اهرم هوشمند شیر گاز و آب چیست؛ مزایا و کاربردهای آن

فریتز » اهرم هوشمند شیر گاز و آب چیست؛ مزایا و کاربردهای آن
اهرم هوشمند شیر گاز

اهرم هوشمند جدیدترین نسل شیر آب و گاز است که علاوه بر امکان قطع و وصل جریان آب و گاز، امکان مدیریت میزان منابع مصرفی را نیز ارائه می‌دهد. این تجهیزات مانند سایر دستگاه‌های خانه هوشمند، از راه دور امکان کنترل و نظارت دارند و سطح دسترسی کاربر را نسبت به تجهیزات معمولی افزایش می‌دهند. بنابراین با نصب این تجهیزات ضمن افزایش ایمنی ساختمان، می‌توان میزان منابع مصرفی را کنترل کرد و در صورت نیاز، الگوهای مصرف را جهت کاهش هزینه‌ها تغییر داد. در ادامه این مقاله، شما را با اهرم‌های هوشمند و قابلیت‌های آن آشنا می‌کنیم. با این مقاله از شرکت هوشمند سازی فریتز همراه باشید.

اهرم هوشمند شیر گاز و آب چیست؟

اهرم هوشمند شیر آب

اهرم های هوشمند شیر گاز و آب، تجهیزاتی الکترونیکی و هوشمند هستند که ضمن قطع و وصل کردن جریان آب و گاز عبوری از لوله‌ها، قابلیت‌های نوین دیگری را نیز فراهم می‌کنند. شیر هوشمند در حقیقت ترکیبی از شیرهای سنتی و تجهیزات الکترونیکی است که نظارت بر میزان مصرف، برنامه‌ریزی باز و بسته شدن خودکار، کنترل از راه دور و قابلیت‌های دیگر را به کمک سنسورها و ابزارهای تعبیه شده در آن، میسر می‌سازد. با توجه به اهمیت صرفه‌جویی در مصرف انرژی، کاهش هزینه‌ها و افزایش ایمنی ساختمان، امروزه نصب و استفاده از اهرم هوشمند در همه ساختمان‌ها به یک ضرورت تبدیل شده است.

هوشمند سازی ساختمان؛ اجرای هوشمند سازی خانه و منازل مسکونی

قابلیت‌های اهرم‌های هوشمند شیر آب و گاز

اهرم هوشمند شیر گاز و آب

امکانات اهرم شیر گاز و آب هوشمند، بسیار فراتر از شیرهای معمولی است. اهرم هوشمند شیر آب و گاز با استفاده از این قابلیت‌ها، به کاربران کمک می‌کند تا به طور هوشمند و کارآمد از منابع آب و گاز خود استفاده کنند و هزینه‌های مربوط به مصرف این منابع را کاهش دهند. در ادامه چندمورد از مهم‌ترین قابلیت‌های این اهرم‌ها را بررسی می‌کنیم.

 • کنترل از راه دور: این اهرم به کاربران این امکان را می‌دهد که از راه دور و در هر زمان و مکانی که به اینترنت دسترسی دارند، شیر آب و گاز خود را کنترل کنند. وجود این قابلیت، به کاربران این اطمینان را می‌دهد که حتی در صورت عدم حضور در منزل، امکان کنترل باز و بسته بودن شیرهای آب و گاز را خواهند داشت.
 • برنامه‌ریزی و زمان‌بندی: می‌توان آن را به گونه‌ای تنظیم کرد که به طور خودکار در زمان‌های مشخصی شیر آب یا گاز را باز و بسته کند. این قابلیت به کاربران امکان می‌دهد که مصرف این منابع را به طور هوشمند و بهینه مدیریت کنند.
 • اطلاع‌رسانی و هشدار: اهرم هوشمند با برخورداری از سنسورهای مختلف مانند سنسور هوشمند رطوبت و تشخیص گاز، اعلان‌ها و هشدارهای مربوط به مصرف بیش از حد آب و گاز، نشتی‌ یا مشکلات دیگر را برای کاربر ارسال می‌کند. به این ترتیب، کاربران می‌توانند در صورت بروز مشکل، در سریع‌ترین زمان اقدامات لازم را انجام دهند.
 • اندازه‌گیری میزان مصرف: اهرم شیر گاز و آب هوشمند معمولاً دارای الگوریتم‌ها و برنامه‌هایی است که مصرف آب و گاز را اندازه‌گیری می‌کنند. این اطلاعات از طریق اپلیکیشن‌های موبایل و کامپیوتر به کاربران ارائه می‌شود تا بتوانند الگوهای مصرف خود را بررسی کرده و بهبودهای لازم را اعمال کنند.
 • تعامل با دیگر دستگاه‌های هوشمند: اهرم هوشمند می‌تواند با دیگر دستگاه‌ها در سیستم خانه هوشمند مانند ترموستات هوشمند یا سیستم سرمایش و گرمایش هوشمند ارتباط برقرار کند و بیشترین سطح بهینه‌سازی در مصرف انرژی را فراهم کند.

بیشتر بخوانید: سیستم کنترل دمای هوشمند چیست و چگونه کار می‌کند؟

اهرم هوشمند شیر آب و گاز چگونه کار می‌کند؟

اهرم های هوشمند شیر گاز و آب

شیرهای هوشمند گاز و آب، به طور کلی از دو بخش الکترونیکی و مکانیکی تشکیل می‌شوند. بخش مکانیکی این ابزارها، همان بدنه اصلی شیر است که بر سر لوله گاز یا آب قرار می‌گیرد. این بخش از جنس فلز و با بالاترین سطح استحکام ساخته می‌شود تا در برابر فشار ناشی از سیال، مقاومت کافی داشته باشد.

بخش الکترونیکی اهرم هوشمند شامل سنسورها، مدارهای الکترونیکی، ماژول‌های ارتباطی و … است که امکان کنترل هوشمند شیر، سنجش میزان سیال عبوری، برقراری ارتباط با سیستم ساختمان هوشمند و … را فراهم می‌کند. در این بخش سنسورهایی مانند سنسور سنجش رطوبت، سنسور دما، سنسور فشار، سنسور تشخیص گاز و… نصب می‌شود تا اطلاعات لازم را جمع‌آوری کنند. اطلاعات ثبت‌شده از طریق این سنسورها، به پردازشگر شیر ارسال می‌شوند تا پس از تبدیل به داده‌های دیجیتال، از طریق ماژول‌های ارتباطی جهت پردازش و مشاهده به سیستم مرکزی خانه هوشمند، ارسال شوند.

بیشتر بخوانید: انواع ماژول خانه هوشمند و کاربردهای آن در هوشمندسازی

برای استفاده از اهرم هوشمند، باید آن را مطابق با استانداردهای لازم روی شیر آب یا گاز نصب کرد. سپس با توجه به پروتکل‌های ارتباطی (مانند Zigbee، Wifi و …)، آن را به سیستم خانه هوشمند متصل کرد. پس از راه‌اندازی اهرم، داده‌های مربوط به آن را در اپلیکیشن‌های مربوطه قابل مشاهده هستند. همچنین امکان کنترل و برنامه‌ریزی این اهرم‌ها از طریق این اپلیکیشن‌ها، وجود خواهد داشت.

مزایا و معایب اهرم های هوشمند شیر گاز و آب

اهرم شیر گاز و آب هوشمند

تجهیزاتی مانند اهرم‌های هوشمند، با مزایا و معایب مختلفی همراه هستند. در ادامه مزایا و معایب اهرم های هوشمند شیر گاز و آب را توضیح می‌دهیم.

مزایای اهرم های هوشمند شیر آب و گاز

در ابتدا، چند مورد از مهم‌ترین مزایای نصب اهرم هوشمند شیر آب و گاز را بررسی می‌کنیم.

 • بهینه‌سازی مصرف آب و گاز: با توجه به اینکه در کنار اهرم‌های هوشمند، اپلیکیشن‌هایی برای مدیریت و بررسی اطلاعات آن‌ها ارائه می‌شود، می‌توان به کمک این اپلیکیشن‌ها بر میزان مصرف نظارت کرد. بنابراین کاربران با بررسی اطلاعات این اپلیکیشن‌ها، می‌توانند الگوهای مصرف خود را شناسایی کرده و در صورت نیاز، تدابیری جهت کاهش مصرف انرژی اتخاذ کنند.
 • افزایش ایمنی: سنسورهای اهرم هوشمند، به طور مداوم وضعیت نشت آب و گاز در محیط را بررسی می‌کنند. برای مثال، اهرم هوشمند شیر گاز در صورت بروز نشتی، به طور اتوماتیک جریان گاز را قطع می‌کند تا از خطرات احتمالی جلوگیری شود. همچنین بسیاری از مدل‌های اهرم شیر آب به سنسور رطوبت مجهز هستند تا در صورت بروز نشتی آب، ضمن قطع جریان، در سریع‌ترین زمان به کاربر اطلاع دهند.
 • افزایش سطح کنترل و دسترسی: اپلیکیشن‌های مربوط به اهرم شیر گاز و آب هوشمند و سیستم های خانه هوشمند، امکان کنترل و دسترسی به این سیستم‌ها را در هر زمان و مکانی فراهم می‌کنند. کاربران خانگی با استفاده از این اپلیکیشن‌ها می توانند در زمان مسافرت شیر آب و گاز منازل خود را کنترل کنند. همچنین مدیران مراکز صنعتی و عمومی نیز می‌توانند در زمان تعطیل بودن مراکز خود، با استفاده از این ابزارها وضعیت شیرهای گاز، آب یا سیالات دیگر را مدیریت کنند.

بیشتر بخوانید: هوشمند سازی کولر گازی با رله، کنترلر و کلید کولرگازی هوشمند

معایب نصب اهرم های هوشمند شیر آب و گاز

اهرم‌های هوشمند مانند همه فناوری‌ها و تجهیزات دیگر، ممکن است با برخی از معایب نیز همراه باشند که در ادامه آن‌ها را بررسی می‌کنیم.

 • هزینه بالا: با توجه به پیچیدگی فناوری ساخت، خرید و نصب آن ممکن است هزینه‌هایی را برای کاربران به همراه داشته باشد. همچنین در صورت بروز مشکل، تعمیر این ابزارها به سادگی قابل انجام نخواهد بود.
 • نیاز به برق: اهرم هوشمند برای عملکرد صحیح، به منبع تغذیه نیاز دارند؛ به همین دلیل است که در صورت قطع منبع تغذیه، ممکن است عملکرد این تجهیزات نیز با مشکل مواجه شود. البته در برخی از سیستم‌های خانه هوشمند و شیرهای هوشمند، منبع تغذیه اضطراری تعبیه می‌شود که برای مدت زمانی محدود پس از قطع برق، آن را روشن نگه‌ می‌دارد. همچنین بیشتر مدل‌های موجود در بازار، دارای اهرم‌های دستی نیز هستند تا در صورت قطعی برق، بتوان شیر آب و گاز را به صورت دستی باز و بسته کرد.
 • نیاز به اینترنت: این اهرم‌ها برای برقراری ارتباط با سایر دستگاه‌ها و اپلیکیشن‌های مربوطه، نیاز به اتصال اینترنتی یا اتصال به شبکه خانه هوشمند دارد. این موضوع ممکن است برای برخی کاربران، به‌ویژه در مناطقی که دسترسی به اینترنت پایدار و قوی وجود ندارد، مشکل‌ساز باشد.

تفاوت اهرم هوشمند شیر گاز و آب با شیر‌های معمولی چیست؟

اهرم های شیر گاز و آب هوشمند

این اهرم های هوشمند، تفاوت زیادی با شیرهای معمولی دارد. از نظر عملکرد، شیرهای معمولی تنها قابلیت قطع و وصل جریان آب و گاز را فراهم می‌کنند و به جز این عملکرد، قابلیت دیگری را در اختیار کاربر قرار نمی‌دهند. در صورتی که اهرم هوشمند، چندین قابلیت کاربردی و مفید را برای کاربران فراهم می‌کند. از نظر قیمت، هزینه خرید، نسبت به شیرهای معمولی بیشتر است که البته با توجه به قابلیت‌هایی که این ابزارها فراهم می‌کنند، قیمت بالاتر آن‌ها کاملاً منطقی به‌نظر می‌رسد.  

اهرم هوشمند شیر گاز و آب در چه مکان‌هایی کاربرد دارند؟

اهرم هوشمند شیر گاز و آب چیست

اهرم‌های هوشمند شیر گاز و آب در مکان‌ها و محیط‌های مختلف کاربرد دارند و می‌توانند به بهره‌وری مصرف آب و گاز کمک کنند. در ادامه، توضیحاتی درباره کاربردهای آن‌ها ارائه می‌دهیم.

منازل و ساختمان‌های مسکونی

نصب اهرم هوشمند شیر گاز و آب در منازل و آپارتمان‌ها بسیار مفید است. با استفاده از این دستگاه، کاربران می‌توانند مصرف آب و گاز منازل خود را کنترل کنند، زمان‌بندی مناسب برای باز و بسته کردن شیرها تنظیم کنند و در مصرف انرژی صرفه‌جویی کنند.

ساختمان‌های تجاری و اداری

اهرم های هوشمند شیر گاز و آب می‌توانند در اماکن تجاری، اداری و سازمان‌ها نیز مورد استفاده قرار بگیرند. برای مثال این دستگاه می‌تواند در رستوران‌ها، هتل‌ها، ادارات و سایر ساختمان‌های تجاری و اداری، به بهبود مدیریت مصرف آب و گاز و کاهش هزینه‌های انرژی کمک کند.

بیشتر بخوانید: کاربرد سیستم BMS ساختمان (سیستم خانه هوشمند BMS)

اماکن عمومی

اهرم هوشمند شیر گاز و آب در مکان‌های عمومی مانند مدارس، بیمارستان‌ها، پارک‌ها و مکان‌های عمومی دیگر نیز قابل نصب هستند. با توجه به اینکه میزان مصرف آب و گاز در مکان‌های عمومی بسیار بالاست، نصب این اهرم‌ها می‌تواند در بهینه‌سازی مصرف نقش موثری داشته باشد. این دستگاه‌ها می‌توانند به مدیران این مکان‌ها کمک کنند تا مصرف آب و گاز را مدیریت کرده و از بروز خطرات ناشی از نشت گاز یا آب، جلوگیری کنند.

اماکن صنعتی

در اماکن صنعتی تجهیزات و ابزارهای مختلفی وجود دارد که حجم زیادی از گاز و آب مصرف می‌کنند. این دستگاه‌ها می‌توانند به بهبود مدیریت و کنترل مصرف آب و گاز در خطوط تولید و فرآیندهای صنعتی کمک کنند. به همین دلیل، نظارت بر میزان مصرف این تجهیزات برای جلوگیری از افزایش هزینه‌ها بسیار ضروری است. از سوی دیگر، نصب اهرم هوشمند شیر گاز در مکان‌های صنعتی که امکان بروز آتش سوزی یا انفجار به دلیل نشت گاز وجود دارد، می‌تواند این خطرات را تا حد زیادی کاهش دهد.

زمین‌های کشاورزی

در کشور ما سالانه حجم بسیار زیادی از آب‌های شیرین صرف تولید محصولات کشاورزی می‌شود. با توجه به اینکه در روش‌های سنتی، بخش عمده آب مصرفی هدر می‌رود، کارشناسان این زمینه همواره به دنبال راهکارهایی برای کاهش مصرف آب بوده و هستند. اهرم هوشمند شیر آب یکی از تجهیزات بسیار کاربردی در این زمینه است که می‌تواند با کنترل میزان آب مصرفی و ارائه اطلاعات مختلف، ضمن کاهش هزینه‌های مصرف آب، در حفظ منابع آبی نیز بسیار تاثیرگذار باشد.

به طور کلی این اهرم‌ها در تمامی مکان‌هایی که نیاز به کنترل و مدیریت بهینه مصرف آب و گاز دارند، قابل استفاده هستند و مزایایی مانند بهینه‌سازی مصرف انرژی، افزایش ایمنی و بهبود مدیریت و دسترسی را فراهم کنند.

سوالات پرتکرار

آیا نصب اهرم هوشمند شیر آب و گاز از نظر اقتصادی به‌صرفه است؟

هزینه‌های ناشی از مصرف زیاد گاز و آب (به ویژه در مراکز صنعتی، زمین‌های کشاورزی و اماکن عمومی) ممکن است در درازمدت بسیار زیاد شود؛ بنابراین خرید و نصب اهرم هوشمند شیر آب و گاز می‌تواند سبب صرفه‌جویی در مصرف این منابع و کاهش هزینه‌ها شود. به این ترتیب، با یک بار هزینه کردن برای نصب آن، می‌توان هزینه آب و گاز مصرفی را در دراز مدت کاهش داد.

آیا نصب اهرم هوشمند شیر آب و گاز را می‌‌توانم خودم انجام دهم؟

بله؛ نصب اهرم‌های هوشمند شیر آب و گاز بسیار آسان است و بسیاری از کاربران می‌توانند آن را نصب و راه‌اندازی کنند. با این حال در صورت نیاز به راهنمایی، می‌توان با کارشناسان این زمینه مشورت کرد.

جمع‌بندی

در این مقاله ضمن معرفی اهرم هوشمند، مزایا، معایب، کاربردها و قابلیت‌های اهرم‌های هوشمند شیر گاز و آب را بررسی کردیم. با توجه به ضرورت مصرف بهینه منابعی مانند آب و گاز و همچنین کاهش هزینه‌ها، نصب این تجهیزات می‌تواند تاثیرات قابل توجهی بر روند مصرف این منابع و هزینه‌های ناشی از آن داشته باشد.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × یک =