هوشمند سازی کولر گازی با رله، کنترلر، ماژول و کلید کولرگازی هوشمند

فریتز » هوشمند سازی کولر گازی با رله، کنترلر، ماژول و کلید کولرگازی هوشمند
هوشمند سازی کولر گازی اسپلیت

کولر گازی یکی از پر کاربردترین تجهیزاتی است که غالباً برای سرمایش و گاهی نیز برای گرمایش ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرد. از آنجایی که کولر گازی انرژی زیادی را برای خنک کردن محیط ساختمان یا حتی گرم کردن محیط مصرف می‌کند، روشن نگه داشتن این وسیله برقی به هدر رفتن انرژی و افزایش پلکانی قبض برق منجر می‌شود.

در این دوره زمانی که هوشمند سازی ساختمان به دلیل بهبود سطح رفاه و همچنین افزایش بهره‌وری مورد توجه مردم سراسر جهان قرار گرفته، تکنیک‌ها و تجهیزاتی نیز برای هوشمند سازی کولر گازی ارائه شده تا بدون صرف هزینه اضافی برای خرید کولر گازی هوشمند بتوانیم از مزایای کولر گازی هوشمند بهره‌مند شویم. برای آشنایی با نحوه هوشمند سازی اسپلیت و داکت اسپلیت و کلید هوشمند کولر گازی، با شرکت خانه هوشمند فریتز همراه باشید.

کولر گازی هوشمند چیست؟

کولر گازی هوشمند نوع پیشرفته‌ای از تجهیزات سرمایشی و گرمایشی است که مانند بسیاری از تجهیزات خانه هوشمند قابلیت کنترل از راه دور و عملکرد خودکار بر اساس برنامه زمان‌بندی را دارد. کولر گازی هوشمند می‌تواند طوری برنامه‌ریزی شود تا دمای خانه را پیش از ورود ساکنین خانه به محدوده مناسب برساند و پس از خروج آخرین فرد از ساختمان نیز به طور خودکار خاموش شود؛ بنابراین کولرگازی هوشمند طوری عمل می‌کند تا علاوه بر راحتی ساکنین خانه، اتلاف انرژی را نیز به حداقل برساند.

هوشمند سازی کولر گازی

انواع کولر گازی هوشمند

کولر گازی‌های هوشمند را می‌توان به دو دسته اصلی تقسیم کرد:

 • ترموستات‌های هوشمند کولر گازی: این نوع کولر گازی ها جایگزین ترموستات های موجود می‌شوند و به شما امکان می‌دهند دمای خانه خود را از طریق یک برنامه تلفن هوشمند یا دستگاه هوشمند دیگر کنترل کنید.
 • کنترل کننده‌های هوشمند کولر گازی: این نوع کولر گازی‌ها به کولر گازی‌های موجود شما متصل می‌شوند و به شما امکان می‌دهند برخی از ویژگی‌های هوشمند را اضافه کنید، مانند برنامه ریزی و کنترل صوتی.

ترموستات‌های هوشمند کولر گازی

ترموستات‌های هوشمند کولر گازی مزایای زیادی نسبت به ترموستات‌های سنتی دارند. آنها به شما امکان می‌دهند دمای خانه خود را از هر کجا و در هر زمان که بخواهید کنترل کنید. این امر می‌تواند به شما کمک کند تا خانه خود را همیشه در دمای مطلوب نگه دارید، حتی زمانی که در خانه نیستید.

ترموستات‌های هوشمند کولر گازی همچنین می‌توانند به شما کمک کنند تا مصرف انرژی خود را کاهش دهید. آنها می‌توانند دمای خانه شما را به طور خودکار تنظیم کنند تا در ساعاتی که در خانه نیستید صرفه‌جویی کنید.

بیشتر بخوانید: سیستم هوشمند ساختمان BMS

کنترل کننده ‌هوشمند کولر گازی

کنترل کننده‌های هوشمند کولر گازی گزینه‌ای مقرون به صرفه‌تر برای هوشمند سازی کولر گازی شما هستند. آنها به کولر گازی‌های موجود شما متصل می‌شوند و به شما امکان می‌دهند برخی از ویژگی‌های هوشمند را اضافه کنید، مانند برنامه‌ریزی و کنترل صوتی.

کنترل کننده های هوشمند کولر گازی همچنین می‌توانند به شما کمک کنند تا مصرف انرژی خود را کاهش دهند. آنها می‌توانند دمای خانه شما را به طور خودکار تنظیم کنند تا در ساعاتی که در خانه نیستید صرفه‌جویی کنید.

ویژگی‌های هوشمند کولر گازی

کولر گازی‌های هوشمند طیف گسترده‌ای از ویژگی های هوشمند را ارائه می‌دهند که می‌توانند به شما کمک کنند تا دمای خانه خود را کنترل کنید، از انرژی صرفه‌جویی کنید و به طور کلی زندگی راحت‌تری داشته باشید.

بیشتر بخوانید: موتورخانه هوشمند چیست: مزایا و معایب هوشمندسازی موتورخانه

برخی از ویژگی‌های هوشمند رایج کولر گازی عبارتند از:

 • کنترل صوتی: می‌توانید از دستیار صوتی خود مانند Amazon Alexa یا Google Assistant برای کنترل کولر گازی خود استفاده کنید.
 • برنامه ریزی: می‌توانید کولر گازی خود را طوری تنظیم کنید که در ساعاتی که در خانه نیستید خاموش شود.
 • اتوماسیون مبتنی بر مکان: می‌توانید کولر گازی خود را طوری تنظیم کنید که زمانی که به خانه می‌رسید روشن شود.
 • حالت های کارآمد انرژی: می‌توانید کولر گازی خود را در حالت‌های کارآمد انرژی قرار دهید تا مصرف انرژی خود را کاهش دهید.

روش‌های هوشمند سازی کولر گازی

در ادامه با چندین روش هوشمند کردن کولر گازی آشنا می‌شویم که هر کدام مزایا و معایب خود را دارند.

هوشمند سازی کولر گازی با استفاده از رله هوشمند

رله هوشمند با قطع و وصل کردن جریان برق می‌تواند قابلیت کنترل کولرهای گازی قدیمی را که حتی از ریموت کنترل نیز پشتیبانی نمی‌کنند، در اختیار ما قرار دهد. برای استفاده از این تکنیک، کولر گازی باید امکان ادامه به کار پس از قطع و وصل شدن جریان برق را داشته باشد. با کنترل عملکرد رله هوشمند توسط گوشی موبایل می‌توانیم انواع داکت اسپلیت و اسپلیت را کنترل کنیم.

هوشمند کردن کولر گازی

هوشمند کردن کولر گازی با استفاده از کنترلر IR

ریموت کنترل هوشمند ابزاری است که به سادگی با ریموت کنترل کولر گازی و بسیاری از تجهیزات خانه مانند پنکه، تلویزیون، گیرنده دیجیتالی و غیره جایگزین می‌شود و امکان کنترل تمامی این تجهیزات از طریق یک پلتفرم متمرکز را در اختیار مالک ساختمان قرار می‌دهد. کنترلر IR در کنار کولر روی دیوار یا سقف نصب می‌شود و با اتصال به گوشی هوشمند به این کنترلر می‌توانیم کولر را روشن و خاموش کنیم یا تنظیمات کولر گازی را از راه دور تغییر دهیم.

کولر گازی هوشمند - کنترل کولر گازی با وای فای

این دسته از کنترلرها با اتصال به شبکه Wi-Fi امکان کنترل کولر گازی با وای فای را دارند و در زمان قطع شدن اینترنت نیز می‌توانیم از دکمه تعبیه شده روی این تجهیزات برای خاموش و روشن کردن کولر استفاده کنیم. امروزه برندهای مختلفی مانند Sensibo، Tuya، Broadlink و Cielo انواع کنترلر IR را برای هوشمند سازی کولر گازی به بازار عرضه کرده‌اند.

استفاده از پریز هوشمند کولر گازی

پریز هوشمند قابلیت کنترل لوازم برقی مختلف را در اختیار ما قرار می‌دهد که شامل کولر گازی نیز می‌شود. با متصل کردن پریز کولر گازی به پریز برق هوشمند می‌توانیم گزارش مصرف برق کولر را مشاهده کنیم، برنامه زمانی مشخصی را برای خاموش و روشن شدن کولر تنظیم کنیم یا کولر را از راه دور کنترل کنیم.

بیشتر بخوانید: انواع سنسور هوشمند؛ معرفی کاربردهای سنسور خانه هوشمند

هوشمند سازی اسپلیت - پریز هوشمند کولر گازی

پیش از اتصال کلید پریز هوشمند به کولر گازی باید به این نکته توجه داشته باشیم که پریز هوشمند باید توانایی تحمل توان مصرفی کولر را داشته باشد. برای اطمینان از این موضوع، بررسی مشخصاتی مانند حداکثر توان قابل تحمل کولر گازی ضروری است که توسط شرکت سازنده پریز هوشمند به خریداران اعلام می‌شود. به علاوه، کولر گازی باید توانایی ادامه به کار پس از قطع و وصل جریان برق را داشته باشد.

استفاده از ترموستات داکت اسپلیت

داکت اسپلیت از دو بخش داخلی و خارجی تشکیل می‌شود که با عناوین هوا‌ساز و کندانسور شناخته می‌شوند. خود هوا‌ساز نیز از دو بخش فن و کویل تشکیل می‌شود که به صورت توکار روی سقف یا دیوار قرار می‌گیرد. ترموستات هوشمند داکت اسپلیت با خاموش و روشن کردن فن هوا‌ساز، دمای هوای واحدها را کنترل می‌کند. برخی از مدل‌های ترموستات داکت اسپلیت قابلیت ارسال فرمان به شیر برقی را نیز دارند. قابلیت برنامه‌ریزی و کنترل دمای محیط خانه از راه دور از جمله ویژگی‌های این روش هستند.

ترموستات هوشمند پکیج

مزایا و معایب هوشمندسازی کولر گازی

بشر با استفاده از فناوری توانسته تا کارهای مختلف را با راحتی و بهره‌وری بیشتری انجام دهد و همین قاعده در مورد کنترل هوشمند کولر گازی نیز صادق است. مهم‌ترین مزایای استفاده از کولر گازی هوشمند عبارتند از:

 • کنترل از راه دور کولر گازی: زمانی را تصور کنید که از محل کار به خانه باز می‌گردید. با استفاده از قابلیت کنترل کولر گازی از راه دور می‌توانیم کولر گازی را پیش از حرکت به سوی خانه روشن ‌کنیم تا در زمان رسیدن به مقصد، دمای محیط مطابق با خواسته‌های ما تنظیم شده باشد. به علاوه، اگر فراموش کردید تا کولر را در زمان خروج از خانه خاموش کنید، با استفاده از گوشی هوشمند می‌توانید از هر مکانی کولر گازی را خاموش کنید.
کنترل کولر گازی با موبایل - کنترل از راه دور کولر گازی
 • تنظیم دقیق دمای محیط خانه: دمای خانه باید طوری تنظیم شود تا برای زندگی افراد مناسب باشد. توصیه می‌شود که دمای خانه در فصل تابستان در محدوده 23 تا 25.5 درجه تنظیم شود که تجهیزات هوشمند سازی کولر گازی به ما کمک می‌کنند تا به این خواسته برسیم. با استفاده از ویژگی‌هایی مانند ترموستات داخلی و سنسور سنجش رطوبت هوا، دمای خانه به طور خودکار و مطابق با ترجیحات ما تنظیم می‌شود.
 • صرفه‌جویی در مصرف انرژی: کولر گازی هوشمند در زمانی که دمای ساختمان به محدوده اعمال شده در تنظیمات آن می‌رسد دور موتور را کاهش می‌دهد و در زمان عدم حضور افراد در خانه خاموش می‌شود تا از اتلاف انرژی جلوگیری کند. این ویژگی به ما کمک می‌کند تا هزینه کمتری را بابت انرژی مصرف شده پرداخت کنیم، راحتی بیشتری در تنظیم دمای محیط خانه داشته باشیم و بتوانیم از محیط زیست نیز محافظت کنیم.
 • عملکرد کولر گازی بر اساس برنامه زمانی: با استفاده از تجهیزات هوشمند سازی کولر گازی می‌توانیم برنامه زمانی مشخصی را برای عملکرد کولر گازی تنظیم کنیم تا کولر گازی بر اساس عادت‌ها و برنامه زمانی اعمال شده، هوای خانه را تنظیم کند.

تاچ پنل هوشمند: خرید مانیتور لمسی خانه هوشمند (تاچ پنل لمسی)

هوشمندسازی کولرگازی یا ترموستات داکت اسپلیت

مانند هر فناوری دیگری، موانعی نیز در مسیر بهره‌مند شدن مردم از مزایای هوشمند سازی کولر گازی وجود دارند. مهم‌ترین معایب کولر گازی هوشمند عبارتند از:

 • هزینه اولیه: هزینه خرید تجهیزات هوشمند سازی یکی از مهم‌ترین موانع استفاده از کولرگازی هوشمند محسوب می‌شود. اگرچه تجهیزاتی مانند ماژول ریموت کنترل هوشمند، رله هوشمند یا پریز هوشمند در بین تجهیزات ارزان قیمت هوشمند سازی ساختمان دسته‌بندی می‌شوند اما همین هزینه نیز می‌تواند برخی از افراد را از تجربه یک زندگی هوشمند محروم سازد.
 • ضرورت آموزش و اطلاع رسانی: عدم آشنایی افراد و به ویژه سالمندان با فناوری‌های پیشرفته نیز می‌تواند مانع استفاده از تجهیزات هوشمند از جمله کولر گازی هوشمند شود. آموزش و اطلاع‌رسانی در رابطه با چگونگی کنترل کولر گازی هوشمند و مزایای هوشمند سازی کولر گازی می‌تواند به رفع این مانع کمک کند.
 • تهدیدهای فضای سایبری: نگرانی افراد در رابطه با حملات سایبری و احتمال دسترسی هکرها به داده‌های زندگی افراد نیز یکی از مهم‌ترین موانع گسترش خانه‌ هوشمند محسوب می‌شود. مهاجمان با دسترسی به برنامه زمان‌بندی کولرگازی می‌توانند از ساعت‌های ورود و خروج افراد مطلع شوند. در همین راستا، برندهای معتبر تلاش می‌کنند تا سطح بالایی از استانداردهای امنیتی را در مقابل مهاجمین مورد استفاده قرار دهند. از طرفی به کارگیری پروتکل‌های امنیتی مانند نصب فایروال می‌تواند ریسک حملات سایبری را به طور قابل توجهی کاهش دهد.

خرید دستگیره هوشمند (دستگیره دیجیتال) با بهترین کیفیت

کلید هوشمند کولر گازی چیست و چه مزایایی دارد؟

کلید هوشمند کولر گازی، یک ابزار پیشرفته در هوشمند سازی ساختمان و محیط‌های تجاری است. این دستگاه‌ با استفاده از فناوری‌های بی‌سیم، به کاربران امکان می‌دهند تا کولر گازی‌شان را به‌طور مرتب و از راه دور کنترل کنند. یکی از ویژگی‌های کلیدی این تجهیزات، قابلیت تنظیم دما و حالت‌های مختلف کولر گازی می‌باشد. از جمله امکاناتی که این کلیدها ارائه می‌دهند، تنظیم دمای مطلوب، انتخاب حالت‌های سرمایش و گرمایش، و همچنین تهویه هوا است؛ همچنین امکان تنظیم زمان‌بندی روشن و خاموش شدن کولر گازی نیز از ویژگی‌های اصلی کلید هوشمند کولر گازی است که می‌تواند به صرفه‌جویی در مصرف انرژی نیز کمک کند.

مشاوره و اجرای هوشمند سازی آپارتمان و مجتمع

از دیگر مزایای کلید هوشمند کولر گازی می‌توان به امکان کنترل از راه دور اشاره کرد. این امکان به کاربران اجازه می‌دهد تا از هر کجا که هستند، به سادگی کولر گازی را کنترل و تنظیم کنند. از آنجا که این تجهیزات به شبکه‌ اینترنت متصل می‌شوند، کاربران می‌توانند با استفاده از تلفن همراه یا دستگاه‌های هوشمند دیگر، کولر گازی را به‌طور مرتب و هماهنگ با نیازهای خود تطبیق دهند.

با این ویژگی‌ها، کلید هوشمند کولر گازی به کاربران امکان می‌دهد تا کارایی کولر گازی را بهبود دهند و به‌صورت هوشمندانه و اقتصادی مصرف انرژی را مدیریت کنند.

ماژول کنترل کننده کولر گازی چیست؟

ماژول کنترل کننده کولر گازی که به آن برد کنترل نیز گفته می‌شود، مغز متفکر سیستم تهویه مطبوع شما است. این قطعه الکترونیکی وظایف مختلفی از جمله موارد زیر را بر عهده دارد:

 • دریافت و تفسیر سیگنال‌ها از ترموستات یا کنترل از راه دور: این سیگنال‌ها شامل تنظیمات دمای دلخواه، حالت عملکرد (مانند خنک کردن، گرم کردن یا فن)، و سرعت فن می‌شود.
 • کنترل اجزای مختلف کولر گازی: با توجه به سیگنال‌های دریافتی، ماژول کنترل کننده به اجزایی مانند کمپرسور، فن، و شیرهای مبرد دستور می‌دهد تا به دمای مطلوب برسید.
 • نظارت بر عملکرد سیستم: ماژول کنترل کننده دائماً عملکرد سیستم را رصد می‌کند و در صورت بروز هرگونه مشکل، به کاربر هشدار می‌دهد.
 • ذخیره سازی تنظیمات: برخی از ماژول‌های کنترل کننده می‌توانند تنظیمات دلخواه شما را ذخیره کنند تا نیازی به تنظیم مجدد آنها به طور مکرر نباشد.

آموزش هوشمند سازی ساختمان | دوره آموزش خانه هوشمند

ماژول وای فای کولر گازی چیست؟

ماژول وای فای کولر گازی، دستگاهی است که به شما امکان می‌دهد کولر گازی خود را از طریق شبکه وای فای و با استفاده از یک برنامه تلفن هوشمند کنترل کنید. نحوه عملکرد آن به این صورت است که ماژول وای فای به پورت مادون قرمز (IR) کولر گازی متصل می‌شود. سپس می‌تواند از طریق شبکه وای فای با تلفن هوشمند ارتباط برقرار کند. هنگامی که برنامه را باز می‌کنید، می‌توانید از طریق یک رابط کاربری ساده، کولر گازی خود را کنترل کنید.

از جمله مزایای استفاده از ماژول WI-FI کولر گازی می‌توان به موارد زیر اشارده کرد.:

 • کنترل از راه دور: می‌توانید کولر گازی خود را از هر کجا که هستید روشن یا خاموش کنید، دما را تنظیم کنید و سایر تنظیمات را انجام دهید.
 • برنامه‌ریزی: با ماژول وای فای کولر گازی می‌توانید کولر گازی خود را برای روشن شدن یا خاموش شدن در زمان‌های خاص برنامه‌ریزی کنید، به طوری که هنگامی که به خانه می‌رسید، دمای مطلوب را داشته باشد.
 • کنترل مصرف انرژی: می‌توان با نظارت بر مصرف انرژی کولر گازی و تنظیم آن در حالت‌های صرفه‌جویی در مصرف انرژی، در مصرف برق صرفه‌جویی کرد.

پرسش‌های متداول

هزینه هوشمند سازی کولر گازی چقدر است؟

هزینه هوشمند سازی کولر گازی به روش مورد استفاده برای هوشمند سازی اسپلیت و تجهیزاتی که برای این کار مورد استفاده قرار می‌گیرد، بستگی دارد. به طور کلی، هزینه هوشمند کردن کولر گازی معمولی بسیار کمتر از خرید یک کولر گازی هوشمند جدید است.

آیا کنترل از راه کولر گازی امکانپذیر است؟

بله، هوشمند سازی کولر گازی قابلیت کولر از هر نقطه جهان را در اختیار ما قرار می‌دهد. برای کنترل کولر کافی است تا به شبکه اینترنت متصل شویم و از طریق گوشی هوشمند، تبلت یا تاچ پنل هوشمند تنظیمات کولر را تغییر دهیم یا کولر را روشن و خاموش کنیم.

جمع‌بندی

از آنجایی که کولر گازی انرژی قابل توجهی را مصرف می‌کند و بخش بزرگی از هزینه قبض برق ساختمان به زمان عملکرد کولر گازی بستگی دارد، هوشمند سازی کولر گازی برای جلوگیری از اتلاف انرژی و کاهش هزینه قبض ضروری است. در این مقاله ضمن بررسی مزایا و معایب هوشمند کردن کولرگازی انواع روش‌ها برای کنترل کولر گازی و کلید هوشمند کولر گازی معرفی شدند که باید با توجه به نوع کولر گازی، بودجه و انتظارات ما مورد استفاده قرار بگیرند.

کنترلر IR می‌تواند به راحتی جایگزین ریموت کنترل کولر گازی شود و قابلیت کنترل کولر گازی با موبایل را در اختیار ما قرار دهد. با استفاده از این کنترلر می‌توانیم سایر لوازم برقی قابل کنترل از همین طریق مانند تلویزیون، پنکه و غیره را نیز کنترل کنیم. رله هوشمند و پریز هوشمند نیز از جمله روش‌هایی هستند که با قطع کامل جریان برق ورودی از هدر رفتن انرژی در حالت آماده به کار جلوگیری می‌کنند. ترموستات هوشمند داکت اسپلیت نیز روش دیگری است که برای کنترل داکت اسپلیت مورد استفاده قرار می‌گیرد.

3.6/5 - (5 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده + چهار =