درباره اتاق هوشمند و لوازم اتاق خواب هوشمند بیشتر بدانید

فریتز » درباره اتاق هوشمند و لوازم اتاق خواب هوشمند بیشتر بدانید
اتاق های هوشمند

بخش بزرگی از طول عمر ما انسان‌ها در حالت خواب و استراحت سپری می‌شود و داشتن خواب خوب و با کیفیت، برای آغاز کردن یک روز با نشاط ضروری است. شرایط اتاق خواب، یکی از مهم‌ترین عواملی است که روی کیفیت خواب افراد تاثیر می‌گذارد؛ بنابراین کمک گرفتن از فناوری برای بهبود شرایط اتاق خواب ضرورت دارد. اتاق خواب هوشمند از جدیدترین دستاورد‌های بشر برای افزایش کیفیت خواب، تامین امنیت، حفاظت از حریم خصوصی و همچنین سلامتی انسان‌ها استفاده می‌کند.

اتاق خواب هوشمند می‌تواند شرایط محیط را مطابق با ترجیحات ما تنظیم کند، عوامل ایجاد اختلال در خواب را به حداقل برساند، ما را در زمان خواب زیر نظر بگیرد و امنیت ما را در زمان خواب تامین کند. برای آشنایی با اتاق هوشمند در این مقاله شرکت خانه هوشمند فریتز را همراهی کنید.

اتاق خواب هوشمند چیست؟

اتاق خواب هوشمند، اتاقی است که برای راحتی، آسایش و بهبود کیفیت خواب ساکنین خانه به مجموعه‌ای از تجهیزات تکنولوژی‌محور مجهز شده است. به عبارت دیگر، اتاق هوشمند فضایی است که در آن تمامی تجهیزات با یکدیگر در ارتباط هستند و به طور یکپارچه عمل می‌کنند.

اتاق هوشمند

در یک اتاق معمولی، تجهیزاتی مانند سیستم روشنایی، سیستم گرمایش و سرمایش، سیستم سرگرمی و غیره به طور مجزا از یکدیگر عمل می‌کنند و به طور مجزا نیز کنترل می‌شوند اما در اتاق هوشمند، تمامی این تجهیزات به یکدیگر متصل هستند و از طریق یک پلتفرم مانند گوشی هوشمند، تاچ پنل هوشمند یا دستیار صوتی کنترل می‌شوند.

لوازم و تجهیزات اتاق خواب هوشمند

اگرچه تجهیزاتی مانند گوشی هوشمند، تلویزیون یا لپ‌تاپ از جمله عوامل ایجاد اختلال در خواب انسان‌ها محسوب می‌شوند اما تجهیزاتی نیز وجود دارند که به بهبود کیفیت خواب ما کمک می‌کنند. تجهیزاتی که برای پیاده‌سازی اتاق هوشمند مورد استفاده قرار می‌گیرند، عبارتند از:

ترموستات هوشمند

تنظیم دمای اتاق خواب نقش مهمی در کیفیت خواب افراد دارد. در همین راستا، کارشناسان توصیه می‌کنند تا دمای اتاق خواب در محدوده 60 تا 67 درجه فارنهایت (15.5 تا 19.5 درجه سانتی‌گراد) تنظیم شود. ترموستات هوشمند می‌تواند با کنترل سیستم‌های گرمایش و سرمایشی، دمای اتاق خواب را بر اساس خواسته افراد کنترل کند. برخی از انواع ترموستات‌های هوشمند قابلیت تنظیم برنامه زمان‌بندی شده را دارند؛ بنابراین می‌توانند سرمایش و گرمایش اتاق خواب را مطابق با ساعت‌های خواب افراد تنظیم کنند.

اتاق خواب هوشمند

ردیاب خواب

این دستگاه که به شکل مچ‌بند، حلقه و غیره در بازار وجود دارد، به سنسورهای متعددی برای بررسی ثبت حرکات غیر ارادی بدن، ضربان قلب و غیره مجهز شده است. این دستگاه به ما کمک می‌کند تا تاثیر سبک زندگی و تغییر عادت‌های روزانه بر کیفیت خواب خودمان را بررسی کنیم و با تغییر عادت‌ها به خواب ایده‌آل برسیم.

هوشمند سازی اتاق خواب

چراغ هوشمند

سیستم روشنایی اتاق خواب از چراغ سقفی، چراغ دیواری و چراغ خواب تشکیل می‌شود. سیستم روشنایی هوشمند به راحتی از طریق گوشی یا تاچ پنل کنترل می‌شوند و امکاناتی مانند کنترل شدت نور و کنترل رنگ و حتی پخش موسیقی را نیز در اختیار خریداران قرار می‌دهند. چراغ هوشمند در کنار سایر لوازم هوشمند اتاق خواب به طور یکپارچه عمل می‌کند؛ بنابراین چراغ هوشمند را می‌توانیم طوری کنترل کنیم که در زمان خروج افراد از تخت خواب روشن شود.

تجهیزات خانه هوشمند و هوشمند سازی ساختمان + قیمت خانه هوشمند

تجهیزات اتاق خواب هوشمند

پریز هوشمند

پریز هوشمند یکی از مهم‌ترین تجهیزات ساخت اتاق هوشمند به شمار می‌آید که قابلیت کنترل لوازم برقی معمولی و مشاهده گزارش مصرف برق را در اختیار ما قرار می‌دهد. با اتصال دو شاخه چراغ خواب، پنکه یا چراغ مطالعه قدیمی به پریز هوشمند می‌توانیم این تجهیزات را نیز مانند سایر تجهیزات هوشمند کنترل کنیم.

خرید کلید پریز هوشمند با بهترین قیمت

لوازم هوشمند اتاق خواب

دستگاه هوشمند تصفیه هوا

بر اساس ادعای سازمان حفاظت از محیط زیست آمریکا (EPA)، هوای داخل خانه می‌تواند حتی آلودگی بیشتری در مقایسه با هوای محیط بیرون داشته باشد. کیفیت هوای اتاق خواب هوشمند یکی از عواملی است که روی کیفیت خواب و سلامتی افراد تاثیر می‌گذارد.

دستگاه هوشمند تصفیه هوا می‌تواند گرد و خاک، هاگ‌های کپک، موی حیوانات، گرده گل و سایر ذرات معلق را از هوای اتاق حذف کند. این دستگاه، با استفاده از برنامه گوشی هوشمند کنترل می‌شود و قابلیت تعریف برنامه زمانی برای تصفیه هوا در ساعات مختلف شبانه‌روز را دارد.

عکس اتاق خواب هوشمند

اسپیکرهای هوشمند

بلندگوی هوشمند می‌تواند به عنوان بخشی از سیستم صوتی هوشمند اتاق خواب و یا به عنوان دستیار مجازی عمل کند. قابلیت پخش موسیقی، تنظیم زنگ هشدار و کنترل سایر تجهیزات اتاق از طریق فرمان صوتی و اعلام زمان از جمله امکانات اسپیکر هوشمند هستند.

ساخت اتاق هوشمند

پرده هوشمند

کنترل روشنایی و حفاظت از حریم خصوصی، از جمله امکاناتی هستند که پرده برقی در اختیار ما قرار می‌دهد. با کنترل پرده هوشمند از طریق گوشی هوشمند یا تاچ پنل می‌توانید روشنایی اتاق را از روی تخت‌خواب نیز کنترل کنید. سیستم کنترل خانه می‌تواند طوری برنامه‌ریزی شود که همزمان با به صدا درآمدن صدای زنگ، پرده‌ها را نیز کنار بزند تا نور خورشید به اتاق وارد شود. در هنگام شب نیز با بستن پرده‌ها می‌توانیم از ورود نور مزاحم به درون اتاق خواب جلوگیری کنیم. 

اتاق هوشمند چیست

تخت خواب هوشمند

تخت هوشمند به سنسورهای متعددی مجهز می‌شود تا اطلاعات مربوط به نحوه خواب افراد را جمع‌آوری کند. تجزیه و تحلیل این داده‌ها به ما کمک می‌کند تا عوامل موثر بر کاهش کیفیت خواب را یافته و آن‌ها را رفع کنیم. دسته دیگری از تخت‌های هوشمند وجود دارند که با هدف افزایش راحتی و افزایش رضایت افراد ساخته شده‌اند. تخت‌های هوشمند می‌توانند به تلوزیون داخلی یا ملحفه‌ای مجهز شوند که به طور خودکار مرتب می‌شود.

خواب هوشمند دخترانه

دستگاه نویز سفید

دستگاه‌های نویز سفید به طور پیوسته صدایی را تولید می‌کنند که سایر صداهای مزاحم مانند آژیر خودرو، عبور خودرو یا موتورسیکلت، صدای تلویزیون و غیره را حذف می‌کند. برخی از محققان ادعا می‌کنند که نویز سفید به بهبود کیفیت خواب افراد نیز کمک می‌کند.

خواب هوشمند چیست؟

کلید هوشمند

کلید هوشمند یکی از تجهیزاتی است که برای هوشمند سازی خانه و اتاق خواب مورد استفاده قرار می‌گیرد و قابلیت کنترل روشنایی با استفاده از تاچ پنل یا گوشی هوشمند را در اختیار ما قرار می‌دهد. صرفه‌جویی در مصرف انرژی، افزایش راحتی و امنیت خانه از جمله مزایای تجهیز اتاق به کلید هوشمند هستند. قابلیت خاموش و روشن کردن چراغ‌های اتاق از راه دور، امکان شبیه‌سازی حضور افراد را امکان‌پذیر می‌سازد که کاهش ریسک سرقت را نیز به همراه دارد.

مشاوره و اجرای هوشمند سازی آپارتمان و مجتمع

مزایای هوشمندسازی اتاق خواب

بالش هوشمند

بالش هوشمند می‌تواند الگوهای خواب افراد را ردیابی کند یا با پخش کردن موسیقی به آن‌ها کمک کند تا سریعتر به خواب بروند. داده‌های جمع‌آوری شده توسط بالش هوشمند می‌تواند برای بهبود کیفیت خواب مورد استفاده قرار بگیرد. بالش هوشمند می‌تواند با لرزش آرام ما را از خواب بیدار کند یا در زمان خر و پف با ایجاد لرزشی کوتاه به ما اطلاع دهد تا موقعیت سر خودمان را تغییر دهیم.

معایب اتاق هوشمند

قفل هوشمند

قفل هوشمند درب قابلیت کنترل دسترسی افراد به اتاق خواب را در اختیار ما قرار می‌دهد. امکان مشاهده گزارش ورود و خروج افراد، اعطای دسترسی موقت به میهمان‌ها و قابلیت باز کردن درب اتاق بدون نیاز به کلید فیزیکی از جمله ویژگی‌های قفل هوشمند درب اتاق هستند. مضاف بر این، قفل دیجیتال کمدی نیز در اتاق هوشمند مورد استفاده قرار می‌گیرد که به طور مشابه از لوازم درون کمد محافظت می‌کند.

خرید دستگیره هوشمند (دستگیره دیجیتال) با بهترین کیفیت

هزینه هوشمندسازی اتاق خواب

آینه هوشمند

آینه هوشمند اتاق نه تنها وظیفه آینه معمولی در انعکاس تصاویر را انجام می‌دهد، بلکه قابلیت‌های بیشتری مانند قابلیت نورپردازی، مشاهده وضعیت آب و هوا، مرور صفحات وب، پخش موسیقی و غیره را نیز دارد.

اتاق های هوشمند

سنسور پنجره

سنسور پنجره بخشی از سیستم امنیتی خانه هوشمند محسوب می‌شود که برای پیشگیری از سرقت و همچنین در کنار تجهیزاتی مانند ترموستات هوشمند، برای جلوگیری از اتلاف انرژی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

خرید دزدگیر خانه هوشمند با بهترین قیمت

اسمارت

مزایای هوشمندسازی اتاق خواب

همانطور که انتظار می‌رود، هوشمند سازی اتاق خواب مزیت‌های متعددی را از نظر راحتی، بهره‌وری، امنیت و سلامتی افراد به همراه دارد. این مزایا عبارتند از:

  • صرفه‌جویی در مصرف انرژی: اتاق هوشمند، چراغ‌ها و سیستم سرمایش و گرمایش را بر اساس حضور افراد و تنظیمات اعمال شده کنترل می‌کند؛ بنابراین زمانی که دمای اتاق به محدوده تنظیم شده برسد، تجهیزات گرمایش و سرمایش نیز خاموش می‌شوند. قابلیت خاموش کردن چراغ‌ها در زمان خروج افراد از اتاق، خاموش کردن گرمایش و سرمایش در زمان باز شدن پنجره و کنار زدن یا بستن پرده‌ برای تنظیم روشنایی و دمای اتاق از جمله ویژگی‌هایی هستند که به صرفه‌جویی در مصرف انرژی کمک می‌کنند.
  • افزایش راحتی: تجهیزات خانه هوشمند به سادگی از طریق گوشی هوشمند و تاچ پنل کنترل می‌شوند. اگر فراموش کردید که هنگام خروج از خانه چراغ اتاق را خاموش کنید یا دو شاخه یک وسیله برقی را از پریز برق جدا کنید، با استفاده از گوشی هوشمند قادر خواهید بود تا این کارها را از راه دور نیز انجام دهید. به علاوه در زمان بازگشت به خانه نیز می‌توانیم به ترموستات هوشمند فرمان بدهیم تا دمای اتاق را بر اساس خواسته ما تنظیم کند.
  • افزایش امنیت: ترس از تاریکی، یکی از عواملی است که کیفیت خواب افراد و به ویژه کودکان را تحت تاثیر قرار می‌دهد. تجهیز اتاق خواب هوشمند به تجهیزات امنیتی مانند قفل هوشمند و سنسور حرکتی هوشمند می‌تواند به این دسته از افراد کمک کند تا احساس آرامش و امنیت بیشتری در زمان خواب داشته باشند.
  • بهبود کیفیت خواب: اتاق خواب هوشمند به تجهیزاتی مجهز می‌شود که با پخش موسیقی، کنترل روشنایی، کنترل پرده‌ها، ردیابی خواب، تنظیم دما و تصفیه هوا به ما کمک می‌کنند تا خواب با کیفیت‌تری را تجربه کنیم.

آموزش هوشمند سازی ساختمان | دوره آموزش خانه هوشمند

اتاق خواب اسمارت

معایب اتاق هوشمند

با وجود مزایای متعددی که اتاق خواب هوشمند در اختیار ما قرار می‌دهد، استفاده از فناوری همواره معایبی را نیز به همراه دارد. معایب اتاق هوشمند عبارتند از:

  • هزینه‌ هوشمند سازی اتاق که به دلیل صرفه‌جویی در مصرف انرژی، بخشی از این هزینه تدریجاً به جیب مالک خانه باز می‌گردد.
  • نگرانی در رابطه با احتمال دسترسی مهاجمان سایبری به داده‌های جمع‌آوری شده توسط اتاق هوشمند که با خرید تجهیزات از برندهای معتبر و نصب فایروال می‌توانیم ریسک این حملات را کاهش دهیم.
  • پیچیدگی کنترل تجهیزات هوشمند برای افراد ناآشنا با فناوری و سالمندان.
  • وابستگی اتاق هوشمند به پایداری شبکه اینترنت.

هزینه هوشمندسازی اتاق خواب

هزینه هوشمند سازی اتاق خواب به عوامل متعددی مانند تعداد، نوع و برند تجهیزات مورد استفاده برای هوشمند سازی و همچنین، هزینه طراحی و نصب و راه‌اندازی این تجهیزات بستگی دارد. تعداد، نوع و برند تجهیزات بر اساس ابعاد، نقشه اتاق، بودجه و همچنین خواسته‌های کارفرما تعیین می‌شوند.

هزینه سیم کشی، عامل دیگری است که در صورت انتخاب پروتکل‌های مبتنی بر ارتباط باسیم و عدم وجود زیرساخت مورد نیاز برای اتصال تجهیزات به هزینه هوشمند‌سازی اتاق افزوده می‌شود. در چنین شرایطی می‌توانیم از تجهیزات وایرلس استفاده کنیم که انعطاف‌پذیری بالایی در جا‌به‌جایی و تغییر محل نصب دارند.

باید توجه داشته باشیم که تمامی تجهیزات مورد استفاده برای هوشمند سازی اتاق خواب قیمت یکسانی ندارند و خرید تجهیزاتی مانند تخت هوشمند هزینه به مراتب بیشتری را در مقایسه با لامپ هوشمند یا کلید و پریز هوشمند به همراه دارد؛ بنابراین، با چشم‌پوشی از برخی امکانات و ویژگی‌ها می‌توانیم هزینه هوشمند‌سازی اتاق را با بودجه خودمان منطبق کنیم.

هوشمند سازی اتاق خواب

پرسش‌های متداول

چطور یک اتاق خواب هوشمند بسازیم؟

پیش از هوشمند‌سازی اتاق خواب، باید به این پرسش پاسخ دهیم که هدف ما از پیاده‌سازی اتاق هوشمند چیست؟ در صورتی که می‌خواهیم کیفیت خواب بهتری داشته باشیم، باید تجهیزاتی را انتخاب کنیم که برای همین هدف مورد استفاده قرار می‌گیرند. قفل هوشمند، سنسور درب و پنجره و سنسور تشخیص حرکت به افزایش امنیت اتاق خواب کمک می‌کنند. کلید و پریز هوشمند، چراغ هوشمند و ترموستات هوشمند نیز از جمله تجهیزاتی هستند که افزایش بهره‌وری در مصرف انرژی و همچنین راحتی افراد را به همراه دارند.

اتاق خواب هوشمند چه امکاناتی دارد؟

کنترل دمای اتاق و روشنایی با استفاده از گوشی هوشمند، سیستم‌های سرگرمی و پخش موسیقی، قابلیت باز کردن درب با استفاده از کلمه رمز یا ویژگی‌های بیومتریک، تصفیه هوشمند هوای اتاق، حذف نویز صوتی، جمع‌آوری داده از شرایط خواب افراد، مرتب کردن خودکار تخت خواب و باز و بسته شدن خودکار پرده از جمله امکانات اتاق خواب هوشمند هستند.

معتبرترین برندهای تجهیزات اتاق خواب هوشمند کدام‌اند؟

اشنایدر، زیمنس، اورویبو، لوکسون، لایف اسمارت، تویا، سونوف، لوگانو و اسکار از جمله برندهایی هستند که تجهیزات مورد استفاده در اتاق خواب هوشمند را تولید می‌کنند.

خرید و قیمت آیفون تصویری هوشمند (آیفون خانه هوشمند)

جمع‌بندی

فرقی نمی‌کند که قصد پیاده‌سازی اتاق خواب هوشمند دخترانه را دارید یا می‌خواهید پروژه اتاق هوشمند پسرانه را اجرا کنید. به طور کلی، سرمایه‌گذاری برای پیاده‌سازی اتاق هوشمند اقدامی ضروری است که تاثیر آن در کیفیت خواب ساکنین خانه و سلامتی آن‌ها انکار ناپذیر است.

در حالی که اتاق خواب هوشمند مجموعه وسیعی از امکانات را در اختیار ما قرار می‌دهد، طراحی اتاق هوشمند باید بر اساس خواسته، نیازها و بودجه مالک ساختمان انجام شود تا همان طوری که انتظار می‌رود نیز عمل کند. حفاظت از حریم خصوصی، امنیت و سازگاری تجهیزات هوشمند فاکتورهای دیگری هستند که باید در زمان طراحی اتاق لحاظ شوند.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده + دو =