انواع قفل دیجیتال گاوصندوق؛ قابلیت‌ها، مزایا و معایب آن

فریتز » انواع قفل دیجیتال گاوصندوق؛ قابلیت‌ها، مزایا و معایب آن
انواع قفل دیجیتال گاوصندوق

نسل جدید قفل‌های گاوصندوق، قفل‌های دیجیتال و هوشمند هستند که با برخورداری از امنیت بیشتر نسبت به قفل‌های قدیمی، از اموال و اسناد موجود در گاوصندوق به خوبی محافظت می‌کنند. با توجه به اینکه امروزه انواع قفل دیجیتال گاوصندوق با امکانات مختلف به بازار عرضه شده‌اند، انتخاب قفل مناسب ممکن است برای برخی از کاربران دشوار باشد. در ادامه این مقاله، ضمن معرفی انواع قفل های دیجیتال گاوصندوق، مزایا و قابلیت‌های انواع قفل هوشمند گاوصندوق را توضیح می‌دهیم.

سیر تکامل قفل های گاوصندوق

قفل‌های گاوصندوق از اوایل پیدایش تا به امروز تکامل یافته‌اند و از تکنولوژی‌های مختلفی برای افزایش امنیت و بهبود کارایی برخوردار شده‌اند. در ادامه به ارائه توضیحاتی درباره سیر تکامل قفل‌های گاوصندوق از گذشته تا امروز می‌پردازیم.

در آغاز، قفل‌های گاوصندوق از نوع مکانیکی بودند که از کلید، قفل مکانیکی یا دیگر مکانیزم‌ها برای باز و بسته کردن گاوصندوق استفاده می‌کردند. این نوع قفل‌ها ساختار ساده‌ای داشتند و بازکردن آن‌ها برای افراد غیرمجاز آسان بود. قفل‌های مکانیکی به دلیل سطح امنیتی پایین، با پیشرفت فناوری جای خود را به نسل‌های جدید دادند.

انواع قفل های دیجیتال گاوصندوق

با پیشرفت تکنولوژی، قفل‌های الکترومکانیکی با مکانیزم‌های ترکیبی الکتریکی و مکانیکی به وجود آمدند. این نوع قفل‌ها از رمز عبور برای دسترسی استفاده می‌کنند و امکانات بیشتری نسبت به قفل‌های مکانیکی فراهم می‌کنند.

قفل‌های دیجیتال از آخرین تکنولوژی‌ها برای افزایش امنیت گاوصندوق‌ها برخوردار هستند. این نوع قفل‌ها از رمزنگاری پیچیده، اثر انگشت، کارت‌های هوشمند و … برای افزایش امنیت و امکانات استفاده می‌کنند. انواع قفل های هوشمند گاوصندوق، یک گام بالاتر از قفل‌های دیجیتال هستند و به فناوری‌های نوین مانند قابلیت اتصال به اینترنت، کنترل از راه دور و تنظیمات هوشمند برای افزایش امکانات و سطح امنیت مجهز شده‌‌اند.  

خرید دستگیره هوشمند (دستگیره دیجیتال) با بهترین کیفیت

با ورود قفل‌های دیجیتالی، انواع مکانیکی به تدریج کارایی خود را از دست دادند و امروزه، انواع مختلفی از قفل‌های دیجیتالی و هوشمند گاوصندوق در بازار موجود است و کاربران می‌توانند بر حسب نیاز خود، قفل مناسب را خریداری کنند.

انواع قفل های دیجیتال گاوصندوق

انواع قفل هوشمند گاوصندوق

قفل‌های دیجیتال گاوصندوق، از روش‌های مختلفی برای احراز هویت و بازکردن درب گاوصندوق استفاده می‌کنند. در ادامه برخی از انواع قفل‌های دیجیتال موجود در بازار را بررسی می‌کنیم.

قفل دیجیتال اثر انگشتی

در این نوع قفل دیجیتال گاوصندوق، از اثر انگشت برای بازکردن قفل استفاده می‌شود. در گاوصندوق با قفل اثرانگشتی دیجیتال، یک سنسور بیومتریک اثر انگشت تعبیه می‌شود و برای بازکردن قفل، باید انگشت موردنظر را روی سنسور قرار دهید تا در صورت تطابق، قفل باز شود. می‌دانیم که اثر انگشت افراد منحصر به فرد است و هیچ دو فردی دارای اثر انگشت یکسان نیستند. بنابراین با تنظیم اثر انگشت به عنوان روش احراز هویت در قفل دیجیتال گاوصندوق، بازکردن آن در غیاب صاحب گاوصندوق عملاً غیرممکن خواهد شد.

قفل دیجیتال رمزدار

به این نوع قفل دیجیتال گاوصندوق، قفل دیجیتال کیبوردی نیز می‌گویند؛ زیرا روی این قفل‌ها یک صفحه‌کلید (کیبورد) برای وارد کردن رمز عبور تعبیه می‌شود. به این ترتیب، می‌توان کد دلخواهی را به عنوان رمز گاوصندوق تعیین کرد. فرض کنید در این نوع قفل دیجیتال، یک کد ده رقمی را به عنوان رمز تعیین کرده‌اید. در این صورت، اگر فردی بخواهد قفل گاوصندوق شما را باز کند، باید 10000000000 (10 میلیارد) حالت مختلف را برای بازکردن قفل موردنظر تست کند؛ وارد کردن این تعداد رمز در مدت کوتاه، عملاً غیرممکن است و به این ترتیب، سطح امنیت گاوصندوق بسیار بالا خواهد رفت.

هوشمند سازی ساختمان؛ اجرای هوشمند سازی خانه و منازل مسکونی

قفل دیجیتال با تشخیص چهره

نسل جدید و پیشرفته قفل‌های دیجیتال گاوصندوق، قفل‌های دارای سیستم تشخیص چهره (اسکن سه‌بعدی چهره) هستند. در این قفل‌ها، دوربین کوچکی تعبیه می‌شود که در زمان بازکردن درب گاوصندوق، چهره فرد را اسکن می‌کند. در صورت تطابق چهره فرد موردنظر با چهره صاحب گاوصندوق، درب باز می‌شود. این نوع قفل‌ها در گاوصندوق‌های خاص استفاده می‌شوند و محبوبیت آن‌ها نسبت به قفل‌های اثر انگشتی و رمزدار، کمتر است.

مزایای انواع قفل دیجیتال گاوصندوق

قفل‌های دیجیتال گاوصندوق علاوه بر اینکه از استحکام بالایی برخوردار هستند، مزایای مختلفی را نسبت به قفل‌های مکانیکی ارائه می‌دهند. در ادامه مزایای انواع قفل دیجیتال گاوصندوق را توضیح می‌دهیم.

انواع قفل های هوشمند گاوصندوق

1. افزایش امنیت گاوصندوق

قفل‌های دیجیتال امروزی از تکنولوژی‌های پیشرفته‌ای برای حفظ امنیت گاوصندوق استفاده می‌کنند. این نوع قفل‌ها به‌طور معمول دارای سیستم‌های رمزنگاری پیچیده و غیرقابل‌نفوذ هستند که احتمال سرقت و دسترسی غیرمجاز را تا حد بسیار زیادی کاهش می‌دهند. با استفاده از رمز دیجیتال گاوصندوق، امنیت اسناد، مدارک و سایر اشیاء درون آن تضمین می‌شود.

2. سهولت استفاده

یکی از مزایای انواع قفل دیجیتال گاوصندوق، سهولت استفاده از آن‌هاست. با استفاده از قفل‌های دیجیتال، نیازی به حمل کلید‌های فلزی یا صرف زمان زیاد برایف واردکردن رمز نیست و شما می‌توانید با استفاده از رمز عبور دیجیتال، کلید دیجیتال گاوصندوق یا اثر انگشت به آسانی و با سرعت بالا درب آن را باز کنید.

3. استحکام بالا

قفل‌های دیجیتال معمولاً از جنس مواد باکیفیت و مقاوم ساخته می‌شوند که در برابر ضربه، آب، گرد و غبار و شرایط محیطی دیگر مقاومت خوبی دارند. قفل‌های دیجیتال از نظر استحکام، با قفل‌های مکانیکی برابری می‌کنند و حتی در بسیاری از موارد، استحکام بالاتری را نیز ارائه می‌دهند.

4. قابلیت‌های ضدسرقت

برخی از انواع قفل های دیجیتال گاوصندوق، به همراه سیستم ضدسرقت ارائه می‌شوند. این سیستم مانند سیستم دزدگیر خودرو یا ساختمان است و به بلندگو متصل می‌شود. در صورت تلاش افراد غیرمجاز برای بازکردن گاوصندوق، پس از یک یا چند بار واردکردن رمز اشتباه، آژیر به صدا در می‌آید.

خرید دزدگیر خانه هوشمند با بهترین قیمت

5. امکانات و قابلیت‌ها

برخی از قفل‌های دیجیتال دارای امکانات خاص مانند ثبت تاریخچه دسترسی، اعلان‌های هوشمند و اتصال به سیستم‌های هوشمند دیگر مانند سیستم‌های امنیتی یا سیستم خانه هوشمند هستند که سطح دسترسی بهتری را برای کاربران فراهم می‌کنند.

با توجه به این مزایا، استفاده از قفل‌های دیجیتال برای گاوصندوق یک انتخاب عالی جهت حفظ امنیت دارایی‌های شما در منزل و محل کار است.

قفل هوشمند گاوصندوق و قابلیت‌های آن

گاوصندوق با قفل دیجیتال

نسل جدید قفل‌های دیجیتالی گاوصندوق، قفل‌های هوشمند هستند که علاوه بر قابلیت‌های قفل هوشمند معمولی، قابلیت‌های بیشتری را نیز در اختیار کاربران قرار می‌دهند. در ادامه چند مورد از قابلیت‌های قفل هوشمند گاوصندوق را بررسی می‌کنیم.

1. سیستم هشداردهنده

یکی از قابلیت‌هایی که در انواع قفل های هوشمند گاوصندوق تعبیه می‌شود، سیستم هشداردهنده است. در صورتی که افراد غیرمجاز بخواهند در غیاب شما قفل گاوصندوق را بازکنند، پس از یک یا چند بار واردکردن رمز اشتباه، سیستم هوشمند گاوصندوق این مسئله را به اطلاع شما می‌رساند. برای مثال، ممکن است سیستم به صورت خودکار با تلفن شما تماس بگیرد، پیامک ارسال کند یا از طریق اعلان‌های گوشی هوشمند، این مشکل را به اطلاع شما برساند.

2. تاریخچه دسترسی

رمز دیجیتال گاوصندوق

یکی دیگر از قابلیت‌هایی که معمولا در اپلیکیشن ارائه‌شده به همراه انواع قفل هوشمند گاوصندوق تعبیه می‌شود، تاریخچه باز و بسته شدن درب گاوصندوق است. در این اپلیکیشن‌ها، لیستی از دفعات باز و بسته شدن درب گاوصندوق و اطلاعاتی مانند تاریخ، ساعت، مدت بازماندن درب و … به کاربر ارائه می‌شود. به این ترتیب اگر چند فرد به یک گاوصندوق دسترسی دارند، همه افراد می‌توانند در جریان روند دسترسی سایرین به گاوصندوق قرار بگیرند.

بیشتر بخوانید: آژیر هوشمند چگونه کار می‌کند و چه مزایایی دارد؟

3. نظارت و کنترل از راه دور

یکی از مزایای اصلی انواع قفل هوشمند گاوصندوق، امکان اتصال به اینترنت یا شبکه ساختمان هوشمند است. این قابلیت به کاربر این امکان را می‌دهد تا از راه دور، گاوصندوق خود را مدیریت کرده و بر آن نظارت داشته باشند. این قابلیت در هنگام سفر و همچنین برای گاوصندوق‌هایی که در محل کار نصب می‌شوند، بسیار کاربردی است.

4. سنسورهای امنیتی

در گاوصندوق‌های دارای سیستم امنیتی هوشمند، امکان نصب سنسورهای مختلفی برای بهبود ایمنی گاوصندوق وجود دارد. سنسور هوشمند حرارت (آتش سوزی)، سنسور حرکتی هوشمند، سنسور فشار و … برخی از سنسورهایی هستند که در صورت بروز حادثه یا تلاش افراد غیرمجاز برای جا‌به‌جایی یا بازکردن گاوصندوق، هشدارهایی را برای کاربر ارسال می‌کنند.

سیستم صوتی هوشمند (سیستم صوتی خانه هوشمند)

5. قابلیت برنامه‌ریزی

برخی از انواع قفل های هوشمند گاوصندوق، قابلیت برنامه‌ریزی و تنظیم زمان‌بندی دسترسی به گاوصندوق را دارند. به این ترتیب می‌توانید زمان مشخصی را برای دسترسی به گاوصندوق تعیین کنید و در سایر زمان‌ها دسترسی را محدود کنید. این مزیت برای گاوصندوق‌هایی که در محل کار قرار می‌گیرند، بسیار مناسب است؛ زیرا می‌توان دسترسی به آن‌ها را در طول زمان تعطیلی (مثلا شب‌ها) محدود کرد تا امنیت آن افزایش یابد.

سوالات پرتکرار

آیا قفل هوشمند گاوصندوق با گوشی قابل کنترل است؟

بله، قفل‌های هوشمند گاوصندوق از طریق گوشی‌ هوشمند قابل کنترل و مدیریت هستند. این نوع قفل‌ها معمولاً از قابلیت اتصال به اینترنت، اپلیکیشن‌های موبایلی و نرم‌افزارهای خاص برای بهبود قابلیت کنترل برخوردار هستند.  با استفاده از این برنامه‌ها می‌توانید قفل گاوصندوق خود را از راه دور با استفاده از گوشی هوشمند کنترل کنید. این مزیت به شما اجازه می‌دهد تا بدون حضور فیزیکی در محل گاوصندوق، به آن دسترسی داشته باشید.

در صورت فراموشی رمز قفل دیجیتالی گاوصندوق، چه باید کرد؟

در گاوصندوق‌های مکانیکی و قدیمی، راهکاری برای بازیابی رمز گاوصندوق در صورت فراموشی، وجود ندارد و اگر این اتفاق رخ داد، تنها راه ممکن برای بازکردن گاوصندوق، شکستن قفل آن است. اما در گاوصندوق‌های دارای قفل دیجیتالی و هوشمند، راهکارهای مختلفی برای بازیابی رمز فراموش‌شده وجود دارد. یکی از این راه‌ها، تماس با شرکت سازنده است. همچنین در هنگام خرید انواع قفل هوشمند گاوصندوق، اپلیکیشن‌هایی نیز به همراه آن‌ها ارائه می‌شود که امکان تعویض و بازیابی رمز را از طریق گوشی هوشمند فراهم می‌کنند.

در صورت تمام شدن باتری قفل دیجیتال، چه باید کرد؟

یکی از مشکلاتی که ممکن است در برخی از انواع قفل دیجیتال گاوصندوق رخ دهد، تمام شدن باتری است. اگرچه باتری این قفل‌ها معمولا طول عمر بالایی (در حد یک یا دو سال) دارد، اما در صورت اتمام آن، می‌توانید به سادگی باتری را تعویض کنید و از این بابت، نگرانی خاصی وجود نخواهد داشت.

آیا می‌توان قفل مکانیکی گاوصندوق را با قفل دیجیتال تعویض کرد؟

اگرچه امروزه گاوصندوق‌های جدید با قفل‌های دیجیتال عرضه می‌شوند، اما ممکن است برخی از افراد بخواهند قفل گاوصندوق قدیمی خود را با قفل دیجیتال جایگزین کنند. برخی از انواع قفل دیجیتال گاوصندوق، امکان جایگزینی با قفل‌های مکانیکی قدیمی را دارند و اگر افراد قصد تعویض گاوصندوق خود را نداشته باشند، می‌توانند برای افزایش امنیت آن، قفل مکانیکی قدیمی را با قفل دیجیتالی جایگزین کنند.

جمع‌بندی

در این مقاله، توضیحاتی درباره انواع قفل دیجیتال گاوصندوق ارائه دادیم و مزایای استفاده از این نوع قفل‌ها به جای قفل‌های مکانیکی قدیمی را ذکر کردیم. همچنین قابلیت‌های انواع قفل های هوشمند گاوصندوق را مورد بررسی قرار دادیم. با توجه به توضیحاتی که ارائه شد، می‌توان گفت که قفل‌های دیجیتال و هوشمند، تحول عظیمی در گاوصندوق‌ها ایجاد کرده‌اند و کاربرانی که به دنبال افزایش امنیت دارایی‌های خود هستند، حتماً باید این نوع قفل‌ها را برای گاوصندوق خود انتخاب کنند.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 + ده =