راهنمای خرید پریز هوشمند (نکات مهم و کلیدی)

فریتز » راهنمای خرید پریز هوشمند (نکات مهم و کلیدی)
راهنمای خرید پریز هوشمند

امروزه، انواع مختلفی از پریزهای هوشمند در دسترس خریداران قرار دارند که برای نیازها و کاربردهای متفاوتی طراحی و ساخته شده‌اند اما تنوع این تجهیزات می‌تواند در نهایت به سردرگمی خریداران منجر شود. مانند هر تجهیز هوشمند دیگری، معیارهایی نیز برای انتخاب و خرید پریز هوشمند مناسب وجود دارند و شاید شما نیز مانند بسیاری از افرادی که برای نخستین مرتبه قصد خرید پریز هوشمند را دارند، بپرسید که معیارها و نکات خرید پریز هوشمند کدامند؟ شرکت خانه هوشمند فریتز برای پاسخ به این پرسش، چهارچوبی را در مقاله راهنمای انتخاب پریز هوشمند ارائه می‌دهد که می‌توانیم از آن به عنوان معیاری برای انتخاب پریز مناسب استفاده کنیم.

راهنمای خرید پریز هوشمند

فاکتورهای متعددی وجود دارند که در نظر گرفتن آن‌ها به ما کمک می‌کند تا پریز هوشمند مناسب را متناسب با نیازها، ترجیحات، بودجه و انتظارات خودمان انتخاب و خریداری کنیم. نکات مهم هنگام خرید پریز هوشمند عبارتند از:

راهنمای انتخاب پریز هوشمند بر اساس محل استفاده از پریز

پریزهای هوشمند به دو دسته پریزهای داخل ساختمان و پریزهای فضای باز تقسیم می‌شوند. به همین دلیل، پیش از خرید پریز هوشمند باید از شرایط محل استفاده از پریز مطلع باشیم. در صورتی که پریز هوشمند در معرض نور خورشید، بارش برف و باران و گرد و خاک قرار می‌گیرد، بهتر است تا پریزهای هوشمند فضای باز و در غیر این صورت، پریزهای هوشمندی که برای استفاده در داخل ساختمان طراحی شده‌اند را خریداری کنید.

How choose a smart plug01

راهنمای خرید پریز هوشمند بر اساس سازگاری با سایر تجهیزات خانه هوشمند

بررسی سازگاری پریز هوشمند با سایر تجهیزات خانه هوشمند، یکی از مهم‌ترین نکات خرید پریز هوشمند محسوب می‌شود. اطمینان حاصل کنید که پریز هوشمند مورد نظر با دستیار صوتی و هاب خانه هوشمند سازگاری دارد. در صورتی که پریز هوشمند با دستیار صوتی یا هاب خانه سازگاری نداشته باشد، امکان کنترل آن از طریق فرمان صوتی یا کنترل یکپارچه آن در کنار سایر تجهیزات خانه نیز وجود نخواهد داشت.

بیشتر بخوانید: انبار هوشمند؛ بررسی امکانات و مزایای انبارداری هوشمند

اگر از دستیار صوتی Google Assistant یا Alexa برای کنترل تجهیزات خانه هوشمند استفاده می‌کنید، گزینه‌های متعددی را برای انتخاب پریز هوشمند مناسب در اختیار خواهید داشت. برای کسب اطمینان از سازگاری پریز هوشمند با دستیار صوتی خانه، می‌توانیم جزئیات ارائه شده توسط شرکت سازنده پریز هوشمند را بررسی کنیم.

How choose a smart plug02

استفاده از دستیار صوتی یا هاب هوشمند برای کنترل پریز هوشمند ضرورت ندارد. بسیاری از پریزهای هوشمند جدید مستقیماً به شبکه Wi-Fi خانه متصل شده و از طریق برنامه نصب شده روی گوشی موبایل کنترل می‌شوند.

راهنمای خرید پریزهای هوشمند مطابق با توان مصرفی تجهیزات متصل به پریز

زمانی امکان استفاده از پریز هوشمند برای کنترل لوازم برقی وجود خواهد داشت که مشخصات پریز هوشمند با مصرف برق تجهیزات متصل به پریز مطابقت داشته باشد. از آنجایی که استاندارد شبکه برق هر یک از کشورهای جهان یکسان نیست و همچنین لوازم برقی خانه از نظر توان مصرفی با یکدیگر تفاوت دارند، پریزهای هوشمند مختلفی نیز برای کاربردهای مختلف به بازار عرضه شده‌اند. در ادامه مقاله، با هر یک از پارامترهای فنی پریزهای هوشمند که توسط شرکت سازنده به خریداران اعلام می‌شود، آشنا خواهید شد.

  • آمپر: اطمینان حاصل کنید که حداکثر جریان قابل تحمل پریز هوشمند، برابر یا بیشتر از حداکثر جریان مصرفی تجهیزاتی باشد که می‌خواهید به پریز متصل کنید. لوازم برقی کم‌مصرف مانند لامپ LED یا شارژر تلفن به خوبی با پریزهای 6 آمپر یا 10 آمپر کار می‌کنند. در مقابل، پریزهای 15 تا 16 آمپر برای کنترل لوازم برقی پُرمصرف مانند کولر گازی یا بخاری برقی کاربرد دارند. توصیه می‌شود که حداکثر جریان قابل تحمل پریز همواره بالاتر از توان مصرفی تجهیزات متصل به پریز قرار داشته باشد؛ بنابراین اگر می‌خواهید تجهیزات برقی با حداکثر جریان 6 آمپر را به پریز هوشمند متصل کنید، پریزی را انتخاب کنید که توانایی تحمل 10 آمپر را داشته باشد.
How choose a smart plug03
  • ولتاژ: نوع طراحی و ولتاژ کاری انواع پریزهای هوشمند، با استانداردهای مورد استفاده در کشورهای مختلف مطابقت دارد. به همین دلیل، در زمان انتخاب پریز هوشمند باید به سوکت پریز هوشمند و ولتاژ کاری آن نیز توجه کنیم. برای مثال، پریز هوشمند 120 ولتی توسط ساکنین آمریکا و پریز هوشمند 220 ولتی توسط مردم ایران و کشورهای اروپایی مورد استفاده قرار می‌گیرند. به علاوه، اطمینان حاصل کنید که سوکت پریز با استاندارد رایج در کشورهای اروپایی و ایران مطابقت دارد. با این وجود و در مواقع ضروری، با استفاده از تبدیل مناسب می‌توانیم از سایر انواع پریزهای هوشمند نیز در خانه‌های هوشمند ایرانی استفاده کنیم.
How choose a smart plug04

گاهی توانایی پریز هوشمند در پشتیبانی از لوازم برقی بر حسب وات گزارش می‌شود. مانند نکاتی که برای جریان پریز هوشمند عنوان شد، توان مصرفی تجهیزات متصل به پریز نباید در سطح بالاتری از حداکثر توان قابل تحمل پریز قرار داشته باشد.

انتخاب پریز هوشمند بر اساس کیفیت ساخت و طراحی

توجه به نحوه طراحی و کیفیت پریز هوشمند، یکی از مهم‌ترین نکات خرید پریز هوشمند محسوب می‌شود. توصیه می‌کنیم تا پریز هوشمندی را انتخاب کنید که طراحی جمع‌و‌جوری داشته باشد و در زمان نصب روی پریز خانه، دسترسی به پریزهای مجاور را مسدود نکند. کیفیت ساخت نیز بر اساس استراتژی برند سازنده پریز هوشمند و عملکرد بخش کنترل کیفیت مشخص می‌شود و غالباً با قیمت فروش پریز به طور مستقیم ارتباط دارد.

How choose a smart plug05

نکات خرید پریز هوشمند بر اساس پروتکل هوشمند سازی

پریزهای هوشمند موجود در بازار از پروتکل‌های وایرلس متنوعی مانند Wi-Fi، Bluetooth، Thread، Zigbee و Z-Wave برای اتصال به هاب هوشمند یا اتصال مستقیم به گوشی موبایل یا تبلت استفاده می‌کنند. هر یک از این پروتکل‌ها مزایا و معایب متفاوتی را از جنبه مصرف انرژی، امنیت، بُرد و محیط قابل پوشش، امکان تداخل امواج، پایداری و قابلیت اطمینان دارند. به علاوه، دسته‌ای از پروتکل‌ها با استفاده از هاب هوشمند کار می‌کنند و برخی از پروتکل‌ها نیز امکان اتصال مستقیم پریز هوشمند به گوشی موبایل را فراهم می‌کنند.

How choose a smart plug06

راهنمای انتخاب پریز هوشمند بر اساس رابط کاربری

هر پریز هوشمندی با استفاده از یک برنامه‌ کنترل می‌شود که توسط شرکت سازنده آن به خریداران معرفی می‌گردد و نحوه طراحی این برنامه، نقش مهمی در تجربه کاربران برای کنترل پریز هوشمند دارد. نحوه طراحی برنامه یا پلتفرم مورد استفاده برای کنترل پریز هوشمند روی فاکتورهایی مانند سادگی یا پیچیدگی کنترل پریز هوشمند، امکانات قابل دسترس، امکان پیاده‌سازی تنظیمات پیچیده در کنار سایر تجهیزات هوشمند سازی منازل، امنیت و تجربه کاربران از به کارگیری پریز هوشمند تاثیر می‌گذارد. شاخص‌هایی متعددی برای ارزیابی برنامه کنترل پریز هوشمند وجود دارند که عبارتند از:

  • رابط کاربرپسند: در راهنمای خرید پریز هوشمند، توصیه می‌کنیم تا پریز هوشمندی را انتخاب کنید که برنامه کاربرپسندی داشته باشد تا هم افراد حرفه‌ای و هم افراد مبتدی به راحتی بتوانند از امکانات آن برای کنترل و مشاهده عملکرد پریز استفاده کنند.
  • امکانات برنامه: برنامه مورد استفاده برای کنترل کلید پریز هوشمند می‌تواند علاوه بر روشن و خاموش کردن پریز، امکانات دیگری را شامل گزارش عملکرد پریز، گزارش مصرف برق تجهیزات متصل به پریز، تنظیم برنامه زمانی برای عملکرد پریز و روشن و خاموش کردن تصادفی پریز هوشمند متصل به لامپ برای شبیه‌سازی حضور ساکنین خانه (Away Mode) را در اختیار ما قرار دهد. پیش از انتخاب و خرید پریز هوشمند، اطمینان حاصل کنید که به امکانات مورد انتظار دسترسی خواهید داشت.

پرده برقی: قیمت و خرید انواع پرده هوشمند

How choose a smart plug07
  • راه‌اندازی آسان: برنامه مورد استفاده برای کنترل پریز هوشمند باید به نحوی طراحی شود تا افراد عادی نیز به راحتی بتوانند مراحل نصب و راه‌اندازی پریز هوشمند را طی کنند.
  • قابلیت اشتراک‌گذاری: اطمینان حاصل کنید که برنامه مورد استفاده برای کنترل پریز هوشمند، امکان اشتراک‌گذاری بین ساکنین خانه را فراهم می‌کند.
  • قابلیت کنترل پریز مستقل از شبکه اینترنت: قابلیت کنترل پریز هوشمند در زمان قطعی یا بروز اختلال در شبکه اینترنت، یکی از نکات مهم در خرید پریز هوشمند محسوب می‌شود که برای افراد ایرانی اهمیت بالایی نیز دارد. در صورتی که با اختلالات اینترنتی دست و پنجه نرم می‌کنید، پریز هوشمندی را انتخاب کنید که قابلیت کنترل لوازم برقی به طور مستقل از شبکه اینترنت را نیز فراهم می‌کند.
  • تنظیمات سفارشی: اطمینان حاصل کنید که برنامه مورد استفاده برای کنترل پریز هوشمند، امکانات پایه شامل روشن و خاموش کردن پریز از راه دور، اعمال دستورات شرطی و تنظیم برنامه زمانی برای عملکرد پریز را در اختیار شما قرار می‌دهد. نمایش میزان مصرف انرژی تجهیزات برقی و تاریخچه عملکرد پریز نیز از جمله امکاناتی هستند که می‌توانیم به آن‌ها دسترسی داشته باشیم.
How choose a smart plug08
  • سرعت پاسخگویی برنامه: در زمان استفاده از برنامه یا پلتفرم نرم‌افزاری مورد استفاده برای کنترل پریز هوشمند، انتظار داریم که پریز با سرعت بالایی به فرمان‌های صادر شده پاسخ دهد؛ بنابراین نباید تاخیر قابل توجهی بین فرمان‌های صادر شده و عملکرد پریز وجود داشته باشد.
  • پشتیبانی از قابلیت IFTTT: پشتیبانی پریز هوشمند از IFTTT، ما را قادر می‌سازد تا تنظیمات سفارشی پیشرفته‌ای را برای کنترل پریز در کنار تجهیزات و سرویس‌های مختلفی که از این ویژگی پشتیبانی می‌کنند، ایجاد کنیم.

راهنمای انتخاب پریز هوشمند بر اساس پشتیبانی و خدمات پس از فروش

شرکت‌های سازنده پریزهای هوشمند از نظر پشتیبانی و خدمات پس از فروش با یکدیگر تفاوت دارند. انتشار منظم بروزرسانی برای برطرف ساختن مشکلات نرم‌افزاری و ارائه امکانات جدید، مدت زمان گارانتی و خدمات پس از فروش، دسترسی به تیم پشتیبانی و آموزش‌های ارائه شده برای نصب، راه‌اندازی و استفاده از پریز هوشمند از جمله نکات مهم هنگام خرید پریز هوشمند هستند که نباید نادیده گرفته شوند.

همچنین شما می‌توانید در مقاله‌ای که با عنوان بهترین پریزهای هوشمند خارجی و ایرانی موجود در بازار در فریتز منتشر شده، با بهترین پریزهای هوشمند آشنا شوید.

خرید سیستم دزدگیر خانه هوشمند

پاسخ به پرسش‌های متداول

چرا باید پریز هوشمند بخریم؟

پریز هوشمند ما را قادر می‌سازد تا تجهیزات برقی مختلف مانند کتری برقی، چراغ آباژور، پنکه، کولر، هیتر و غیره را از راه دور کنترل کنیم؛ بنابراین می‌توانیم با هزینه بسیار کمتری در مقایسه با خرید لوازم خانگی هوشمند، لوازم برقی قدیمی را نیز مانند لوازم خانگی مدرن از راه دور کنترل کنیم.

چه عواملی را هنگام خرید پریز هوشمند باید در نظر گرفت؟

کیفیت پریز هوشمند، مکان نصب و استفاده از پریز، حداکثر جریان و توان قابل تحمل پریز، نوع سوکت پریز هوشمند، دسترسی به امکانات مورد نیاز، قابلیت‌های نرم‌افزاری پریز هوشمند، پروتکل مورد استفاده توسط پریز هوشمند و سازگاری با سایر تجهیزات خانه هوشمند را می‌توانیم به عنوان مهم‌ترین نکات خرید پریز هوشمند معرفی کنیم.

خرید موتور پرده برقی با بهترین قیمت

جمع‌بندی

معیارهای مختلفی برای خرید پریز هوشمند وجود دارند که اهمیت هریک با توجه به نیازها و خواسته‌های افراد تعیین می‌شود. برای انتخاب پریز هوشمند مناسب، ابتدا شرایط محل استفاده از پریز را بررسی کنید. پریزهای خارجی برای استفاده در فضای باز و پریزهای داخلی برای استفاده در محیط داخلی ساختمان طراحی شده‌اند. اطمینان حاصل کنید که نکات عنوان شده در راهنمای انتخاب پریز هوشمند را رعایت کرده‌اید و پریز مورد نظر، امکانات مورد انتظار و نیازهای شما را برآورده می‌سازد.

 توجه داشته باشید که جریان مصرفی تجهیزات متصل به پریز نباید بیشتر از حداکثر جریان قابل تحمل پریز باشد. پریز هوشمندی را انتخاب کنید که طراحی و کیفیت ساخت مناسبی دارد، برنامه مورد استفاده برای کنترل پریز به خوبی طراحی شده باشد و از دسترسی به خدمات پس از فروش و پشتیبانی شرکت سازنده نیز اطمینان حاصل کنید.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − 17 =