سنسور درب و پنجره هوشمند چیست و چه مزایایی دارد؟

فریتز » سنسور درب و پنجره هوشمند چیست و چه مزایایی دارد؟
سنسور درب و پنجره هوشمند چیست

درب و پنجره یکی از مهم‌ترین موانع و همین‌طور نقاط آسیب‌پذیری در برابر نفوذ سارقین و سایر افرادی است که قصد ورود غیر مجاز به فضای داخلی یک ساختمان را دارند. به همین دلیل، اغلب ساختمان‌های مسکونی، تجاری، اداری و غیره به سیستم‌های امنیتی پیشرفته‌ای مجهز می‌شوند که از سنسور درب و پنجره هوشمند و سایر حسگرهای پیشرفته تشکیل می‌شود. این سنسور، نقش مهمی در حفاظت از اموال و دارایی‌ها، مراقبت، محافظت و تامین امنیت کودکان، سالمندان، حیوانات خانگی و حتی افزایش بهره‌وری در مصرف انرژی ساختمان دارد. برای آشنایی با سنسور هوشمند درب و پنجره، مزایا و کاربردهای آن در این مقاله با شرکت هوشمندسازی فریتز همراه شوید.

سنسور درب و پنجره هوشمند چیست؟

سنسور درب و پنجره هوشمند یک قطعه الکترونیکی و مغناطیسی است که روی لبه درب و پنجره نصب می‌شود و ما را از وضعیت باز یا بسته بودن درب و پنجره مطلع می‌سازدو یکی از ساده‌ترین تجهیزات هوشمند سازی است. این سنسور به طور جمع‌و‌جور طراحی می‌شود تا جای ممکن از دید افراد پنهان باقی بماند، به راحتی روی چهارچوب درب و پنجره نصب شود و مانعی برای باز و بسته شدن درب و پنجره ایجاد نکند.

سنسور درب و پنجره هوشمند

سنسور اسمارت درب و پنجره از دو قطعه جداشدنی تشکیل می‌شود که در کنار یکدیگر نصب می‌شوند. در زمان باز شدن درب و پنجره دو قطعه سنسور نیز از یکدیگر فاصله می‌گیرند و در نتیجه سنسور با ارسال نوتیفیکیشن یا سیگنال به سیستم دزدگیر ما را از این اتفاق مطلع می‌سازد.

همچنین بخوانید: خانه هوشمند چیست + بررسی امکانات ساختمان هوشمند

انواع سنسورهای درب و پنجره هوشمند

سنسورهای هوشمند درب و پنجره انواع مختلفی دارند که برای برطرف کردن نیازها یا نصب در مکان‌های متفاوتی طراحی شده‌اند. سنسور درب و پنجره را می‌توانیم از روی نحوه ارتباط سنسور با سیستم دزدگیر خانه هوشمند به دو دسته سیمی و وایرلس طبقه‌بندی کنیم.

 • سنسورهای وایرلس: اغلب سنسورهای درب و پنجره امروزی به طور بی‌سیم و با استفاده از باتری کار می‌کنند. این دسته از سنسورها، از طریق فرستنده با دزدگیر یا گوشی موبایل ارتباط برقرار می‌کنند. از آنجایی که سنسورهای وایرلس محدودیتی برای انتخاب محل نصب ایجاد نمی‌کنند و به راحتی قابل جا‌به‌جایی هستند و محبوبیت زیادی دارند.

انواع قفل هوشمند؛ قیمت و خرید قفل های هوشمند

سنسور در و پنجره هوشمند
 • سنسورهای سیمی: سنسورهای باسیم از طریق سیم‌کشی به سیستم امنیتی هوشمند خانه متصل می‌شوند. سنسورهای سیمی درب و پنجره نصب و راه‌اندازی دشوارتری در مقایسه با سنسورهای وایرلس دارند اما غالباً ارزان‌تر هستند و هزینه تعمیر و نگهداری کمتری نیز دارند.
سنسور هوشمند درب و پنجره

سنسورهای درب و پنجره هوشمند را می‌توانیم از نظر نحوه طراحی و نصب سنسور نیز به دسته‌های مختلفی تقسیم کنیم. انواع سنسور درب و پنجره اسمارت از نظر طراحی عبارتند از:

 • سنسور درب و پنجره هوشمند مدل مینی: این دسته از سنسورها طراحی جمع‌و‌جوری دارند و این نحوه طراحی موجب می‌شود تا به طور موثری از دید افراد پنهان بمانند. طراحی جمع‌و‌جور مدل مینی سنسور درب و پنجره هوشمند موجب می‌شود تا از چشم مهاجمان پنهان باقی بماند و برای مکان‌هایی که محدودیت فضا برای نصب سنسور وجود دارد نیز مناسب باشد.
سنسور درب هوشمند
 • سنسور درب و پنجره هوشمند مدل توکار: این دسته از سنسورها درون قاب درب و پنجره نصب می‌شوند و تنها زمانی قابل مشاهده هستند که درب یا پنجره باز شود؛ بنابراین تاثیر منفی بر جنبه‌های زیبایی شناسی خانه ندارند و به طور همزمان باعث افزایش امنیت خانه می‌شوند.
سنسور پنجره هوشمند
 • سنسور درب و پنجره هوشمند مدل نواری: این نوع سنسور برای درب‌ کشویی و پنجره‌ دوجداره مناسب است. اجزای سنسور معمولاً در شکاف درب و پنجره طوری نصب می‌شود تا از دید افراد پنهان باقی بماند؛ بنابراین مانند سنسور هوشمند توکار آسیبی به زیبایی خانه وارد نمی‌کند و به طور همزمان، امنیت ساکنین خانه را نیز تامین می‌کند.

خرید دستگیره هوشمند (دستگیره دیجیتال) با بهترین کیفیت

سنسور درب و پنجره هوشمند چیست

کاربردهای مختلف سنسور درب و پنجره هوشمند

استفاده از سنسور هوشمند درب و پنجره تنها به محافظت از خانه در برابر نفوذ سارقین یا مهاجمان محدود نمی‌شود و کاربردهای دیگری نیز دارد. مهم‌ترین کاربردهای سنسور درب و پنجره هوشمند عبارتند از:

 • افزایش امنیت خانه در برابر نفوذ افراد غیرمجاز: سنسور درب و پنجره هوشمند غالباً برای جلوگیری از نفوذ افراد غیر مجاز مانند سارقین از طریق درب و پنجره به داخل خانه مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای مثال، در صورتی که سارقین تلاش کنند از طریق شکستن قفل درب به داخل خانه نفوذ کنند، سنسور درب هوشمند ما را از این اتفاق مطلع می‌سازد.
انواع سنسور درب و پنجره هوشمند
 • نظارت بر ورود و خروج کودکان و نوجوانان: سنسور درب و پنجره والدین را قادر می‌سازد تا روی ورود و خروج فرزندانشان نظارت داشته باشند و در صورت ضرورت اقدامات لازم را در جهت تامین امنیت آن‌ها اتخاذ کنند.

آیفون تصویری هوشمند؛ خرید و قیمت آیفون خانه هوشمند

نصب سنسور درب و پنجره هوشمند
 • محافظت از جعبه دارو، صندوق جواهرات و سایر اشیا قیمتی: با تجهیز درب کمد، جعبه جواهرات، جعبه دارو و غیره به سنسور درب هوشمند می‌توانیم از اشیا قیمتی در برابر دسترسی افراد غیر مجاز محافظت کنیم. به علاوه، با نصب این سنسور روی جعبه دارو، می‌توانیم اطمینان حاصل کنیم که بدون اطلاع ما، کودکان به داروها دسترسی نخواهند داشت.
سنسور هوشمند درب و پنجره شیائومی
 • مراقبت از حیوانات خانگی: با نصب سنسور درب روی درب قفل حیوانات خانگی یا دریچه ورود و خروج حیوانات که روی درب ورودی خانه نصب می‌شود، می‌توانیم از ورود و خروج حیوانات مطلع شویم.

خرید کلید پریز هوشمند با بهترین قیمت

سنسور درب هوشمند
 • جلوگیری از باز ماندن درب یخچال و فریزر: باز ماندن درب یخچال و فریزر یکی از اتفاقات رایجی است که می‌تواند به خرابی مواد غذایی و هدر رفتن انرژی منجر شود. با نصب سنسور در هوشمند روی درب یخچال و فریزرهای قدیمی که به سیستم هشدار باز ماندن درب مجهز نیستند، می‌توانیم از وقوع این سناریو جلوگیری کنیم.
سنسور پنجره هوشمند

سنسور هوشمند درب و پنجره چگونه کار می‌کند؟

اگرچه سنسور درب و پنجره هوشمند در نگاه اول دستگاه پیچیده و پیشرفته‌ای به نظر می‌رسد اما عملکرد بسیار ساده‌ای دارد. تجهیزاتی که ساختار ساده‌ای دارند، معمولاً پایداری بیشتری در مقایسه با تجهیزات پیچیده دارند و سنسور در و پنجره هوشمند نیز از این قاعده مستثنی نیست.

سنسور درب و پنجره اسمارت از دو تکه جدا از هم شامل آهنربا و سیستم ارسال هشدار تشکیل می‌شود که در یک ردیف کنار یکدیگر نصب می‌شوند. در زمان باز شدن درب یا پنجره، آهنربا و سیستم ارسال هشدار که در حالت پیش‌فرض کنار یکدیگر قرار دارند، از هم فاصله می‌گیرند. جدا شدن دو بخش آهنربایی و سیستم ارسال هشدار، موجب می‌شود تا وضعیت کلید مغناطیسی داخلی سنسور که با عنوان Reed Switch شناخته می‌شود نیز تغییر کند و در نتیجه، سنسور پیغامی را به سیستم دزدگیر خانه هوشمند یا گوشی موبایل ارسال کند.

تاچ پنل هوشمند: خرید مانیتور لمسی خانه هوشمند (تاچ پنل لمسی)

سنسور در هوشمند

سنسور پنجره هوشمند تنها زمانی عمل می‌کند که پنجره باز شده و قطعات سنسور از یکدیگر جدا شوند. در صورتی که مهاجمین تلاش کنند با شکستن شیشه به خانه وارد شوند، این سنسور عمل نمی‌کند؛ به عبارت دیگر، در این حالت اجزای سنسور در کنار یکدیگر باقی می‌مانند و سنسور سیگنالی را به سیستم امنیتی ارسال نمی‌کند. به همین دلیل، سنسور شکسته شدن شیشه نیز به عنوان مکمل سنسور درب و پنجره هوشمند مورد استفاده قرار می‌گیرد.

بیشتر بخوانید: انبار هوشمند؛ بررسی امکانات و مزایای انبارداری هوشمند

مزایای استفاده از سنسور در و پنجره هوشمند

تجهیز خانه به سنسور درب و پنجره مزایای متعددی را در جهت بهبود سطح راحتی، امنیت و بهره‌وری خانه به همراه دارد که مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از:

 • افزایش سطح امنیت خانه: درب و پنجره مهم‌ترین مسیر نفوذ سارقین و مهاجمان به داخل هر ساختمانی محسوب می‌شوند. سنسور درب و پنجره هوشمند مانند یک نگهبان خستگی ناپذیر عمل کرده و در صورت باز شدن درب و پنجره ما را از این اتفاق مطلع می‌سازد.
 • کاهش اتلاف انرژی: با استفاده از داده‌های ارسال شده توسط سنسور درب و پنجره هوشمند می‌توانیم سیستم روشنایی یا گرمایش و سرمایش را طوری کنترل کنیم که بر اساس ورود و خروج افراد یا باز شدن درب و پنجره عمل کند؛ بنابراین خانه هوشمند مجهز به سنسور هوشمند درب و پنجره می‌تواند اتلاف انرژی را به حداقل رسانده و بهره‌وری بیشتری داشته باشد.
اربردهای سنسور درب و پنجره هوشمند
 • مراقبت از کودکان، سالمندان یا حیوانات خانگی: سنسور درب و پنجره هوشمند می‌تواند ورود و خروج افراد و حیوانات را به ما اطلاع دهد. این ویژگی ما را قادر می‌سازد تا از ورود و خروج کودکان، سالمندان و حتی حیوانات خانگی مطلع شویم و به طور موثرتری از آن‌ها مراقبت کنیم.
 • آسودگی خاطر: مراقبت از خانه‌ای که به سنسور درب و پنجره هوشمند مجهز شده به سادگی و از راه دور نیز امکان‌پذیر است؛ بنابراین می‌توانیم با خیال آسوده از خانه خارج شده یا حتی به مسافرت برویم.

پرده برقی: قیمت و خرید انواع پرده هوشمند

روش نصب سنسور درب و پنجره هوشمند

پس از شناسایی آسیب‌پذیری‌های خانه و درب یا پنجره‌های حساس و مهم، می‌توانیم نصب سنسور اسمارت درب و پنجره را آغاز کنیم. مراحل نصب سنسور در و پنجره هوشمند عبارتند از:

 • محل نصب سنسور را به خوبی از وجود گرد و خاک، زنگ زدگی، روغن و غیره به خوبی تمیز کنید.
 • باتری را درون بخش فرستنده سنسور درب و پنجره قرار دهید. در برخی از مدل‌ها باتری از قبل درون سنسور نصب شده و از نوار پلاستیکی برای قطع کردن ارتباط باتری و سنسور استفاده می‌شود. در این شرایط تنها کافی است تا نوار پلاستیکی را بکشید تا از سنسور جدا شود.
 • از نوار چسب دو طرفه یا پیچ برای چسباندن و نصب سیستم ارسال هشدار روی چهارچوب درب و پنجره و تکه آهنربایی روی قاب پنجره یا درب استفاده کنید. توجه داشته باشید که هر دو قسمت سنسور هوشمند درب و پنجره باید به نحوی نصب شوند که در زمان بسته شدن درب و پنجره با فاصله کمی در یک راستا قرار بگیرند.
 • در صورت ضرورت می‌توانید محل قرار گرفتن سنسور را تغییر دهید تا به خوبی در مقابل یکدیگر قرار بگیرند. اجزای سنسور نباید بیش از 1 اینچ (معادل 2.5 سانتی‌متر) از یکدیگر فاصله داشته باشند یا مانع بسته شدن درب و پنجره شوند.

خرید سنسور حرکتی هوشمند (سنسور تشخیص حرکت)

سنسور درب و پنجره خانه هوشمند
 • برنامه معرفی شده توسط شرکت سازنده را روی گوشی هوشمند نصب کنید. برای مثال، سنسور هوشمند درب و پنجره شیائومی با استفاده از برنامه MiHome کنترل می‌شود.
 • در محیط برنامه روی آیکون + یا Add device ضربه بزنید و از منوی تجهیزات قابل انتخاب سنسور درب و پنجره را انتخاب کنید.
 • در طول فرآیند نصب از ما درخواست می‌شود تا دکمه روی سنسور را برای چند ثانیه فشار داده و سنسور را نام‌گذاری کنیم.

جمع‌بندی

سنسور هوشمند درب و پنجره یک قطعه جمع‌و‌جور و کاربردی است که برای حفاظت از اموال و دارایی‌ها، اماکن مهم و حساس و حتی مراقبت از کودکان، سالمندان مورد استفاده قرار می‌گیرد. تجهیز ساختمان هوشمند به سنسور درب و پنجره موجب می‌شود تا احساس امنیت بیشتری داشته باشیم و با خیال راحت‌تری بتوانیم از خانه خارج شویم. به علاوه، این سنسور امکان افزایش بهره‌وری در مصرف انرژی و افزایش راحتی ساکنین ساختمان را فراهم می‌کند.

اگرچه سنسور درب و پنجره اسمارت در بین تجهیزات ارزان قیمت هوشمند سازی خانه طبقه‌بندی می‌شود اما نصب این سنسور روی تمامی درب و پنجره‌ها ضرورت ندارد. معمولاً پنجره‌های طبقه همکف و درب‌های ورودی آپارتمان به این سنسور مجهز می‌شوند که امکان ورود افراد غیر مجاز به داخل ساختمان را فراهم می‌کنند.

نصب سنسور نیز به سادگی توسط هر فردی امکان‌پذیر است. برای این منظور، تنها کافی است تا محل مناسبی را روی چهارچوب درب و پنجره انتخاب کرده و دو قطعه سنسور را با استفاده از نوار چسب دو طرفه یا پیچ در کنار یکدیگر ثابت کنیم.

خرید موتور پرده برقی با بهترین قیمت

پرسش‌های متداول

آیا سنسور درب و پنجره هوشمند بدون اینترنت کار می‌کند؟

سنسورهای هوشمند درب و پنجره از طریق شبکه وای فای به سیستم دزدگیر یا گوشی هوشمند متصل می‌شوند؛ بنابراین قطعی یا اختلالات اینترنتی می‌تواند عملکرد سنسور را تحت تاثیر قرار دهد.

از سنسور درب و پنجره هوشمند در چه جاهایی می‌توان استفاده کرد؟

سنسور هوشمند درب و پنجره برای حفاظت از ساختمان‌های مسکونی، تجاری، اداری، آموزشی و رفاهی در برابر نفوذ افراد غیر مجاز مانند سارقین، جلوگیری از باز ماندن درب یخچال و فریزر، مراقبت از کودکان و سالمندان در خانه، محافظت از کمد و جعبه اشیا قیمتی، جلوگیری از دسترسی کودکان به جعبه دارو، کشوی لوازم خانگی خطرناک مثل چاقو و همچنین کمد نگهداری از مواد شوینده، تامین امنیت اتاق کار، کنترل روشنایی، کنترل سیستم سرمایش و گرمایش و حتی مراقبت از حیوانات خانگی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 − هشت =