نماد سایت FRitZ

هوشمند سازی ساختمان

هوشمند سازی ساختمان

هرچه فناوری‌ها پیشرفت بیشتری داشته‌ باشند، تعامل افراد با محیط و تجهیزات در ساختمان‌ها پیچیده‌تر می‌شود و این پیچیدگی در مواردی هزینه‌های ناخواسته‌ای را به افراد تحمیل می‌کند و باعث بروز مشکلات و گاهی کاهش رضایت افراد از محیط و تجهیزات ساختمان‌ها می‌شود. این مسئله، هوشمند سازی ساختمان چه به‌ صورت مسکونی، اداری و تجاری را ضروری کرده است و به عنوان یک صنعت با فرصت‌های زیاد، در حال رشد است.

در این نوع ساختمان‌ها از امکانات و تجهیزاتی خودکار استفاده می‌کنند و از راه دور قابل کنترل شدن هستند. یکی از مهم‌ترین سرویس‌های این نوع ساختمان‌ها کمک به ‌صرفه‌جویی در مصرف انرژی است. همچنین کمک می‌کند تا حداکثر استفاده از امکانات محیط صورت بگیرد و امنیت محیط و افراد حفظ بشود و رفاه و آسایش و در نهایت رضایت کاربران از محیط افزایش پیدا کند. در این مقاله ابتدا هوشمند سازی ساختمان و ویژگی‌ها و اجزای آن را تعریف می‌کنیم و بعد به بررسی مزایا و معایب آن می‌پردازیم.

آنچه در این مطلب می‌خوانید... نمایش
 1. 1. هوشمند سازی چیست؟
 2. 2. ویژگی های لازم برای هوشمند سازی ساختمان به‌صورت کارآمد
 3. 3. اجزای ساختمان هوشمند
 4. 4. هوشمند سازی ساختمان چیست؟
 5. 5. مراحل هوشمند سازی ساختمان
 6. 6. اجرای هوشمندسازی ساختمان
 7. 7. هوشمندسازی ساختمان چگونه کار می‌کند؟
 8. 8. انواع سنسورها در هوشمند سازی ساختمان
 9. 9. بررسی مزایای هوشمند سازی ساختمان
  1. 9.1. 1. دسترسی کامل و آسان به تجهیزات خانه:
  2. 9.2. 2. رفاه و راحتی:
  3. 9.3. 3. کنترل مصرف انرژی:
  4. 9.4. 4. امنیت:
  5. 9.5. 5. ارزش روز افزون قیمت خانه هوشمند:
 10. 10. بررسی معایب هوشمند سازی ساختمان
  1. 10.1. 1. وابستگی به برق و اینترنت:
  2. 10.2. 2. احتمال آسیب‌پذیری فناوری ساختمان از طریق حملات سایبری:
  3. 10.3. 3. گران بودن:
 11. 11. قیمت هوشمند سازی ساختمان
 12. 12. تجهیزات خانه هوشمند
 13. 13. امکانات و تجهیزات ساختمان های هوشمند
  1. 13.1. ۱- کنترل هوشمند تجهیزات گرمایشی و سرمایشی
  2. 13.2. ۲- کنترل سیستم امنیتی و اعلام حریق
  3. 13.3. ۳- کنترل وسایل الکترونیکی
  4. 13.4. ۴- کنترل روشنایی
  5. 13.5. ۵- سیستم آبیاری
  6. 13.6. ۶- کنترل تردد
 14. 14. فرصت شغلی در هوشمند سازی ساختمان
 15. 15. هوشمندسازی خانه با فریتز
 16. 16. مزایا و معایب هوشمند سازی خانه
 17. 17. انواع هوشمندسازی خانه
  1. 17.1. نتیجه‌گیری

هوشمند سازی چیست؟

زمانی که در طراحی یک ساختمان از یک پلتفرم خاصی استفاده بشود که از طریق آن پلتفرم، گوشی هوشمند و سایر سیستم‌ها بایکدیگر ترکیب بشوند تا از راه دور، کنترل و نظارت بر تمام تجهیزات و لوازم ساختمان انجام بشود، هوشمند سازی ساختمان صورت گرفته ‌است. در اصل این پلتفرم، دسترسی افراد به تمام بخش‌های ساختمان و تجهیزات آن به صورت یک‌ دست و هماهنگ و از راه دور را امکان پذیر می‌کند.

به عبارتی دیگر هوشمند سازی ساختمان یعنی وسایل و تجهیزات به صورت یک‌پارچه از طریق سیستم مشترک و مرکزی با یکدیگر در ارتباط و از راه دور یا به صورت خودکار قابل کنترل هستند. به عنوان مثال اگر خانه هوشمند داشته باشید می‌توانید دمای محیط ساختمان را از راه دور و قبل از رسیدن‌تان به ساختمان از طریق گوشی هوشمند یا لپ‌تاپ تنظیم کنید.

به صورت کلی تعاریف متفاوتی از هوشمند سازی ساختمان در جهان وجود دارد که هر کدام به بخشی از این هوشمند سازی اشاره دارد.

ویژگی های لازم برای هوشمند سازی ساختمان به‌صورت کارآمد

لازم است بدانید قبل از هوشمند سازی ساختمان و اجرای این فناوری به ایجاد بستر و زیرساخت مناسبی نیاز دارید. اگر بستر مناسبی برای ساختمان شما وجود نداشته باشد سرویس‌های خانه هوشمند عملکرد مطلوبی نخواهند داشت. در ادامه به ویژگی‌های ضروری برای هوشمند سازی خانه به صورت کارآمد اشاره می‌کنیم.

 1. دسترسی به اینترنت: اگر می‌خواهید یک هوشمند سازی ساختمان کارآمد داشته باشید روترها (رابط) به تنهایی کافی نیستند و دسترسی به اینترنت همیشه لازم است. به عنوان مثال گاهی خود مصالح ساختمانی می‌توانند مانعی برای دریافت سیگنال‌‌ها باشند پس باید شرایط احتمالی و اضطراری را در نظر بگیرید. از این رو دسترسی به اینترنت در ساختمان اداره یا خانه هوشمند ضروری است.
 2. تعمیر و نگهداری از تجهیزات: زمانی که تجهیزات خانه هوشمند شما خراب می‌شود بسیار ضروری است که در سریع‌ترین زمان ممکن از طریق متخصصان این مشکل ساختمان را حل کنید و همچنین لازم است بدانید که باید دسترسی آسان به بخش نرم‌افزاری و سخت‌افزاری تجهیزات داشته باشید تا در صورت بروز مشکل از پیچیدگی‌های غیرضروری هنگام تعمیر جلوگیری کنید.

همچنین در جهان تعداد فراوانی شرکت هوشمند سازی فعال هستند و خدمات لازم را به هنگام بروز مشکلات ارائه می‌دهند.

اجزای ساختمان هوشمند

جالب است بدانید اجزای ساختمان هوشمند در عین استفاده آسان و راحت کمی پیچیده هستند. خانه‌ هوشمند BMS یا یک سیستم مدیریت هوشمند دارد. سیستم مدیریت هوشمند یا BMS یک سیستم کنترل یک‌پارچه است که در ساختمان‌ها نصب می‌شود و شامل دو بخش سخت‌افزاری و نرم‌افزاری است و تجهیزات مکانیکی و الکترونیکی مثل تهویه، روشنایی، سیستم آتش‌نشانی و سیستم امنیتی و غیره را کنترل می‌کند.

به عنوان مثال افراد در ساختمان‌های سنتی و قدیمی، فرآیند دسترسی به ساختمان و روشنایی را به صورت دستی و مرحله به مرحله انجام می‌دهند اما از طریق سیستم مدیریت هوشمند همه این عملکردها در یک پلتفرم قرار می‌گیرد و انجام ‌می‌شود. همچنین شرکت خانه هوشمند در ایران و جهان به دنبال افزایش کیفیت و بهینه‌سازی این سیستم مدیریت هوشمند هستند.

هوشمند سازی ساختمان چیست؟

سیستم مدیریت ساختمان (BMS) یا همان ساختمان هوشمند BMS عبارت است از مجموعه سخت افزار‌ها و نرم افرازها که به‌منظور کنترل یکپارچه بخش‌های مهم ساختمان طراحی و نصب شده است. در واقع هوشمند سازی ساختمان، کنترل اتوماتیک و جامع تمامی سیستم‌ها است.

اولین بناهایی که ساخته شدند، پناهگاه‌های اولیه‌ای بود که از سنگ، چوب، پوست حیوانات و سایر مواد طبیعی ساخته می‌شد. هدف اصلی از ساخت خانه‌ها با هر مواد طبیعی، ایجاد فضایی راحت و یک چهارچوب فضای زندگی کردن بود.

اما امروزه ساختمان‌ها ترکیبات پیچیده‌ای دارند و از ساختارها، سیستم‌ها و فناوری نوین تکنولوژی ساخته می‌شوند. با گذشت زمان، هر یک از اجزای داخل ساختمان توسعه و بهبود یافته است و به صاحبان ساختمان‌های امروزی اجازه می‌دهد تا سیستم‌های روشنایی، امنیت، سرمایش، گرمایش و تهویه مطبوع را به طور مستقل و طبق نیازهای خود تنظیم و انتخاب کنند.

علاوه بر این امروزه مالکان ساختمان‌ها می‌توانند تأثیر ساختمان خود را بر روی شبکه برق و مصرف انرژی بررسی کنند.

برای بهبود مصرف انرژی ساختمان‌ها نه تنها باید از لحاظ ایمنی مورد تأیید باشند بلکه باید این ساختمان‌ها به گونه‌ای باشند که بتوان قطعات و سیستم‌های مختلف را به صورت یکپارچه و پویا به هم متصل کنند. با انجام یکپارچه سازی قطعات و سیستم‌های ساختمانی در حالی که هزینه انرژی را به حداقل می‌رساند، از یک شبکه برق قوی پشتیبانی کرده و تأثیرات زیست محیطی را کاهش می‌دهد.

یکی از اساسی‌ترین و مهم‌ترین عوامل هوشمند سازی ساختمان‌ها، کاهش مصرف انرژی و تأثیرات زیست محیطی در طول عمر ساختمان است.

از جمله سیستم‌های هوشمندی که موجب کاهش مصرف انرژی می‌شوند سیستم‌هایی مانند روشنایی، سرمایش و گرمایش، تهویه هوا و افزایش امنیت است.

دستیابی به آن و کاهش مصرف انرژی از ابتدای مرحله طراحی هوشمند سازی ساختمان تا پایان عمر مفید ساختمان است.

ساختمان‌های هوشمند در حین کار از فناوری اطلاعات برای اتصال انواع زیر سیستم‌ها که معمولاً مستقل عمل می‌کنند، استفاده کرده به‌طوری که این سیستم‌ها می‌توانند اطلاعات را برای بهینه‌سازی عملکرد کلی ساختمان به اشتراک بگذارند.

ساختمان‌های هوشمند به فراتر از تجهیزات ساختمان در حد چهار دیواری خود نگاه می‌کنند. آنها به شبکه برق هوشمند متصل و پاسخگو هستند و با اپراتورها و ساکنان ساختمان تعامل دارند تا سطح جدیدی از اطلاعات قابل اجرا را به آنها ارائه دهند.

این خانه هوشمند که توسط فناوری فعال شده است، خود ساختار را به عملکردهایی متصل می‌کند که برای انجام آنها ایجاد شده است.

مراحل هوشمند سازی ساختمان

برای هوشمند سازی ساختمان در ایران شرکت هوشمند سازی ابتدا به مشاوره و بازدید حضوری سپس تعیین روش هوشمند سازی مناسب و در نهایت بستن قرارداد و اجرای آن می‌پردازند. نوع خدمات در هر شرکت خانه هوشمند ممکن است به لحاظ ترتیب مراحل آن‌ها با یکدیگر تفاوت‌هایی داشته باشند.

هوشمند سازی ساختمان یک صنعت رو به رشد است. امروزه با رشد فناوری، تعامل افراد با محیط پیچیده شده است و این باعث بروز نارضایتی‌ یا مشکل ‌هایی برای افراد می‌شود که به کمک این صنعت می‌توان آن را کاهش و رضایت و رفاه افراد گسترش داد. مهم‌ترین ویژگی این ساختمان‌ها خودکار بودن و قابلیت کنترل از راه دور است و سیستم مدیریت هوشمند مرکزی دارند که عملکرد تمام تجهیزات موجود در ساختمان را کنترل می‌کند.

هوشمند سازی ساختمان مثل هر فناوری دیگری مجموعه‌ای از مزایا و معایب است. مزایایی نظیر کاهش مصرف انرژی و معایبی نظیر وابستگی به برق و اینترنت دارد و شرکت‌های فعال در این حوزه فرصت‌های شغلی فراوانی را ایجاد می‌کنند و در نهایت شما با هوشمند سازی ساختمان خود سطح بالایی از رفاه و رضایت را کسب می‌کنید.

انتخاب شرکت هوشمند سازی ساختمان در هزینه‌ها و کیفیت نتیجه نهایی تأثیر مستقیمی دارد. علاوه بر این طبق زمان‌بندی تعیین شده پروژه شما اجرایی خواهد شد. این هوشمندسازی ساختمان روز به روز در حال افزایش است و قبل از انجام آن باید شناخت کاملی از تجهیزات و تکنولوژی‌های موجود و در نهایت شرکت اجراکننده پروژه داشته باشید.

اجرای هوشمندسازی ساختمان

شما در حال رانندگی به سمت یک دفتر شرکتی ناآشنا هستید تا یک جلسه مهم را برگزار کنید. اما این یک ساختمان هوشمند است، بنابراین شما کاملاً آرام هستید. برنامه شرکت در تلفن هوشمند شما، حاوی نمایه شما، به شما امکان می‌دهد شرایط را آماده کنید.

در ورودی پارکینگ، دوربین‌های تشخیص پلاک خودکار، ثبت‌نام را با خودروی فهرست شده در نمایه شما مطابقت می‌دهند و به شما امکان دسترسی می‌دهند. یک سیستم پارک هوشمند شما را به مکان رزرو شده هدایت می‌کند. دوربین‌های تشخیص چهره شما را هنگام ورود به پذیرش شناسایی می‌کنند، اما قبل از جلوتر رفتن، بارکد ماتریس امنیتی را برای تأیید سطح دوم به تلفن هوشمند شما ارسال می‌کند. با دانستن مقصد اتاق جلسه شما، ساختمان آسانسور را صدا می‌کند.

با رسیدن خودکار به طبقه شما، یک سیستم تشخیص مکان شما را به سمت اتاق جلسه هدایت می‌کند. اما با دانستن اینکه زود رسیدید، از طریق تلفن هوشمندتان یک قهوه را پیشنهاد می‌کند. شما می‌پذیرید و به سمت دستگاه می‌روید و قهوه خود را تحویل می‌گیرید.

وارد اتاق جلسه می‌شوید. سیستم سمعی و بصری (AV) فعال می‌شود و ویدئو کنفرانس به دفاتر منطقه‌ای لینک می‌شود. نوع دستگاهی را که قصد استفاده از آن را دارید می‌داند و سیستم‌های AV به طور خودکار متصل می‌شوند. سیستم هوشمند مدیریت ساختمان (iBMS) دمای اتاق را از قبل تنظیم کرده است و نور برای کنفرانس ویدئویی بهینه شده است. شما آماده‌اید و جلسه خود را برگزار می‌کنید. این نمونه کوچکی از ساختمان هوشمند است.

یا به طور مثال تصور کنید قصد دارید در غذاخوری دفتر غذا بخورید اما عجله دارید، بنابراین برنامه شرکت خود را بررسی می‌کنید تا ببینید صف چقدر است. در حالی که متصل هستید، منو به همراه محتوای وعده‌های غذایی را بررسی می‌کنید. به‌زودی می‌توانید غذای خود را از طریق یک برنامه سفارش دهید و هزینه آن را پرداخت کنید و آن را با یک ربات مستقل به میز خود تحویل دهید.

با کنترل‌های اتاق به صورت یکپارچه و با کاربری آسان و سیستم‌های رزرو مبتنی بر برنامه، فرصتی برای تأثیرگذاری بر نحوه مدیریت رزرو توسط افراد ایجاد خواهد شد. اگر کارمندان پس از تخلیه زودهنگام اتاقی را به‌عنوان رایگان علامت‌گذاری کنند، می‌توانند پاداش‌هایی (مانند اعتبار غذاخوری) دریافت کنند، اقدامی که همچنین اتاق را به حالت آماده‌باش تغییر می‌دهد و شخص دیگری را قادر می‌سازد از آن استفاده کند.

هوشمندسازی ساختمان چگونه کار می‌کند؟

هوشمند سازی با مردم، سیستم‌ها و عناصر بیرونی اطراف آنها تعامل دارد. آنها از تجربیات گذشته و ورودی‌های زمان واقعی استفاده می‌کنند. آنها با افزایش راحتی، کارایی، انعطاف پذیری و ایمنی، با نیازهای مردم و مشاغل درون خود سازگار می‌شوند.

انواع سنسورها در هوشمند سازی ساختمان

هر سنسور به محرک محیطی خاصی واکنش نشان داده و اطلاعات قابل اندازه گیری تولید می کند. وجود انواع سنسور در خانه هوشمند به بهبود عملکرد آن کمک می‌کند. در ادامه تعدادی از سنسورهای قابل استفاده در فرایند هوشمند سازی ساختمان را معرفی می‌کنیم:

 1. سنسور دما یا درجه حرارت
 2. سنسور حرکتی
 3. سنسور رطوبت سنج
 4. سنسور حرکتی- لرزشی

برای انتخاب سنسور مناسب که عمر طولانی و عملکرد مناسب دارد شرکت خانه هوشمند می‌تواند شما را راهنمایی کند.

یکی از اجزای کلیدی در هوشمند سازی خانه، نرم افزاری هایی هستند که به شما در درک داده های جمع آوری شده توسط حسگرها کمک می کند. برای اینکه کدام نرم افزار به روز و کارایی بهتر دارد شرکت خانه هوشمند می‌تواند شما را راهنمایی کند.

بررسی مزایای هوشمند سازی ساختمان

همانطور که می‌دانید هوشمند سازی ساختمان چه به عنوان خانه هوشمند چه به عنوان واحد تجاری دارای مزایای بسیاری است به شرح مهم‌ترین آن‌ها می‌پردازیم.

1. دسترسی کامل و آسان به تجهیزات خانه:

حتما برای شما گاهی پیش آمده وقتی شرکت یا خانه را ترک کرده‌اید، نگران شده ‌باشید وسیله‌ای در آنجا روشن مانده باشد یا افراد بدون کلید پشت در مانده باشند. وقتی خانه هوشمند باشد به شما این امکان را می‌دهد که از راه دور بدون بازگشت به خانه این مسائل را حل کنید.

2. رفاه و راحتی:

در حالیکه شما در سفر هستید می‌توانید اوضاع خانه هوشمند را از راه دور بررسی و نظارت کنید.

3. کنترل مصرف انرژی:

با توجه به قیمت و ارزش انرژی از طریق هوشمند سازی ساختمان به میزان قابل توجهی می توان از اتلاف آن صرفه جویی کرد. با توجه به اینکه حفاظت از محیط زیست موضوع روز است هوشمند سازی ساختمان

4. امنیت:

تمام سیستم‌های امنیتی خانه هوشمند مانند قفل هوشمند به اینترنت متصل هستند و اگر مشکلی پیش آمد به‌طور خودکار به شما و پلیس اطلاع می‌دهند.

5. ارزش روز افزون قیمت خانه هوشمند:

پیش‌بینی می‌شود خانه‌های زیادی در آینده هوشمند بشوند و این فرآیند باعث افزایش قیمت خانه هوشمند شما می‌شود.

بررسی معایب هوشمند سازی ساختمان

هوشمند سازی ساختمان مثل هر فناوری علاوه بر مزایا، معایبی نیز دارد که به مهم‌ترین آن می‌پردازیم.

1. وابستگی به برق و اینترنت:

در ساختمان‌های سنتی اگر برق یا اینترنت قطع بشوند شما همچنان می‌توانید در ساختمان را باز کنید اما در خانه هوشمند قطع شدن هر کدام می‌تواند مشکل ایجاد کند.

2. احتمال آسیب‌پذیری فناوری ساختمان از طریق حملات سایبری:

اگر دستگاه شما مثل گوشی هوشمند یا رایانه امنیت پایین‌تری داشته‌باشد احتمال حمله بدافرارها و آسیب‌پذیری از آن بیشتر می‌شود.

3. گران بودن:

ساخت خانه هوشمند از مراحل ابتدایی تا تکمیل شدن می‌تواند بسته به نوع فناوری که می‌خواهید، هزینه فراوانی برای شما داشته باشد.

قیمت هوشمند سازی ساختمان

برای هوشمند سازی ساختمان از سخت افزارها و نرم افزارهای مختلفی استفاده می‌شود. کیفیت این تجهیزات، امکانات مورد استفاده، کیفیت کار، برندینگ و … از پارامترهای مهم و تأثیرگذار بر قیمت هوشمند سازی ساختمان هستند.

وظیفه این سیستم‌ها بررسی ساختمان به طور پیوسته و اعمال فرمان‌های مختلف است به گونه‌ای که تمامی اقدامات به صورت بهینه و با کاهش مصرف انرژی انجام شوند. از همین رو قیمت هوشمند سازی ساختمان وابسته به نوع امکانات و کیفیت آن‌ها انجام می‌شود.

با هوشمند سازی ساختمان کنترل خودکار و قابل برنامه‌ریزی بر روی سیستم‌هایی همچون سیستم روشنایی هوشمند، سرمایش و گرمایش، تهویه مطبوع، امنیت و دیگر سیستم‌ها انجام می‌گیرد.

یکی از دغدغه‌های تمامی استفاده‌کنندگان سیستم‌های خانه هوشمند هزینه‌ی راه‌اندازی سیستمی با امکانات مورد نیاز آنها می‌باشد. به علت جدید بودن این سیستم‌ها هزینه‌های راه‌اندازی و اجرای یک سیستم هوشمند خانگی در هاله‌ای از ابهام باقی مانده است. شرکت خانه هوشمند فریتز یکی از شرکت‌های مجری ساختمان‌های هوشمند است که پروژه‌های متعددی در این زمینه را عملی نموده است.

تجهیزات خانه هوشمند

شما می‌توانید خانه هوشمند خود را با تجهیزات متنوعی که نام می‌بریم کامل کنید. تا کیفیت و رفاه دل‌ خواهی را برای شما ایجاد کند. این تجهیزات با کمک اینترنت و کنترل از راه دور فعال هستند و همچنین با قیمت‌ها و برندهای مختلفی برای فروش در بازار موجود هستند.

 1. سیستم کنترل امنیتی و حفاظتی هوشمند: شما می‌توانید از طریق دوربین‌های مدار بسته یا آژیر هشدار برای جلوگیری از سرقت امنیت ساختمان اداری، تجاری یا خانه هوشمند خود را تنظیم کنید.
 2. سیستم سرمایش و گرمایش هوشمند: شما با استفاده از این سیستم که از طریق ترموستات هوشمند، سیستم سرما و گرما را کنترل کنید و علاوه بر هوای متعادل فرصت مناسبی برای صرفه‌جویی در مصرف انرژی را به‌دست بیاورید.
 3. سیستم روشنایی هوشمند: یکی از کاربردی‌ترین تجهیزات در خانه هوشمند است که علاوه بر شیک بودن فرصتی است که در مصرف انرژی برق صرفه‌جویی کنید
 4. تجهیزات صوتی و تصویری هوشمند: با استفاده از این سیستم هوشمند می‌توانید تمامی دستگاه‌ها صوتی و تصویری را از فضاهای مختلف خانه هوشمند تنظیم کنید.
 5. قفل دیجیتال و دستگیره هوشمند: قفل هتلی علاوه بر امنیت بالایی که نسبت به سایر قفل‌های دیگر دارد برای وقتی که کلید خود را فراموش کرده‌اید مناسب است.

شما برای انتخاب تجهیزات مناسب می‌توانید از خدمات شرکت هوشمند سازی در ایران استفاده کنید.

امکانات و تجهیزات ساختمان های هوشمند

هوشمند سازی ساختمان یکی از اقداماتی است که این روزها با گسترش فناوری بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته است. در این بخش به بررسی برخی از این امکانات اشاره خواهیم نمود.

۱- کنترل هوشمند تجهیزات گرمایشی و سرمایشی

با استفاده از این تجهیزات شما می‌توانید قسمت‌های مختلف گرمایشی و سرمایشی اعم از چیلر، دیگ آبگرم، کولر، فن کوئل‌ها، هواسازها، پمپ‌ها و … را کنترل کنید. بدین صورت که می‌توان اندازه آن را از راه دور کم یا زیاد نمود و یا آن‌ها را خاموش و روشن کرد. علاوه بر این کنترل دمای اتاق از طریق آن‌ها به صورت خودکار و از راه دور امکان‌پذیر خواهد بود.

۲- کنترل سیستم امنیتی و اعلام حریق

سیستم امنیتی در هوشمند سازی ساختمان همچون نگهبان عمل می‌کند. در صورت باز بودن درب و پنجره‌ها سیستم هشدار روشن خواهد شد و یا در صورت تشخیص حرکت یا وارد شدن کد غلط، ورود افراد را غیرمجاز تشخیص داده و علاوه بر فعال شدن آژیر پیامی برای مالک ارسال می‌گردد.

۳- کنترل وسایل الکترونیکی

با استفاده از تجهیزات هوشمند می‌توان تمامی وسایل الکترونیکی را از راه دور و به صورت خودکار کنترل نمود‌.

۴- کنترل روشنایی

روشن و خاموش کردن خودکار لامپ‌ها و تجهیزات هوشمند، کاهش یا افزایش سطح روشنایی در حالی که بیرون از ساختمان هستید.

۵- سیستم آبیاری

با استفاده از این تجهیزات می‌توان گیاهان را در داخل و یا خارج از ساختمان آبیاری کرد.

۶- کنترل تردد

با استفاده از تجهیزات هوشمند ورود و خروج افراد کنترل می‌شود. علاوه بر این در صورت مراجعه افراد مختلف، تصویر آن‌ها ثبت می‌شود.

مطالعات نشان می‌دهد که بهره‌وری، رفاه و شادی افراد در صورتی افزایش می‌یابد که در محیطی با نور خوب و دمای راحت و گردش هوا کار کنند. کاربران اداری اکنون می‌توانند دستگاه‌های دستی مقرون به صرفه‌ای را برای اندازه‌گیری CO2، دما و رطوبت تهیه کنند؛ بنابراین، در حالی که تمرکز اولیه بر نحوه اشغال فضا بود، اکنون تقاضا برای نظارت بر محیط‌های اداری سرپوشیده وجود دارد که سلامت کارکنان یک عامل کلیدی است.

سرمایه گذاران املاک به طور مداوم به دنبال بهره‌وری بیشتر از پرتفوی املاک خود هستند، در حالی که در همان زمان کارمندان همچنان خواستار محیط‌های کاری مشترک بهتر هستند. برای تحقق این آرزوهای گاهاً متفاوت، ساختمان‌ها باید هوشمندتر شوند و امکان جمع آوری داده‌ها، تجزیه و تحلیل داده‌ها، بهینه‌سازی و کنترل از جمله استفاده از هوش مصنوعی را فراهم کنند.

کنترل محیط‌ها و ایجاد فضاهای پایدار و الهام‌بخش نیز با افزایش جذابیت و رضایت کاربران در یک ساختمان و ارائه بازدهی بهتر سرمایه‌گذاری نقش دارد. مالکان و مستأجرانی که از فناوری دیجیتال استقبال می‌کنند، هم نیازهای کاربران امروزی را برآورده می‌کنند و هم خود را از رقابت با پتانسیل افزایش بازده سرمایه‌گذاری برای مکان‌های کاری هوشمند متمایز می‌کنند.

فرصت شغلی در هوشمند سازی ساختمان

ساختمان‌های هوشمند از اواخر دهه 1980 و 1990 تا اکنون در سراسر جهان گسترش یافتند. گرچه هوشمند سازی ساختمان فرآیندی زمان‌بر است اما از آنجایی که تقاضا برای هوشمند سازی خانه زیاد شده است و این صنعت در حال رشد است، تعداد قابل قبولی از شرکت خانه هوشمند در جهان و همچنین در ایران در حال فعالیت هستند که خود این گویای ایجاد فرصت شغلی متنوعی برای افراد در سطوح مختلف است.

هوشمندسازی خانه با فریتز

شرکت‌های بسیاری در حوزه طراحی و اجرای خانه هوشمند فعالیت دارند. شرکت فریتز با اجرای پروژه‌های متعدد در زمینه هوشمندسازی خانه، خدمات بسیاری به مشتریان خود ارائه می‌نماید. علاوه بر این فریتز دفتر توزیع انحصاری محصولات لوکسون در ایران است. اجرای پروژه‌های توسط متخصصین و مهندسین آموزش دیده انجام می‌شود.

اگر می‌خواهید خانه هوشمند باکیفیت داشته باشید، باید تمامی تجهیزات به‌روز و مطابق با دانش روز طراحی شوند. اگر در زمان خارج شدن از منزل نگران هستید، شرکت فریتز به شما این اطمینان خاطر را می‌دهد که در هرکجا و با گوشی و یا تبلت خود می‌توانید لوازم خانه‌تان را کنترل کنید.

مزایا و معایب هوشمند سازی خانه

هوشمندسازی ساختمان دارای مزایا و معایبی است که بهتر است قبل از اقدام، در نظر گرفته شوند.

استفاده از این تکنولوژی برای هوشمند سازی خانه دارای مزایای بسیاری است. مهم‌ترین مزیت آن افزایش سطح ایمنی است. در صورت بروز شرایط بحرانی در کمترین زمان می‌توان به حادثه رسیدگی کرد و میزان خسارات ناشی از آن را به حداقل رساند.
علت این امر ارسال پیام اضطراری و اطلاع از بروز مکان حادثه است. علاوه بر این با تجهیز شدن ساختمان به دوربین مداربسته می‌توان ورود و خروج‌ها را ثبت و کنترل نمود که ایمنی را افزایش می‌دهد.

کاهش هزینه‌ها از دیگر مزایای هوشمندسازی خانه است. در هزینه‌های مربوط به نگهداری و مصرف انرژی صرفه‌جویی شده و از هزینه‌های جاری ساختمان کاسته خواهد شد. استفاده بهینه از تجهیزات و خاموش و روشن کردن آن‌ها در مواقع نیاز، استهلاک را کاهش داده و موجب افزایش طول عمر دستگاه خواهد شد.

عملکرد تمامی دستگاه‌ها با یکدیگر کاملاً هماهنگ است و تداخل و ناهماهنگی در میان قسمت‌های مختلف مشاهده نخواهد شد.

انواع هوشمندسازی خانه

روش‌های متعددی برای هوشمند سازی ساختمان وجود دارد. برخی از این روش‌ها عبارت‌اند از:

استاندارد BACnet: این سیستم بیشترین کاربرد را برای ساختمان‌های بزرگ دارد که در سال ۱۹۹۵ عرضه گردید. استفاده از این سیستم به مالکان اجازه می‌دهد که بهترین تکنولوژی را برای هوشمندسازی استفاده کنند. دیگر نیازی نیست نگران سازگاری آن با سیستم‌های قبلی باشند. زیرا انواع تکنولوژی‌ها از هر شرکتی با سیستم جدید سازگار هستند. این مسئله موجب شده تا دیگر نیازی به تعویض سیستم کنترل مرکزی نداشته باشند.

پروتکل KNX: یک استاندارد جهانی برای هوشمندسازی خانه بوده که از سال ۲۰۰۶ گسترش یافته است. با استفاده از این سیستم می‌توان تجهیزات را با برندهای مختلف برنامه‌ریزی و یکپارچه‌سازی نمود تنها استانداردی است که به دلیل کاهش ۶۰ درصدی در مصرف انرژی به طور ویژه مورد توجه قرار گرفته و استهلاک را در حداقل مقدار ممکن نگه می‌دارد.

نتیجه‌گیری

با سیستم ساختمان هوشمند می‌توان ضمن بهره‌مندی از جدیدترین تجهیزات کنترلی، منابع مختلف را کنترل نمود. علاوه بر این خطای انسانی به طور قابل توجهی کاهش یافته و از بروز حوادث جلوگیری خواهد شد. امنیت ساختمان بیشتر شده و طول عمر تأسیسات و تجهیزات بیشتر می‌شود.

4.8/5 - (5 امتیاز)
خروج از نسخه موبایل