12 مورد از مهمترین مزایای خانه هوشمند برای کودکان

فریتز » 12 مورد از مهمترین مزایای خانه هوشمند برای کودکان
خانه هوشمند برای کودکان

خانه هوشمند به‌مانند یک پرستار مهربان، یک مربی شفیق و یک همراه همیشگی می‌تواند در امر فرزندپروری به والدین پرمشغله امروزی کمک‌های بزرگی نماید. به همین دلیل متصدیان شرکت خانه هوشمند به‌منظور اجرای بهینه پروسه اتوماسیون خانگی تمامی مشتریانشان، حتماً به تعداد نفرات و خصوصاً تعداد فرزندان و سنین آنها توجه اکید دارند. چراکه هوشمندسازی خانه می‌تواند، اثرات مختلف تربیتی را بر این قشر حساس داشته باشد.

با چیدمان و انتخاب صحیح ابزارهای هوشمند علاوه بر رفاه کودک می‌توان وی را از خطرات و صدمات بسیاری حفظ نمود. در این مطلب بیشتر باب تجهیزات خانه هوشمند سودمند برای کودکان صحبت می‌کنیم.

آشنایی با مزایای خانه هوشمند برای کودکان

خانه هوشمند به دلیل توانایی‌های بالقوه پرتعداد می‌تواند، به‌صورت سفارشی‌سازی شده، تمامی نیازهای افراد مختلف یک خانواده را برآورده سازد. حال اگر کودکانتان در اولویت شما قرار دارند، مطمئن باشد، هوشمندسازی خانه برای آنها نیز فواید بسیاری به همراه دارد.

اولین مزیت: افزایش امنیت درب‌های ورود و خروج خانه

بزرگ‌ترین خطراتی که کودکان را تهدید می‌کند، مربوط به درب ورودی ساختمان است. بسیار پیش می‌آید که درب‌ها توسط کودکان بازمانده یا کلید شخصی آنها گم می‌شود. در این راستا مجموعه‌ای از ابزارهای هوشمند مانند قفل هوشمند درب، زنگ درب و انواع سنسور امنیتی مانند سنسور حرکتی هوشمند به دلیل افزایش نظارت والدین می‌توانند، درب‌های ورود و خروج منزل را برای کودکان ایمن‌تر سازند.

دومین مزیت: قصه‌گویی و پخش موزیک خودکار

پخش موزیک و قصه‌های شبانه بخشی از برنامه روتینگ روزانه کودکان است. با هوشمند نمودن این فعالیت‌ها ازاین‌پس در زمان مشخص (ورزش، مطالعه، خواب) به‌صورت خودکار موزیک یا قصه از سیستم صوتی هوشمند پخش شده و کودک را با خود همراه می‌سازد. بدین ترتیب بخشی از کار روزانه والدین را کم می‌کند.

هوشمندسازی خانه برای کودکان

سومین مزیت: تنظیم میزان روشنایی مسیرهای رفت‌وآمد کودک

شرکت خانه هوشمند به‌راحتی قادر است بر حسب نیاز مشتریان خود سیستم‌های هوشمند را منعطف و پاسخگو طراحی نماید. بدین ترتیب به کمک این فناوری می‌توانید، مسیر اتاق کودک به بخش‌های مختلف خانه را با سنسورهای حرکتی روشنایی تجهیز نموده تا در شب، اضطراب و استرس وی را در تاریکی کاهش دهید. همچنین با پیاده‌سازی تایمر کمک کنید تا نور اتاق در وقت خواب به‌تدریج کم شده تا کودک خواب راحت‌تر و بدون دلهره‌ای را تجربه نماید.

بیشتر بخوانید: سیستم روشنایی هوشمند ساختمان (هوشمند سازی روشنایی) چیست؟

چهارمین مزیت: مدیریت بیشتر بر میزان حضور کودکان در فضای آنلاین

بزرگ‌ترین دغدغه والدین امروزی استفاده بیش از حد و اعتیادآور کودکان از فضای مجازی است. حال‌آنکه به مدد متدهای فناوری هوشمند می‌توان ساعات اتصال به WIFI را مدیریت نمود و برای آن محدودیت‌هایی تعیین کرد. در صورت استفاده دستی از اینترنت توسط کودک نیز با پیامی این موقعیت را به والدین هشدار داد. بدین ترتیب تعامل کودکان را با فضای واقعی بیشتر نمود و وابستگی‌اش را به فضای آنلاین کاهش داد.

بیشتر بخوانید: خانه هوشمند چیست + بررسی امکانات ساختمان هوشمند

پنجمین مزیت: کنترل بهتر علائم حیاتی

شما با هوشمندسازی خانه می‌توانید، تمامی علائم حیاتی کودک خود را چه در خواب و چه در بیداری مورد سنجش و ارزیابی قرار دهید. بدین ترتیب از سلامتی وی مراقبت و محافظت دقیق و تخصصی صورت دهید. سنسورهای مختلف کیفیت خواب، ضربان قلب، ریتم تنفس، فشارخون و میزان دمای بدن را به اطلاع شما رسانده و اشکالات موجود را گوشزد می‌کنند. بدین ترتیب گویی همیشه یک پزشک متخصص در منزل دارید که به رصد شرایط جسمی کودک شما به صورتی هوشمند می‌پردازد.

ششمین مزیت: بهبود کیفیت هوای تنفسی

نشت گاز، دی‌اکسیدکربن، افزایش یا کاهش بیش از حد دما و بخارات سمی مواد شوینده شیمیایی همگی می‌توانند، سلامت کودک شما را تهدید نمایند. از همه مهم‌تر شما از وجود این عوامل خطرزا بی‌خبر بوده و نتوانید، فعالیت سودمندی را در جهت دفع آنها صورت دهید.

حال‌آنکه ابزارهای هوشمند می‌توانند، به‌موقع و در فرصتی کافی وجود این علائم ناخوشایند را به شما اطلاع داده و از واردشدن صدمه به کودکتان جلوگیری نمایند.

هفتمین مزیت: دورسازی کودک از منطقه خطر

ابزارهای خطرزای متعددی در اطراف کودکان به نسبت سنشان وجود دارند. پریزهای برق، رادیاتورهای داغ، پله‌ها، باربیکیو و استخر همگی می‌توانند برای کودکان نوپای ۲ساله و حتی بزرگ‌تر خطرزا باشند. حال‌آنکه با هوشمند سازی خانه و نصب سنسور می‌توان به‌محض ورود کودک به محدوده خطر با پیامک از این وضعیت اطلاع یافت و تمهیدات لازم را در نظر گرفت.

بدین ترتیب دیگر نیازی نیست، برای مراقبت از کودک خود دائماً در کنار وی حاضر باشید و دغدغه انجام نشدن کارهایتان، شما را آزار دهد.

بیشتر بخوانید: سیستم امنیتی هوشمند (سیستم های حفاظتی و امنیتی خانه هوشمند)

هشتمین مزیت: صرفه‌جویی در مصرف و هدررفت انرژی:

شرکت خانه هوشمند به‌گونه‌ای سیستم‌های منزل شما را به اینترنت متصل می‌سازد که بتوانید از راه دور تمامی آنها را کنترل نمایید. بدین ترتیب تلویزیون روشن، لامپ‌های اضافی، لوازم سرمایشی و گرمایشی بدون مصرف و تمامی لوازم غیرضروری را از راه دور خاموش نمایید.

بدین ترتیب در بهینه‌سازی مصرف سوخت و نظارت بر سطح انرژی توانا می‌شوید. با این رویکرد از پرداخت هزینه‌های گزاف انرژی که توسط کودکان به هدر می‌روند، پیشگیری می‌کنید.

نهمین مزیت: کنترل بهتر دمای اتاق کودک

ازکارافتادگی سیستم سرمایشی و گرمایشی حتی برای مدت بسیار کوتاه می‌تواند، برای کودکان آزاردهنده باشد. با کمک فناوری هوشمند می‌توانید، به‌موقع آلارم دریافت نموده و از وقوع این واقعه دراسرع‌وقت جلوگیری کنید.

از طرفی پرده برقی با تنظیم میزان نور و توانایی عالی در عایق‌سازی نیز نقش مهمی در بهینه نمودن دمای داخلی اتاق کودک دارد. در ساعت آفتاب‌گیر جمع شده و در ساعات سرد باز می‌شوند و مانع تبادل دمایی نامطلوب فضای داخلی با محیط خارج می‌شوند.

خرید موتور پرده برقی با بهترین قیمت

دهمین مزیت: نظارت مستقیم بر عملکرد کودک

دوربین‌های موجود اطراف خانه هوشمند را رصد نموده و در صورت مشاهده رفتار مشکوک آن را به اطلاع والدین می‌رسانند. بدین ترتیب در صورت تنها ماندن کودک در منزل کمتر نگران ورود افراد غریبه و ناآشنا به فضای داخلی خانه هستید. از طرفی امکان ردیابی کودک حتی در فضای خارج خانه نیز والدین را در مورد آمدوشد کودک و مکان‌های حضور وی مطمئن می‌کند. این امکانات در واقع یک نظارت و حراست هوشمند را برای والدین فراهم می‌نماید.

یازدهمین مزیت: مانیتورینگ تصاویر کودک

منظور از این مزیت بیشتر مشاهده لحظه‌به‌لحظه شرایط نوزادان است. به کمک دوربین‌های تحت شبکه می‌توان فعالیت‌های نوزاد را در تخت خوابش موردنظر قرارداد و در صورت بروز ناراحتی مانند بلعیدن اشیای خطرناک، خفگی یا کثیف‌کاری و نیاز به تغذیه یا تعویض پوشک مطلع شده و به‌سرعت برای کمک وی شتافت. حتی بسیاری به نصب سنسورهای حساس به صدا نیز اقدام نموده تا امکان استماع صدای گریه کودک را از فاصله‌ای دور نیز داشته باشند

دوازدهمین مزیت: ارتباط مستقیم با مراکز خدماتی

با کمی آموزش می‌توان به کودکان روش استفاده از دکمه SOS، دکمه فراخوان هوشمند که راهی ایمن برای دستیابی به مراکز خدماتی مانند اورژانس، آتش‌نشانی و پلیس است را آموزش داد. بدین ترتیب از بروز حادثه و در بسیاری موارد از مرگ کودک جلوگیری نمود. با بررسی این موارد متوجه می‌شویم فناوری هوشمند نسبت به هیچ موضوعی کوتاهی نکرده است.

بیشتر بخوانید: کاربرد سیستم BMS ساختمان (سیستم خانه هوشمند BMS)

مزایای خانه هوشمند برای کودکان

بررسی کلی امکانات موجود در یک خانه هوشمند

با نگاهی هرچند سطحی به مزایای ذکر شده باب خانه هوشمند خود به امکانات متنوع موجود در این فضاها پی برده‌اید. ولی برای تکمیل این مطلب فهرستی از این امکانات را برایتان آورده‌ایم. با بررسی این امکانات خود متوجه می‌شوید که چرا کشورهای ابرقدرت به این فناوری با نگاه ویژه‌تری می‌نگرند.

 • سامانه صوتی هوشمند
 • سیستم روشنایی و برق اضطراری هوشمند
 • سامانه‌های گرمایشی و سرمایشی هوشمند
 • تجهیزات حوزه ایمنی هوشمند
 • سنسورهای درب، پنجره و پرده هوشمند
 • آبیاری هوشمند
 • استخر، سونا، جکوزی هوشمند
 • سیستم اعلام حریق و سرقت هوشمند
 • دوربین‌های مداربسته هوشمند

ضرورت‌های پیوستن به خانه هوشمند برای کودکان و والدین آنها:

با افزایش روند روبه‌رشد اشتغال والدین در بیرون از منزل و تعدد تجهیزات برقی و رفاهی خطرزا برای قشر کودک در اطراف محیط زندگی به‌راستی مراقبت و حراست از کودکان در تمامی سنین کار پرمخاطره‌ای شده است. همیشه سلامت روحی، جسمی و معنوی کودکان را خطرات متعددی مانند تجهیزات الکتریکی، مزاحمت‌های بیرون از منزل، فضاهای آنلاین و بسیاری موارد دیگر تهدید می‌کند.

این امر مراقبت از کودکان را از راه دور به امری ضروری بدل نموده است. بدین ترتیب بهتر است، والدین برای نظارت بر سلامت، انجام تکالیف، خواب، بازی، حضور در فضای آنلاین، سنجش دمای خانه، ورود و خروج کودکان و بسیاری از فرایندهای دیگر هوشمندسازی خانه خود را در اولویت قرار دهند.

بر این مبنا هوشمندسازی منازل برای تمامی والدین کارمند، دارای فرزندان معلول، دائماً در سفر، علاقه‌مندان به صرفه‌جویی، خانواده‌های دارای کودک خردسال ضرورت دارد.

اجرای هوشمند سازی خانه و منازل مسکونی

برتری‌های خانه هوشمند بر خانه‌های معمولی برای کودکان:

کودکانی که در خانه‌هایی مجهز شده به دست یک شرکت خانه هوشمند معتبر زندگی می‌کنند، سلامت روحی، جسمی و ذهنی بیشتری دارند. چراکه این کودکان می‌دانند حتی در صورت نبود، والدین از حمایت و پشتیبانی آنها برخوردار بوده و کمتر آسیبی متوجهشان می‌شود. حتی در صورت بروز مشکل دراسرع‌وقت والدین متوجه شده و قادر هستند از همان راه دور تمهیدات اثربخشی را برای کاهش عوارض انجام دهند.

بدین ترتیب از برتری‌های یک خانه  هوشمند به نسبت خانه‌های معمول می‌توان به این موارد اشاره نمود:

 • جلوگیری از ورود افراد غیرمجاز به حریم خصوصی
 • امکان طراحی سناریوهای مختلف برای اتاق کودک
 • قابلیت برنامه‌ریزی تجهیزات مختلف با کارکردی منسجم با هم
 • امکان مدیریت تمامی امکانات با موبایل
 • کنترل خانه با تاچ پنل مرکزی با کارکرد راحت حتی برای کودکان
 • پیشگیری از سرماخوردگی و گرمازدگی کودک به دلیل تنظیم دقیق دمایی
 • برآورده‌شدن احتیاجات کودک حتی در نبود والدین
 • ایجاد حس استقلال و عدم وابستگی به والدین درون کودک
5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 3 =