چشمی دیجیتال چیست + راهنما خرید چشمی هوشمند درب

فریتز » چشمی دیجیتال چیست + راهنما خرید چشمی هوشمند درب
چشمی دیجیتال

فناوری نه‌تنها راحتی و بهره‌وری بیشتری را برای ما به ارمغان ‌آورده، بلکه به ما کمک می‌کند تا در محیط امن‌تری نیز زندگی کنیم. چشمی درب یکی از مهم‌ترین تجهیزات امنیتی ساختمان محسوب می‌شود که از غافلگیر شدن ما در زمان باز کردن درب ورودی جلوگیری می‌کند. در حالی که چشمی ساده امکانات محدودی دارد، چشمی دیجیتال امکانات بسیار گسترده‌تری را در اختیار ما قرار می‌دهد. چشمی هوشمند درب می‌تواند فضای پشت درب را روی نمایشگر یا صفحه گوشی نشان دهد و بدون توقف از خانه ما محافظت کند. برای آشنایی با چشمی الکترونیکی و مزیت‌های این فناوری، در این مقاله با شرکت هوشمند‌ سازی فریتز همراه شوید.

چشمی درب دیجیتال چیست؟

پیش از معرفی چشمی دیجیتال درب، بهتر است تا ابتدا عملکرد چشمی ساده را بررسی کنیم. چشمی ابزاری است که از طریق نمایش فضای پشت درب به ما کمک می‌کند تا بدون نیاز به باز کردن درب ورودی، از هویت مراجعه‌کنندگان یا شرایط محیط پشت آن مطلع شویم. اما چشمی‌ ساده معایبی دارد که کارایی آن‌ را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد. چشمی الکترونیکی یک دستگاه الکترونیکی است که بسیاری از مشکلات چشمی‌های معمولی را ندارد و امکانات بیشتری را برای مشاهده فضای پشت درب در اختیار ما قرار می‌دهد.

چشمی دیجیتال درب آپارتمان

چشمی درب هوشمند دستگاهی است که به سادگی به جای چشمی ساده نصب می‌شود و قابلیت مشاهده فضای پشت درب از طریق نمایشگر را در اختیار ما قرار می‌دهد. به علاوه، در صورت تشخیص حرکات مشکوک امکان ثبت تصویر و ضبط ویدئو از فضای پشت درب ورودی را نیز دارد و حتی مانند آیفون تصویری هوشمند ما را قادر می‌سازد تا از راه دور به مراجعین پاسخ دهیم.

آموزش هوشمند سازی ساختمان | دوره آموزش خانه هوشمند

اجزای اصلی چشمی هوشمند دیجیتال

چشمی درب ورودی دیجیتال از اجزای مختلفی تشکیل می‌شود که در قالب یک مجموعه یکپارچه کار می‌کنند. مهم‌ترین اجزای چشمی هوشمند درب عبارت است از:

 • دوربین: تمامی چشمی‌های الکترونیکی به یک دوربین مجهز هستند که تصویر و ویدئوی مقابل درب ورودی را ثبت می‌کند. در صورتی که چشمی درب هوشمند دوربین مناسبی نداشته باشد، نمی‌تواند تصاویر خوبی را نیز از مقابل درب ورودی ارائه دهد. محدوده زاویه دید دوربین، کیفیت دوربین و قابلیت دید در شب از جمله ویژگی‌هایی هستند که در زمان خرید چشمی می‌توانیم آن‌ها را مورد ارزیابی قرار دهیم.
چشمی درب دیجیتال هوشمند
 • صفحه نمایشگر: صفحه نمایشگر داخلی چشمی الکترونیکی درب آپارتمان معمولاً در سمت مقابل دوربین روی درب نصب می‌شود و تصویری که توسط دوربین ثبت می‌شود را نمایش می‌دهد. اندازه صفحه نمایشگر، کیفیت نمایشگر و قابلیت تاچ اسکرین از جمله ویژگی‌هایی هستند که باید در زمان خرید چشمی دیجیتالی در نظر گرفته شوند. نمایشگر با کیفیت ما را قادر می‌سازد تا دید بهتری از محیط مقابل درب ورودی داشته باشیم.

دستگیره هوشمند؛ قیمت و خرید دستگیره دیجیتال

 • سنسور تشخیص حرکت: بسیاری از چشمی‌های الکترونیکی موجود در بازار به سنسور داخلی تشخیص حرکت مجهز هستند که به کمک این سنسور حرکتی هوشمند، قابلیت ثبت تصویر و فیلم از حرکات مشکوک افراد مقابل درب ورودی را در اختیار ما قرار می‌دهند. برخی از چشمی‌های دیجیتالی امکان تشخیص انسان از سایر اجسام یا حیوانات را دارند. این قابلیت به افزایش دقت عملکرد چشمی و کاهش چشمگیر تعداد نوتیفیکیشن‌های اشتباه کمک می‌کند.
چشمی هوشمند درب دیجیتال
 • میکروفون و اسپیکر: چشمی الکترونیکی درب منزل با استفاده از میکروفون و اسپیکر می‌تواند امکان برقراری ارتباط دوطرفه بین مالک ساختمان و مراجعین را فراهم کند. این ویژگی ما را قادر می‌سازد تا بدون نیاز به باز کردن درب ورودی بتوانیم با مراجعین گفتگو کنیم که افزایش امنیت خانه و راحتی ساکنین را به همراه دارد.
 • حافظه و فضای ذخیره‌سازی: چشمی هوشمند درب آپارتمان برای ثبت تصاویر و ویدئوها به فضای ذخیره‌سازی نیاز دارد. به همین دلیل، چشمی هوشمند درب معمولاً به حافظه داخلی مجهز می‌شود یا در صورت پشتیبانی از کارت حافظه، می‌توانیم از این گزینه برای ذخیره‌سازی تصاویر و فایل‌های ویدئویی استفاده کنیم.

انواع قفل هوشمند؛ قیمت و خرید قفل دیجیتال هوشمند

مزایای چشمی دیجیتال هوشمند

تجهیز درب ورودی ساختمان به چشمی هوشمند درب مزیت‌های متعددی را از جنبه راحتی و امنیت به همراه دارد که پرداخت هزینه برای خرید آن را کاملاً توجیه می‌کند. مهم‌ترین مزایای چشمی درب هوشمند عبارتند از:

 • افزایش امنیت: در صورتی که چشمی درب حرکتی را تشخیص دهد، با توجه به امکانات چشمی یا تنظیمات اعمال شده توسط اوپراتور می‌تواند از محیط پشت درب عکس بگیرد یا ویدئوی کوتاهی را ضبط کند. مالک خانه با استفاده از چشمی دیجیتال می‌تواند فضای مقابل درب ورودی را از راه دور نیز مشاهده کند؛ بنابراین هیچ حرکت مشکوکی از چشم ساکنین پنهان نخواهد ماند.

خرید دزدگیر خانه هوشمند با بهترین قیمت

چشمی الکترونیکی درب منزل
 • دسترسی به چشمی توسط تمامی اعضای خانواده: چشمی ساده در محلی نصب می‌شود که معمولاً در دسترس کودکان، سالمندان یا افراد معلول، قرار ندارد. در مقابل، چشمی پشت درب الکترونیکی تصویر فضای پشت درب را روی نمایشگر نشان می‌دهد تا تمامی افراد بتوانند آن را مشاهده کنند. افراد ناتوان جسمی یا سالمندان می‌توانند خروجی چشمی الکترونیکی درب منزل را روی گوشی نیز مشاهده کنند.
 • نمایش کامل فضای پشت درب: برخلاف چشمی ساده که دید محدودی از فضای پشت درب و چهره مراجعین در اختیار ما قرار می‌دهد، چشمی دیجیتالی می‌تواند دید بهتری از محیط مقابل درب ورودی و مراجعین را به نمایش بگذارد؛ بنابراین قادر خواهیم بود تا پیش از باز کردن درب ورودی، از هویت افراد و شرایط محیط پشت درب مطلع شویم.
 • انعطاف‌پذیری چشمی هوشمند درب آپارتمان نسبت به تغییرات روشنایی: چشمی ساده در تاریکی کاربردی ندارد و نمی‌تواند تصویری از محیط پشت درب را برای ما به نمایش بگذارد اما چشمی درب دیجیتال با قابلیت دید در شب می‌تواند حتی در تاریکی نیز تصویر مشخصی را از پشت درب به نمایش بگذارد.

تاچ پنل خانه هوشمند: خرید مانیتور لمسی هوشمند (تاچ پنل لمسی)

چشمی درب هوشمند

انواع چشمی دیجیتال درب

انواع چشمی دیجیتال درب ضد سرقت را می‌توانیم از جنبه نحوه اتصال به دو دسته چشمی سیم کارتی و چشمی Wi-Fi طبقه‌بندی کنیم. در ادامه مقاله، با نحوه عملکرد هر یک از این چشمی‌های دیجیتالی آشنا خواهید شد.

 • چشمی درب دیجیتال وای فای: چشمی دیجیتال وای فای، به شبکه Wi-Fi خانه متصل می‌شود و از همین طریق تصویر و صدای مراجعین را به گوشی مالک ساختمان منتقل می‌کند. این قابلیت مالک ساختمان را قادر می‌سازد تا از راه دور مقابل درب ورودی را کنترل کند. به علاوه، برخی از مدل‌های چشمی دیجیتال درب آپارتمان وای فای به سنسور تشخیص حرکت مجهز هستند و زمانی که حرکتی را تشخیص دهند، نوتیفیکیشنی را به گوشی مالک ساختمان ارسال می‌کنند.
چشمی الکترونیکی درب آپارتمان
 • چشمی درب دیجیتال سیم کارت خور: این نوع از چشمی الکترونیکی درب آپارتمان برای مکان‌هایی که امکان دسترسی به شبکه Wi-Fi وجود ندارد، مناسب است. چشمی سیم کارتی می‌تواند با نصب سیم کارت، صدای مراجعین یا صدای مالک ساختمان را از طریق تماس صوتی منتقل کند. برخی از مدل‌های چشمی درب دیجیتال هوشمند سیم کارتی امکان انتقال تصویر از طریق MMS را دارند یا می‌توانند با استفاده از اینترنت سیم‌کارت، تصویر و صدای مراجعین را به گوشی مالک ساختمان ارسال کنند.

انواع چشمی هوشمند درب را می‌توانیم از جنبه نحوه تامین انرژی به چشمی دیجیتال مجهز به باتری لیتیومی و باتری قلمی تقسیم‌بندی کنیم. باتری قلمی راه‌کار ساده، ارزان قیمت و پایداری برای تامین انرژی چشمی محسوب می‌شود و در زمان خالی شدن باتری می‌توانیم باتری‌های خالی را به سادگی با باتری‌های نو جایگزین کنیم. باتری‌های لیتیومی که غالباً برای تامین برق چشمی‌های دیجیتالی مجهز به سنسور تشخیص حرکت مورد استفاده قرار می‌گیرند، دور انداخته نمی‌شوند و پس از شارژ مجدداً می‌توانند برق سنسور چشمی را تامین کنند.

 چشمی درب دیجیتال شیائومی

نکات مهم خرید چشمی هوشمند

اگرچه چشمی درب دیجیتال پیچیدگی چندانی در مقایسه با سایر تجهیزات خانه هوشمند ندارد اما فاکتورهای متعددی وجود دارند که باید در زمان انتخاب چشمی در نظر گرفته شوند.

 • قیمت چشمی الکترونیکی: قیمت چشمی الکترونیکی به عوامل مختلفی مانند برند، کیفیت، امکانات و تعداد واسطه‌ها بستگی دارد. عوامل دیگری نیز مانند عوارض گمرکی و مالیات، هزینه حمل و نقل وجود دارند که روی قیمت چشمی دیجیتال تاثیر می‌گذارند.
 • کیفیت دوربین چشمی: دوربین چشمی وظیفه ثبت و انتقال تصویر پشت درب به نمایشگر و گوشی هوشمند را بر عهده دارد؛ بنابراین کیفیت و امکانات دوربین تاثیر مهمی روی عملکرد چشمی درب دیجیتال دارد. برخی از چشمی‌های هوشمند می‌توانند محدوده وسیع‌تری را نمایش دهند تا نقاط کور پشت درب ورودی به حداقل برسد.
 • ابعاد و کیفیت نمایشگر: ابعاد و کیفیت نمایشگر تاثیر با اهمیتی روی قابلیت چشمی الکترونیکی در نمایش تصویر از پشت درب دارد. نمایشگر با کیفیت و بزرگتر می‌تواند تصاویر را به خوبی و با جزئیات بیشتری به نمایش بگذارد. چشمی‌های دیجیتالی موجود در بازار غالباً با نمایشگرهای 2.8، 4.3 و 7 اینچی لمسی به فروش می‌رسند. قابلیت تاچ اسکرین امکان تغییر تنظیمات چشمی هوشمند درب با ضربه زدن روی نمایشگر را فراهم می‌کند.
چشمی درب دیجیتال هوشمند
 • گارانتی و خدمات پس از فروش: چشمی‌های موجود در بازار با شرایط متفاوتی از نظر خدمات پس از فروش و گارانتی به فروش می‌رسند؛ بنابراین بهتر است تا در زمان انتخاب چشمی به اعتبار شرکت گارانتی کننده و مدت گارانتی توجه داشته باشیم. در این بین، چشمی دیجیتال ایرانی از نظر گارانتی شرایط مناسبی دارند و معمولاً با ضمانت چند ساله به فروش می‌رسند.
 • ظرفیت باتری چشمی: ظرفیت باتری در چشمی‌های الکترونیکی، دوام باتری و فاصله زمانی بین هر بار شارژ را مشخص می‌کند. طراحی بهینه و فعال‌سازی سنسور تشخیص حرکت نیز تاثیر با اهمیتی روی دوام باتری دارد. مزیت‌های باتری قابل شارژ موجب شده تا اغلب چشمی‌های هوشمند موجود در بازار به این نوع باتری مجهز شوند.

بیشتر بخوانید: سیستم روشنایی هوشمند ساختمان (هوشمند سازی روشنایی) چیست؟

چشمی الکترونیک درب - لنز چشمی هوشمند سامسونگ

پرسش‌های متداول

بهترین چشمی هوشمند درب دیجیتال کدام چشمی است؟

از آنجایی که خواسته‌ها و ترجیحات افراد مختلف با یکدیگر تفاوت دارد، برندهای معتبر انواع چشمی دیجیتالی را با قابلیت‌ها و امکانات متفاوت برای پاسخ‌گویی به نیازهای مختلف به بازار عرضه می‌کنند. چشمی درب دیجیتال فیلیپس، چشمی هوشمند درب شیائومی و چشمی درب دیجیتال سامسونگ از جمله چشمی‌های دیجیتالی موجود در بازار هستند که توسط برندهای شناخته شده عرضه می‌شوند. در زمان انتخاب بهترین چشمی درب دیجیتال می‌توانیم قیمت، کیفیت دوربین، کیفیت بدنه، امکانات و مشخصات نمایشگر چشمی را بررسی کنیم.

آیا باتری چشمی الکترونیکی درب قابل تعویض است؟

برق مصرفی انواع مختلف چشمی درب دیجیتال هوشمند از طریق باتری‌ قابل شارژ یا باتری‌ قلمی تامین می‌شود. باتری‌های قابل شارژ غالباً طول عمر زیادی دارند اما در صورت خرابی باتری لیتیومی چشمی درب دیجیتال می‌توانیم آن را با باتری نو تعویض کنیم. در صورتی که برق مورد نیاز چشمی هوشمند درب از طریق باتری‌های قلمی تامین می‌شود، به سادگی می‌توانیم باتری‌های خالی را تعویض کنیم.

چشمی دیجیتال بر روی چه درب هایی نصب می شود؟

چشمی الکترونیکی روی انواع مختلفی از درب‌های ساختمان نصب می‌شود و محدودیتی برای نصب آن وجود ندارد. خرید درب جدید یا حتی تغییر محل نصب چشمی قدیمی برای نصب چشمی الکترونیک ضرورت ندارد و به سادگی می‌توانیم آن را در محل نصب چشمی قدیمی قرار دهیم.

بیشتر بخوانید: سیستم اینترکام هوشمند چیست و چه امکانات و مزایایی دارد؟

جمع‌بندی

چشمی الکترونیکی نقش چشم دیجیتالی مالک خانه روی درب ورودی را بر عهده دارد که بدون توقف، بخشی از امنیت ساختمان را نیز تامین می‌کند. چشمی هوشمند درب در مقایسه با چشمی ساده می‌تواند دید بهتری از پشت درب ارائه دهد، تصویر مراجعین را ذخیره کند و فعالیت‌های مشکوک را گزارش دهد. با استفاده از چشمی دیجیتالی حتی می‌توانیم از راه دور به مراجعین پاسخ دهیم.

قیمت چشمی درب الکترونیکی، به تنهایی معیار مناسبی برای انتخاب آن نیست و با در نظر گرفتن فاکتورهای مختلفی شامل دید در شب، محدوده قابل نمایش توسط دوربین چشمی، ابعاد و کیفیت نمایشگر، تکنیک مورد استفاده برای متصل کردن چشمی به گوشی موبایل، فضای ذخیره‌سازی و امکانات پیشرفته‌تری مانند استفاده از فناوری هوش مصنوعی برای تشخیص انسان می‌توانیم چشمی هوشمند مناسب را مطابق با نیازهای خودمان انتخاب کنیم.

3/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 5 =