آموزش نصب آیفون تصویری هوشمند [ گام به گام ]

فریتز » آموزش نصب آیفون تصویری هوشمند [ گام به گام ]
آموزش نصب آیفون تصویری هوشمند

با استفاده از آیفون تصویری هوشمند می‌توانیم خانه‌های مسکونی یا ساختمان‌های تجاری، آموزشی، اداری و رفاهی را به مکانی امن‌تر و راحت‌تر تبدیل کنیم اما شاید بسیاری از افراد ترجیح بدهند تا برای جلوگیری از مواجهه یا پیچیدگی‌های فنی یا ضرورت یادگیری اصول انجام این کار، نصب آیفون هوشمند را به افراد متخصص واگذار کنند. خوشبختانه، نصب آیفون تصویری هوشمند مانند نصب و راه اندازی ایفون akuvox فرایند نسبتاً ساده‌تری در مقایسه با آیفون‌های معمولی دارد و در صورتی که با اصول نصب آن آشنایی داشته باشید، با صرف وقت و کمی حوصله می‌توانید این کار را به تنهایی انجام دهید. برای یادگیری چگونگی نصب آیفون هوشمند، در این مقاله با شرکت هوشمند‌ سازی فریتز همراه شوید.

آموزش نصب آیفون تصویری هوشمند به طور گام به گام

پس از انتخاب و خرید آیفون تصویری هوشمندی که با شرایط ساختمان مانند تعداد طبقات و خواسته‌های ما مطابقت دارد، نوبت به مرحله نصب آیفون هوشمند می‌رسد. نصب آیفون تصویری هوشمند از مراحل مختلفی تشکیل می‌شود که عبارتند از:

مطالعه راهنمای نصب آیفون تصویری

دستورالعمل نصب آیفون هوشمند که از سوی شرکت سازنده در اختیار خریداران قرار داده می‌شود را به دقت مطالعه کنید. اطمینان حاصل کنید که هیچ‌گاه شرایط گارانتی را نقض نمی‌کنید. به علاوه، با مطالعه دفترچه راهنما با ویژگی‌های آیفون تصویری هوشمند، چگونگی تغییر و اعمال تنظیمات، نحوه سیم‌کشی و نصب آیفون هوشمند تصویری آشنا می‌شویم و می‌توانیم تنظیمات سفارشی را بر اساس نیازهای ساکنین و شرایط ساختمان روی آیفون تصویری اعمال کنیم.

همچنین بخوانید: خانه هوشمند چیست + بررسی امکانات ساختمان هوشمند

نصب آیفون هوشمند

آماده‌سازی تجهیزات مورد نیاز برای نصب آیفون هوشمند

دسترسی به ابزارهای مورد نیاز نه‌تنها فرایند نصب آیفون هوشمند تصویری را تسهیل می‌کند، بلکه موجب می‌شود تا این کار را با امنیت، بهره‌وری و قابلیت اطمینان بیشتری انجام دهیم. ابزارها، زیرساخت‌ها و امکاناتی که برای نصب آیفون هوشمند به آن‌ها نیاز داریم عبارتند از:

 • گوشی هوشمند: آیفون تصویری هوشمند ما را قادر می‌سازد تا به مراجعین از راه دور نیز پاسخ دهیم؛ بنابراین برای مشاهده دوربین آیفون تصویری و برقراری ارتباط دو طرفه از راه دور، یا حتی ثبت تصویر از نحوه سیم‌کشی به یک گوشی هوشمند نیاز داریم.
 • سیم‌کشی: ساختار سیم‌کشی مورد استفاده برای نصب آیفون هوشمند، می‌تواند با توجه به نوع آیفون تصویری و تعداد طبقات ساختمان تغییر کند. با وجود این، بسیاری از آیفون‌های تصویری هوشمند موجود در بازار با استفاده از ساختار مشابهی سیم‌کشی می‌شوند که از کابل شبکه، سیم برق و سیم خروجی به سمت رله قفل درب تشکیل می‌شود. آیفون‌های تصویری هوشمند تحت شبکه معمولاً با استفاده از کابل شبکه به سوییچ POE و نمایشگر متصل می‌شوند اما دسته‌ای از آیفون‌های تصویری نیز وجود دارند که با کمترین سطح وابستگی به سیم‌کشی خانه (برای مثال یک زوج سیم مسی) قابل نصب و راه‌اندازی هستند.
 • پیچ‌گوشتی و آچار آلن: آیفون تصویری هوشمند معمولاً با استفاده از چند پیچ روی قاب آن محکم می‌شود که برای بستن پیچ‌ها به پیچ‌گوشتی مناسب یا آچار آلن نیاز خواهیم داشت.

بیشتر بخوانید: بهترین آیفون تصویری ایرانی و خارجی [معرفی ۱۶ مدل]

نصب آیفون هوشمند تصویری
 • دریل: محفظه آیفون تصویری هوشمند معمولاً با استفاده از پیچ و رولپلاک روی دیوار نصب می‌شود و برای ایجاد حفره‌های مورد نیاز روی دیوار، استفاده از دریل شارژی یا سیمی ضرورت دارد.
 • کاتر و سوهان: کاتر و سوهان برای بریدن عایق سیم، حذف زایده‌ها و صاف کردن سطوح با توجه به شرایط مورد استفاده قرار می‌گیرند.
 • سیم‌چین و سیم‌لخت‌کن: این ابزارها برای بریدن و حذف عایق روی سیم‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند.
 • چسب برق یا وارنیش حرارتی: برای عایق کردن محل اتصال سیم‌ها می‌توانیم از چسب برق، کانکتور پیچی یا وارنیش حرارتی استفاده کنیم.
 • سوییچ شبکه: سوییچ شبکه یک دستگاه سخت‌افزاری است که تجهیزات تحت شبکه مانند آیفون تصویری هوشمند IP، پنل‌های داخلی تحت شبکه و غیره را به یکدیگر متصل می‌کند. سوییچ تحت شبکه باید درگاه‌های کافی برای اتصال پنل آیفون تصویری و نمایشگرهای نصب شده در هر واحد را در اختیار داشته باشد.

بیشتر بخوانید: آیفون تحت شبکه چیست و آیفون تصویری IP چگونه کار می‌کند؟

جعبه‌گشایی آیفون تصویری اسمارت

آیفون تصویری و متعلقات آن را از جعبه خارج کرده و وضعیت ظاهری آیفون تصویری را بررسی کنید. معمولاً شرکت‌های سازنده پیچ‌، رولپلاک و سایر تجهیزات مورد نیاز برای نصب آیفون تصویری را نیز در جعبه آیفون تصویری در اختیار خریداران قرار می‌دهند.

آموزش نصب آیفون تصویری

تعیین محل نصب آیفون تصویری هوشمند

محل نصب پنل خارجی و مانیتور آیفون تصویری را مشخص کنید. بهتر است تا پنل خارجی آیفون تصویری را در مکانی نصب کنیم که محدوده مقابل درب ورودی را پوشش دهد و تصویر واضحی را از چهره مراجعین نمایش دهد. توصیه می‌شود که پنل داخلی آیفون تصویری در مکانی نصب شود که به خوبی در دسترس ساکنین خانه قرار داشته، صدای زنگ آیفون تصویری به خوبی در فضای داخلی خانه پخش شود و مانعی برای مشاهده تصویر نمایشگر آن وجود نداشته باشد.

فروش سیستم کنترل پارکینگ

در صورتی که می‌خواهید آیفون تصویری هوشمند را به جای آیفون تصویری قدیمی نصب کنید، ابتدا آیفون قدیمی را از دیوار خارج کرده و محل نصب آن را از چسب، درزگیر یا مصالح ساختمانی تمیز کنید.

راهنمای نصب آیفون تصویری

آماده‌سازی بستر سیم‌کشی

اگر می‌خواهید از سیم‌کشی آیفون تصویری قدیمی برای راه‌اندازی سیستم آیفون تصویری هوشمند استفاده کنید، کیفیت سیم‌کشی موجود را به دقت بررسی کنید. اطمینان حاصل کنید که سیم‌ها دچار قطعی نباشند و هیچ آسیبی نیز به عایق‌بندی آن وارد نشده باشد. برای سیم‌کشی خانه‌های نوساز یا تعویض سیم‌کشی خانه‌های قدیمی می‌توانید از فنر برق‌کاری برای عبور دادن کابل شبکه از لوله خرطومی برق استفاده کنید.

بیشتر بخوانید: سیستم اینترکام هوشمند چیست و چه امکانات و مزایایی دارد؟

آموزش نصب آیفون هوشمند

نصب قاب پنل آیفون تصویری

از سوراخ‌های قاب آیفون اسمارت به عنوان راهنمای نصب استفاده کرده و محل سوراخکاری را روی دیوار علامت بزنید. با استفاده از دریل و مته مناسب، حفره‌ها را روی دیوار ایجاد کنید. پیش از پیچ کردن قاب آیفون تصویری هوشمند روی دیوار، اطمینان حاصل کنید که تمامی سیم‌های مورد نیاز را از شکافی که برای همین منظور روی قاب تعبیه شده، خارج کرده‌اید.

نصب آیفون تصویری روی دیوار

متصل کردن پنل بیرونی آیفون تصویری به سیم‌کشی خانه

در صورت لزوم درب‌پوش‌ درگاه‌های آیفون تصویری هوشمند را از روی آن جدا کنید. اغلب‌ آیفون‌های تصویری هوشمند با استفاده از کابل شبکه به سوییچ POE متصل می‌شوند. سیم‌های خروجی به سمت رله درب‌بازکن را به دقت به ترمینال متناظر روی آیفون تصویری متصل کنید. توجه به رنگ‌بندی سیم‌ها به ما کمک می‌کند تا از بروز اشتباهات رایجی که هنگام نصب آیفون تصویری هوشمند اتفاق می‌افتند، جلوگیری کنیم.

آموزش نصب آیفون تصویری تک واحدی

اغلب قفل‌های درب ورودی به طور پیش‌فرض در حالت بسته قرار دارند؛ بنابراین یکی از سیم‌های خروجی به سمت رله درب‌بازکن را به ترمینال مشترک و سیم دیگر را به ترمینال NC پنل آیفون تصویری متصل کنید. در غیر این صورت، سیم دیگر را به ترمینال NO متصل کنید.

نصب آیفون تصویری دو طبقه

آموزش نصب آیفون تصویری چند طبقه

در ساختمان‌های چند طبقه و حتی ساختمان‌های ویلایی که به دو یا چند پنل‌ داخلی و خارجی مجهز هستند، از سوییچ شبکه برای متصل کردن تمامی تجهیزات به یکدیگر استفاده می‌کنیم. در این ساختار، یک سر کابل شبکه به درگاه شبکه آیفون تصویری هوشمند و سمت مقابل آن به درگاه سوییچ شبکه متصل می‌شود. در صورتی که پنل آیفون تصویری دیگری را در محل درب پشتی ساختمان نصب کرده باشیم، کابل شبکه متصل به این پنل و همچنین نمایشگرهای داخلی تحت شبکه نیز به طور مستقل به درگاه‌های سوییچ شبکه متصل می‌شوند.

بیشتر بخوانید: درب بازکن هوشمند خانه چیست و چگونه کار می‌کند؟

آموزش نصب آیفون تصویری چند طبقه

آموزش نصب آیفون تصویری تک واحدی

نصب آیفون تصویری ساختمان‌های ویلایی فرایند ساده‌تری در مقایسه با آپارتمان‌های چند طبقه دارد. معمولاً برای ساختمان‌هایی که تنها به یک پنل خارجی و یک پنل داخلی مجهز هستند، استفاده از سوییچ ضرورتی ندارد؛ یعنی پنل درب خروجی از طریق سیم‌کشی به پنل داخل ساختمان متصل می‌شود.

آموزش نصب آیفون تصویری هوشمند

نصب و راه‌اندازی نمایشگر آیفون تصویری هوشمند

نمایشگرها را به کابل شبکه خروجی از سوییچ POE متصل کرده و از بخش تنظیمات شبکه گزینه DCHP را انتخاب کنید تا به طور خودکار یک آدرس IP به هر یک از نمایشگرها اختصاص داده شود.

راهنمای نصب آیفون تصویری هوشمند

تنظیم آیفون تصویری

این مرحله از راهنمای نصب آیفون تصویری اسمارت، به پیکربندی نرم‌افزاری آن اختصاص دارد. ابتدا کامپیوتر را به همان شبکه‌ای متصل کنید که آیفون تصویری هوشمند نیز قبلاً به آن متصل شده است. برای اعمال تنظیمات به آدرس IP آیفون تصویری هوشمند در شبکه نیاز داریم که از طریق روش‌های مختلفی قابل دستیابی است. در ادامه مقاله با روش تنظیم آیفون هوشمند آکووکس آشنا می‌شوید اما روش تنظیم آیفون تصویر سایر برندها نیز از همین اصول پیروی می‌کند.

 • ابتدا با استفاده از برنامه Akuvox IP scanner آدرس آیفون تصویری هوشمند آکووکس را در شبکه پیدا کنید.
راهنمای نصب آیفون هوشمند
 • آدرس IP آیفون تصویری هوشمند را در مرورگر وارد کنید. سپس از نام کاربری و پسورد پیش‌فرض که توسط شرکت سازنده در اختیار خریداران قرار می‌گیرد، برای ورود به صفحه مدیریت آیفون تصویری استفاده کنید.
 • هر یک از ساکنین ساختمان را با کلیک روی دکمه New از بخش User به سیستم معرفی کنید.
چگونه آیفون هوشمند را نصب کنیم
 • در منوی Devise، با کلیک روی دکمه New و وارد کردن مک آدرس و اختصاص نام برای هر یک از پنل‌های خارجی و نمایشگرهای آیفون تصویری، تمامی این تجهیزات را به سیستم معرفی می‌کنیم.
اتصال آیفون تصویری هوشمند به گوشی موبایل

اتصال آیفون تصویری هوشمند به گوشی موبایل

روش اتصال آیفون تصویری هوشمند به گوشی موبایل با توجه به برند سازنده آیفون تصویری می‌تواند متفاوت باشد. اما اصول عنوان شده در آموزش نصب آیفون هوشمند و همگام‌سازی آن با گوشی موبایل، برای تمامی مدل‌های موجود در بازار تقریباً یکسان است. مراحل نصب آیفون هوشمند روی گوشی موبایل عبارتند از:

 • ابتدا برنامه معرفی شده توسط شرکت سازنده آیفون تصویری را روی گوشی موبایل نصب و مراحل اتصال آیفون تصویری به گوشی موبایل را دنبال کنید.
 • پنل آیفون تصویری را در حالت APP Connection قرار دهید و سپس برنامه نصب شده روی گوشی هوشمند را اجرا کرده و با انتخاب گزینه افزودن دستگاه جدید، مراحل همگام‌سازی آیفون تصویری را دنبال کنید. روش‌های دیگری مانند اسکن QR Code یا وارد کردن نام کاربری و پسورد نیز توسط برندهای مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند.

انواع قفل هوشمند؛ قیمت و خرید قفل های هوشمند

مراحل نصب آیفون هوشمند تصویری
 • در طی فرایند نصب معمولاً از ما درخواست می‌شود تا رمز شبکه وای فای خانه را وارد کرده و یک نام مشخص را به آیفون تصویری هوشمند اختصاص دهیم.
 • پس از تکمیل کردن فرایند همگام‌سازی آیفون تصویری هوشمند و گوشی موبایل قادر خواهیم بود تا با مراجعین از راه دور ارتباط دو طرفه صوتی و تصویری برقرار کنیم، تصویر دوربین آیفون تصویری هوشمند را روی گوشی مشاهده کنیم و حتی درب ورودی را از راه دور باز کنیم.

اجرای سیستم صوتی هوشمند خانگی + بررسی مزایا و امکانات

آموزش نصب و راه اندازی آیفون تصویری هوشمند

پرسش‌های متداول

بهترین آیفون های تصویری هوشمند از چه برندهایی هستند؟

امروزه برندهای مختلفی شامل Akuvox، ABB، Tuya، Panasonic، Eufy و Nest برخی از بهترین آیفون‌های تصویری موجود در بازار را تولید می‌کنند.

بیشتر بخوانید: انبار هوشمند؛ بررسی امکانات و مزایای انبارداری هوشمند

جمع‌بندی

اگرچه نصب آیفون تصویری هوشمند در نگاه اول پیچیده و دشوار به نظر می‌رسد اما در صورتی که با اصول برقکاری و نصب آیفون معمولی آشنایی داشته باشیم، به راحتی قادر خواهیم بود تا مراحل عنوان شده در آموزش نصب آیفون هوشمند را اجرا کنیم. پیش از آغاز نصب آیفون تصویری اسمارت، ابتدا تجهیزات مورد نیاز برای این کار را آماده کنید.

سیم‌کشی صحیح یکی از مهم‌ترین عواملی است که پایداری و قابلیت اطمینان سیستم آیفون تصویری را مشخص می‌کند. در مقابل، سیم‌کشی نامناسب می‌تواند به بروز اختلالات پی‌در‌پی در عملکرد آیفون تصویری منجر شده یا حتی به آن آسیب برساند؛ بنابراین در صورتی که با اصول برقکاری و نصب آیفون تصویری آشنایی ندارید، بهتر است تا از افراد با تجربه برای نصب آن کمک بگیرید.

پس از نصب آیفون تصویری روی دیوار، عملکرد آن را به دقت آزمایش کنید. توصیه می‌شود تا برای افزایش امنیت خانه، ویژگی‌های امنیتی آیفون اسمارت مانند ثبت گزارش ورود و خروج افراد یا ارسال نوتیفیکیشن برای حرکات مشکوک مقابل درب ورودی را فعال کرده و پسورد پیش‌فرض آن را تغییر دهید.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده − 13 =