اینترنت 5G و 4G بر کیفیت خانه‌های هوشمند تأثیرگذار هستند؟

فریتز » اینترنت 5G و 4G بر کیفیت خانه‌های هوشمند تأثیرگذار هستند؟

خانه هوشمند که بر مبنای اینترنت 5G شکل‌گرفته باشد، به دلیل بهره‌مندی از جدیدترین نسل سیستم ارتباطات سیار، نوآورانه‌ترین خدمات را حتی نسبت به اینترنت 4G ارائه خواهد داد. گسترش فناوری اطلاعات و پروتکل‌های اینترنتی (IP) به‌راستی برای ایجاد تحول‌های بنیادی در هوشمند سازی خانه بسیار ضروری هستند.

این امر تا حدی مشهود است که حتی می‌توان اینترنت 5G را بسیار قدرتمندتر، خلاقانه‌تر و پرسرعت‌تر از هم نوع خود 4G دانست. با نگاهی به قفل هوشمند یا حتی آیفون تصویری هوشمند که بر مبنای اینترنت 5G پیاده‌سازی شده‌اند، آن‌ها را در عملکرد بسیار امن‌تر و باثبات بالاتر در فعالیت و کارایی فزون‌تری می‌بینیم. در ادامه بیشتر باب اینترنت 5G و 4G و تأثیرات آن بر خانه هوشمند سخن می‌گوییم.

کاربرد اصلی اینترنت 5G و 4G در خانه هوشمند

اگرچه اینترنت 5G و 4G توانسته در نحوه کارایی گجت‌ها، تبلت‌ها و ابزارهای هوشمند ارتباطی تأثیرات به سزایی بگذارند. ولی مهم‌ترین کاربرد اینترنت 5G سرعت و ثبات بخشیدن به اینترنت اشیا و بهبود هوش مصنوعی در جهت ارتقا کاربری خانه هوشمند است.

بدین ترتیب با استفاده از اینترنت نسل جدید دیگر لازم نیست، نگران تعدد فراوان وسایل هوشمند، اختلال در کارکرد خانه هوشمند و ایجاد فشار مضاعف به شبکه خانگی به دلیل اتصال هم‌زمان چندین ابزار باشیم. با اینترنت پرسرعت نسل 5 می‌توان بر اتصال بدون ثبات و غیرقابل اطمینان شبکه‌های پیشین غلبه نمود و راه‌حلی اصولی و منطقی را برای هوشمند سازی خانه ارائه داد.

اینترنت 5G در خانه های هوشمند 01

شمارش قابلیت‌های خانه‌های هوشمند مبتنی بر اینترنت 5G و 4G

فرقی نمی‌کند، کدام‌یک از ابزارهای خود را در بستر اینترنت نسل پنجم هوشمند نموده باشید. این وسایل می‌توانند، قابلیت‌های بیشتر و قابل تأمل‌تری نسبت به نسل چهارم را ارائه نمایند. برای مثال آیفون تصویری هوشمند نوین، توانایی ضبط ویدیوها در فضای ابری، قابلیت تشخیص چهره، از بین رفتن خطاهای کوچک و ادغام با دستگاه‌های مختلف را دارد. بدین ترتیب با پیوستن به اینترنت 5G می‌توان این قابلیت‌ها را از دستگاه‌های هوشمند خود انتظار داشته باشید.

 • قابلیت اتصال تعداد بیشتری دستگاه با سرعت بسیار بالاتر
 • امکان کار با دستگاه‌های کم‌مصرف
 • استفاده از مجموعه‌ای بزرگ‌تر از محصولات
 • امکان برقراری ارتباط دستگاه‌ها با یکدیگر و سایر اجزای خانه هوشمند
 • کشف دقیق علت مشکل پیش‌آمده
 • سرعت بسیار بالا در جمع‌آوری اطلاعات و داده‌ها
 • افزایش امنیت خانه هوشمند
 • ارتقا سرعت آپلود و دانلود داده
 • امکان کار با طیف وسیع‌تری از فرکانس‌های رادیویی

ویژگی‌های موردقبول اینترنت 5G

سرعت بارگیری بیشتر، انتقال سریع‌تر و عدم تأخیر در انتقال داده‌ها از مهم‌ترین ویژگی‌های اینترنت 5G بوده که آن را برای خانه هوشمند مطلوب نموده است. بدین گونه سرعت بسیار بالا و کاهش 50 برابری تأخیر در مقایسه با 4G کمک نموده، دستگاه‌ها، انواع حسگرها و فعال‌کننده‌ها را بتوان بدون محدودیت در تعداد به‌راحتی به این شبکه متصل ساخت و ارتباطی ناگسستنی را برقرار نمود.

بدین ترتیب برای مثال قفل هوشمند با اینترنت 5G به‌راحتی به دوربین‌های هوشمند متصل شده و فیلم و تصاویر سریع‌تر و در حجم بیشتری به مالکان در صورت دست‌کاری سارقین ارسال می‌شود. با این توصیفات نمی‌توان خدمات خانه هوشمند 5G را محدود به خودکارسازی ابزارهای الکتریکی دانست. بلکه باید آن را فناوری در جهت هم‌راستا نمودن تمامی عوامل موجود در خانه با نیاز ساکنین و بهینه‌سازی و شخصی‌سازی این عوامل متناسب با هر یک از اعضای دانست.

هتل هوشمند؛ تجهیزات و هزینه اجرای سیستم هوشمند سازی هتل ها

اینترنت 5G در خانه های هوشمند 02 scaled

برتری‌های اینترنت 5G به نسبت نسل‌های پیشین

شاید گمان شود، اینترنت نسل‌های پیشین خصوصاً 4G نیز سرعت بالایی  ارائه داده که برای ابزاری‌هایی مانند آیفون تصویری هوشمند قابل‌قبول است. پس لزومی به استفاده از نسل 5  در ارتباطات نیست. ولی مزایایی در اینترنت نسل 5 وجود دارد که در هیچ‌کدام از نمونه‌های پیشین تا این حد قدرتمند یافت نمی‌شود. بدین ترتیب ضرورت استفاده از امواج رادیویی 5G برای کشورهای پیشرفته چندین سال است که به اثبات رسیده است.

 • حداکثر سرعت و نرخ داده:

انتظار می‌رود در اینترنت 5G کاربران نرخ داده‌ای تا 20 گیگابایت بر ثانیه را تجربه نمایند. درواقع این سرعتی است که تمامی کاربران سلول از آن بهره‌مند هستند. بدین ترتیب امید است، ابزارهای هوشمند فعال در این بستر از گذشته قدرتمندتر به رفع امور کاربران خود بپردازند.

 • سرعت بارگیری و بارگذاری:

انتظار می‌رود، سرعت بارگیری و بارگذاری در اینترنت نسل 5 به طرز چشمگیری افزایش یابد. بدین ترتیب کاربران در زمان بارگیری اطلاعات سرعتی برای 100 مگابیت و در زمان بارگذاری داده‌ها سرعتی برابر با 50 مگابیت را تجربه خواهند کرد. ولی مهندسان مربوط سعی در افزایش بیشتر مقدار این سرعت دارند.

 • بهره‌وری بالا:

اینترنت 5G گویی برای هوشمند سازی خانه تولیدشده، زیرا ازنظر انرژی کم‌مصرف بوده و توانایی ورود به حالت ذخیره و تبدیل به حالت کم انرژی در ظرف مدت 10 میلی‌ثانیه را دارد. به همین دلیل ایدئال و بسیار مناسب برای ورود به عرصه جدید و مدرن فناوری اطلاعات است.

 • راندمان طیفی:

5G توانسته انتظارات را باب راندمان طیفی بالا برآورده نماید. بدین ترتیب این امواج رادیویی را در بهترین حالت کارایی طیفی و پهنای باند مشاهده می‌کنیم. با این تفاسیر باید گفت 5G حداکثر مقدار داده را با کمترین خطای انتقال ارائه می‌نماید.

 • پشتیبانی بالای ایستگاه‌های پایه:

ایستگاه‌های پایه 5G آنتن دهی درحرکت 0 تا 310 را پشتیبانی می‌کنند. بدین ترتیب نه‌تنها در خانه هوشمند بلکه حتی از این امواج می‌توان در قطارهای سریع‌السیر نیز استفاده نمود و ازنظر شبکه انتقال داده مشکلی نداشت.

 • تراکم اتصال:

پشتیبانی از 1 میلیون دستگاه متصل توسط 5G که در فاصله یک کیلومترمربعی از هم قرار دارند. نگرانی‌ها باب وجود تعداد فراوانی ابزار هوشمند را در ساختمان‌های هوشمند از میان برداشته است. بدین ترتیب 5G مجموعه‌ای عظیم است که تعداد کثیری از تجهیزات هوشمند متصل به اینترنت اشیا را در خود جای می‌دهد.

تأثیر امواج رادیویی 5G بر میزان سلامت خانه‌های هوشمند

هنوز بیانیه رسمی و مورد تأییدی مبنی بر مضر بودن امواج رادیویی 5G از سوی یک سازمان رسمی و بین‌المللی صادر نشده است. درواقع ماهیت اصلی این امواج با نسل‌های پیشین یکسان بوده و فرکانس ارسالی پایین و غیر یونیزه، این امواج را برای DNA انسانی به خطر نموده است. بدین ترتیب 5G همان امواج استفاده‌شده در تلویزیون، ارتباطات و ماهواره و دیگر ابزارهای ارتباطی رایج است.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 3 =