آیفون تحت شبکه چیست و آیفون تصویری IP چگونه کار می‌کند؟

فریتز » آیفون تحت شبکه چیست و آیفون تصویری IP چگونه کار می‌کند؟
آیفون های تحت شبکه ip

شاید شما هم زنگ درب خانه‌های قدیمی را به یاد داشته باشید. مراجعین با فشردن شاسی زنگ به ساکنین خانه اطلاع می‌دادند که کسی پشت درب خانه منتظر آن‌هاست اما تا زمان باز کردن درب ورودی، نمی‌توانستند از هویت فرد پشت درب و دلیل مراجعه وی مطلع شوند. در طی زمان، زنگ ساده درب به قابلیت انتقال صدا و سپس انتقال تصویر مجهز شد تا ساکنین خانه بتوانند بدون مراجعه به جلوی درب با مراجعین گفتگو کنند و در صورت لزوم درب ورودی را برای آن‌ها باز کنند.

آیفون‌های تصویری امروزی شامل انواع آیفون تحت شبکه، ما را قادر می‌سازند تا از طریق شبکه اینترنت و از راه دور به مراجعین پاسخ بدهیم، درب ورودی را برای آن‌ها باز کنیم و حتی کلید فیزیکی خانه را کنار بگذاریم. برای آشنایی با چگونگی عملکرد، مزایا و امکانات آیفون تصویری تحت شبکه در این مقاله شرکت خانه هوشمند فریتز را همراهی کنید.

آیفون تصویری تحت شبکه چیست؟

آیفون تحت شبکه نسل جدیدی از آیفون‌های تصویری است که قابلیت اتصال به شبکه اینترنت و برقراری تماس بین مراجعه کننده و مالک ساختمان از طریق همین پروتکل را دارد. آیفون تصویری تحت شبکه از پروتکل شبکه اینترنت (IP) برای ارسال و دریافت داده‌های صدا و تصویر استفاده می‌کند. پروتکل IP از مجموعه قوانینی برای مسیریابی و آدرس‌دهی به داده‌ها تشکیل می‌شود که با هدف انتقال صحیح داده‌ها از طریق شبکه اینترنت مورد استفاده قرار می‌گیرند.

آیفون تحت شبکه

آیفون تصویری IP می‌تواند مستقیماً به یک شبکه محلی LAN یا از طریق شبکه اینترنت به یک سرور کامپیوتری متصل شود. این نوع از آیفون‌های تصویری می‌توانند داده‌های پر حجم و پیچیده‌ای مانند ویدئو را از طریق شبکه اینترنت به گوشی ساکنین خانه ارسال کنند؛ بنابراین حضور ما در خانه برای پاسخگویی به مراجعین ضرورتی ندارد و هیچ فردی نیز بدون پاسخ پشت درب منتظر نمی‌ماند.

اجزای تشکیل‌دهنده آیفون تحت شبکه

آیفون تحت شبکه یا آیفون تصویری IP، یک سیستم ارتباطی و امنیتی است که علاوه بر صوت، امکان مشاهده مراجعه‌کننده را نیز برای شما فراهم می‌کند. این وسیله با پیشرفت تکنولوژی، روز به روز پیشرفته‌تر شده و امکانات بیشتری را در اختیار کاربران قرار می‌دهد. اجزای تشکیل‌دهنده آیفون تحت شبکه عبارتند از:

پنل داخلی

پنل داخلی آیفون تحت شبکه در داخل ساختمان نصب می‌شود. این پنل دارای یک صفحه نمایش، دکمه‌های کنترل و یک دوربین است. پنل داخلی آیفون تصویری تحت شبکه، بخش اصلی این سیستم است. این پنل در داخل ساختمان نصب می‌شود و وظیفه برقراری ارتباط بین ساکنین ساختمان و مراجعه‌کنندگان را بر عهده دارد. پنل داخلی آیفون تصویری تحت شبکه معمولاً دارای یک تاچ پنل رنگی است که تصویر مراجعه‌کننده را نمایش می‌دهد. همچنین، این پنل دارای دکمه‌هایی برای کنترل عملکرد آیفون تحت شبکه است.

پنل خارجی

پنل خارجی آیفون تحت شبکه در بیرون ساختمان نصب می‌شود. این پنل دارای یک زنگ، یک دوربین و یک دکمه است. پنل خارجی آیفون تحت شبکه، در بیرون ساختمان نصب می‌شود. این پنل وظیفه اعلام حضور مراجعه‌کنندگان به ساکنین ساختمان را بر عهده دارد. پنل خارجی آیفون تحت شبکه معمولاً دارای یک زنگ، یک دوربین و یک دکمه است. هنگامی که فردی در بیرون ساختمان زنگ آیفون تحت شبکه را می‌زند، زنگ پنل داخلی به صدا در می‌آید و تصویر مراجعه‌کننده در صفحه نمایش پنل داخلی نمایش داده می‌شود.

دستگاه مرکزی

دستگاه مرکزی آیفون تصویری IP، وظیفه مدیریت ارتباط بین پنل داخلی و خارجی را بر عهده دارد. دستگاه مرکزی آیفون تصویری تحت شبکه، وظیفه مدیریت ارتباط بین پنل داخلی و خارجی را بر عهده دارد. این دستگاه معمولاً در داخل ساختمان نصب می‌شود. دستگاه مرکزی آیفون تحت شبکه، سیگنال‌های صوتی و تصویری را بین پنل داخلی و خارجی منتقل می‌کند. همچنین، این دستگاه می‌تواند به سایر سیستم‌های امنیتی، مانند دوربین‌های مداربسته، متصل شود.

در برخی از مدل‌های آیفون تحت شبکه، ممکن است اجزای دیگری نیز وجود داشته باشد. به عنوان مثال، برخی از مدل‌ها دارای یک بلندگوی خارجی هستند که می‌توان آن را در بیرون ساختمان نصب کرد. همچنین، برخی از مدل‌ها دارای یک صفحه نمایش لمسی هستند که کار با آن‌ها را آسان‌تر می‌کند.

خرید کلید پریز هوشمند با بهترین قیمت

آیفون تصویری IP چگونه کار می‌کند؟

سیستم اینترکام مبتنی بر IP، مشابه آیفون تصویری معمولی کار می‌کند؛ یعنی با استفاده از دوربین و شبکه اینترنت مالک ساختمان را قادر می‌سازد تا پیش از باز کردن درب برای مراجعین، با آن‌ها گفتگوی تصویری داشته باشد. برخلاف انواع آنالوگ، آیفون تحت شبکه داده‌ها را با استفاده از سیگنال‌های دیجیتالی بین واحد‌های ساختمان منتقل می‌کند. ساکنین و کارکنان با استفاده از دوربین می‌توانند تصویر مراجعین را نیز مشاهده کنند. انتقال داده‌ها بر پایه شبکه اینترنت مالک ساختمان را قادر می‌سازد تا از هر نقطه‌ای در جهان به امکانات سیستم اینترکام خانه دسترسی داشته باشد.

آیفون تصویری تحت شبکه

در حالی که عملکرد آیفون تصویری آنالوگ تنها به محدوده ساختمان محدود می‌شود، آیفون تحت شبکه محدودیتی برای ارسال صدا و تصویر مراجعین ندارد و مالک ساختمان می‌تواند در هر نقطه از جهان با اتصال به شبکه اینترنت، به مراجعین پاسخ دهد. آیفون تحت شبکه از بستر اینترنت برای ارسال داده بین دو بخش اصلی این سیستم یعنی پنل خارجی آیفون تصویری و پنل داخلی، گوشی هوشمند، تاچ پنل هوشمند و غیره استفاده می‌کند.

پنل خارجی معمولاً در محل درب ورودی نصب می‌شود و از اجزایی مانند اسکن ویژگی‌های بایومتریک، اسکن کارت، دوربین، اسپیکر و میکروفون تشکیل می‌شود. ترمینال‌ها که تاچ‌پنل، تبلت یا گوشی هوشمند را شامل می‌شوند، تجهیزاتی هستند که برای برقراری ارتباط با پنل خارجی مورد استفاده قرار می‌گیرند. نمایشگر، اسپیکر و میکروفون مهم‌ترین اجزای پنل داخلی آیفون تصویری را تشکیل می‌دهند.

قفل در باز کن نیز قطعه‌ای است که با دریافت فرمان از آیفون تصویری، درب ورودی را برای مراجعین باز می‌کند. بدون وجود این قطعه، امکان باز کردن درب ورودی از طریق پنل داخلی یا گوشی موبایل وجود ندارد.

آیفون تصویری ip

قابلیت‌های آیفون تحت شبکه IP

آیفون تصویری تحت شبکه پس از اتصال به شبکه جهانی اینترنت قابلیت‌ها و امکانات متعددی را در اختیار ما قرار می‌دهد که در انواع آنالوگ آیفون‌های تصویری وجود ندارند. این ویژگی‌ها عبارتند از:

امکان برقراری ارتباط تصویری با مراجعین

آیفون تحت شبکه ما را قادر می‌سازد تا با افرادی که در مقابل درب ورودی ایستاده‌اند گفتگوی صوتی و تصویری داشته باشیم. این دسته از آیفون‌های تصویری، قابلیت انتقال تماس به گوشی موبایل مالک ساختمان را نیز دارند؛ یعنی در صورتی که هیچ فردی از طریق پنل داخلی به فرد مراجعه کننده پاسخ ندهد، تماس به گوشی هوشمند یا تبلت مالک ساختمان منتقل می‌شود.

آیفون تصویری تحت شبکه چیست؟

قابلیت برقراری مکالمه تصویری با دیگر واحد‌های ساختمان

آیفون تحت شبکه علاوه بر امکان برقراری ارتباط صوتی و تصویری با مراجعین، قابلیت برقراری ارتباط با سایر واحد‌های یک ساختمان یا نگهبانی را نیز در اختیار ما قرار می‌دهد؛ بنابراین بدون پرداخت هیچ‌گونه هزینه‌ای می‌توانیم با همسایه‌ها یا نگهبانی گفتگو کنیم.

اتصال به دوربین‌های IP

با افزودن دوربین‌های تحت شبکه به سیستم اینترکام هوشمند می‌توانیم تصاویر سایر دوربین‌ها را نیز از همین طریق مشاهده کنیم؛ بنابراین تصویر قابل نمایش روی پنل نمایشگر سیستم اینترکام تنها به تصویر دوربین آیفون تحت شبکه محدود نمی‌شود و قادر خواهیم بود محیط اطراف را از زوایای سایر دوربین‌ها نیز مشاهده کنیم.

قیمت آیفون تحت شبکه

باز کردن درب ورودی بدون کلید فیزیکی

فراموش کردن یا گم شدن کلید خانه از جمله اتفاقات رایجی هستند که می‌تواند برای هر فردی اتفاق بیفتد. انواع آیفون‌های تحت شبکه قابلیت استفاده از ویژگی‌های بیومتریک، تعریف پسورد یا کارت RFID برای باز کردن درب ورودی را دارند. مکانیسم‌های پیشرفته شناسایی افراد، امنیت بالاتری در مقایسه با کلید فیزیکی دارند و در صورت لو رفتن پسورد یا گم شدن کارت RFID، امکان حذف پسورد قدیمی یا کارت گم شده وجود دارد.

امکان فراخوانی آسانسور از داخل خانه

برخی از انواع آیفون‌های تصویری تحت شبکه مانند آیفون تصویری تحت شبکه آکووکس Akuvox قابلیت احضار آسانسور را دارند؛ بنابراین پیش از ترک خانه می‌توانید آسانسور را نیز فراخوانی کنید تا زمان انتظار برای استفاده از آسانسور به حداقل برسد.

تجهیزات Akuvox: قیمت و خرید قطعات آکووکس

آیفون های تصویری تحت شبکه

مزایا و معایب آیفون تحت شبکه

استفاده از آیفون‌ تصویری تحت شبکه مزایای متعددی را برای ما به همراه دارد که استفاده از این فناوری را کاملاً توجیه‌پذیر می‌کنند. این مزایا عبارتند از:

امکان برقراری چند تماس به طور همزمان

در حالی که آیفون‌ تصویری آنالوگ تنها قادر به برقراری یک تماس به طور همزمان است، آیفون تصویری تحت شبکه محدویتی در برقراری تماس ندارد؛ بنابراین در حالی که ساکنین واحد‌های ساختمان می‌توانند با یکدیگر گفتگو کنند، امکان برقراری تماس اضطراری سایر واحدها با نگهبانی یا پاسخگویی به مراجعین نیز وجود دارد.

افزایش امنیت خانه

سارقین معمولاً تلاش می‌کنند تا پیش از هرگونه اقدامی از خالی بودن خانه اطمینان حاصل کنند. قابلیت پاسخگویی به مراجعین از راه دور ما را قادر می‌سازد تا زمانی که خانه را ترک کرده‌ایم نیز به مراجعین پاسخ دهیم تا هیچ فردی متوجه غیبت ما نشود. به علاوه، برخی از انواع آیفون تصویری هوشمند می‌توانند حرکات مشکوک را به مالک ساختمان گزارش کنند و تصاویر مراجعین را ذخیره کنند.

کاهش هزینه سیم کشی سیستم اینترکام آپارتمان

سیم کشی آیفون تصویری آنالوگ در مجتمع‌های مسکونی بزرگ پیچیدگی و همچنین هزینه بالایی دارد. آیفون تحت شبکه تنها از یک کابل CAT 5E و CAT 6 برای اتصال پنل خارجی به پنل داخلی واحدهای متعدد یک مجتمع مسکونی استفاده می‌کند؛ بنابراین هزینه سیم کشی که تاثیر قابل توجهی در هزینه نهایی نصب و راه‌اندازی آیفون تصویری دارد، به طور قابل توجهی کاهش می‌یابد. برخلاف آیفون تصویری آنالوگ، عملکرد آیفون تحت شبکه به تجهیزاتی مانند تقسیم کننده دیتا یا آمپلی فایر متکی نیست و هزینه تعمیر و نگهداری کمتری در مقایسه با انواع آنالوگ دارد.

آیفون های تحت شبکه

ارتباط صوتی و تصویری با کیفیت

فرقی نمی‌کند که یک ساختمان از چند واحد مجزا تشکیل شده باشد، آیفون تحت شبکه تمامی واحدها را قادر می‌سازد تا امکان برقراری ارتباط صوتی و تصویری با کیفیت را داشته باشند. کیفیت و مشخصات کابل شبکه مورد استفاده برای اجرای شبکه اینترکام نیز در کیفیت تماس تاثیرگذار است. برق مورد نیاز آیفون تحت شبکه نیز از طریق همین کابل و با استفاده از فناوری POE تامین می‌شود.

امکانات سیستم صوتی هوشمند (سیستم صوتی خانه هوشمند)

راحتی در برقراری تماس

برخلاف آیفون تصویری آنالوگ که تنها با استفاده از پنل داخلی کار می‌کند. امکان استفاده از آیفون تحت شبکه و گفتگو با مراجعین با استفاده از تاچ پنل، تلفن IP، گوشی هوشمند یا تبلت وجود دارد؛ بنابراین می‌توانید در حالی که روی مبل نشسته‌اید یا حتی از محل کار نیز به مراجعین پاسخ دهید. پنل خارجی برخی از انواع آیفون‌های تصویری تحت شبکه به نمایشگری مجهز شده که امکان برقراری ارتباط تصویری دو طرفه را نیز فراهم می‌کنند.

آیفونهای تصویری تحت شبکه

هشدار باز شدن درب ورودی

باز ماندن درب ورودی یکی از مشکلاتی است که آپارتمان نشین‌ها با آن مواجه هستند و تهدیدی برای امنیت ساختمان محسوب می‌شود. آیفون تحت شبکه با اتصال به سنسور مغناطیسی درب می‌تواند ما را از باز ماندن درب ورودی مطلع کند.

دستگیره هوشمند؛ قیمت و خرید دستگیره دیجیتال

آیفون‌های تصویری IP نسل جدیدی از آیفون‌های تصویری هستند که بسیاری از معایب و محدودیت‌های آیفون‌های تصویری آنالوگ را ندارند. با این وجود، شاید بتوانیم قیمت آیفون تحت شبکه را به عنوان یکی از معایب این تجهیزات معرفی کنیم. به طور کلی، آیفون‌های تصویری هوشمند امکانات و قیمت بالاتری در مقایسه با انواع آنالوگ خود دارند. ریسک حملات سایبری و نفوذ به تجهیزات متصل به شبکه اینترنت در مورد آیفون‌های تصویری تحت شبکه نیز وجود دارد.

راهنمای خرید آیفون تحت شبکه

هنگام خرید آیفون تصویری تحت شبکه، عوامل زیر را در نظر بگیرید:

کیفیت تصویر: کیفیت تصویر یکی از مهمترین عوامل در انتخاب آیفون تصویری تحت شبکه است. رزولوشن تصویر به تعداد پیکسل‌هایی که در هر اینچ صفحه نمایش قرار می‌گیرند اشاره دارد. رزولوشن بالاتر به معنای تصویر واضح‌تر و جزئیات بیشتر است.

رزولوشن‌های محبوب برای آیفون های تصویری تحت شبکه عبارتند از:

  • 720p: این رزولوشن تصویری با کیفیت متوسط ​​را ارائه می‌دهد.
  • 1080p: این رزولوشن تصویری با کیفیت بالا را ارائه می‌دهد.
  • 4K: این رزولوشن تصویری با کیفیت فوق‌العاده بالا را ارائه می‌دهد.

قابلیت زوم: قابلیت زوم به شما امکان می‌دهد تصویر را به صورت دیجیتالی بزرگ کنید تا بتوانید جزئیات بیشتری را مشاهده کنید. دو نوع قابلیت زوم وجود دارد:

  • زوم دیجیتال: این نوع زوم تصویر را با استفاده از نرم‌افزار بزرگ می‌کند. این نوع زوم می‌تواند باعث کاهش کیفیت تصویر شود.
  • زوم اپتیکال: این نوع زوم از لنزهای مخصوص برای بزرگنمایی تصویر استفاده می‌کند. این نوع زوم کیفیت تصویر را حفظ می‌کند.

امکانات اضافی: برخی از آیفون‌های تصویری تحت شبکه دارای امکانات اضافی مانند پخش صدای دوطرفه، ضبط صدا و تصویر و پشتیبانی از خانه هوشمند هستند.

  • پخش صدای دوطرفه: این ویژگی به شما امکان می‌دهد با شخصی که در خارج از درب قرار دارد صحبت کنید.
  • ضبط صدا و تصویر: این ویژگی به شما امکان می‌دهد فیلم و صدا را از پنل جلویی ضبط کنید. این می‌تواند برای اهداف امنیتی یا نظارتی مفید باشد.
  • پشتیبانی از خانه هوشمند: این ویژگی به شما امکان می‌دهد آیفون تصویری خود را با سایر دستگاه‌های خانه هوشمند خود مانند دوربین‌های مداربسته، چراغ‌ها و قفل‌ها کنترل کنید.

بودجه: قیمت آیفون های تصویری تحت شبکه بسته به ویژگی‌ها و امکانات آنها متفاوت است.

تجربیات کاربر: خواندن نظرات سایر کاربران در مورد آیفون تصویری تحت شبکه مورد نظر خود می‌تواند به شما کمک کند تا از کیفیت و قابلیت اطمینان دستگاه آگاه شوید.

با توجه به عوامل ذکر شده در بالا، می توانید آیفون تصویری تحت شبکه‌ای را انتخاب کنید که نیازهای شما را برآورده کند و از آن لذت ببرید.

هوشمند سازی ساختمان؛ اجرای هوشمند سازی خانه و منازل مسکونی

پرسش‌های متداول

مهمترین مزیت آیفون تحت شبکه نسبت به آیفون آنالوگ چیست؟

در حالی که آیفون تصویری آنالوگ می‌تواند تا مسافت محدودی (40 تا 120 متر) صدا و تصویر را منتقل کند، آیفون تحت شبکه محدودیتی در انتقال صدا و تصویر ندارد. با استفاده از آیفون تصویری تحت شبکه می‌توانید از هر نقطه از جهان که به شبکه اینترنت دسترسی دارید، به مراجعین پاسخ دهید و حتی درب را برای آن‌ها باز کنید.

جمع‌بندی

سیستم اینترکام تحت شبکه نه‌تنها امکان گفتگو و باز کردن درب ورودی را برای مراجعه‌کنندگان فراهم می‌کند، بلکه قابلیت‌ها و امکاناتی را در اختیار ما قرار می‌دهد که در گذشته حتی قابل تصور نیز نبوده است. با استفاده از آیفون تحت شبکه، هیچ یک از مراجعین بدون امکان گفتگو با مالک ساختمان، درب منزل را ترک نخواهند کرد.

قابلیت پاسخ‌گویی به مراجعین از راه دور، ثبت تصاویر افراد و گزارش فعالیت‌های مشکوک، عملکرد یکپارچه در کنار سایر تجهیزات خانه هوشمند، قابلیت اتصال به تلفن هوشمند، امکان اتصال و مشاهده دوربین‌های نظارتی تحت شبکه، سیم کشی آسان حتی برای ساختمان‌های بزرگ و پیچیده، باز کردن درب از راه دور برای پستچی یا سایر اعضای خانواده از جمله امکاناتی هستند که خرید آیفون تصویری تحت شبکه را توجیه‌پذیر می‌کنند.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 4 =