راهنمای نصب سنسور حرکتی هوشمند

فریتز » راهنمای نصب سنسور حرکتی هوشمند
راهنمای نصب سنسور حرکتی

در دنیای امروزی، سنسور حرکتی به طور گسترده برای حفاظت و هوشمندسازی اماکن اداری، تجاری، آموزشی و مسکونی مورد استفاده قرار می‌گیرد اما تنها زمانی می‌توانیم عملکرد پایدار و قابل اطمینانی را از این سنسور انتظار داشته باشیم که به درستی نصب و راه‌اندازی شود. نصب سنسور حرکتی پیچیدگی چندانی ندارد و به راحتی هر فردی می‌تواند آن را نصب و راه‌اندازی کند. برای آشنایی با نحوه نصب سنسور حرکتی هوشمند در این مقاله شرکت خانه هوشمند فریتز را همراهی کنید.

سنسور حرکتی چیست و چه کاری انجام می‌دهد؟

سنسور حرکتی یک دستگاه الکترونیکی است که غالباً برای شناسایی حرکت افراد در یک محدوده مشخص مورد استفاده قرار می‌گیرد. سنسور حرکتی هر گونه تغییری در بازتاب امواج مادون قرمز، گرما یا الگوهای صوتی را برای تشخیص ورود حیوانات یا افراد در منطقه تحت پوشش آن اندازه‌گیری می‌کند.

نصب سنسور حرکتی هوشمند

سنسور حرکتی به عنوان چشم و گوش ساختمان هوشمند عمل می‌کند و ما را قادر می‌سازد تا تنظیمات پیچیده‌تری را برای کنترل بهینه سیستم‌های گرمایش، سرمایش و روشنایی اعمال کنیم. سنسور حرکتی اساساً در کنار سیستم دزدگیر برای تامین امنیت ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

نحوه نصب سنسور حرکتی لامپ، راه پله و دزدگیر سقفی

همزمان با گسترش استفاده از سنسورهای حرکتی، سازندگان این سنسورها از تکنیک‌های هوشمندانه‌ای برای ساده‌سازی هر چه بیشتر فرایند نصب آن‌ها استفاده کردند تا افراد عادی نیز به راحتی و بدون کمک گرفتن از دیگران بتوانند سنسور حرکتی را در هر مکانی نصب و راه‌اندازی کنند. در حقیقت، برای نصب سنسور حرکتی هوشمند تنها کافی است تا از چگونگی استفاده از پیچ‌گوشتی اطلاع داشته باشید. با وجود مطالب عنوان شده، برای این‌که سنسور حرکتی حداکثر کارایی را داشته باشد، باید با اصول و ترفندهای نصب سنسور آشنایی داشته باشیم. در ادامه مقاله با روش نصب سنسور حرکتی هوشمند آشنا خواهید شد.

سنسور را از جعبه خارج کنید

جعبه سنسور تشخیص حرکت معمولاً از سنسور، دفترچه راهنما و دستورالعمل نصب سنسور و قطعات مورد نیاز برای نصب سنسور تشکیل می‌شود. سنسور را از جعبه خارج کنید و در صورتی که برق مورد نیاز سنسور از طریق باتری تامین می‌شود، باتری را به سنسور وصل کنید.

همچنین بخوانید: خانه هوشمند چیست + بررسی امکانات ساختمان هوشمند

نصب سنسور حرکتی لامپ

محل مناسبی را برای نصب سنسور حرکتی هوشمند انتخاب کنید

از آنجایی که محل نصب سنسور تاثیر با اهمیتی روی عملکرد آن دارد، توصیه می‌کنیم که به خوبی مکان‌های مناسب برای نصب سنسور هوشمند را بررسی کنید. در زمان نصب سنسور حرکتی دزدگیر، نکات زیر را رعایت کنید:

  • گوشه‌های هر اتاق، راه‌پله و راهرو نواحی مناسبی برای نصب سنسور حرکتی محسوب می‌شوند. با نصب سنسور حرکتی دیواری در این مناطق می‌توانیم فضای مورد نظر را به طور کامل پوشش دهیم. اغلب سنسورهای دیواری طوری طراحی می‌شوند تا به راحتی در گوشه‌های خانه نصب شوند. برای نصب سنسور حرکتی چراغ راه پله مکانی را جستجو کنید که پوشش مناسبی روی رفت و آمد افراد داشته باشد تا ساکنین خانه با محیط تاریک مواجه نشوند و به طور همزمان اتلاف انرژی نیز به حداقل برسد. به همین دلیل، نصب سنسور هوشمند حرکتی راه پله در محل ورودی و خروجی آن انجام می‌شود تا امکان کنترل بهینه روشنایی راه‌پله فراهم شود.
نصب سنسور حرکتی دزدگیر
  • سنسور حرکتی را در بیشترین ارتفاع از فضای داخلی خانه نصب کنید تا فضای مورد نظر را به خوبی پوشش دهد. از آنجایی که قرار دادن سنسور حرکتی روی قفسه کتاب، بوفه، کمد دیواری و غیره می‌تواند بُرد امواج اینفرارد را کاهش دهد، توصیه می‌کنیم تا از نصب سنسور حرکتی هوشمند در چنین مکان‌هایی پرهیز کنید. باید توجه داشته باشیم که نصب سنسور حرکتی توکار در قوطی کلید و پریز انجام می‌شود و از این قاعده تبعیت نمی‌کند. برای نصب سنسور توکار لامپ کافی است تا ابتدا جریان برق را قطع کرده و سیم‌های فاز (سیم مشکی)، نول (سفید)، زمین (سبز) و سیم فاز لامپ (قرمز) سیم کشی برق را در محل صحیح روی سنسور وصل کنیم.

خرید کلید پریز هوشمند با بهترین قیمت

نصب سنسور حرکتی راه پله
  • سنسور حرکتی PIR را در محلی نصب کنید که به اندازه 10 تا 15 فوت (تقریباً 3 تا 4.5 متر) از سیستم‌های گرمایشی مانند رادیاتورها، بخاری، پنجره‌های آفتابگیر، کانال ورودی هوای گرم و غیره فاصله داشته باشد. تغییر دمای محیط خانه که از عملکرد سیستم گرمایشی یا حتی تغییرات نور خورشید عبوری از پنجره بر اثر حرکت ابرها ناشی می‌شود، می‌تواند به عملکرد اشتباه سنسور حرکتی PIR منجر شود.
  • سنسور حرکتی را در نواحی استراتژیک خانه نصب کنید که امکان پوشش گسترده فضای رفت‌و‌آمد افراد را فراهم می‌کنند. برای مثال، اگر قصد ورود به اتاق‌ها، آشپزخانه و سایر قسمت‌های خانه را داشته باشیم، باید ابتدا از مکان‌هایی مانند راه‌پله یا ورودی اصلی خانه عبور کنیم؛ بنابراین نصب سنسور در این مناطق منطقی به نظر می‌رسد. سارقین معمولاً برای پیدا کردن اشیا قیمتی به مناطقی مانند اتاق خواب، نشیمن یا اتاق کار سرک می‌کشند و به همین دلیل توصیه می‌کنیم تا سنسور حرکتی را در نزدیکی یا ورودی این اتاق‌ها نیز نصب کنید.

بیشتر بخوانید: انبار هوشمند؛ بررسی امکانات و مزایای انبارداری هوشمند

نصب سنسور حرکتی چراغ راه پله
  • ورودی‌های قابل دسترس برای نفوذ افراد غیرمجاز به خانه و مسیری که طی خواهند کرد را بررسی کنید. اغلب سارقین ترجیح می‌دهند تا از فضای خلوت و دور از چشم دیگران مانند درب پشتی، درب گاراژ، درب پاسیو و غیره به خانه وارد شوند؛ بنابراین توصیه می‌کنیم تا این مکان‌ها را به سنسور حرکتی مجهز کنید. با نصب سنسور حرکتی سقفی می‌توانیم ورودی ساختمان را به طور 360 درجه پوشش دهیم.
نصب سنسور حرکتی دیواری
  • راهروها و سایر مسیرهای باریکی که مسیر دسترسی به سایر نقاط خانه محسوب می‌شوند را شناسایی کنید و سنسور را طوری نصب کنید تا افراد در موازات سنسور حرکت کنند. در حالی که معمولاً سنسور حرکتی به نحوی نصب می‌شود که افراد به سمت سنسور حرکت می‌کنند، این سنسور زمانی بهترین عملکرد را خواهد داشت که افراد در موازات سنسور حرکت کنند. برای مثال، افرادی که از یک راهرو عبور می‌کنند، در حقیقت به موازات دیوار راهرو حرکت می‌کنند و به همین دلیل دیوار راهرو محل مناسبی برای نصب سنسور حرکتی لامپ محسوب می‌شود.

آیفون تصویری هوشمند؛ خرید و قیمت آیفون خانه هوشمند

نحوه نصب سنسور حرکتی لامپ

سنسور حرکتی را نصب کنید

سنسور حرکتی هوشمند معمولاً طوری طراحی می‌شود تا وزن کم و ابعاد جمع‌و‌جوری داشته باشد؛ بنابراین به راحتی توسط چند پیچ روی دیوار نصب می‌شود. هر چند با استفاده از یک پیچ‌گوشتی استاندارد نیز می‌توانیم سنسور حرکتی را نصب کنیم اما استفاده از پیچ‌گوشتی برقی یا دریل شارژی به ما کمک می‌کند تا این سرعت بیشتری در نصب موشن سنسور داشته باشیم.

روش نصب سنسور حرکتی

اغلب سنسورهای حرکتی دیواری به یک پایه مجهز هستند که از سنسور جدا شده و به طور مستقل روی دیوار نصب می‌شود. این ویژگی به ما کمک می‌کند تا در زمان تعویض باتری یا تعمیر و نگهداری سنسور حرکتی راحتی بیشتری داشته باشیم.

تنظیمات یکپارچه‌سازی سنسور با سیستم درزگیر یا سیستم کنترل خانه هوشمند را انجام دهید

دستورالعمل شرکت سازنده برای متصل کردن سنسور حرکتی به سیستم دزدگیر خانه هوشمند یا سیستم کنترل خانه و آپارتمان هوشمند را اجرا کنید. خانه‌های هوشمند توسط یک برنامه کنترل می‌شوند که به راحتی روی گوشی موبایل نصب می‌شود و با اجرای گام به گام مراحل افزودن سنسور به برنامه، می‌توانیم مراحل نصب آن را تکمیل کنیم.

تاچ پنل هوشمند: خرید مانیتور لمسی خانه هوشمند (تاچ پنل لمسی)

نصب سنسور حرکتی سقفی

اگر سنسور حرکتی بر پایه پروتکل‌های‌ Zigbee یا Z-Wave کار می‌کند، می‌توانید از طریق هاب هوشمند از این سنسور برای کنترل روشنایی هوشمند یا سایر تجهیزات خانه هوشمند استفاده کنید. به علاوه، می‌توانیم برنامه هاب هوشمند را طوری برنامه‌ریزی کنیم تا زمانی که در طی ساعت‌های مشخصی از شب و روز عبور فردی از مقابل سنسور تشخیص داده شود، با ارسال نوتیفیکیشن ما را از این اتفاق مطلع سازد.

اجرای سیستم صوتی هوشمند خانگی + بررسی مزایا و امکانات

تعمیر و نگهداری سنسور حرکتی را به طور دوره‌ای انجام دهید

در طول زمان، نشستن گرد و غبار یا آلودگی‌های مختلف روی سنسور حرکتی می‌تواند عملکرد سنسور را تحت تاثیر قرار دهد. سنسور حرکتی را در طول دوره‌های زمانی مشخص با استفاده از دستمال میکروفایبر تمیز کنید. کاهش شارژ باتری سنسور نیز می‌تواند به عملکرد نادرست آن منجر شود؛ بنابراین باتری سنسور را به طور دوره‌ای تعویض یا شارژ کنید. فاصله دوره‌های تعمیر و نگهداری به نوع باتری مورد استفاده توسط سنسور و همچنین شرایط محیط نصب آن بستگی دارد.

خرید دستگیره هوشمند یا دستگیره دیجیتال با بهترین کیفیت

پرسش‌های متداول

آیا سنسور حرکتی قابل تعمیر است؟

بله، سنسور حرکتی نیز مانند هر دستگاه الکترونیکی دیگری قابل تعمیر است.

جمع‌بندی

سنسور حرکتی که کاربرد گسترده‌ای در تامین امنیت و هوشمندسازی خانه دارد، به سادگی توسط هر فردی قابل نصب و راه‌اندازی است. هرچند در ظاهر، فرایند نصب سنسور حرکتی به اتصال باتری و پیچ کردن پایه آن روی دیوار خلاصه می‌شود اما با رعایت اصول و قواعد نصب سنسور حرکتی می‌توانیم نرخ خطای سنسور را به حداقل برسانیم و همچنین برای افرایش کارایی سیستم امنیتی خانه هوشمند، فضاهای مهم و ضروری را به طور کامل پوشش دهیم.

پیش از آغاز نصب سنسور حرکتی هوشمند، دستورالعمل یا دفترچه راهنمای همراه آن را به دقت مطالعه کنید. شرکت‌های سازنده سنسورهای تشخیص حرکت معمولاً نکات ارزشمندی را برای افزایش کارایی سنسور حرکتی هوشمند و کاهش نرخ خطای عملکرد آن ارائه می‌کنند. پس از نصب سنسور نیز باتری‌های آن را به طور مرتب شارژ یا تعویض کنید و همچنین از تمیز بودن سطح خارجی سنسور مطمئن شوید.

سنسور‌های مختلف از فناوری‌های متفاوتی برای تشخیص حرکت استفاده می‌کنند؛ یعنی هر یک از انواع سنسورها مزایا و معایبی دارند. پیش از نصب سنسور، بهتر است تا گزینه مناسب را بر اساس شرایط محل نصب آن انتخاب کنیم و در نهایت سنسور را به نحوی نصب کنیم که معایب آن به حداقل برسند.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 4 =