بهترین دستیار صوتی خانه هوشمند

فریتز » بهترین دستیار صوتی خانه هوشمند
بهترین دستیار صوتی خانه هوشمند

امروزه هر فردی می‌تواند با استفاده از گوشی هوشمند، تلویزیون و حتی با استفاده از لوازم آشپزخانه به امکانات دستیار صوتی دسترسی داشته باشد. بلندگوی هوشمند یکی از رایج‌ترین راه‌های تعامل مردم جهان با دستیارهای هوشمند مانند Siri، Alexa و Google Assistant محسوب می‌شود. اگرچه استفاده از دستیار صوتی خانه هوشمند برای کنترل تجهیزات خانه راحتی بیشتری را برای ساکنین خانه به ارمغان می‌آورد اما می‌تواند معایب یا نگرانی‌هایی را نیز به همراه داشته باشد. به همین دلیل، علاقه‌مندان به استفاده از این فناوری در جستجوی گزینه‌ای هستند که بهترین عملکرد، بیشترین امکانات و کمترین معایب را داشته باشد. برای آشنایی با بهترین دستیار صوتی هوشمند در این مقاله شرکت هوشمند سازی فریتز را همراهی کنید.

دستیار صوتی خانه هوشمند چیست؟

دستیار صوتی نرم افزاری است که روی گوشی موبایل، بلندگوی هوشمند، تلویزیون، تبلت و غیره نصب می‌شود و فرمان‌هایی که از طریق صدا بیان می‌شود را اجرا می‌کند. دستیار صوتی تکنیک نسبتاً‌ جدیدی است که امکان تعامل انسان با دنیای دیجیتالی را به سبک متفاوت در مقایسه با ضربه زدن روی صفحه نمایشگر گوشی یا فشردن دکمه‌های صفحه کلید فراهم می‌کند.

اغلب افرادی که گوشی هوشمندی را در اختیار دارند، احتمالاً استفاده از خدمات دستیار صوتی هوشمند موبایل را تجربه کرده‌اند. هرچند، عدم پشتیبانی از زبان فارسی مهم‌ترین مانع ایرانی‌ها برای ارسال و دریافت پیامک، اطلاع یافتن از وضعیت آب و هوا و حتی یافتن راه‌کار برای مشکلاتی که روزانه با آن‌ها مواجه می‌شویم، محسوب می‌شود.

دستیار صوتی خانه هوشمند

دستیار صوتی اسمارت هوم می‌تواند چراغ‌ها را روشن یا خاموش کند، تنظیمات دمای هوا را تغییر دهد، شیر آب را باز و بسته کند، قهوه‌ساز را روشن یا خاموش کند و درب خروجی را قفل کند. برای استفاده از دستیار صوتی، کافی است تا پس از اجرای نرم‌افزار نام دستیار صوتی را صدا بزنیم و در ادامه فرمان را بیان کنیم. برای مثال، اگر در خانه‌ای که به بلندگوی هوشمند آمازون مجهز شده، قصد روشن کردن لامپ با فرمان صوتی را داشته باشیم. ابتدا الکسا را صدا می‌زنیم و در ادامه از آن می‌خواهیم تا چراغ خانه را روشن کند.

امکانات سیستم صوتی هوشمند (سیستم صوتی خانه هوشمند)

معرفی بهترین دستیار صوتی هوشمند خانه

امروزه، شرکت‌های متعددی دستیار صوتی برای خانه هوشمند را در دسترس علاقه‌مندان به تجربه فناوری‌های جدید قرار داده‌اند که در ادامه مقاله با تعدادی از نامزدهای عنوان بهترین دستیار صوتی خانه هوشمند آشنا خواهید شد.

دستیار صوتی هوشمند آمازون

پشتیبانی گسترده از تجهیزات خانه هوشمند، مهم‌ترین ویژگی دستیار صوتی هوشمند آمازون؛ یعنی الکسا (Alexa) به شمار می‌آید. اسپیکرهای هوشمند Amazon Echo که به دستیار صوتی الکسا مجهز هستند، می‌توانند برای ما موسیقی پخش کنند، شرایط آب و هوا را اطلاع دهند، به عنوان تایمر آشپزخانه عمل کنند و تجهیزات خانه هوشمند را با فرمان صوتی کنترل کنند.

نسل چهارم اسپیکر Amazon Echo، نسل پنجم اسپیکر Amazon Echo Dot و نمایشگر هوشمند Amazon Echo Show 10 از جمله تجهیزاتی هستند که با استفاده از الکسا بهترین عملکرد را به عنوان دستیار صوتی خانه هوشمند ارائه می‌دهند.

دستیار صوتی هوشمند

دستیار صوتی هوشمند اپل

دستیار هوشمند اپل که سیری (Siri) نام دارد، با سیستم‌عامل‌های iOS، iPadOS، watchOS، macOS، tvOS و visionOS سازگاری دارد و با پردازش زبان طبیعی می‌تواند فرمان‌های صوتی را به درستی اجرا کند. بلندگوی هوشمند HomePod که به دستیار صوتی سیری مجهز شده می‌تواند به ما کمک کند تا گوشی موبایل گمشده را پیدا کنیم، آب و هوا را گزارش کند، صدای بلندگو را با فرمان صوتی تغییر دهد، یادآور تنظیم کند، لامپ را روشن و خاموش کرده و نور لامپ را تغییر دهد و برای ما موسیقی پخش کند.

خرید دستگیره هوشمند (دستگیره دیجیتال) با بهترین کیفیت

اسپیکر Apple HomePod Mini، یکی از بهترین بلندگوهای هوشمندی است که قابلیت اینترکام، پخش موسیقی و غیره را در خانه هوشمند ارائه می‌دهد. با وجود این، سیری و HomePod Mini تنها قابلیت کنترل تجهیزاتی را دارند که با پلتفرم خانه هوشمند اپل، یعنی HomeKit سازگاری دارند.

بهترین دستیار صوتی هوشمند

دستیار صوتی هوشمند شیائومی

دستیار هوشمند شرکت شیائومی Xiao AI نام دارد که با تجهیزات هوشمند مبتنی بر فناوری اینترنت اشیا نیز سازگار است. شیائومی ای آی به طور پیش‌فرض روی تلویزیون‌های سری Mi، تجهیزات مبتنی بر فناوری اینترنت اشیا و همچنین گوشی‌های هوشمند این شرکت به طور پیش‌فرض نصب شده است. جدیدترین نسخه از دستیار هوشمند شیائومی می‌تواند فرمان‌های طولانی را پردازش کند.

قابلیت‌های هوش مصنوعی Xiao AI هم‌اکنون در گوشی‌های موبایل و بلندگوهای هوشمند شیائومی در دسترس علاقه‌مندان قرار دارد اما در آینده در دسترس خریداران تبلت، تلویزیون‌های هوشمند و غیره نیز قرار خواهد گرفت. بلندگوی هوشمند Xiaomi Touch Screen یکی از بهترین دستیارهای صوتی این شرکت محسوب می‌شود که می‌تواند با فرمان صوتی برای ما موسیقی پخش کند، وضعیت آب و هوا را گزارش کند، چراغ‌ها را روشن و خاموش کند، رنگ نور چراغ را تغییر دهد و سیستم تهویه را روشن و خاموش کند.

دستیار صوتی برای خانه هوشمند

شیائومی تنها به استفاده از دستیار صوتی Xiao AI اکتفا نکرده و بلندگوی هوشمند Mi Smart Speaker را با دستیار صوتی گوگل و بلندگوی Smart Speaker Lite را با دستیار صوتی الکسا روانه بازار کرده است.

آموزش هوشمند سازی ساختمان | دوره آموزش خانه هوشمند

دستیار صوتی هوشمند سامسونگ

دستیار هوشمند بیکسبی (Bixby) توسط شرکت سامسونگ توسعه داده شده و از طریق گوشی‌های هوشمند، تبلت‌ها، ساعت هوشمند و تلویزیون‌های سامسونگ می‌توانیم به امکانات آن دسترسی داشته باشیم. هر چند سامسونگ چند سال پیش از بلندگوی هوشمند Samsung Galaxy Home که به دستیار صوتی بیکسبی مجهز شده رونمایی کرد اما این بلندگو هرگز به بازار عرضه نشد. بیکسبی نیز مانند سایر دستیارهای صوتی هوشمند می‌تواند ما را از وضعیت آب و هوا مطلع سازد، برای ما جوک تعریف کند، جلسات و قرارهای ما را یادآوری کند و پیامک بفرستد. به علاوه، شرکت سامسونگ با معرفی Bixby Home Platform که با نام اختصاری BHP شناخته می‌شود، امکان کنترل تجهیزات خانه هوشمند با فرمان صوتی را نیز فراهم کرده است.

دستیار صوتی اسمارت هوم

دستیار صوتی هوشمند گوگل

دستیار صوتی شرکت گوگل که Google Assistant نام دارد به طور گسترده در گوشی‌های اندرویدی مورد استفاده قرار می‌گیرد. دستیار صوتی گوگل غالباً با استفاده از بلندگوی هوشمند Google Nest در خانه هوشمند مورد استفاده قرار می‌گیرد. بلندگوی هوشمند Google Nest Audio که رقیب بزرگی برای دستیار صوتی Echo محسوب می‌شود، از نظر ظاهری به طور جمع و جور طراحی شده و قدرت صدای مناسبی برای اتاق‌های کوچک و متوسط دارد.

تاچ پنل هوشمند: خرید مانیتور لمسی خانه هوشمند (تاچ پنل لمسی)

برای پوشش فضاهای بزرگتر و ایجاد صدای دو بعدی می‌توانیم بلندگوهای Google Nest را به صورت ترکیبی مورد استفاده قرار دهیم. مانند تمامی دستگاه‌های مجهز به Google Assistant، می‌توانیم از Google Nest بخواهیم تا تایمر را تنظیم کند، موسیقی پخش کند، آب و هوا را گزارش دهد یا موضوعی را در موتور جستجوگر گوگل جستجو کند.

دستیار صوتی هوشمند خانه

دستیار صوتی هوشمند سونی

تلویزیون‌های مجهز به سیستم‌عامل‌های Android TV و Google TV سونی از فناوری تشخیص گفتاور پشتیبانی می‌کنند. این ویژگی که سونی آن را با عنوان Voice Search معرفی کرده، امکان ارسال فرمان از طریق صدا را فراهم می‌کند. دستیار صوتی سونی از طریق فشردن دکمه میکروفون روی ریموت تلویزیون فعال می‌شود و قابلیت جستجو و پاسخ‌گویی به پرسش، اجرای برنامه، تغییر درگاه ورودی تلویزیون و غیره را دارد. سونی همچنین بلندگوی هوشمند SRS-RA3000 را نیز به بازار عرضه کرده که با Alexa و Google Assistant کار می‌کند و می‌تواند به خوبی وظایف دستیار صوتی خانه هوشمند را انجام دهد.

ویس اسیستنت خانه

پرسش‌های متداول

بهترین دستیار صوتی هوشمند فارسی چیست؟

توسعه دستیار هوشمند فارسی هنوز در مسیر تکامل قرار دارد و توسعه‌دهندگان متعددی برای ساخت دستیار صوتی ایرانی تلاش می‌کنند. تعدادی از توسعه‌دهندگان موفق شده‌اند تا نمونه‌های موفقی از دستیار صوتی هوشمند را معرفی کنند که از این بین می‌توانیم به دستیار صوتی هوشمند فارسی Dobby و رکسانا اشاره کنیم.

خرید و قیمت آیفون تصویری هوشمند (آیفون خانه هوشمند)

جمع‌بندی

دستیار صوتی خانه هوشمند با اجرای فرمان‌های صوتی، محیط راحت‌تری را برای زندگی ساکنین خانه فراهم می‌کند. به کمک دستیار صوتی می‌توانیم بدون متوقف کردن کاری که در حال انجام دادن آن هستیم، تجهیزات خانه هوشمند را به سادگی کنترل کنیم. شرکت‌های متعددی تلاش می‌کنند تا قابلیت کنترل تجهیزات مختلف توسط دستیار صوتی خانه هوشمند را در تجهیزاتی مانند بلندگوی هوشمند ارائه دهند و در این بین آمازون و گوگل تاکنون عملکرد بهتری داشته‌اند.

قابلیت‌ها و امکانات دستیار صوتی هوشمند، توانایی دستیار صوتی برای پردازش فرمان‌های طولانی، استفاده از فناوری هوش مصنوعی، پشتیبانی از تجهیزات خانه هوشمند، ویژگی‌های امنیتی، پشتیبانی از زبان‌های مختلف از جمله معیارهایی هستند که می‌توانیم برای انتخاب بهترین دستیار صوتی خانه هوشمند مورد استفاده قرار دهیم.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده − پنج =