معرفی بهترین سنسور حرکتی [10 مدل از بهترین برندها]

فریتز » معرفی بهترین سنسور حرکتی [10 مدل از بهترین برندها]
بهترین سنسور حرکتی

سنسور حرکتی نقش چشم انسان را برای خانه هوشمند ایفا می‌کند و می‌تواند حرکت افراد در یک محدوده مشخص را تشخیص داده و ما را از ورود افراد غیرمجاز مطلع سازد. اگر قصد خرید سنسور حرکتی برای بهره‌مندی از این امکانات را داشته باشید، با مدل‌های متنوعی از این سنسورها مواجه خواهید شد که از نظر کیفیت، فناوری، قیمت، نحوه نصب و کاربرد با یکدیگر تفاوت دارند. در این شرایط، شاید از خودتان بپرسید که چگونه بهترین سنسور حرکتی هوشمند را انتخاب کنم؟ برای آشنایی با تعدادی از بهترین سنسورهای حرکتی در این مقاله با شرکت خانه هوشمند فریتز همراه شوید.

انواع سنسورهای حرکتی

امروزه، انواع مختلفی از سنسورهای حرکتی در دسترس خریداران قرار گرفته‌اند که بر پایه فناورهای متفاوتی نیز ساخته شده‌اند. برخی از پُرکاربردترین انواع سنسورهای حرکتی عبارتند از:

  • سنسور مادون قرمز غیر فعال (PIR): سنسورهای حرکتی PIR می‌توانند ساطع شدن امواج فروسرخ از سطح بدن انسان یا حیوانات را تشخیص دهند. این دسته از سنسورها نسبتاً ارزان قیمت هستند و توان مصرفی پایینی دارند. به همین دلیل، سنسورهای حرکتی PIR به طور گسترده‌ای در خانه‌های مسکونی، ساختمان‌های تجاری، اماکن رفاهی و تفریحی، ادارات، مدارس و غیره مورد استفاده قرار می‌گیرند.
بهترین سنسورهای حرکتی
  • سنسور حرکتی ماکروویو (Microwave): سنسور حرکتی مایکروویو بر پایه امواج الکترومغناطیسی کار می‌کند. این سنسور امواج ماکروویو را در یک محوطه منتشر کرده و بازتاب آن را مورد تجزیه و تحلیل قرار می‌دهد. اگر فردی در محوطه تحت پوشش سنسور حرکت کند، شکل امواج بازتاب شده تغییر می‌کنند و بدین ترتیب سنسور می‌تواند عبور افراد را تشخیص دهد. سنسورهای مایکروویو قابلیت تشخیص حرکت در پشت درب شیشه‌ای یا حتی دیوار را دارند اما در مقابل انرژی بیشتری را در مقایسه با سنسورهای PIR مصرف می‌کنند.
بهترین سنسور حرکتی هوشمند
  • سنسور حرکتی اولتراسونیک (Ultrasonic): سنسور حرکتی اولتراسونیک با انتشار امواج صوتی دارای فرکانس بسیار بالا که خارج از محدوده شنوایی انسان قرار دارد و سپس اندازه‌گیری بازتاب امواج صوتی می‌تواند حرکت افراد از مقابل سنسور را تشخیص دهد. از آنجایی که این سنسورها امواج صوتی را در زوایای گسترده‌ای منتشر می‌کنند، عملکرد خوبی در تشخیص حرکت‌های سه بعدی دارند. سنسورهای التراسونیک برای پیاده‌سازی سیستم‌های امنیتی، تشخیص نزدیک شدن افراد به درب‌های اتوماتیک و همچنین درب‌ پارکینگ هوشمند مورد استفاده قرار می‌گیرند.
بهترین سنسور تشخیص حرکت هوشمند
  • سنسور حرکتی ترکیبی (Dual Sensor): سنسور ترکیبی در حقیقت از 2 سنسور مختلف تشکیل می‌شود که در کنار یکدیگر کار می‌کنند تا معایب یکدیگر را برطرف کرده و خطای کمتری را در تشخیص حرکت افراد داشته باشند. برای مثال، در حالی که تغییرات ناگهانی دمای محیط می‌تواند به عملکرد اشتباه سنسور PIR منجر شود یا سنسور مایکروویو به اشتباه با حرکت افراد در پشت دیوار فعال شود، با ترکیب آن‌ها می‌توانیم سنسوری را بسازیم که خطای کمتر و پایداری بالاتری دارد.

سیستم امنیتی هوشمند (سیستم های حفاظتی و امنیتی خانه هوشمند)

بهترین برند سنسور حرکتی

بهترین سنسورهای حرکتی

از آنجایی که هر یک از سنسورهای حرکتی موجود در بازار ویژگی‌ها و امکانات متفاوتی دارند، با استفاده از فناوری‌های مختلفی ساخته می‌شوند و با قیمت‌های متفاوتی نیز در دسترس خریداران قرار دارند، می‌توانیم سنسورهای حرکتی را با توجه به کاربرد آن‌ها مورد ارزیابی قرار دهیم. بر همین اساس، فهرست بهترین سنسورهای حرکتی عبارت است از:

بهترین سنسور حرکتی هوشمند سقفی: Argus Presencia Basic Polar

سنسور حرکتی Argus Presencia Basic Polar برای هوشمند سازی خانه بر پایه پروتکل KNX در فضای داخلی ساختمان طراحی شده و زمان تاخیر نسبتاً کمی در محدوده 0 تا 1 ثانیه برای شناسایی اجسام یا افراد در حال حرکت دارد. این سنسور سقفی زاویه پوشش 360 درجه‌ای دارد و می‌تواند فاصله 14 متری را پوشش دهد. مدل Basic سنسور Argus Presencia را می‌توانیم برای کنترل روشنایی هوشمند و سیستم گرمایش و سرمایش در ادارات، اتاق‌های انتظار و خانه‌های مسکونی مورد استفاده قرار بدهیم.

بهترین سنسور حرکتی دزدگیر

بهترین سنسور حرکتی دیواری: Orvibo

سنسور حرکتی Orvibo به سادگی و بدون استفاده از ابزار روی دیوار نصب می‌شود. این ویژگی افراد مختلف را قادر می‌سازد تا بدون کمک گرفتن از دیگران آن را در خانه نصب و راه‌اندازی کنند. سنسور دیواری اورویبو مصرف انرژی الکتریکی پایینی دارد و به همین دلیل پس از نصب 2 عدد باتری قلمی با کیفیت، تا 1 سال نیازی به تعویض باتری وجود نخواهد داشت.

بیشتر بخوانید: کاربرد سیستم BMS ساختمان (سیستم خانه هوشمند BMS)

سنسور حرکتی اوریبو بر پایه پروتکل زیگبی کار می‌کند و برای کنترل آن به هاب Orvibo Zigbee Smart Mini Hub و برنامه HomeMate App که روی گوشی هوشمند نصب می‌شود، نیاز داریم. این سنسور زاویه تشخیص عمودی و افقی به ترتیب 70 و 120 درجه‌ای دارد و حداکثر برد آن به 7 متر می‌رسد.

بهترین سنسور حرکتی راه پله

بهترین سنسور حرکتی راه پله: سنسور چراغ‌دار Tailcas

هیچ فردی نمی‌خواهد در زمان بازگشت به خانه مجبور باشد تا از راه‌پله‌های تاریک عبور کند. سنسور قابل شارژ چراغ‌دار برند Tailcas برای پیاده‌سازی سیستم روشنایی کارآمد در فضاهای تاریک مانند راه‌پله، کنار تخت، راهروها و غیره طراحی شده است. این سنسور، امکان تشخیص حرکت افراد تا فاصله 4 متری و با زاویه 120 درجه‌ای را دارد؛ بنابراین گزینه مناسبی برای نصب در کنار راه‌پله محسوب می‌شود.

بیشتر بخوانید: سنسور درب و پنجره هوشمند چیست و چه مزایایی دارد؟

نه‌تنها سنسور هوشمند حرکتی چراغ‌دار Tailcas امکان تغییر وضعیت عملکرد روی 3 حالت روشن، خاموش و سنسور را در اختیار ما قرار می‌دهد، بلکه می‌توانیم شدت نور چراغ‌ها را نیز با توجه به شرایط محل نصب سنسور تغییر دهیم. این سنسور فرایند نصب آسانی دارد و می‌توانیم بدون استفاده از ابزار، آن را با استفاده از نیروی مغناطیسی روی سطوح آهنی یا صفحه نصب ثابت کنیم.

بهترین سنسور حرکتی بیسیم

بهترین سنسور حرکتی بیسیم ترکیبی: Aeotec Multisensor 7

سنسور Aeotec Multisensor 7 یک دستگاه هوشمند جمع و جور است که به 7 سنسور مختلف برای نظارت بر شرایط ساختمان هوشمند مجهز شده است. دستگاه مولتی سنسور Aeotec اساساً به عنوان سنسور تشخیص حرکت مورد استفاده قرار می‌گیرد و امکان تشخیص حرکت در فاصله 10 متری با زاویه 100 درجه‌ را دارد. این دستگاه می‌تواند دمای خانه، رطوبت، میزان روشنایی و سطح اشعه UV را نیز اندازه‌گیری کند. سنسور Aeotec Multisensor 7 با استفاده از فناوری Z-Wave Plus به طور پایدار و قابل اطمینان به هاب خانه هوشمند متصل می‌شود و در نتیجه می‌توانیم آن را به عنوان یکی از بهترین سنسورهای حرکتی موجود در بازار معرفی کنیم.

بهترین سنسور حرکتی لامپ

بهترین سنسور حرکتی لامپ: Leonlite LED Motion Sensor Floodlight

ترکیب سنسور حرکتی و لامپ LED گزینه مناسبی برای پیاده‌سازی سیستم روشنایی هوشمند ساختمان مستقل در مکان‌های مختلف محسوب می‌شود. سنسور حرکتی و چراغ  LEONLITE COB LED Security Light که برای نصب در فضای باز طراحی شده، گواهی IP65 برای مقاومت در برابر نفوذ آب باران و گرد و خاک را دارد. این سنسور فرآیند نصب نسبتاً آسانی دارد و امکان عملکرد در 3 حالت مختلف شامل مُد Motion برای روشن کردن لامپ‌ها در هنگام تشخیص حرکت، مُد On Time برای کنترل دستی چراغ‌ها و مُد Dusk to Dawn برای خاموش کردن لامپ‌ها در طول روز را دارد.

بهترین مارک سنسور حرکتی

بهترین سنسور حرکتی هوشمند جمع و جور: SwitchBot

سنسور حرکتی SwitchBot به طور کاملاً جمع‌و‌جور طراحی شده و از جنبه طراحی یکی از کوچکترین سنسورهای حرکتی موجود در بازار نیز محسوب می‌شود. این سنسور می‌تواند میزان روشنایی محیط را اندازه‌گیری کند؛ این ویژگی ما را قادر می‌سازد تا از آن برای پیاده‌سازی سیستم خودکار روشنایی استفاده کنیم که بر اساس میزان روشنایی محیط عمل می‌کند.

بیشتر بخوانید: درب بازکن هوشمند خانه چیست و چگونه کار می‌کند؟

سنسور حرکتی SwitchBot با استفاده از پروتکل Bluetooth Low Energy به هاب هوشمند متصل می‌شود که حداکثر برد آن به 80 متر می‌رسد. به دلیل کیفیت ساخت، پوشش و دوام باتری بالا در کنار زاویه پوشش نسبتاً گسترده می‌توانیم این سنسور را به عنوان یکی از نامزدهای عنوان بهترین سنسور حرکتی معرفی کنیم.

Best Motion Sensor10

سنسور حرکتی Presentia C v2

سنسور حرکتی زنیو مدل Presentia C v2 به عنوان یکی از بهترین سنسورهای حرکتی سقفی، قابلیت پوشش دادن کامل محوطه مدور با قطر 30 متر را دارد. این سنسور امکانات مختلفی را برای تنظیم روشنایی در محدوده ثابت و کنترل چراغ‌ها بر اساس نور محیط پیرامون و تشخیص حضور افراد در اختیار ما قرار می‌دهد. این سنسور امکان پیاده‌سازی ساختار Master/slave را برای پوشش دادن ساختمان‌های بزرگ را دارد. به علاوه، تنظیمات حساسیت را می‌توانیم برای هر سنسور به طور جداگانه اعمال کنیم. دستگاه Presentia C v2 علاوه بر سنسور تشخیص حرکت، به سنسور تشخیص دما و ماژول ترموستات هوشمند نیز مجهز شده و در نتیجه می‌توانیم از آن برای کنترل دمای محل نصب سنسور نیز استفاده کنیم.

بهترین سنسور های حرکتی

بهترین سنسور حرکتی برای حیوانات خانگی: Paradox DG75+

رفت و آمد حیوانات خانگی در مقابل فضای تحت پوشش سنسورهای حرکتی یکی از مهم‌ترین دلایل بروز خطا در عملکرد سنسورهای حرکتی محسوب می‌شود. این اتفاق گاهی به اندازه‌ای آزار دهنده است که مالک ساختمان را به غیر فعال کردن سیستم امنیتی وادار می‌کند. به همین دلیل، بهترین سنسور حرکتی هوشمند برای افرادی که از حیوانات خانگی نگه‌داری می‌کنند، سنسوری است که بتواند انسان و حیوانات را از یکدیگر تمایز دهد. سنسور حرکتی Paradox DG75+ می‌تواند حیوانات کوچک (با وزن کمتر از 40 کیلوگرم) را تشخیص داده و از فعال شدن اشتباه آژیر جلوگیری کند.

بیشتر بخوانید: آژیر هوشمند چگونه کار می‌کند و چه مزایایی دارد؟

بهترین سنسورهای  تشخیص حرکت

بهترین سنسور تشخیص حرکت هوشمند ایرانی: سنسور دیواری روکار تایم ایران

سنسور دیواری ایران تایم برای کنترل روشنایی و سایر تجهیزات الکتریکی بر اساس حضور افراد، ساعات شبانه‌روز یا میزان نور محیط مورد استفاده قرار می‌گیرد. این سنسور، با زاویه دید 360 درجه‌ای می‌تواند فضای نسبتاً گسترده‌ای را تا فاصله 6 الی 12 متری پوشش دهد؛ بنابراین از نظر فضای قابل پوشش یکی از بهترین سنسورهای حرکتی موجود در بازار محسوب می‌شود.

بیشتر بخوانید: راهنمای نصب سنسور حرکتی هوشمند

روی بدنه سنسور دکمه‌هایی وجود دارند که امکان تنظیم زمان و شدت نور را فراهم می‌کنند. سنسور دیواری ایران تایم قابلیت پشتیبانی از چراغ‌های متعدد با حداکثر توان مصرفی 1200 وات را دارد. با توجه به امکاناتی که این سنسور در اختیار ما قرار می‌دهد، می‌توانیم آن را به عنوان یکی از بهترین سنسورهای حرکتی موجود در بازار معرفی کنیم.

بهترین سنسورهای حرکتی دزدگیر

بهترین سنسور حرکتی دزدگیر: Aqara Motion

شیائومی، سنسور حرکتی مدل RTCGQ11LM را اساساً برای تامین امنیت ساختمان طراحی کرده است. از این سنسور می‌توانیم مانند سیستم‌های دزدگیر خانه هوشمند رایج برای نظارت و شناسایی حرکات مشکوک در خانه‌های مسکونی یا دفاتر اداری استفاده کنیم. به علاوه، می‌توانیم مجموعه‌ای از سنسورهای Aqara Motion را برای کنترل روشنایی در ساختمان‌های بزرگ مورد استفاده قرار دهیم.

بیشتر بخوانید: سیستم دزدگیر خانه هوشمند چیست + مزایا و عملکرد آن

این سنسور می‌تواند حرکات مشکوک را از طریق برنامه Aqara Home و بدون محدودیت مکانی به ما اطلاع دهد. طراحی جمع‌و‌جور، زاویه دید گسترده 170 درجه‌ای، برد نسبتاً زیاد تا 7 متر و قابلیت عملکرد در محدوده دمایی گسترده (-10 تا 45 درجه سانتی‌گراد) از جمله ویژگی‌هایی هستند که Aqara Motion Sensor را به یکی از بهترین سنسورهای حرکتی تبدیل می‌کنند.

بهترین سنسور حرکتی بی سیم

پرسش‌های متداول

بهترین برند سنسور حرکتی هوشمند کدام برند است؟

از آنجایی که هر یک از سنسورهای حرکتی موجود در بازار برای اهداف مختلفی طراحی شده و با قیمت متفاوتی نیز به فروش می‌رسند، نمی‌توانیم تنها یک برند را به عنوان بهترین مارک سنسور حرکتی معرفی کنیم. با این وجود، اگر بخواهیم چند برند را به عنوان نامزدهای عنوان بهترین برند سنسور حرکتی معرفی کنیم، می‌توانیم به برند اشنایدر، برند زنیو و اورویبو اشاره کنیم که به تولید تجهیزات با کیفیت و با دوام شهرت دارند.

جمع‌بندی

در نتیجه پیشرفت فناوری، مدل‌های متنوعی از انواع سنسورهای حرکتی در دسترس خریداران قرار گرفته که انتخاب بهترین سنسور حرکتی هوشمند را برای آن‌ها به یک چالش تبدیل می‌کند. از آنجایی که هر یک از سنسورهای حرکتی موجود در بازار از نظر کاربرد، امکانات، مزایا و معایب با یکدیگر تفاوت دارند، می‌توانیم هر یک از این سنسورها را بر اساس عملکرد آن‌ها در یک کاربرد مشخص مورد ارزیابی قرار دهیم تا در نهایت بتوانیم فهرستی از بهترین سنسورهای حرکتی را در اختیار داشته باشیم.

 اگرچه شاخص‌هایی مانند میزان مصرف برق و طول عمر باتری، نرخ خطا، محدوده قابل پوشش، مقاومت در برابر نفوذ آب و گرد و خاک و غیره برای ارزیابی سنسورهای حرکتی وجود دارند اما در نهایت بهترین سنسور حرکتی، سنسوری است که با شرایط محل نصب و بودجه مطابقت داشته و به طور همزمان خواسته‌های ما را نیز برآورده سازد.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 + یازده =