دانشنامه

قفل اثر انگشتی

قفل اثر انگشتی یکی از ابزارهای مدرن و جدید است که اخیراً برای خانه‌ها و مکان‌های هوشمند به کار برده می‌شود. این قفل‌ها نوعی قفل هوشمند و الکترومکانیکی هستند که با اثر انگشت، امکان ورود و خروج از طریق آن میسر خواهد بود. قفل درب اثر انگشتی امنیت ورودی را افزایش می‌دهد. سیستم بیومتریک و یا اسکنر اثر انگشت بخش مهم برای کنترل ورود و خروج است.

در گذشته تنها مکان‌های نظامی و امنیتی از این قفل‌ها استفاده می‌کردند و به دلیل بالا بودن قیمت آن، امکان استفاده در مکان‌های شخصی نبود. با گسترده شدن فناوری ساخت قفل‌های هوشمند، قیمت آن نسبت به قبل مناسب‌تر شد. به دلیل امنیت بالا و استفاده از اثر انگشت برای تشخیص هویت افراد، این سیستم در میان افراد از محبوبیت بالایی برخوردار شد. مؤسسات و ساختمان‌های مسکونی، اداری و تجاری از قفل اثر انگشتی برای کنترل رفت و آمدها استفاده می‌کنند.

این محصولات ضریب امنیت بالایی داشته و در جهان طرفداران بسیاری دارد. از مهم‌ترین مزیت آن‌ها می‌توان به سهولت در استفاده اشاره نمود. دیگر نیازی نیست رمزهای دشوار را به‌خاطر بسپارید و یا نگران فراموش کردن کلید و کارت خود باشید. همان‌طور که گفته شد قفل‌های هوشمند از امنیت بالایی برخوردار هستند. تنها روش دسترسی به قفل‌های هوشمند اثر انگشت نیست. کارت، رمز عبور، تشخیص صدا و … از دیگر راه‌های کنترل این قفل‌ها هستند. علاوه بر خانه هوشمند، مدارس هوشمند نیز می‌توانند برای کنترل حضور و غیاب و تعیین زمان ورود و خروج دانش‌آموزان و معلمان از آن استفاده کنند.

قفل اثر انگشتی

قفل اثر انگشتی درب منزل

یکی از کاربرد قفل اثر انگشتی برای درب منزل است. الگوی انگشت هر فرد منحصربه‌فرد است. با این ویژگی می‌توانید امنیت محل زندگی خود را افزایش دهید. کسی نمی‌تواند اثر انگشت شما را جعل کند. دقت قفل درب اثر انگشتی بسیار بالاست. این قفل‌ها به سیستم بیومتریک مجهز هستند. یعنی تنها در صورتی که خون در انگشتان شما جریان داشته باشد، اثر انگشت شناسایی می‌شود.

در واقع بافت مرده و جداشده از بدن شناسایی و پشتیبانی نمی‌شود. عملکرد این قفل‌ها به این صورت است که وقتی شما انگشت خود را بر روی قفل قرار می‌دهید، اثر انگشت اسکن شده و پس از تبدیل آن به داده‌های عددی، به الگوریتم عددی تبدیل می‌شود. این اطلاعات در حافظه قفل ذخیره می‌شود. پس از قرار گرفتن مجدد انگشت شما بر روی سنسور قفل ‌های اثر انگشتی، مجدداً اطلاعات ورودی به عدد تبدیل شده و با عددی که در حافظه ذخیره شده مقایسه می‌شود. در صورت مطابقت، درب باز می‌شود. تمامی این مراحل در کسری از زمان رخ می‌دهد.

در هنگام خرید قفل درب اثر انگشتی باید به تعداد افرادی که می‌خواهند از این قفل استفاده کنند، دقت کنید. در اماکن پر رفت و آمد افرادی که روزانه به محل وارد و خارج می‌شوند، زیاد است و قفل باید اثر انگشت‌های زیادی را پشتیبانی کند. علاوه بر این باید امکان دسترسی اضطراری به قفل وجود داشته باشد که اگر مشکلی ایجاد شد بتوان آن را برطرف کرد.

این قفل‌ها دارای حافظه داخلی هستند که از طریق آن می‌توان کاربرانی را حذف و کاربران جدید اضافه کرد. این قابلیت برای خانه‌ها و مراکز تجاری که اجاره‌ای هستند یک مزیت محسوب می‌شود. علاوه بر این در مراکز اداری با این کار می‌توان ورود و خروج افراد را کنترل نمود. معمولاً این قفل‌ها دارای کلید اضطراری هستند‌. کلید اضطراری به شما در مواقعی که سنسور اثر انگشت از کار افتاده یا برق سیستم قطع شده کمک می‌کند.

از دیگر ویژگی این قفل‌ها عدم استفاده از آن‌ها در محیط‌های باز است. در محیط‌های باز، قفل در مجاورت باد، باران و برف و دیگر تهدیدات محیطی قرار دارد. از همین رو ممکن است دچار آسیب شده و کارایی خود را از دست بدهد.

برای استفاده از آن‌ها بهتر است برای هر فرد انگشت دو دست تعریف شود تا در صورت آسیب دیدن یکی از انگشتان، انگشت دیگر جایگزین گردد. زیرا الگوی انگشت آسیب دیده با الگوی انگشت سالم مطابقت نداشته و هویت کاربر تأیید نمی‌شود.

قفل اثر انگشتی درب منزل

مزایای استفاده از قفل‌های اثر انگشتی

مهم‌ترین مزیت آن‌ها، امنیت بالاست. کسی نمی‌تواند آن را جعل کند چرا که اثر انگشت هر فرد منحصر به فرد است.

از دیگر مزایای آن، امکان کنترل از راه دور است. به طور کلی دو روش برای کنترل آن وجود دارد. برای کنترل در محل از ریموت و برای کنترل از راه دور از اینترنت استفاده می‌شود.

در برخی از قفل‌های اثر انگشتی اعداد به‌منظور ورود رمز به‌صورت اعداد تصادفی نمایش داده می‌شوند. تنها کاربر اصلی از روی اثر انگشت روی صفحه  LED می‌تواند رمز را ببیند.

این قفل‌ها به‌صورت اتوماتیک کار می‌کنند. یعنی پس از باز و بسته شدن درب، به‌صورت اتوماتیک قفل می‌شود. از طرفی نیازی به فشردن دستگیره برای باز کردن در نیست. دستگیره دیجیتال به این صورت است که پس از آن که انگشت روی سنسور قرار می‌گیرد، درب اتوماتیک باز می‌شود.

از دیگر مزایای آن می‌توان به مجهز بودن قفل به آلارم‌های هشدار از جمله آلارم ضد سرقت، ضد حریق، اتمام شارژ باتری و وارد کردن رمز اشتباه اشاره کرد.

سنسورهای قفل اثر انگشتی به دو دسته اپتیکال و خازنی دسته‌بندی می‌شوند. سیستم تشخیص آن‌ها بیومتریک است. این قفل‌ها به دو سیستم اسکنر و سنسور مجهز هستند. اسکنر وظیفه اسکن کردن اثر انگشت را برعهده دارد. سنسور نیز اثر انگشت اسکن شده را با اطلاعات ذخیره شده مقایسه می‌کند و در نهایت در صورت تطابق، قفل باز می‌شود. در سنسورهای خازنی، کاربر انگشت خود را در محل قرار می‌دهد تا اسکن شود. اما در سنسورهای اپتیکال کاربر انگشت خود را در مکان اسکن بالا و پایین می‌برد.

نحوه کار با قفل های اثر انگشتی

در قفل ‌های اثر انگشتی ابتدا اثر انگشت‌های معتبر در سیستم تعریف می‌شوند. برای این منظور فرد انگشت خود را بر روی اسکنر قرار می‌دهد. اثر انگشت پس از اسکن شدن به داده‌های عددی تبدیل و در سیستم ذخیره می‌شود. هر بار که فرد انگشت خود را بر روی اسکنر قرار می‌دهد، سنسور اطلاعات دریافتی را با اطلاعات ذخیره شده مقایسه می‌کند.

برندهایی که برای قفل اثر انگشتی استفاده می‌شود، متنوع هستند. از برندهای پرفروش، قفل 4109 از برند یال است. این قفل‌ها امکان اتصال به ریموت و آیفون را دارد. علاوه بر این می‌توان از تجهیزات پیشرفته کنترلی برای گزارش گرفتن دقیق استفاده کرد. از دیگر قفل‌های پرطرفدار، قفل DR710 است. این قفل‌ها تمام اتوماتیک بوده و تجهیزات پیشرفته‌ای دارند.

یکی دیگر از قفل ‌های اثر انگشتی پرطرفدار A330 است که با استفاده از سیستم بیومتریک و اسکنر، ورود و خروج را کنترل می‌کند. در گذشته تنها اماکن نظامی و امنیتی از قفل ‌های اثر انگشتی استفاده می‌کردند. زیرا قیمت این قفل‌ها زیاد بود و اماکن عمومی و مسکونی قادر به استفاده از این سیستم نبودند.

با گسترده شدن تکنولوژی و پیدایش فناوری‌های جدید، قیمت آن‌ها نسبت به گذشته به‌صرفه‌تر شده است. امنیت بالای قفل درب اثر انگشتی موجب گشته تا استفاده از آن بسیار فراگیر شود. ساختمان‌های مسکونی، مؤسسات اداری و تجاری از قفل اثر انگشتی استفاده می‌کنند. ویژگی‌های منحصر به فرد این قفل‌ها، آن‌ها را در جهان محبوب کرده است و دیگر نیازی به استفاده از کلید و کارت عبور نیست.

قفل های اثر انگشتی

قیمت قفل اثر انگشتی

عوامل مختلفی بر قیمت قفل اثر انگشتی تأثیرگذار است. مدل طراحی قفل‌ها با یکدیگر متفاوت است. برخی از آن‌ها تمام اتوماتیک هستند، برخی فشاری کششی و برخی دیگر دستگیره‌های اهرمی دارند. برخی از این قفل‌ها را می‌توان از راه دور و از طریق اینترنت کنترل کرد. ‌امکان اتصال به اینترنت، ریموت و آیفون از دیگر عوامل تأثیرگذار بر قیمت هستند.

ریموت را می‌توان به‌صورت مجزا به قفل اضافه کرد و برخی هم به‌صورت فابریک دارای ریموت هستند. تعداد افرادی که می‌توانند به قفل دسترسی داشته باشند و تنوع آن نیز بر قیمت قفل‌ های اثر انگشتی تأثیرگذار است. برخی از این قفل‌ها مجهز به اپلیکیشن هستند که این خود می‌تواند باعث افزایش قیمت قفل شود.

قفل های اثر انگشتی به‌راحتی قابل حمل هستند. انگشت شما همیشه همراه شماست؛ بنابراین دیگر نگران گم شدن یا فراموش کردن کلید نخواهید بود. در مقایسه با قفل‌های رمزی امنیت بالاتری داشته و در طول زمان از بین نمی‌رود. زمانی که عجله دارید، نیازی نیست در کیف و وسایل خود به دنبال کلید و کارت بگردید.

از دیگر مزایای آن امنیت بالا در برابر هک کردن است. اثر انگشت هر فرد از دیگری متمایز است و به مکانیزم بیومتریک مجهز می‌باشد. اثر انگشت کاربران زیادی را می‌توان برای آن تعریف کرد. با اضافه شدن تعداد کاربران نیازی به ساخت کلید نیست و تنها اثر انگشت او در سیستم تعریف می‌شود.

در صورت بروز برخی حوادث به سیستم آلارم مجهز است. طرح و رنگ آن متنوع است و به دلیل ساخته شدن از مواد باکیفیت بالا، طول عمر بالاتری نسبت به دیگر قفل‌ها دارند. از راه دور می‌توان درب را باز و بسته نمود. برخلاف قفل‌های برقی نیاز به سیم‌کشی گسترده در آن نیست و با باتری نیز می‌توان انرژی آن را تأمین نمود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *