دانشنامه

سیستم اعلام حریق هوشمند

اعلام حریق هوشمند

فناوری‌ها می‌توانند در بهبود سبک زندگی افراد نقش مثبتی ایفا نمایند و حتی برخی نمونه‌های آن مانند سیستم اعلام حریق هوشمند ما را از خطرات مرگبار بر حذر دارند. چه بسیار منازلی که به دلیل عدم توجه به چنین سیستم‌هایی در کام آتش افتاده و جان ساکنین آن‌ها به‌شدت تهدید شده است.

اگر بتوان خانه هوشمند و مزایای پیرامون آن را شگفتی قرن ما دانست، تمامی ابزارهای هوشمند وابسته به آن نیز می‌توانند در همان رتبه و جایگاه قرار گیرند و خدمت‌رسانی نمایند. سیستم‌های اعلام حریق هوشمند بهترین مصداق از پیوستن به زندگی تحت کنترل ابزارهای هوشمند، برای رسیدن به حیاتی ورای نگرانی‌های پیشین است.

امروزه کمک‌های این ابزارها به‌منظور دور سازی یا کاهش سطح خسارات مختلف در ساختمان‌های مسکونی، اَبَر کارخانه‌های صنعتی، مراکز تجاری عظیم و … که سرمایه‌های مالی و جانی فراوانی در آنجا وجود دارد، غیرقابل‌انکار است.

سیستم اعلام حریق هوشمند چیست؟

سیستم‌های اعلام حریق از قطعات الکتریکی متفاوت به‌منظور آشکارسازی حریق یا هشدار در جهت احتمال بروز آتش‌سوزی تشکیل‌شده‌اند. با نصب اصولی این سیستم‌ها توسط یک شرکت هوشمند سازی معتبر می‌توان از خسارات ناشی از آتش‌سوزی‌ها پیشگیری به عمل آورد یا حجم بروز سانحه را کاهش داده و به حداقل ممکن رساند.

درگذشته‌ای نه‌چندان دور حتی بروز یک آتش‌سوزی ساده در مراکز صنعتی و یا حتی خانگی منجر به مرگ ساکنین یا از دست رفتن مقدار وسیعی از سرمایه‌ها می‌شد. ولی سیستم‌های اعلام حریق و صدالبته نوع پیشرفته‌تر آن‌ها سیستم هوشمند اعلام حریق از مکان‌ها حفاظت نموده و با کنترل همیشگی و نظارتی دائمی به میزان قابل‌توجهی خسارت‌ها را کاهش داده است.

پیشنهاد ما به شما:   آشپزخانه هوشمند

سیستم‌های هوشمند امروزی توانسته‌اند، عملکردی قدرتمندتر را از دستگاه‌های اعلام حریق پیشین ارائه دهند و به علت آشکارسازهای همیشه فعالی که به پایش محیط می‌پردازند، امنیتی وصف‌ناپذیر را بر فضاها حاکم نمایند.

درواقع سیگنال‌هایی که دائماً اطلاعاتی را از ساختمان‌ها به کنترل پنل مرکزی ارسال می‌کنند با حساسیت بالا و تنظیمات حرفه‌ای، هرگونه آتش را در مرحله ابتدایی کشف و از گسترش آن جلوگیری می‌نمایند.

سیستم اعلام حریق هوشمند

مزایای سیستم اعلام حریق هوشمند

سیستم‌های اعلام حریق در سه گروه اعلام حریق موضعی، اعلام حریق کشف خودکار باقابلیت آدرس‌دهی و اعلام حریق خودکار متعارف عرضه می‌شوند که تمامی آن‌ها توانایی اعلام آتش در کمترین زمان ممکن رادارند. بدین ترتیب می‌توان به مهار سریع‌تر آتش، صرفه‌جویی در زمان، کمک‌رسانی فوری و آغاز کار آتش‌نشانان در اسرع وقت امید داشت.

با این توضیحات به‌جرئت می‌توان گفت نصب سیستم‌های اعلام حریق دیگر یک نیاز نیست، بلکه یک ضرورت غیرقابل‌اجتناب می‌باشد. اکنون از مرسوم‌ترین سیستم‌های مورداستفاده در ایران دو نوع اعلام حریق کشف خودکار باقابلیت آدرس‌دهی و اعلام حریق خودکار متعارف است که به علت نصب آسان و کارایی بالا پرطرفدار هستند.

ولی با توجه به نحوه پیکربندی و نوع فناوری، نمونه‌های آدرس‌پذیر دارای برتری‌هایی هستند که از مزایای سیستم‌های اعلام حریق آدرس‌پذیر می‌توان به این موارد اشاره نمود:

 • مشخص شدن دستگاه فعال در سیستم‌های آدرس‌پذیر
 • عدم نیاز به کابل‌کشی فراوان
 • دستیابی سریع‌تر و راحت‌تر به معایب ایجادشده
 • انعطاف بسیار بالاتر به نسبت نمونه‌های رایج
 • روابط سازنده بین ورودی و خروجی
 • استفاده از امکانات نرم‌افزاری در مدیریت سیستم
 • دقت بالا در تشخیص محل وقوع حریق
 • امکان بهره‌گیری در پروژه‌ها بزرگ و متوسط به یک نسبت
پیشنهاد ما به شما:   خانه هوشمند مازندران

ولی نمی‌توان انکار کرد که سیستم اعلام حریق هوشمند با مزایایی بسیار گسترده‌تر و ویژه‌تر در حال حاضر بازارهای این نوع ابزارها را به‌راحتی فتح نموده است. اکنون این سیستم‌های هوشمند با حساسیت بالا و قابلیت تنظیم، هرگونه وضعیت غیرعادی را کشف نموده و به مدد ریزپردازنده‌های پنل مرکزی آن را ردیابی می‌کنند.

ازاین‌رو می‌شود برپایش محیطی آن‌ها به‌صورت پیوسته حساب بازنمود و برای این سیستم‌ها چنین ویژگی‌هایی را برشمرد:

 • دارای دتکتورهایی با حساسیت منحصربه‌فرد
 • قابلیت بررسی و آزمایش مداوم حسگرها
 • امکان تنظیم هشدار چندمرحله‌ای از پیش هشدار به هشدار اصلی
 • سیستم هوشمند اعلام حریق بدون خطا
 • واکنش‌پذیری فوری و بدون فوت زمان
 • هزینه‌های تعمیر و نگهداری ناچیز
 • دارای قابلیت اتصال به دیگر سیستم‌های امنیتی در خانه هوشمند
 • امکان اتصال به سیستم‌های کامپیوتری و کنترل نرم‌افزاری از راه دور توسط گوشی‌های هوشمند

بخش‌های مهم سیستم هوشمند اعلام حریق:

سیستم هوشمند اعلام حریق عملکرد خودکاری را ارائه می‌دهد و به مدد سیگنال‌هایی که از آشکار دهنده دود، گرما و … دریافت و توسط بی‌سیم به دتکتور و سبب پنل کنترل می‌فرستد، به کاهش خطرات کمک می‌نماید. تنظیمات از پیش تعیین‌شده کنترل پنل چون انتشار پیام صوتی، صدای آژیر و … می‌توانند کاربران را از آتش‌سوزی مطلع سازند. بدین ترتیب بخش‌های مختلف این سیستم را بدین گونه برمی‌شمارند.

کنترل پنل:

رسالت این بخش فعال‌سازی و یکپارچه‌سازی دستگاه‌های هشدار و اطفاء حریق بعد از دریافت اطلاعات از دستگاه‌های آشکارساز است.

·         سنسورهای تشخیص حریق:

این ابزارها می‌توانند از شاسی‌های دستی شروع‌شده و تا سنسورهای تشخیص گاز منوکسیدکربن و دتکتورهای گرما ادامه یابند. نحوه کارایی صحیح این ابزارها زمینه فعالیت بدون خطای سیستم‌های اعلام حریق را سبب می‌شود.

پیشنهاد ما به شما:   هوشمند سازی فروشگاه

·         تجهیزات اعلام حریق:

شامل انواع هشداردهنده‌های محیطی چون نور، فلاشر، آژیر یا اتصال به خارج مانند تماس با آتش‌نشانی، فعال‌سازی سیستم اطفاء خودکار و … می‌شود. این عکس‌العمل‌ها کمک می‌کنند تا خروج اضطراری و پیشگیری از اوج‌گیری سوانح امکان‌پذیر شود.

اعلام حریق هوشمند

قیمت سیستم هوشمند اعلام حریق

نمی‌توان انکار کرد که هر شرکت هوشمند سازی قیمتی خاص را برای ارائه خدمات خود طلب می‌نماید. ازاین‌رو تعیین مقدار مشخصی و قیمت‌گذاری واحد برای سیستم هوشمند اعلام حریق امکان‌پذیر نیست. ولی در حالت کلی می‌توان گفت این سیستم‌ها بر اساس نحوه انتقال هشدار به کنترل پنل، نوع برند انتخابی، تجهیزات به‌کاررفته در سیستم و داشتن تأییدیه آتش‌نشانی قیمت‌گذاری می‌شوند.

البته سیستم‌هایی که دارای استانداردهای ملی، گواهینامه معتبر اروپایی و گارانتی مادام‌العمر باشند به‌مراتب باکیفیت‌تر و با رنج قیمتی بالاتری نیز به فروش می‌رسند.

شرکت نصب و اجرای سیستم اعلام حریق هوشمند

یک شرکت هوشمند سازی معتبر می‌تواند در تمامی مراحل اجرای خانه هوشمند از آشپزخانه هوشمند تا سیستم‌های امنیتی هوشمند، سیستم اعلام حریق هوشمند و … شمارا یاری رساند. این خدمات می‌تواند شامل موارد متعددی شود که در ادامه به ذکر برخی از آن‌ها می‌پردازیم:

 • طراحی توسط تیم فنی متخصص و ترسیم طرح در سریع‌ترین زمان ممکن
 • ارائه مشاوره به مدد پرسنل مجرب و مورد تأیید سازمان ایمنی و آتش‌نشانی
 • تجهیز و ایمنی سازی ساختمان‌ها و محیط‌های صنعتی به مدد سیستم‌های حریق باکیفیت
 • ارائه گواهینامه و مدارک مورد تأیید از سازمان آتش‌نشانی AGR
 • ارائه محصولاتی با مشخصات فنی عالی و مرغوب
 • نصب و راه‌اندازی باسابقه طولانی
 • ارائه تبحر در پروژه‌های پیچیده و دارای شرایط خاص
5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.