دانشنامه

تفاوت‌ سیستم‌ هوشمند و برق‌کشی سنتی ساختمان

تفاوت بین سیستم هوشمند سازی ساختمان و برق‌کشی سنتی

سیستم هوشمند ساختمان دارای استانداردهای مختلفی می‌باشند. برخی از این سیستم‌ها از استانداردهای بی‌سیم برای ارتباط استفاده می‌کنند که ساختمان‌های ساخته شده را از سیم‌کشی مجدد بی‌نیاز می‌سازند. اما بیشتر سیستم‌های هوشمند سازی استانداردهای سیمی را پشتیبانی می‌کنند و برای نصب این‌گونه تجهیزات نیاز به تغییر سیم‌کشی وجود دارد.

تفاوت‌های عمده‌ای بین سیستم‌های هوشمند و برق‌کشی ساختمان وجود دارد که در این مطلب به موارد مهم آن اشاره می‌کنیم.

کلیدها می‌توانند تغییر کاربری دهند

شاید شما هم در منزل خود کلیدهایی دارید که بسیار کم کاربرد و بی‌استفاده هستند و همیشه آرزو می‌کنید کاربرد دیگری را برای شما فراهم می‌کردند.

در سیستم‌های برق هوشمند باتوجه‌به عدم وجود ارتباط مستقیم بین مصرف‌کننده‌ها و کلیدهای روی دیوار، این مشکل به‌صورت کامل مرتفع گردیده است.

در سیستم‌های هوشمند کلیدها ارسال‌کننده فرامین به کنترل‌کننده مرکزی هستند. به این شکل که زمانی که کلیدی را می‌فشارید، این کلید دستوری را به معنای فشرده شدن خود به سیستم مرکزی ارسال می‌کند، سپس سیستم مرکزی باتوجه‌به دستورالعمل‌های تعریف شده برای آن مصرف‌کننده‌های موردنظر را فعال یا غیرفعال می‌سازد.

این بدین معناست که شما می‌توانید هر زمانی که خواستید مصرف‌کننده‌های مورد کنترل هر کلید را تغییر دهید.

سنسورها، مکملی برای کلید

در سیستم‌های برق سنتی گاهی سنسورهای حرکتی برای کنترل روشنایی فضاهایی نظیر سرویس‌های بهداشتی مورداستفاده قرار می‌گیرد. این سنسورها با یک قطع‌کننده داخلی زمانی که حضور را احساس نکنند چراغ آن فضا را خاموش می‌کنند.

البته این سنسورها هیچ‌گونه هوشی از خود نشان نمی‌دهند و درصورتی‌که شما در فضایی بدون حرکت باشید نیز چراغ را خاموش می‌کنند و به‌هیچ‌عنوان گزینه مناسبی برای اتاق‌ها یا سالن نیستند.

این موضوع در مورد سیستم‌های هوشمند کمی متفاوت است. در سیستم‌های هوشمند سنسورها نیز نظیر کلیدها بوده و صرفاً فرمان تشخیص حضور یا عدم آن را برای سیستم ارسال می‌نمایند. اما تصمیم‌گیرنده برای روشن یا خاموش‌کردن چراغ‌ها سیستم مرکزی می‌باشد.

به همین دلیل امکان این وجود دارد که علی‌رغم عدم تشخیص حضور توسط سنسور حرکتی، به صلاح دید سیستم مرکزی چراغ‌ها همچنان روشن باقی بمانند. این امکان باعث شده تا بتوان سنسورهای حرکتی را برای فضاهایی نظیر اتاق‌ها و سالن نیز مورداستفاده قرارداد و در مصرف انرژی کاهش چشمگیری ایجاد کرد.

سیستم امنیتی یکپارچه با کل خانه

سیستم‌های امنیتی بخشی از سیستم خانه هوشمند به حساب می آیند. در حال حاضر اعلام حریق به‌صورت اجباری روی ساختمان‌هایی با 4 سقف و بیشتر نصب می گردد ولی این سیستم به‌صورت مجزا و بدون ارتباط با هیچ یک از قسمت های دیگر فعالیت می‌کند.

در سیستم هوشمند ، دزدگیر، اعلام حریق و کلیه قسمت های دیگر نظیر روشنایی، سرمایش گرمایش، ورودی آب و گاز و … در ارتباط هستند.

لذا زمانی که سیستمی نظیر اعلام حریق هشداری را ارسال کند ، کنترل‌کننده مرکزی می تواند ورودی گاز را قطع کرده و از حوادث احتمالی جلوگیری نماید یا در صورت هشدار سیستم دزدگیر ، با روشن خاموش‌کردن چراغ‌ها و باز کردن پرده برقی ، دیگران را از این موضوع مطلع سازد.

جمع‌بندی

قطعاً بررسی کامل تفاوت‌های این دو سیستم نیازمند توضیحاتی بسیار زیاد و طولانی خواهد بود و ما در این مطلب سعی داشتیم تا به‌صورت کلی به چند مورد پرکاربرد در از این تفاوت‌ها اشاره کنیم.

به طور کل سیستم‌های هوشمند باهدف کاهش مصرف انرژی و راحتی ساکنین خانه، بسیاری از قابلیت‌هایی که در سیستم‌های سنتی امکان پیاده‌سازی آنها وجود نداشت را برای مصرف‌کننده فراهم می‌سازند. همچنین یکپارچگی این سیستم‌ها باعث می‌شود امنیت و آسودگی بیشتری برای ساکنین ایجاد گردد.