کاربرد هوش مصنوعی در ساختمان سازی

فریتز » کاربرد هوش مصنوعی در ساختمان سازی
هوش مصنوعی در ساختمان‌سازی

در طی سال‌های اخیر، بشر با شتاب بیشتری به استفاده از فناوری هوش مصنوعی برای بهبود و تسریع فعالیت‌های مختلف رو آورده و ساختمان‌سازی نیز یکی از حوزه‌هایی است که توسط فناوری هوش مصنوعی متحول شده است. با استفاده از هوش مصنوعی در ساختمان سازی می‌توانیم محیط امن و بهینه‌تری را برای افراد حاضر در محیط ساختمان ایجاد کنیم و فرایند ساخت و ساز را با سرعت، دقت و کارایی بالاتری انجام دهیم. برای آشنایی با کاربرد هوش مصنوعی در صنعت ساخت و ساز در این مقاله با شرکت خانه هوشمند فریتز همراه شوید.

کاربرد هوش مصنوعی در صنعت ساختمان

پیش از آغاز بررسی کاربرد هوش مصنوعی در صنعت ساختمان، بهتر است تا به طور مختصر با تعریف هوش مصنوعی آشنا شویم. هوش مصنوعی اساساً در محوریت آموزش کامپیوتر عمل می‌کند؛ یعنی این فناوری ما را قادر می‌سازد تا کامپیوتر را طوری آموزش دهیم تا مشابه یک انسان عمل کند. همانطور که انتظار می‌رود، کامپیوترهای خستگی‌ناپذیر می‌توانند بخشی از وظایف انسان‌ها را در صنعت ساختمان‌سازی بر عهده بگیرند و به ما کمک کنند تا وقت و انرژی بیشتری برای انجام دادن سایر وظایف در اختیار داشته باشیم. مهم‌ترین کاربردهای هوش مصنوعی در ساختمان سازی عبارتند از:

بهبود کیفیت طراحی ساختمان

هوش مصنوعی می‌تواند به ما کمک کند تا طراحی‌های بهتری را از فضای داخلی و خارجی ساختمان ارائه دهیم. اگر ایده‌ای برای طراحی ساختمان در اختیار ندارید، قصد بهینه‌سازی فضای ساختمان را دارید یا می‌خواهید به فرایند زمان‌بر طراحی ساختمان سرعت بدهید، با استفاده از هوش مصنوعی در ساخت و ساز می‌توانید به این هدف برسید.

بیشتر بخوانید: بهترین سایت‌ها و برنامه‌های طراحی دکور خانه با هوش مصنوعی

برای مثال، شرکت WeWork می‌خواست اتاق جلسات را طوری طراحی کند تا با نحوه استفاده مردم از فضای اتاق مطابقت داشته باشد. با همین هدف، این شرکت از فناوری یادگیری ماشین برای شناسایی و پیش‌بینی نحوه استفاده از فضای اتاق جلسات توسط انسان‌ها استفاده کرد و موفق شد تا آن را طوری طراحی کند تا با نیاز افراد مطابقت بیشتری داشته باشد.

هوش مصنوعی در ساختمان سازی

تسهیل عیب‌یابی و بررسی طراحی ساختمان

کاربرد هوش مصنوعی در ساختمان سازی به بهینه‌سازی طراحی محدود نمی‌شود. یادگیری ماشین می‌تواند به ما کمک کند تا اشتباهات یا المان‌های فراموش شده در طراحی را کشف و آن را اصلاح کنیم. به کمک هوش مصنوعی در طراحی ساختمان می‌توانیم زمان بسیار کمتری را برای کشف و اصلاح خطاهای احتمالی مصرف کنیم و در نتیجه زمان و انرژی بیشتری برای افزایش حجم کار یا بهبود طراحی در اختیار خواهیم داشت.

هوشمند سازی ساختمان | هوشمند سازی خانه | هوشمند سازی منازل مسکونی

به کمک هوش مصنوعی می‌توانیم عملکرد طرح ارائه شده را در شرایط و موقعیت‌های مختلف بررسی کنیم. این فناوری به ما کمک می‌کند تا بهینه بودن استفاده از یک عنصر مشخص در طراحی را بررسی کرده یا المان مشکل‌ساز را کشف کنیم.

هوش مصنوعی در صنعت ساختمان

ایمن‌سازی محوطه ساختمان

ایمن‌سازی اهمیت زیادی در جهت حفاظت از جان افراد حاضر در محوطه ساختمان دارد و هوش مصنوعی می‌تواند به ما کمک کند تا به این هدف برسیم. با استفاده از فناوری هوش مصنوعی می‌توانیم امنیت ساختمان و احتمال وقوع حوادث ساختمانی را ارزیابی کرده و از نتایج بدست آمده برای ایمن‌سازی محوطه ساختمان استفاده کنیم. حتی فناوری هوش مصنوعی می‌تواند فایل‌های ویدئویی را برای آشکار کردن نقاط آسیب‌پذیر، ریسک‌ها و نقض اصول ایمنی تجزیه و تحلیل کند.

نمایندگی پارکینگ هوشمند؛ فروش سیستم هوشمند سازی پارکینگ

به عنوان مثال، هوش مصنوعی می‌تواند عدم استفاده صحیح از تجهیزات حفاظتی توسط یک کارگر ساختمانی را تشخیص داده و کارفرما یا مهندس ناظر را از این اتفاق مطلع سازد. به علاوه، انواع سنسور هوشمند، دوربین‌ها و سایر تجهیزات مبتنی بر فناوری اینترنت اشیا می‌توانند داده‌های مربوط به وقوع حوادث را ثبت کنند تا از اطلاعات جمع‌آوری شده برای تصمیم‌گیری آگاهانه و انجام اقدامات موثر استفاده شود.

هوش مصنوعی در ساخت و ساز

ارزیابی و کاهش ریسک

هوش مصنوعی در ساخت و ساز برای ارزیابی ریسک نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. ارزیابی ریسک با استفاده از هوش مصنوعی ما را قادر می‌سازد تا درک درستی از احتمال مواجهه با مسائل مختلف در ساختمان‌سازی داشته باشیم و تا حد امکان از بروز مشکلات و موانعی که می‌توانند در اجرای یک پروژه ساختمانی اختلال ایجاد کنند، جلوگیری کنیم. هوش مصنوعی و فناوری یادگیری ماشین می‌تواند بروز مشکلات را پیش‌بینی کرده، تاثیرگذاری و اهمیت هر عامل را اندازه‌گیری کرده و با تجزیه و تحلیل پیشگیرانه به ما کمک کند تا ریسک‌ها را به حداقل برسانیم.

بیشتر بخوانید: کاربرد سیستم BMS ساختمان (سیستم خانه هوشمند BMS)

برای مثال، برنامه Construction IQ پس از تجزیه و تحلیل داده‌های پروژه ساختمانی، مشکلاتی که احتمالاً با آن‌ها مواجه خواهیم شد را به ما نشان می‌دهد. عملکرد این برنامه نشان می‌دهد که هوش مصنوعی در صنعت ساختمان می‌تواند ریسک‌ها را شناسایی کرده و چالش‌های احتمالی را بر اساس اهمیت آن‌ها طبقه‌بندی کند.

کاربرد هوش مصنوعی در ساختمان سازی

تعمیر و نگهداری ساختمان

کاربرد هوش مصنوعی در صنعت ساختمان تنها به طراحی و ایمن‌سازی محدود نمی‌شود و از این فناوری می‌توانیم برای مدیریت و بهینه‌سازی فرایند تعمیر و نگهداری تجهیزات ساختمان نیز استفاده کنیم. به‌طور سنتی، برنامه تعمیر و نگهداری در تناوب زمانی مشخص و به‌طور کورکورانه انجام می‌شود اما فناوری هوش مصنوعی بر اساس داده‌های واقعی زمان بهینه و مناسب برای بازسازی یا تعمیر و نگهداری تجهیزات ساختمان را به ما نشان می‌دهد؛ بنابراین طول عمر تجهیزات ساختمان افزایش یافته و زمان توقف به حداقل می‌رسد.

بیشتر بخوانید: سیستم روشنایی هوشمند ساختمان (هوشمند سازی روشنایی) چیست؟

ترکیب فناوری هوش مصنوعی با مدل‌سازی اطلاعات ساختمان (BIM) ابزاری را در اختیار ما قرار می‌دهد که بهترین روش تعمیر و نگهداری بر اساس احتمال وقوع خرابی‌ها را به ما نشان می‌دهد. برای مثال، ترکیب فناوری هوش مصنوعی و BIM برای بهبود مدیریت تاسیسات برج Salesforce Tower استفاده می‌شود. این فناوری تیم‌های فنی را قادر می‌سازد تا از فضای برج به طور بهینه استفاده کرده، زمان مناسب برای تعمیر و نگهداری پیشگیرانه را تعیین کرده و روی مصرف انرژی برج نظارت داشته باشند.

هوش مصنوعی ساختمان سازی

بهترین سایت و برنامه هوش مصنوعی طراحی ساختمان

پس از آشنایی با کاربرد هوش مصنوعی در صنعت ساخت و ساز، نوبت به معرفی ابزارهایی می‌رسد که امکانات هوش مصنوعی در حوزه طراحی ساختمان را به طور عملی در اختیار ما قرار می‌دهند. تعدادی از بهترین ابزارهای هوش مصنوعی در ساخت و ساز عبارتند از:

SketchUp: هوش مصنوعی در ساختمان سازی برای رندرگیری از طراحی‌های دستی

SketchUp پلتفرمی است که می‌تواند با استفاده از فناوری هوش مصنوعی به طرح‌های ساده و ابتدایی نمای ساختمان رنگ و جلوه بهتری بدهد یا طرح‌های دستی را به طرح‌های دیجیتالی تغییر دهد. برای استفاده از این ابزار تنها کافی است تا طرح اولیه را در این پلتفرم آپلود کرده و خواسته‌های خودمان را در قالب متن بیان کنیم تا هوش مصنوعی طرح‌های ساده را به طرح‌های حرفه‌ای و تحسین‌برانگیز تبدیل کند. SketchUp پلتفرم انعطاف‌پذیری محسوب می‌شود و می‌توانیم از آن برای طراحی نمای داخلی و خارجی ساختمان استفاده کنیم.

کاربرد هوش مصنوعی در صنعت ساختمان

Midjourney: برنامه هوش مصنوعی برای طراحی مفهومی

پلتفرم Midjourney یکی از بهترین ابزارهای هوش مصنوعی در ساختمان سازی محسوب می‌شود که بستر مورد نیاز معماران برای ایجاد طرح‌های خلاقانه را در اختیار آن‌ها قرار می‌دهد. Midjourney امکان خلق تصاویر واقع‌گرایانه با استفاده از داده‌های متنی را دارد و طراحان را قادر می‌سازد تا ایده‌های پیچیده طراحی را به طور بصری پیاده‌سازی کنند. معماران و طراحان با استفاده از این ابزار هوش مصنوعی در صنعت ساختمان می‌توانند به سرعت آن‌چه را که در ذهن دارند برای مشتریان به نمایش بگذارند.

کاربرد هوش مصنوعی در صنعت ساخت و ساز

Maket.ai: هوش مصنوعی برای طراحی نقشه ساختمان

سایت هوش مصنوعی طراحی ساختمان ماکت ای آی اساساً یک پلتفرم نرم‌افزاری مبتنی بر فناوری هوش مصنوعی است که به طور خاص برای معماران ساخته شده است. این پلتفرم با استفاده از الگوریتم‌های پیشرفته تشخیص مُدل می‌تواند در طی چند دقیقه هزاران طرح مختلف را تولید کند. برای استفاده از ماکت تنها کافی است تا با چند کلیک تعداد طبقات، اتاق‌ها، سبک طراحی، متریال، کاربری ساختمان و غیره را انتخاب کرده و طرح خلق شده توسط هوش مصنوعی را تحویل بگیریم.

بیشتر بخوانید: خانه هوشمند چیست + بررسی امکانات ساختمان هوشمند

Maket.ai ما را قادر می‌سازد تا تمرکز بیشتری روی جنبه خلاقیت طراحی داشته باشیم؛ بنابراین با استفاده از هوش مصنوعی در طراحی ساختمان می‌توانیم با صرف کمترین وقت و انرژی به نتایج مطلوب‌تری نیز در مقایسه با تکنیک‌های قدیمی برسیم.

هوش مصنوعی در طراحی ساختمان

ArkDesign.ai: هوش مصنوعی برای طراحی شماتیک ساختمان

پلتفرم هوش مصنوعی ArkDesign برای طراحی دقیق و بهینه نقشه ساختمان بر اساس فضای قابل دسترس، محاسبه دقیق مساحت و اندازه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. این پلتفرم هوش مصنوعی طراحی نمای ساختمان، ما را قادر می‌سازد تا طراحی‌های مختلف را به سرعت در دنیای دیجیتالی پیاده‌سازی کرده و نتیجه نهایی را به طور 3 بعدی مشاهده کنیم؛ بنابراین پیش از آغاز ساختمان‌سازی درک درستی از ظاهر آن خواهیم داشت. آرک دیزاین معماران را قادر می‌سازد تا به سرعت طرح‌های شماتیک بهینه‌ای را متناسب با نیاز‌های یک پروژه خاص ایجاد کنند.

هوش مصنوعی طراحی ساختمان

Architechtures: هوش مصنوعی برای طراحی ساختمان بهینه‌ و کارآمد

آرکیتکچر یکی از کاربردی‌ترین ابزارهای هوش مصنوعی در ساختمان سازی است که امکانات متعددی را در دسترس معماران قرار می‌دهد. این پلتفرم هوش مصنوعی ساختمان سازی می‌تواند شرایط محل احداث ساختمان و نیازهای مشتریان را تجزیه و تحلیل کرده و بر همین اساس طراحی‌های واقع‌گرایانه‌ای را ارائه دهد که قابلیت اجرا داشته باشند. ابزار هوش مصنوعی Architechtures با ارائه طرح‌های واقع‌گرایانه فرآیند تصمیم‌گیری را آسان‌تر کرده، بهره‌وری را به حداکثر رسانده و اتلاف زمان و انرژی طراحان ساختمان‌های مسکونی را به حداقل می‌رساند.

هوش مصنوعی برای طراحی ساختمان

Sidewalk Labs: هوش مصنوعی برای برنامه‌ریزی شهری

سایدوالک لبز پلتفرمی است که از فناوری هوش مصنوعی برای طراحی شهرهای هوشمند و کارآمد استفاده می‌کند. Sidewalk Labs که از سوی گوگل نیز پشتیبانی می‌شود، مجموعه کاملی از امکانات مورد نیاز برای اجرای شهرهای مدرن و هوشمند مانند مدیریت ترافیک شهری، طراحی خانه‌های مسکونی مقرون به صرفه و بهینه‌سازی شده و غیره را در اختیار ما قرار می‌دهد. با کمک این پلتفرم می‌توانیم به را‌ه‌کارهای عملی و جامعی برای پیاده‌سازی ساختمان‌های مدرن در جامعه شهری مدرن دست پیدا کنیم.

سایت هوش مصنوعی طراحی ساختمان

BricsCAD BIM: هوش مصنوعی برای مدل‌سازی اطلاعات ساختمان

BricsCAD BIM پلتفرمی است که از فناوری هوش مصنوعی برای تسهیل و تسریع مدل‌سازی اطلاعات ساختمان (BIM) استفاده می‌کند. در حالی که BIM معماری، مهندسی و ساختار ساختمان را در یک مدل 3 بعدی به تصویر می‌کشد، هوش مصنوعی ساختمان سازی در این سیستم نقش تقویت کننده و بهینه‌ساز را ایفا می‌کند. ترکیب هوش مصنوعی در صنعت ساختمان با BIM، ابزار کارآمدی را در اختیارما قرار داده که می‌تواند نمای کلی از یک پروژه ساختمان‌سازی را قبل از اجرای آن به تصویر بکشد.

هوش مصنوعی طراحی نما ساختمان

Arko: هوش مصنوعی در ساخت و ساز برای رندرگیری

پلتفرم Arko.ai با ارائه رندرهای واقع‌گرایانه از نمای داخلی و خارجی ساختمان، کاربرد هوش مصنوعی در ساختمان سازی را به نمایش می‌گذارد. برای استفاده از امکانات این پلتفرم تنها کافی است تا با استفاده از امکانات ارائه شده نقشه اولیه‌ای از ساختمان را ایجاد کرده و سپس ویژگی‌های مورد انتظارمان را با چند خط توصیف متنی مشخص کنیم. پس از کلیک روی دکمه رندر، تصویر نهایی روی نمایشگر ظاهر خواهد شد.

هوش مصنوعی و طراحی ساختمان

پرسش‌های متداول

بهترین هوش مصنوعی طراحی نمای ساختمان چیست؟

هر یک از برنامه‌های هوش مصنوعی در ساخت و ساز مزایا، معایب، امکانات و ویژگی‌های متمایزی را دارند که باید با توجه به نیازهای طراحان انتخاب و استفاده شوند. اگر مجبور باشیم تا تنها یک پلتفرم را انتخاب کنیم، می‌توانیم به SketchUp اشاره کنیم که یکی از محبوب‌ترین پلتفرم‌های هوش مصنوعی طراحی نقشه ساختمان محسوب می‌شود.

بیشتر بخوانید: موتورخانه هوشمند چیست: مزایا و معایب هوشمندسازی موتورخانه

جمع‌بندی

در این مقاله به بررسی کاربرد هوش مصنوعی در صنعت ساختمان پرداختیم و ابزارهایی را نیز معرفی کردیم که از این فناوری برای بهبود، سرعت بخشیدن، عیب‌یابی یا بهینه‌سازی طراحی داخلی و خارجی ساختمان استفاده می‌کنند. استفاده از هوش مصنوعی در ساختمان سازی به افزایش سرعت فرایند ارزیابی، طراحی و اجرا منجر می‌شود، احتمال وقوع خطاهای پُرهزینه را کاهش می‌دهد و افزایش بهره‌وری و مزیت استفاده بهینه از فضای قابل دسترس برای ساختمان‌سازی را نیز به همراه دارد.

امروزه برنامه‌های متعددی بر پایه فناوری هوش مصنوعی منتشر شده‌اند که برای طراحی نمای ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرند و هر یک از آن‌ها مزایا، معایب و امکانات متفاوتی دارند. به علاوه، انتظار می‌رود که در طول زمان ابزارهای موجود بر اساس پیشرفت فناوری بروزسانی شده یا ابزارهای جدید و قدرتمندتری معرفی شوند. به همین دلیل، نمی‌توانیم تنها به یک ابزار هوش مصنوعی در ساخت و ساز اکتفا کنیم و بهتر است تا به طور پویا عملکرد پلتفرم‌های مختلف را برای یافتن گزینه‌ای که خواسته‌ها و نیازهای ما را بر آورده می‌سازد، مورد ارزیابی قرار دهیم.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده + 6 =