سنسور درب و پنجره هوشمند

فریتز » سنسور درب و پنجره هوشمند
سنسور درب و پنجره هوشمند

بخش مهمی از کار و فعالیت شرکت هوشمندسازی به نصب و پیاده‌سازی سنسور درب و پنجره هوشمند اختصاص می‌یابد. چراکه مالکان به اهمیت ایمن‌سازی این مناطق ورودی پی برده و سعی می‌کنند، با ابزارهای بازدارنده از ورود افراد غیرمجاز از این مسیرها جلوگیری نمایند. اگر شما نیز در نقاط وردی ساختمان خود احساس امنیت کافی ندارید، سنسور خانه هوشمند گزینه‌ای عالی است تا حس خوشایند آرامش و آسایش را شریک لحظات زندگی شما شود.

امروزه ابزارهای متعددی را می‌توان در خانه هوشمند یافت، اما حسگرهای درب و پنجره به دلیل ارائه وظایف خود در حد عالی، جایگاه منحصربه‌فردی در چنین منازلی پیدا نموده‌اند.

آشنایی با انواع سنسور درب و پنجره هوشمند

سنسور درب و پنجره هوشمند بر اساس نوع طراحی در انواع سنسور سطح تماس، سنسور نازک و نامرئی، سنسور پنجره هواکش و سنسور توکار تولید می‌شود. ولی این ابزارها بر حسب نوع عملکرد نیز در دودسته بیسیم (WIFI، RF) و سیمی طراحی شده‌اند. بدین ترتیب باید بر حسب میزان بودجه که برای تهیه سنسور خانه هوشمند در نظر گرفته و سلیقه‌تان یک نمونه را انتخاب نمایید.

درب و پنجره هوشمند 01
 • سنسور بیسیم (WIFI، RF):

اگر بتوان از مشکل نیاز به تعویض باتری این سنسورها صرف‌نظر نمود. آنها می‌توانند با مزایایی مانند قابلیت اتصال به سایر اجزای خانه هوشمند، نصب سریع و بدون تخریب، زیبایی مورد تأیید و مناسب برای تمامی ساختمان‌های تازه‌ساز و قدیمی بدون محدودیت، کاربران خود را بهره‌مند سازند.

 • سنسور سیمی:

برای کسانی که به نصب سنسور اما با قیمتی پایین‌تر علاقه‌مند هستند، نمونه‌های سیمی مناسب‌تر است. البته این سنسورها به دلیل تأمین انرژی موردنیازشان از طریق کابل متصل به شبکه هوشمند و عدم نیاز به تعویض باتری، مقرون‌به‌صرفه‌تر نیز هستند. البته نگهداری آنها نیز راحت‌تر بوده و هزینه تعمیر پایین‌تری دارند. ولی برای راه‌اندازی و اجرای آن باید زمان بیشتری صرف نمایید.

همچنین بخوانید: ساختمان هوشمند چیست؛ امکانات، مزایا و معایب ساختمان های اسمارت

نحوه عملکرد سنسور درب و پنجره هوشمند

سنسور درب و پنجره هوشمند با دو عملکرد متفاوت اما نتیجه یکسان توسط شرکت هوشمندسازی ارائه می‌گردد. برای آشنایی بیشتر شما به شرح هر دو عملکرد می‌پردازیم.

1. عملکرد اولیه بر مبنای میدان مغناطیسی:

برای تشریح نحوه عملکرد این سنسور باید این ابزار الکتریکی را متشکل از دو مگنت چسبنده مجزا (متصل به درب، متصل به چارچوب) دانست که در یک میدان مغناطیسی روبروی هم قرار گرفته و به تبادل اطلاعات بین یکدیگر می‌پردازند. در صورت جداشدن غیرمعمول این دو قطعه توسط سارق، پیغام هشداری به گوشی مالک یا پنل هشدار یا مراکز پلیس ارسال شده و شرایط نامناسب پیش‌آمده به اطلاع می‌رسد.

همچنین بخوانید: خانه هوشمند بی سیم یا وایرلس (Wireless) چیست و چه مزایا و کاربردی دارد؟

2. عملکرد ثانویه بر مبنای گیرنده‌های پرتوی نور:

در این سنسور قطعات با نوع مغناطیسی یکسان بوده، فقط برای برقراری ارتباط از نور استفاده نموده و دو قطعه سنسور را به هم مرتبط می‌سازند. یک بخش فرستنده و قسمت دیگر گیرنده نور بوده، بنابراین قطع نور سبب بروز عکس‌العمل سنسور می‌شود. بدین ترتیب می‌توان به کمک سنسورها حتی از فواصل دور نیز امنیت یک خانه هوشمند را رصد نمود و در صورت به‌خطرافتادن امنیت، تمهیدات لازم را صورت داد.

درب و پنجره هوشمند 03

مزایای استفاده از سنسور درب و پنجره هوشمند

ابزارهای متعددی باهدف پیشگیری از وقوع جرم و جنایت از طرف تولیدکنندگان فناوری‌های هوشمند ارائه شده است که سنسور خانه هوشمند در میان آنها به دلیل مزایا و برتری‌هایش موردتوجه بیشتری قرار گرفته است. آشنایی با این مزایا جالب‌توجه است.

 • قراردادن در یک سناریو:

با نصب سنسورها بر روی درب و پنجره از این به بعد می‌توان آنها را در یک سناریو موردعلاقه با دیگر تجهیزات خانه جای داد. برای مثال با دستگاه تهویه و کنترل دما هماهنگ نمود تا در صورت‌باز ماندن پنجره، تهویه خاموش و در صورت بسته‌شدن درب تهویه روشن شود.

 • پیشگیری قبل از درمان:

سنسورها می‌توانند قبل از وقوع هر حادثه‌ای آن را به اطلاع کاربران برسانند. بدین ترتیب قبل از وقوع سرقت از بروز آن جلوگیری نموده و خسارت‌های مالی و گاهی اوقات جانی را از مالکان ساختمان‌ها دور سازند.

 • نظارت بر راه‌های ورودی:

شما با نصب سنسور توسط یک شرکت هوشمندسازی معتبر همانند دوربین‌های مداربسته می‌توانید، بر راه‌های وردی ساختمان خود با هزینه‌ای کمتر نظارت نمایید. بدین ترتیب آرامش خاطر بیشتری را در این ساختمان احساس نمایید.

 • غیرفعال‌کردن زمان‌بر:

سارقان حرفه‌ای به‌خوبی می‌دانند که غیرفعال نمودن سنسورها زمان‌بر بوده و به تجهیزات حرفه‌ای فراوانی نیاز است که به‌هیچ‌وجه پروسه دزدی آنها را به‌صرفه نمی‌کند. بدین ترتیب به‌محض مشاهده چنین ابزارهایی از محیط متواری شده و قید آن ساختمان را به‌کلی می‌زنند.

 • مجهز به زنگ هشدار:

تمامی انواع سنسور خانه هوشمند دارای یک سوئیچ الکتریکی بسیار حساس بوده که بدون نیاز به جریان برق و با نیروی مغناطیسی عمل می‌کند. در صورت ورود یک نیروی مغناطیسی ثانویه از بیرون در میان دو قطعه سنسور و برهم‌زدن میدان مغناطیسی اصلی، سوئیچ، زنگ هشدار را فعال می‌کند.

 • قابلیت تنظیم:

می‌توان به کمک ابزارهای مختلف تنظیماتی بر روی این سنسورها اعمال نموده و آنها را متناسب با نیاز خود شخصی‌سازی کرد. بدین ترتیب محدودیتی برای استفاده و کاربری از این تجهیزات فوق حساس و مدرن نداشت.

کاربردهای مختلف سنسور درب و پنجره هوشمند:

اگرچه عمده کارایی سنسور درب و پنجره هوشمند برای درب‌ها و پنجره‌های ورودی و خروجی ساختمان، درب گاراژ و درب آپارتمان است. ولی به دلیل کارایی بالا می‌توان از این ابزارها در مکان‌های دیگر نیز استفاده نمود:

 • درب گاوصندوق
 • خصوصی‌سازی محل کار
 • جعبه جواهرات
 • محدودکردن فعالیت کودکان در ساختمان
 • کابینت حاوی شوینده‌های خطرناک
 • کشوی داروها در آزمایشگاه‌ها
 • محدود نمودن دسترسی به اشیا ارزشمند منزل
 • نظارت بر ورود و خروج سالمندان و کودکان از منزل
 • گزارش‌دهی ورود و خروج
 • آگاهی از باز شدن پنجره توسط کودکان و پیشگیری از سقوط آنها

پارکینگ هوشمند؛ تجهیزات و اجرای هوشمند سازی پارکینگ

درب و پنجره هوشمند 02

ضرورت‌های استفاده از سنسور خانه هوشمند

توانایی‌هایی که سنسورها از خود نشان داده‌اند سبب شده، استفاده از آنها برای ساختمان‌های امروزی یک ضرورت به شمار رود. امکان افزایش ضریب ایمنی، پایین آوردن هزینه سرمایش و گرمایش ساختمان‌ها، امکان ترکیب با دیگر اجزای خانه هوشمند و قابلیت تعریف سناریو از این ضرورت‌ها محسوب می‌شوند.

کلام آخر باب سنسور درب و پنجره هوشمند

سنسور خانه هوشمند به دلیل ویژگی‌های بارزی مانند ابعاد کوچک،  اعلام وضعیت باتری، وزن سبک و قابلیت چندمنظوره بسیار محبوبیت کسب نموده است. البته اغلب سنسورهای پیشرفته در دو مد به فعالیت می‌پردازند. مد امنیتی که همان راه‌اندازی آژیر  در صورت بروز خطر بوده و مد آسایشی که برای مثال روشن‌سازی چراغ‌ها به‌محض ورود به ساختمان در تاریکی شب است.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 + سیزده =