دانشنامه

درباره کنتور هوشمند بیشتر بدانید

راه‌حل مدیریت تعادل برق چیست؟

شبکه‌هایی که می‌توانند ارتباط برقرار کنند شبکه‌های هوشمند مجهز به سنسورهایی هستند که داده‌ها را جمع‌آوری و انتقال می‌دهند. این اطلاعات امکان تنظیم خودکار جریان برق را فراهم می‌کند.

مدیران شبکه که از راه دور مستقر هستند، در زمان واقعی از وضعیت مطلع می‌شوند و در صورت بروز مشکل می‌توانند بلافاصله اقدام کنند.

علاوه بر این، این شبکه می‌تواند با هر کنتور هوشمند ارتباط برقرار کند و به‌عنوان‌مثال، هنگامی که برق زیادی در شبکه وجود دارد و بنابراین قیمت‌ها پایین‌تر است، لوازم‌خانگی مصرف‌کنندگان را به طور خودکار روشن می‌کند.

چهار ویژگی شبکه‌های برق هوشمند

انعطاف‌پذیر: مدیریت بهتر تغییرات در تولید و مصرف برق را آسان می‌کنند.

قابل‌اطمینان: با اطلاعات ارسال شده در زمان واقعی و مدیریت از راه دور شبکه، خطر خرابی و حوادث برق کاهش می‌یابد.

قابل‌دسترسی: تمام منابع مختلف انرژی می‌توانند در شبکه ادغام شوند و به لطف اتصال بین شبکه‌ها، مصرف‌کنندگان همچنین می‌توانند از انرژی تجدیدپذیر تولید شده در مقادیر زیاد در کشورهای همسایه نیز استفاده کنند.

پس‌انداز: مدیریت بهتر مصرف برق منجر به کاهش هزینه‌ها می‌شود.

با نحوه کار کنتورهای هوشمند بیشتر آشنا شوید

کنتورهای هوشمند ابزاری کم استفاده هستند که در واقع می‌تواند به شما در صرفه‌جویی در هزینه‌های قبض‌های آب و برق کمک کند. آنها همچنین می‌توانند به اطمینان از دوام بیشتر تجهیزات سرمایه شما کمک کنند که باعث صرفه‌جویی شما در درازمدت می‌شود.

کنتور هوشمند چیست؟

کنتور هوشمند دستگاه مکانیکی است که میزان مصرف برق ساختمان را اندازه‌گیری می‌کند. قبل از اینکه “هوشمند” شوند، کنتورهای برق ابتدا باید به‌صورت دستی خوانده شوند. سرانجام دستگاه‌های خودکار کنتور در دسترس قرار گرفتند که بازدیدهای فیزیکی از کنتورها را غیرضروری می‌کند. این دستگاه‌های کنتور خودکار خواندن کنتور را فقط به تأمین‌کننده انرژی ارسال می‌کردند و در درجه اول کیلووات‌ساعت اندازه‌گیری می‌شد.

کنتورهای برقی امروزی هوشمند هستند. کنتورهای برقی هوشمند چگونه کار می‌کنند؟

آنها از فن آوری های متفاوتی نسبت به دستگاه‌های خودکار خواندن کنتور استفاده می‌کنند و اطلاعات را به‌صورت بی‌سیم از طریق امواج فرکانس رادیویی کم انرژی ارائه می‌دهند. داده‌های استفاده از انرژی شما در فواصل مکرر به تأمین‌کننده شما ارسال می‌شود، بعضی از مدل‌ها اطلاعات را هر 15 دقیقه به طور مرتب ارائه می‌دهند. همین اطلاعات نیز در دسترس شما قرار می‌گیرد.

پیشنهاد ما به شما:   هوشمند سازی هتل

کنتورهای الکتریکی هوشمند از فناوری‌های متفاوتی نسبت به دستگاه‌های خودکار کنتور استفاده می‌کنند و اطلاعات را به‌صورت بی‌سیم از طریق امواج فرکانس رادیویی کم انرژی ارائه می‌دهند.

فناوری مورداستفاده توسط کنتورهای هوشمند با دستگاه‌های خودکار خواندن کنتور متفاوت است. اما تفاوت‌های مهم دیگری نیز وجود دارد، از جمله نوع اطلاعاتی که آنها اندازه‌گیری می‌کنند.

کنتورهای هوشمند داده‌های دقیق‌تری را نسبت به دستگاه‌های قدیمی ارائه می‌دهند. آنها همچنین دسترسی به داده‌های مصرف برق را می‌دهند. در نتیجه، شما می‌توانید کنترل بیشتری بر میزان استفاده از انرژی خود داشته باشید، یا با تغییر دادن عادات استفاده یا تعیین دقیق مسائل مربوط به کیفیت برق هزینه‌ها را کاهش دهید.

کیفیت برق به میزان کارایی مصرف برق در سیستم‌های شما مربوط می‌شود. در بخش بعدی، ما از نزدیک به کیفیت برق و نحوه استفاده از کنتورهای برقی هوشمند دیجیتال برای بررسی مشکلات کیفیت برق در تأسیسات شما خواهیم پرداخت.

متر برق و کیفیت برق هوشمند

کنتورهای برق هوشمند اطلاعات بیشتری در مورد توان مصرفی در اختیار شما قرار می‌دهند که می‌توانید از آنها به نفع خود استفاده کنید. برای درک این که چگونه می‌توانید این کار را انجام دهید، باید اطلاعات کمی در مورد انرژی الکتریکی و ضریب قدرت داشته باشید.

برق الکتریکی ورودی به تأسیسات شما متشکل از توان اندازه‌گیری شده در آمپر و ولتاژ است. جریان متناوب (AC) به‌صورت امواج حرکت می‌کند. هنگامی که ولتاژ و امواج جریان همگام نیستند، تحریف قدرت اتفاق می‌افتد. جابه‌جایی بین جریان و آمپر باعث ناکارآمدی می‌شود که باعث جداشدن نیرو از توان واقعی و راکتیو می‌شود.

توان واقعی نیرویی است که برای راه‌اندازی تجهیزات و روشنایی مصرف می‌شود و بر حسب کیلووات اندازه‌گیری می‌شود.

توان راکتیو محصول جانبی جابه‌جایی فاز بین جریان و آمپ است و به‌عنوان واکنشگر کیلوولت آمپر (kVAR) اندازه‌گیری می‌شود.

توان کل یا آشکار مجموع توان واقعی و راکتیو است و به‌صورت آمپر کیلوولت (kVA) اندازه‌گیری می‌شود.

ضریب قدرت نسبت قدرت واقعی به توان ظاهری است. این همان چیزی است که کارایی سیستم الکتریکی ساختمان را اندازه‌گیری می‌کند.

پیشنهاد ما به شما:   هوشمند سازی ویلا

برای تعیین اینکه ساختمان شما به چه میزان از برق استفاده می‌کند، کیلووات مصرفی (توان واقعی) را بر کیلوولت آمپر (توان ظاهری) مصرف شده تقسیم می‌کنید. اگر به‌عنوان‌مثال، ساختمان شما با 90 کیلووات کار کند (قدرت مفید، مفید) و کل، قدرت آشکار 115 کیلوولت آمپر است، 78/0 ، یا 78٪ دریافت می‌کنید، یعنی فقط 78٪ از برق ورودی کار مفیدی دارد.

کارآمدترین سیستم‌ها، سیستم‌های هوشمندی هستند که ضریب توان آنها به 1.0 نزدیک باشد، بنابراین هرچه ضریب توان بالاتر باشد، سیستم شما با کارایی بیشتری کار می‌کند.

ضریب قدرت یکی از عناصر مهم در تأمین کیفیت برق است، اصطلاحی اساسی که به ویژگی‌های منبع تغذیه اشاره دارد که تجهیزات الکتریکی را قادر می‌سازد تا به‌درستی کار کنند. بهبود ضریب توان به‌طورکلی تأثیر مثبتی بر کیفیت برق خواهد داشت.

چه رابطه‌ای بین کیفیت برق با هزینه برق وجود دارد؟

شرکت‌های تأسیساتی هزینه‌های خود را بر اساس زیرساخت‌های موردنیاز برای داشتن توان ظاهری به‌راحتی در دسترس قرار می‌دهند.

اگر ساختمان شما از برق بهینه استفاده نمی‌کند (به این معنی که ضریب قدرت کمی دارید) ، ممکن است یک فاکتور قدرت “جریمه” بپردازید (معمولاً اگر کمتر از 85. باشد). چرا؟

ازآنجاکه بارهای زیاد برق با ضریب توان ضعیف، جریان بزرگ‌تری را می‌کشند و تخلیه سنگین‌تری را روی منبع تغذیه قرار می‌دهند، بنابراین برای تأمین بار، این برنامه نیاز به افزایش تولید و انتقال قدرت دارد.

اگر می‌توانید آن را به 9/9 یا 95/0 ارتقا دهید، در مصرف انرژی بسیار کارآمدتر هستید.

کنتورهای برق هوشمند به شما در کیفیت انرژی وارد شده به ساختمان شما چشم می‌اندازند. اندازه‌گیری‌های مربوطه که ارائه می‌دهند عبارت‌اند از:

 • قدرت حقیقی
 • توان ظاهری
 • قدرت راکتیو
 • فرکانس
 • ولتاژ

اگر ریاضیات نشان‌دهنده ضریب قدرت شما کم است، به این معنی است که احتمالاً جریمه می‌کنید و باید اقدامات اصلاحی را انجام دهید. راه‌حل‌های موجود ممکن است افزودن مجموعه‌ای از بانک‌های خازن برای تأمین توان راکتیو باشد، بنابراین مجبور نیستید که این کار را از برنامه برق انجام دهید. (اگرچه هنوز به مقداری از آن راکتیو برای موتورهای الکتریکی خود احتیاج دارید.)

پیشنهاد ما به شما:   انواع سنسور خانه هوشمند

همچنین می‌توانید درایوهایی با فرکانس متغیر را تنظیم کنید که در تأمین برق موتورهای الکتریکی بسیار کارآمدتر هستند.

بعد از اندازه‌گیری، مرحله بعدی چیست؟

قبل از اجرای هرگونه راه‌حل برای کمبود ضریب قدرت، مهم است که تعیین کنید چرا تأسیسات شما از ابتدا ضریب توان ضعیفی دارد.

دو احتمال وجود دارد:

 • با استفاده از موتورهایی که ایجاد می‌کنید می‌توانید باعث ایجاد آن در داخل شوید.
 • شرکت تأسیساتی می‌تواند از نظر کیفیت تأمین شده کمبود داشته باشد.

تعیین نهایی ممکن است نیاز به بررسی از طرف شما داشته باشد. مشخصات بار را در تأسیسات خود ببینید و سعی کنید با قراردادن مبدل‌های فعلی (CT) بر روی بزرگ‌ترین موتورهای خود، آن را جدا کنید. اگر هیچ ناهنجاری در آنجا مشاهده نمی‌کنید، با ارائه‌دهنده خدمات خود صحبت کنید تا عمق بیشتری پیدا کنید.

محافظت از تجهیزات سرمایه شما

نوسانات زیاد ولتاژ و فرکانس می‌تواند برای گران‌ترین تجهیزات شما مضر باشد. کیفیت پایین برق می‌تواند دستگاهی را تولید کند که به طور معمول 10 سال دوام بیاورد و تنها چهار سال دوام داشته باشد؛ بنابراین اگر شما نیاز به بررسی عمیق‌تر موضوع دارید، ممکن است به یک متر پیچیده‌تر نیاز داشته باشید.

کنتورهای الکتریکی استاندارد مجموعه‌ای از پارامترهای مربوط به شکل موج الکتریکی را اندازه‌گیری می‌کنند. کنتورهای درجه صنعتی خیلی بیشتر اندازه می‌گیرند. اگر تجهیزات محافظتی پرهزینه دارید، می‌خواهید یک متر داشته باشید که بتواند شکل موج تا میلی‌ثانیه را اندازه‌گیری کند، اطلاعاتی در مورد:

 • ساگ در ولتاژ
 • نوسان در فرکانس
 • تحریف هارمونیک
 • سروصدا
 • گذرا
 • نوسانات یا تکانه‌های خارج‌ازحد معمول

کنتورهای هوشمند پیچیده یا کاوشگرها هزینه بر هستند، اما محافظت از تجهیزات ضروری معمولاً ارزش آن را دارد.

از متر برق هوشمند خود کاملاً استفاده کنید.

کنتورهای هوشمند برق فقط بدون کمک یک سرویس اندازه‌گیری هوشمند می‌توانند کارهای زیادی را انجام دهند تا همراه آنها باشند.

اگر می‌خواهید در مورد چگونگی کمک به شما در بهبود بهره‌وری انرژی تأسیسات با خدمات نظارت بر کیفیت توان خود بیشتر بدانیم، امروز در تماس باشید.

امتیاز دهی