درباره فرودگاه هوشمند و تجهیزات آن بیشتر بدانید

فریتز » درباره فرودگاه هوشمند و تجهیزات آن بیشتر بدانید
هوشمندسازی فرودگاه

سیستم مدیریت پارکینگ، تسهیل حرکت مسافران (از ورد تا پرواز)، کنترل سیستم روشنایی و تهویه و ده‌ها فرایند دیگر در فرودگاه هوشمند به صورتی بهینه‌تر برنامه‌ریزی و کنترل می‌شود. به همین دلیل هوشمند سازی پارکینگ، گیت، سرویس‌های بهداشتی و تمامی ارکان موجود در فرودگاه‌ها یکی از اصلی‌ترین اصول مشتری مداری است. چراکه با کمک گرفتن از یک شرکت هوشمند سازی فعال در حوزه تجهیز فرودگاه‌ها ازاین‌پس کاهش تأخیر هواپیماها، استفاده بهینه از کارمندان، تأمین پارکینگ، کم شدن صف و مدت ایستایی در مسیرهای حمل‌ونقل هوایی را به طرز قابل‌توجهی شاهد هستیم.

در ادامه مقاله معرفی فرودگاه هوشمند با شرکت خانه هوشمند فریتز همراه باشید.

فرودگاه هوشمند

تجهیزات موردنیاز به‌منظور هوشمند سازی فرودگاه‌ها

با هوشمندسازی فرودگاه‌ها توسط یک شرکت هوشمند سازی معتبر و کارآزموده با بهره‌گیری از اینترنت 5G، هوش مصنوعی و اینترنت اشیا، بخش مهمی از چالش‌های امنیتی، کارایی عملیاتی فرودگاه‌ها و نیاز به تجربه شخصی فوق‌العاده کاربران، باوجود رشد روزافزون ترافیک مسافران به‌خوبی حل‌وفصل می‌شود.

همچنین بخوانید: خانه هوشمند چیست + بررسی امکانات ساختمان هوشمند

تجهیزات فرودگاه های هوشمند

سیستم تهویه هوشمند (BMS)

سیستم تهویه هوشمند در کنار سیستم‌های سرمایشی و گرمایشی و ترموستات هوشمند یک مجموعه کامل را جهت آسایش، تعدیل هزینه‌های انرژی و تأمین دمای مطلوب درون فرودگاه‌های هوشمند به صورتی خودکار فراهم می‌سازند.

بیشتر بخوانید: کاربرد سیستم BMS ساختمان (سیستم خانه هوشمند BMS)

پارکینگ هوشمند

پارکینگ هوشمند به کمک سنسورهای تشخیص جای خالی پارک، علائم و نشانه‌های ترافیکی و محل‌های ورود و خروج اتوماتیک (ارائه و دریافت کارت، پرداخت هزینه) سهم خوبی در رونق صنعت هواپیمایی دارد. با پیاده‌سازی سیستم مدیریت پارکینگ هوشمند افزایش تعداد خودروهای قابل پارک، صرفه‌جویی در انرژی و زمان، نظم در رفت‌وآمد و ارتقا سطح امنیت پارکینگ‌ها را تجربه می‌کنیم. بدین ترتیب از انواع پارکینگ هوشمند قابل‌اجرا می‌توان به ربات پارک کننده، پارکینگ آسانسوری اتومبیل، پارکینگ حسگر دار، پارکینگ مجهز به فناوری پرداخت با پلاک و درنهایت پارکینگ پشتیبانی‌کننده از محیط‌زیست اشاره نمود.

فروش سیستم کنترل پارکینگ

سرویس بهداشتی هوشمند

درون سرویس بهداشتی هوشمند مجموعه‌ای از ابزارهای وجود دارند که تحت هوش مصنوعی به‌صورت بهینه عمل می‌نمایند. طی این کارکرد عمر طولانی‌تر تأسیسات الکتریکی و مکانیکی، مصرف کمتر انرژی و فرسایش محدودتر چنین فضاهایی را شاهد هستیم. شیرآلات هوشمند، دستگاه‌های ضدعفونی‌کننده، سیستم تشخیص ظرفیت خالی و بسیاری امکانات دیگر را می‌توان به این فضاها وارد ساخت. بدین ترتیب کاهش انتقال بیماری‌ها، سهولت استفاده و پیشگیری از هزینه‌های گزاف تعمیر و نگهداری را برای فرودگاه‌ها به ارمغان آورد.

کنترل روشنایی هوشمند (EMS)

سیستم روشنایی هوشمند در تمامی بخش‌های یک فرودگاه از سالن انتظار، پارکینگ، سرویس‌های بهداشتی و بسیاری از فضاهای دیگر بست و گسترش‌یافته است. ازاین‌رو با هوشمند شدن، می‌تواند، خود به‌تنهایی در تعدیل مصرف بی‌رویه برق، تنظیم شدت نور با توجه به شرایط محیطی و امکان ترکیب نورهای رنگی، توانمند ظاهر شود. همچنین از ترکیب با سیستم مدیریت پارکینگ هزینه‌های کل فرودگاه، بهینه‌سازی جریان مسافران و بهبود شرایط خدمت‌رسانی به طالبان سفر را در دست بگیرد.

کنترل هوشمند روشنایی فرودگاه ها

سیستم امنیتی هوشمند

در فرودگاه‌ها مسلماً اتاق‌ها و فضاهای امنیتی بسیاری وجود دارد که باید از دستبرد و آسیب به دور باشند. با وارد نمودن سیستم امنیتی هوشمند و مجموعه‌ای از دوربین‌های هوشمند به بستر فرودگاه‌ها می‌توان امنیت چنین فضاهایی را بهتر برقرار نمود. همچنین اتاق‌های انبار، کنترل و نظارت را قوی‌تر پشتیبانی کرد.

گیت خودکار و شناسایی چهره هوشمند

گیت‌های هوشمند، تجهیزات بینایی کامپیوتری و سیستم‌های تشخیص چهره اتوماتیک در تسریع هدایت مسافران، جمع‌آوری اطلاعات، تشخیص لوازم خطرناک، تجزیه، تحلیل و اسکن چهره مسافران، کوتاه نمودن زمان انتظار مسافران، سنجش سلامت بیماران و خدمه پرواز و اسکن سریع گذرنامه‌ها کمک شایان توجهی می‌کنند. به همین دلیل یکی از خدمات مهمی که شرکت هوشمند سازی به مشتریان خود از صنف مدیران فرودگاه‌ها ارائه می‌دهند، هوشمند نمودن ایست‌های بازرسی در جهت سرعت بخشیدن به پروسه انتقال اطلاعات از قسمت گیت به بخش مدیریت است.

هوشمند سازی ساختمان؛ اجرای هوشمند سازی خانه و منازل مسکونی

گیت خودکار و هوشمند در فرودگاه

توزین اتوماتیک چمدان‌ها

توان نسل بعدی فرودگاه‌ها از طریق هوشمند سازی بهبودیافته و به کمک مهندسی پیشرفته کیفیت مراحلی مانند برداشتن، ذخیره کردن، انتقال، مرتب‌سازی و بازپس‌گیری چمدان‌ها باوجود فشارهای فراوان ناشی از ازدحام مسافران، ارتقاء می‌یابد. همچنین به کمک این فناوری می‌توان به بررسی دقیق لوازم داخل چمدان نیز بدون اتلاف زمان و معطلی مسافران پرداخته و صف‌های طولانی را از میان برداشت.

هتل هوشمند؛ تجهیزات و هزینه اجرای سیستم هوشمند سازی هتل ها

توزین اتوماتیک چمدان ها

مزایای متعدد و قابل‌تأمل هوشمندسازی فرودگاه‌ها:

با هوشمند سازی فرودگاه‌ها می‌توان پردازش مسافران، چمدان‌ها و زمان‌های پرواز و فرود هواپیماها را بهینه‌تر، سریع‌تر و ایمن‌تر ساخت. به‌راستی با گسترش تقاضا باب سفرهای هوایی و خطرات متعدد امنیتی، سلامتی و زیرساختی موجود در این میان هوشمندسازی پارکینگ، روشنایی، ایست بازرسی و هر بخشی که در فرودگاه‌ها مورداستفاده عموم است، بسیار مهم جلوه می‌کند. بر اساس این توضیحات می‌توان گفت با هوشمندسازی فرودگاه‌های فناوری محور مزایایی بدین شرح پدید می‌آید که قابل‌توجه است.

 • بهینه‌سازی جریان مسافر و عملیات
 • افزایش کیفیت کلی خدمات
 • امکان استفاده از ربات‌های خودگردان برای تعمیرات
 • امکان بررسی‌های ایمنی به روشی آرام و راحت
 • استفاده از تکنولوژی برای کنترل شرایط و پروازها
 • کنترل ترافیکی روان و انتقال مسافران مناسب‌تر
 • قابلیت پردازش یکپارچه، سریع و دقیق‌تر
 • بهبود شرایط خروجی‌ها و جایگاه پارکینگ
 • پاک‌سازی خودکار محیط و جمع‌آوری زباله‌ها
 • بهبود تجربه مسافران و کارکنان فرودگاه
 • سوخت‌رسانی بهینه‌تر به هواپیماها
 • به حداقل رساندن هزینه‌های یدک کشی
 • توسعه بلندمدت فرودگاه
 • آماده‌سازی پرواز
 • کاهش مصرف سوخت
 • دریافت کارت پرواز به‌صورت هوشمند
 • استفاده از نور طبیعی توسط شیشه هوشمند
 • نظارت بهداشتی بهتر روی مسافران

بیشتر بخوانید: انبار هوشمند: بررسی امکانات و مزایای انبارداری هوشمند

ویژگی‌های برتر یک فرودگاه هوشمند

سیستم مدیریت پارکینگ، تجهیزات اسکن و تجهیزات امنیتی و هر آنچه در فرودگاه‌های قدیمی موجود بوده، امروزه در بستر فناوری هوشمند، طرح و قالبی بسیار متمایز گرفته و فناوری محور شده‌اند. به همین دلی می‌توان از ویژگی‌های مهم یک فرودگاه هوشمند به عملکرد بهتر، محیطی بسیار پویاتر، قابلیت پیش‌بینی اختلالات و توانمند در ارائه راهکارهایی سودمند در زمان وقوع مشکلات غیرمنتظره اشاره نمود. البته تداوم در پیشرفت، بهبود شرایط در چرخه‌های کوتاه‌تر، مدیریت بهتر مجموعه داده‌های ترافیک هوایی و امکان تصمیم‌گیری بر اساس داده‌های واقعی و قابل‌اعتماد بدون شکاف‌هایی بر مبنای حدس و گمان نیز از خصیصه‌های ثابت چنین فرودگاه‌هایی به شمار می‌روند.

برترین ویژگی فرودگاه های هوشمند

بیشتر بخوانید: موتورخانه هوشمند چیست: مزایا و معایب هوشمندسازی موتورخانه

کلام آخر باب فرودگاه هوشمند

شرکت هوشمند سازی به مدد فناوری‌هایی مانند اینترنت اشیا، ذخیره‌سازی ابری، پردازش داده‌های حجیم، مجموعه حسگرها و تجهیزات فیزیکی به هوشمند سازی پارکینگ، ایستگاه‌های ورودی و خروجی، خط پرواز و تمامی بخش‌های مختلف یک فرودگاه می‌پردازد. بدین ترتیب سعی می‌کند، علاوه بر ارائه سرویس‌های جذاب خدماتی امکان اتصال به مراکز امنیتی مانند پلیس، گمرک، بیمارستان و آتش‌نشانی در یک شبکه مطمئن بلاک چین را نیز ایجاد نماید.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × یک =