داده از محیط اطراف و انتقال اطلاعات، اقدامات لازم را انجام دهند. در واقع تمامی قسمت‌ها از این طریق به خوبی با یکدیگر کار می‌کنند.

به طور مثال اگر سیستم هوشمند متوجه وضعیت نامطلوب دما در محیط شود، سیستم تهویه را روشن کرده، از تابش نور یاد به محیط جلوگیری می‌کند. بر اساس شدت تبخیر، سیستم آبیاری شروع به آبیاری کرده یا این عمل را متوقف می‌کند. در گلخانه‌های عادی احتمال خطای انسانی زیاد است درصورتی‌که با هوشمند سازی گلخانه احتمال بروز خطا به صفر می‌رسد. کارها کاملاً خودکار و بدون دخالت انسانی انجام می‌شود.

ویژگی‌های گلخانه هوشمند

برای هر گلخانه متناسب با شرایط محیطی، نوع گیاهان و … یک سیستم نرم‌افزاری مختص همان طراحی می‌شود بنابراین درصورتی‌که امکانات جدیدی به گلخانه اضافه شد این قابلیت وجود دارد که شما نرم‌افزار خود را به‌روز رسانی کنید.

معمولاً نرم‌افزار تهیه شده بر روی تلفن همراه قابل اجراست؛ بنابراین شما می‌توانید در هرکجا که هستید گلخانه خود را کنترل کنید. برای هوشمندسازی گلخانه خود به سراغ شرکتی بروید که با فناوری و دانش روز نرم‌افزار‌ها را در بالاترین سطح کیفی طراحی می‌کنند. شرکت فریتز با هوشمند سازی گلخانه مطابق با جدیدترین تکنولوژی و دانش روز، آماده ارائه خدمات به شما عزیزان است.

از دیگر ویژگی‌های مهمی که گلخانه‌های هوشمند باید داشته باشند، نگهداری داده‌ها است. برای کنترل سیستم، نرم‌افزار شما از طریق اینترنت به سرور متصل می‌شود. دستگاه‌های دیگر نیز از طریق اینترنت بی‌سیم به سرور متصل شده و اطلاعات دریافتی را در آن ذخیره می‌کنند.

زمانی که شما به اینترنت متصل شوید، داده‌های ذخیره شده در تلفن شما به نمایش درخواهد آمد. سرور محیطی امن برای نگهداری اطلاعات است. ذخیره داده‌ها در یک حافظه محلی مانند مموری احتمال از دست رفتن اطلاعات را چندین برابر می‌کند.

شرکت هوشمند سازی گلخانه

در انتخاب شرکت هوشمند سازی گلخانه باید دقت لازم را داشته باشید. سیستم‌عامل، برنامه‌ها، زبان‌های برنامه‌نویسی و … هر روز در حال به‌روز رسانی هستند؛ بنابراین رابط کاربری و نرم‌افزار شما همواره به‌روز خواهد شد. اما تجهیزات و سیستم گلخانه همیشه ثابت است.

انتخاب یک شرکت هوشمند سازی حرفه‌ای و متخصص موجب خواهد شد تا سیستم شما باکیفیت بوده و از جدیدترین تکنولوژی‌ها در راه‌اندازی آن استفاده شود. نرم‌افزارهای استفاده شده درصورتی‌که از انعطاف‌پذیری لازم برخوردار باشند، با تغییر دستگاه‌ها به‌روزرسانی می‌شوند؛ بنابراین نیازی به نصب موارد غیرضروری و اضافی در نرم‌افزار نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *