تاثیرات خانه های هوشمند در دوران کرونا

فریتز » تاثیرات خانه های هوشمند در دوران کرونا
خانه هوشمند و کرونا

خانه هوشمند کمک می‌کند، بدون تماس و لمس بسیاری از اشیا و لوازم پیرامون و حتی از راه بسیار دور، کنترل و نظارتی خوبی بر تجهیزات مختلف داشته باشیم. این امر در کنار  مزایای گران‌بهای دیگر کاهش آلودگی و احتمال انتقال ویروسی را نیز برای ساکنین به ارمغان می‌آورد.

بدین ترتیب نمی‌توان  از قابلیت‌های ارزنده هوشمند سازی خانه در مواجه با انواع بیماری‌های واگیردار مانند کرونا، آنفولانزا و دیگر همنوعان آن‌ها چشم‌پوشی نمود. شرکت خانه هوشمند با تمهیدات لازم می‌تواند، ایمنی را از تمامی جهت‌ها برای شما و اعضای خانواده‌تان هدیه بیاورد. به‌شرط آنکه شناختتان را مورد این فناوری و ثمرات خوش آن بر زندگی ارتقا دهید.

آشنایی بیشتر با یک‌خانه هوشمند مبارز با کرونا

یک خانه هوشمند درواقع یک ساختمان هوشمند است که به ما اجازه می‌دهد، تمامی سیستم‌های موجود را به صورتی یکپارچه بدون تماس فیزیکی هدایت و راهبری نموده و بسیاری از آن‌ها را به حالت اتوماتیک در حال آماده‌باش دائمی قرار دهیم. بدین ترتیب با کاهش ارتباط‌های سنتی و قدیمی گذشته می‌توان امید داشت، در بستر چنین خانه‌ای ویروس‌ها فرصت جولان و خودنمایی نیابند. چراکه برنامه‌های از پیش تعیین‌شده، برای هر یک از ابزارها حتی در نبود شما مدیریت انجام بسیاری از کارها را برعهده‌گرفته و بر طبق عادت‌های محبوبتان آن‌ها را به انجام می‌رسانند.

تأثیرات خانه هوشمند در مهار ریشه‌ای ویروس کرونا

هوشمند سازی ساختمان بی‌شک در مهار و مبارزه با بیماری کرونا توانمند ظاهر می‌شود. به‌راستی تأثیرات این فناوری تا چه حد بوده و آیا می‌توان آن را به‌عنوان یک‌راه کار عالی به‌تمامی افراد حاضر در دهکده جهان به‌منظور جلوگیری از انتشار بیماری‌های مانند کرونا پیشنهاد داد. در ادامه بیشتر از تأثیرات این تکنولوژی پرآوازه بر مهار بیماری‌ها خواهیم گفت.

 • توانایی در کنترل گسترده بیماری در میان اعضای خانواده
 • امکان رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی (کاهش تماس با مکان‌ها با احتمال آلودگی)
 • رعایت فاصله‌های مجاز (نظارت بر تمامی مکان‌ها بدون حضور در آن فضا)
 • کاهش آلودگی بخش‌های مختلف منزل و ساختمان
 • جلوگیری از انتقال بیماری از خارج به فضای داخلی خانه و خانواده
 • قطع چرخه انتقال و انتشار بیماری
 • کاهش سطوح تماس عمومی(کنترل دستگاه‌ها با تلفن شخصی یا دستیار صوتی)
 • برطرف نمودن نیازهای بهداشتی و ایمنی مصرف‌کنندگان

میزان رغبت عموم به هوشمند سازی خانه پس از همه‌گیری کرونا

به دلیل گسترش بیماری کرونا در تمامی بخش‌های جهان و محدود شدن فعالیت عموم افراد به محدوده منازلشان، امروزه شاهد افزایش رغبت 30% به سمت هوشمند سازی خانه و تجهیزات مرتبط با آن در سطح جهان هستیم. خانه‌های هوشمند امکانات و قابلیت‌هایی را در اختیار ساکنین خود قرار می‌دهند که به‌راستی در کاهش انتقال بیماری‌های ویروسی بسیار کارآمد هستند.

بدین ترتیب خانه‌هایی که خود را به این تجهیزات آراسته می‌سازند، توانایی بیشتری برای مراقبت از ساکنین خوددارند. کشف این حقیقت برای ساکنین جهان سبب افزایش 30درصدی فروش قفل، دستگیره، پرده و بسیاری ابزارهای هوشمند دیگر شده است. بدین ترتیب برآورد می‌شود، صنعت هوشمند سازی با رشد مثبت و بازار خانه هوشمند نرخ رو به رشد و حجم بازار جهانی قابل‌توجهی را تجربه نموده است.

دلایل افزایش تعداد علاقه‌مندان به خانه هوشمند

اگرچه در سال‌های اخیر کرونا نیروی محرکه‌ای برای افزایش رغبت عموم به سمت یک شرکت خانه هوشمند و استفاده از خدمات آن‌ها بود. ولی دلایل دیگری نیز وجود دارد که می‌توان از آن‌ها در افزایش علاقه عموم به سمت این فناوری نام برد.

افزایش تمایل افراد به استفاده از اینترنت و تجهیزات وابسته بدان، کاهش قیمت اجرا و پیاده‌سازی خانه‌های هوشمند و ورود برندهای نامی با تولیداتی انبوه از مهم‌ترین این دلایل است.

البته افزایش اهمیت نظارت از راه دور برای خانواده‌ها، توجه به صرفه‌جویی انرژی، بالا رفتن نگرانی بابت امنیت روحی، روانی و جسمی و درنهایت ارتقا درآمد خانوارها حتی در جوامع درحال‌توسعه را می‌توان از دیگر دلایل افزایش تعداد مصرف‌کنندگان خانه هوشمند به شمار آورد.

هوشمند سازی خانه و تغییرات سودمند آن در سبک زندگی افراد

با محدودیت‌هایی که کرونا برای کار، تحصیل و آمدوشد افراد به خارج از منزل ایجاد نمود. محل استراحت، تفریح و کار افراد مشترک و به ساختمان مسکونی‌شان محدود شد. بدین ترتیب اعضای یک خانواده نیاز بیشتری به تفکیک فضای داخلی خانه برای استراحت و کار احساس می‌کردند.

خانه هوشمند با بهینه‌سازی فضای فیزیکی منازل توانسته به‌خوبی برای حل مشکلات موجود و تطبیق خانواده‌ها با این شرایط و رخدادهای جدید و غیرقابل‌پیش‌بینی، تغییرات جالب‌توجه و سودمندی را ارائه نماید.

این تحولات توانسته زندگی راحت‌تر و مسالمت‌آمیزتر خانواده‌ها را در کنار هم به ارمغان آورد. تغییرات از نمونه‌های بزرگ‌تر چون تغییر کاربری برخی فضاهای دنج و ناکارآمد منازل شروع‌شده و تا تحولات ساده‌تر مانند خودکارسازی بخشی از فرآیندهای موجود و واگذاری مدیریت آن‌ها به اتوماسیون‌های خانگی ادامه می‌یابد.

راه‌حل‌های خانه هوشمند در مقابله با کرونا

همان‌طور که فناوری‌ها دنیا را دگرگون می‌سازند و ویروس‌ها در هر دوره خود را با تأثیرات و عمق اثرگذاری متمایزی ظاهر می‌کنند. ما نیز نمی‌توانیم به همان راه‌حل‌های قدیمی برای رفع مشکلاتمان تکیه کرده و انتظار موفقیت داشته باشیم.

شرکت هوشمندسازی می‌تواند، با ایده پردازی‌های جدید راه‌حل‌های مدرن و نوآورانه بسیاری برای حل معضلات زندگی شما ارائه کند. در ادامه برخی از مهم‌ترین تجهیزات یک ‌خانه هوشمند را نام‌برده که توانایی منزل شمارا در مقابله با کرونا افزایش می‌دهند.

 • شیرآلات چشمی هوشمند و سیستم آب‌رسانی خودکار
 • درب، پنجره و پرده‌های هوشمند
 • سینمای خانگی، موسیقی، دی‌وی‌دی پلیر و ماهواره هوشمند
 • سیستم‌های سرمایشی و گرمایشی
 • سیستم‌های روشنایی و نورپردازی از طریق پنل‌ها و کنترل‌های لمسی
 • دستگاه‌های پاشش مواد ضدعفونی‌کننده
 • وسایل برقی زمان‌بندی‌شده
 • هاب هوشمند و دستیارهای صوتی
 • تجهیزات هوشمند پزشکی و سلامت (سنجش ضربان قلب، تنفس، دمای بدن)
 • قفل، سنسور تشخیص حضور و ردیاب هوشمند
 • هوشمندسازی سیستم تهویه و هواسازها

کلام آخر باب قابلیت‌های خانه هوشمند در دوران کرونا

با تحقیقاتی که در گستره جهانی باب تأثیرات بروز کرونا صورت گرفت، در بسیاری از خانواده‌ها شاهد انتقال کسب‌وکارها به سمت دورکاری و تحصیلات در مقاطع مختلف به‌صورت مجازی بوده‌ایم. در ایران نیز این موضوع را با رونق بالایی مشاهده نمودیم. با توجه به شرایط و موقعیت پیش‌آمده، به‌راستی سرمایه‌گذاری درزمینۀ فناوری خانه هوشمند یک نیاز است.

البته در این سال‌های سخت کاهش هزینه‌ها نیز مهم‌ترین دغدغه خانواده‌ها به شمار می‌رفت که ابزارهای هوشمند در کمک نمودن به این امر نیز بسیار قدرتمند ظاهرشده‌اند. البته از نقش پررنگ آن‌ها در عرصه سلامت و بهداشت نیز نمی‌توان غافل شد.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 2 =