محبوبیت فناوری تجهیزات خانه هوشمند در بین مالکان خانه هوشمند به سرعت در حال افزایش است. یکی از قابل توجه‌ترین انواع تجهیزات خانه هوشمند، قفل هوشمند است. در این نوع قفل‌ها از فناوری‌های جدید استفاده می‌شود و به دلیل کاربرد زیاد، افزایش امنیت و رفاه فراوان برای کاربران، فروش روزافزونی پیدا کرده‌اند. در ادامه به تعریف قفل هوشمند، انواع، مزایا و معایب آن می‌پردازیم.

قفل دیجیتال یا قفل هوشمند، یک قفل الکترومکانیکی است که شما با استفاده از آن و بدون استفاده از کلید فلزی، درب منزل خود را باز یا بسته می‌کنید. لازم است بدانید، این قفل‌ها اغلب از طریق یک کد و یک صفحه لمسی به همراه یک برنامه در تلفن هوشمند، کار می‌کنند. این قفل‌ها جایگزین بسیار مناسبی برای قفل‌های قدیمی هستند. معمولا سه نوع قفل سیلندر، قفل سه‌نقطه و قفل پشتیبانی وجود دارد که بسیاری از قفل‌های هوشمند فقط روی قفل سیلندر یا قفل سه‌نقطه قرار می‌گیرند.

قفل هوشمند

قفل هوشمند، یک قفل الکترونیکی یا الکترومکانیکی است که به شما امکان قفل و باز کردن درب را بدون استفاده از کلیدهای فلزی می‌دهد. شما با استفاده از این نوع قفل‌ها می‌توانید ورود و خروج خانه هوشمند خود را مدیریت کنید و امنیت آن را بالا ببرید. چندین نوع قفل هوشمند نظیر بلوتوثی، متصل به وای‌فای، قفل هوشمند دارای اسکنر اثر انگشت و غیره در بازار موجود است.

لازم است بدانید اجزای تشکیل دهنده قفل هوشمند در هر نوع آن با توجه به عملکردی که دارد متفاوت است ولی می‌توان به صورت کلی به باتری، بدنه، صفحه نمایش، اسکنر، حافظه، پردازشگر داخلی، نرم‌افزار و غیره اشاره کرد.
قفل هوشمند

نحوه کارکرد قفل هوشمند

شاید برای شما سوال پیش آمده باشد که نحوه کارکرد قفل هوشمند چگونه است. عملکرد هر قفل هوشمندی، با توجه به امکاناتی که دارد، با دیگری متفاوت است. به عنوان مثال کارکرد قفل هوشمند تشخیص چهره با قفل هوشمند صوتی یا قفل هوشمند اثر انگشتی متفاوت است. ولی به صورت کلی اغلب قفل‌های هوشمند، با بلوتوث یا وای‌فای کار می‌کنند. این قفل‌ها با هر دو سیستم عامل اندروید یا آی‌او‌اس نیز فعال می‌شوند و شما می توانید از طریق اتصال قفل هوشمند به تلفن همراه از آن‌ها استفاده کنید.

از دیگر کارکردهای قفل های هوشمند می‌توان به این اشاره کرد که بی‌سیم هم فعال می‌شوند و شما نیازی به سیم‌کشی پیچیده ندارید.

قفل‌های هوشمند قابل برنامه‌ریزی هستند. به عنوان مثال شما می‌توانید برای دسترسی دیگران برای ورود یا خروج در خانه هوشمندتان، محدودیت ایجاد کنید. ممکن است نگران امنیت فرزندان‌تان باشید در این صورت خوب است بدانید قفل‌های هوشمندی هستند که قفل کودک نیز دارند. در هر صورت بهترین نوع قفل هوشمند برای شما همانی است که منطبق بر بودجه و نیازهای شما است. همچنین نحوه طراحی برخی از انواع قفل هوشمند، امکان دسترسی به خانه، از راه دور را به شما می‌دهد.
قفل هوشمند قفل دیجیتال

انواع قفل هوشمند درب

اگر برای هوشمند سازی ساختمان خود، قصد خرید قفل هوشمند را دارید، در حال حاضر تنوع زیادی در انواع قفل هوشمند درب وجود دارد و شما می‌توانید با توجه به نیاز و بودجه خود، قفل هوشمند مناسبی را برای درب خانه خود انتخاب کنید. در ادامه تعدادی از قفل‌های دارای امنیت بالا را به شما معرفی می‌کنیم:

قفل هوشمند اثر انگشتی

همانطور که از اسم آن مشخص است، شما به اسکنر قفل هوشمند، اثر انگشت خود یا هرکسی که مایل هستید را می‌دهید و حافظه قفل هوشمند، اثر انگشت را ذخیره می‌کند. سپس با لمس کردن سنسور روی قفل هوشمند می‌توانید درب‌ها را ببنید یا باز کنید. امنیت این قفل بسیار بالا است چون دقیقا اثر انگشتی که اسکنر را لمس می‌کند باید با آنچه که ذخیره شده‌است، کاملا هماهنگ باشد. بدین صورت امکان هک شدن آن بسیار پایین است.

قفل هوشمند رمزدار

این نوع قفل هوشمند نیز امنیت بالایی دارد و استفاده از آن بسیار آسان است. این قفل دارای یک نمایشگر لمسی یا کلیدی است که اعداد روی آن قرار دارد. شما می‌توانید با توجه به برندی که انتخاب می‌کنید تعداد مشخصی رمز به آن بدهید. تعدادی از آن‌ها با کارت و اثر انگشت نیز کار می‌کنند یا بعضی از انواع آن دارای رمز یک‌بار مصرف هستند. شما با استفاده از هرکدام از نوع قفل هوشمند رمزدار، امنیت خانه هوشمند خود را بسیار بالا می‌برید.

قفل هوشمند تشخیص چهره

در این نوع قفل هوشمند هم، اسکنر، ویژگی ظاهری شما یا هر شخص دیگری را که مایل هستید، ذخیره می‌کند و تنها در صورت انطباق چهره افراد با مشخصات ثبت شده، در را باز یا بسته می‌کند. این نوع قفل هوشمند امنیت بسیار بالایی دارد. اما قطعا مثل هر فناوری دیگری، معایبی نیز دارد.

قفل هوشمند درب پول و پوش

همان طور که از اسم آن مشخص است این نوع قفل هوشمند با فشار دادن دستگیره قفل هوشمند به داخل، درب را باز یا بسته می‌کند. البته این نوع قفل هوشمند مجهز به رمز یا اثر انگشت یا هر دو است که با توجه به برند و نیازی که دارید، می‌توانید انواع آن را انتخاب کنید.

قفل هوشمند کارتی

این نوع قفل هوشمند، بدون نیاز به کلید و با کارت کار می‌کند. این سری از قفل‌های هوشمند با چندین نوع کارت در بازار موجود هستند، نظیر قفل  با کارت هوشمند یا قفل هوشمند با کارت RFID و غیره.
smart lock 21 smart lock 22

قیمت قفل هوشمند

اگر برای تکمیل تجهیزات خانه هوشمند خود، قصد خرید قفل هوشمند دارید، لازم است بدانید عوامل متعددی بر افزایش یا کاهش قیمت قفل هوشمند اثر دارند که مهم‌ترین آن‌ها عبارت‌اند از:

برند قفل هوشمند

هرچقدر برندها جا افتاده و معروف‌تر باشند قیمت قفل هوشمند متفاوت تری دارند. است. به عنوان مثال قیمت قفل هوشمند از یک برند خارجی با قفل هوشمند ایرانی تفاوت دارد. همچنین نوع سرویس که این برندها ارائه می‌دهند نیز بر افزایش یا کاهش قیمت قفل هوشمند موثر است.

آپشن و طراحی قفل هوشمند

اگر قفل هوشمندی که انتخاب می‌کنید دارای آپشن‌های متعددی برای افزایش امنیت باشد، طبیعتا قیمت گران‌تری خواهد داشت. همچنین نوع و کیفیت متریالی که در طراحی و ساخت قفل هوشمند  استفاده شده است، بر روی قیمت آن اثر دارد.

ویژگی‌های قفل هوشمند

قبل از آنکه شما برای ساختمان هوشمند سازی شده خود، قفل هوشمند مناسبی را انتخاب کنید مزایا و ویژگی‌های قفل هوشمند را شرح می‌دهیم که عبارت‌اند از:

امنیت بالای قفل هوشمند

انواع قفل هوشمند یا قفل دیجیتال ارائه شده در بازار، به خاطر امنیت بالایی که نسبت به قفل‌های فیزیکی و قدیمی ایجاد می‌کنند مورد توجه قرار گرفته‌اند. با استفاده از فناوری به کار رفته در این قفل‌ها شما احتمال سرقت را بسیار پایین می‌آورید.

دسترسی و مدیریت خانه

شما زمانی که از قفل هوشمند استفاده می‌کنید، می‌توانید ورود و خروج خانه خود یا ساختمان خود را مستقیم، کنترل کنید، مثلا از طریق قفل کودک،  امنیت زیادی برای فرزندان خود فراهم کنید.

استفاده آسان از قفل هوشمند

این نوع قفل‌ها پیچیدگی ندارند و کاملا آسان می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. شما با به کار بردن این قفل‌ها در زمان خود، صرفه‌جویی زیادی خواهید کرد و رفت و آمدهای روزمره را به آسانی مدیریت می‌کنید و دیگر نگران پشت در ماندن عزیزان‌تان نمی‌شوید.

عدم نیاز به کلید مکانیکی

وقتی شما از قفل هوشمند استفاده می‌کنید، بسته یا باز نمودن درب بدون کلید مکانیکی انجام می‌شود.

هشدار هنگام ورود غیر مجاز

تعدادی از قفل‌های هوشمند می‌توانند طوری برنامه‌ریزی بشوند که هر نوع ورود غیر مجاز یا هک شدن را به شما اطلاع بدهند.

امروزه محبوبیت فناوری تجهیزات خانه هوشمند به سرعت در حال افزایش است. یکی از کاربردی‌ترین تجهیرات خانه هوشمند، قفل هوشمند است. قفل‌هایی با فناوری جدید که باعث افزایش امنیت و رفاه برای شما می‌شوند. قفل هوشمند به صورت الکترونیکی یا الکترومکانیکی کار می‌کند. اجزای تشکیل دهنده آن شامل باتری، نمایشگر، پردازشگر و غیره می‌باشد. کارکرد هر قفل با دیگری متفاوت است.

قفل‌های هوشمند غالبا با بلوتوث یا وای‌فای فعال می‌شوند. قفل هوشمند متنوعی به بازار ارائه شده است، نظیر قفل هوشمند اثر انگشتی، قفل هوشمند تشخیص چهره و غیره. مزایای قفل هوشمند بسیار زیاد است بزرگ‌ترین امتیاز آن برای شما افزایش امنیت و رفاه است. شما می‌توانید با توجه به بودجه و نیاز خود قفل هوشمند مناسبی را انتخاب کنید.

تجهیزات خانه هوشمند یا ساختمان‌های هوشمند روز به روز، متنوع‌ و جذاب‌تر می‌شوند. یکی از تجهیزات مهم و پایه‌ای برای خانه‌های هوشمند استفاده از قفل‌های دیجیتال است این قفل‌ها به طور روزافزونی، بین مردم محبوبیت پیدا می‌کنند. طبق یک گزارش، انتظار می‌رود بازار جهانی آنها تا سال 2024، به 24 میلیارد دلار برسد. بیشترین استفاده‌ای که از این قفل‌ها می‌شود، معمولا برای درب خانه‌ها است. در ادامه قفل دیجیتال را تعریف می‌کنیم سپس انواع آن را معرفی می‌کنیم و در نهایت مزایا و معایب آن را شرح می‌دهیم.

 

انواع قفل هوشمند

اگر شما می‌خواهید قفل هوشمند را برای هوشمند سازی ساختمان انتخاب کنید، خوب است که قبل از انتخاب نوع قفل هوشمند، انواع آن را بشناسید تا متناسب با نیاز و بودجه خود، بهترین انتخاب را داشته باشید. در ادامه چند نوع آن را معرفی می‌کنیم:

 • قفل هوشمند کمد: ممکن است اعضای استخر یا باشگاه شما زیاد باشند و لازم باشد شما کمدهای داخل رختکن را مدیریت کنید با استفاده از قفل دیجیتال کمد، امنیت کمدها را بالا ببرید.
 • قفل هوشمند درب ضد سرقت: اگر شما نگران ایمنی خانه خود هستید یا نگران وضعیت کودک خود، قفل دیجیتال درب ضد سرقت برای شما مناسب است. این قفلی ایمنی بالایی ایجاد می کند و همچنین دارای قفل کودک است.
 • قفل هوشمند متصل به وای‌فای: برخی از انواع قفل‌ هوشمند دارای اتصال وای‌فای هستند که می‌توان آن را خانه هوشمند جفت کرد. این قفل دیجیتال به شما امکان می‌دهد درب خانه خود را از هر جایی، قفل یا باز کنید. همچنین می‌توانید تاریخچه باز و بسته شدن را ردیابی کنید و کلیدهای الکترونیکی را با خانواده یا سایر افراد مورد اعتماد به اشتراک بگذارید. دیگر نیازی ندارید از روی آن‌ها بسازید یا آن‌ها زیر جاکفشی بگذارید.
 • قفل هوشمند متصل به بلوتوث: قفل هوشمند بلوتوثی عملکردی مشابه با نوع متصل به وای‌فای را دارد. حسن آن این است که شارژ باتری شما دیرتر به پایان می‌رسد. با استفاده از این قابلیت می‌توانید قفل‌های خود را مستقیما به دستگاه تلفن همراه خود متصل کنید.
 • قفل هوشمند درب حیاط یاگاراژ: تصور کنید شما وقتی در منزل نیستید، لازم باشد درب حیاط یا گاراژ خود را باز کنید. شما با استفاده از یک قفل دیجیتال می‌توانید این کار را به راحتی انجام دهید. قفل‌ دیجیتال درب‌ حیاط یا گاراژ انواع مختلفی دارند. بسیاری از آنها با یک برنامه در گوشی تلفن همراه شما کار می‌کنند.

مزایای قفل هوشمند

شاید برای شما سوال پیش آمده باشد که این قفل‌های هوشمند چه مزایایی به دیگر قفل‌ها دارند که میزان فروش آن‌ها بالا رفته است و یکی از گزینه‌های پیشنهادی رایج در شرکت خانه هوشمند هستند. در ادامه تعدادی از مزایای آن‌ها را برای شما شرح می‌دهیم:

 • مدیریت و کنترل خانه هوشمند از راه دور: اگر شما از این قفل های دیجیتال استفاده کنید می‌توانید بفهمید چه کسانی وارد یا داخل خانه شما می‌شوند. دیگر شما نگرانی بابت اینکه در را قفل کرده‌اید یا نه نخواهید داشت. قفل‌های هوشمند درب با سیستم خانه شما ادغام می‌شوند و به شما امکان می‌دهند خانه خود را مستقیماً از طریق تلفن یا سیستم هوشمند خانگی مدیریت کنید.
 • کاهش خطر نفوذ دزدان: این قفل‌های دیجیتال برخلاف قفل‌های سنتی، دسترسی دزدان را به خانه محدودتر می‌کنند.
 • اتصال قفل دیجیتال با بقیه اجزای خانه: شما می‌توانید این قفل ها را با دیگر وسایل خانه هماهنگ کنید مثلا وقتی در را باز می‌کنید چراغ های مورد نظر شما روشن بشوند.
 • افزایش راحتی، آسایش و امنیت: شما با استفاده از این نوع قفل، امنیت خود و عزیزان را افزایش می‌دهید. به عنوان مثال، دیگر نگران پشت در ماندن آن‌ها نیستید.

معایب قفل هوشمند

لازم است بدانید به کار بردن قفل دیجیتال علاوه بر مزایا، مثل هر تجهیزات خانه هوشمند دیگری معایبی نیز دارد که عبارت‌اند از:

 • تمام شدن باتری قفل دیجیتال: این قفل هوشمند به باتری متکی است باتر‌ی‌ها ممکن است در طول مدت استفاده، تمام بشوند. نکته‌ای که باید به آن توجه کنید این است که باید باتری‌ها را قبل از تمام شدن، عوض کنید.
 • وابستگی قفل دیجیتال به اینترنت و بلوتوث: این نوع از قفل دیجیتال به اینترنت و بلوتوث متکی است. مثلا اگر وای‌فای شما به هر دلیلی قطع بشود یا گوشی شما از دسترس خارج شود، می‌تواند باعث بروز مشکلاتی برای شما بشود.
 • احتمال هک شدن: این قفل‌ها ممکن است توسط هکرها، هک بشوند و امنیت خانه هوشمند شما به چالش کشیده شود. اگرچه وقتی دسترسی غیر مجاز صورت بگیرد، معمولا این قفل ها به شما هشدار می‌دهند.
 • گرانی قفل دیجیتال: اگرچه این قفل‌ها امنیت زیادی برای خانه هوشمند شما ایجاد می‌کنند اما این امنیت و آسایش، هزینه بر است همچنین اگر قفل دیجیتال خراب بشود، ممکن است مجبور به پرداخت هزینه زیادی برای تعمیر آن باشید.

قیمت قفل هوشمند

اگر می‌خواهید قفل هوشمند انتخاب کنید بدیهی است که قیمت انواع آن بایکدیگر تفاوت داشته باشد. به عنوان مثال قفل دیجیتال کمد باشگاه با قفل دیجیتال درب ورودی قیمت متفاوتی دارد. از جمله عوامل دیگری که می‌تواند بر تعیین قیمت قفل هوشمند موثر باشد، نوع برند و شرکت‌های پخش این قفل‌ها است. قیمت قفل دیجیتال خارجی با قیمت قفل دیجیتال ایرانی تفاوت دارد.

همچنین آپشن‌ و قابلیت‌هایی که این قفل‌ها ارائه می‌دهند نیز تعیین می‌کنند کدام قفل دیجیتال ارزان باشد یا کدام گرانقیمت. به عنوان مثال جنس بدنه، کیفیت طراحی ظاهری، لمسی بودن و غیره نیز بر روی افزایش یا کاهش قیمت قفل دیجیتال موثر است. لازم است بدانید یکی از عواملی که بر روی افزایش و یا کاهش قیمت خانه هوشمند اثر می‌گذارد، استفاده از قفل دیجیتال درب ضد سرقت است.

قفل دیجیتال یکی از تجهیزات مهم و کاربردی برای خانه‌های هوشمند است. این قفل‌ها به طور روزافزونی محبوبیت پیدا می‌کنند. پیش‌بینی می‌شود، بازار جهانی آنها تا سال 2024، به 24 میلیارد دلار برسد. بیشترین استفاده‌ای که از این قفل‌ها می‌شود، معمولا برای درب خانه‌ها است. این قفل‌ها انواع متنوعی دارند که نوع خارجی یا ایرانی بودن، آپشن‌های به کار رفته در قفل دیجیتال و غیره بر روی افزایش یا کاهش قیمت آن‌ها موثر است. این نوع قفل‌ها معایبی نظیر وابستگی به اینترنت و مزایایی هم دارند. اما مهم‌ترین مزایایی که دارند افزایش امنیت خانه هوشمند و رفاه برای شما است.

5/5 - (2 امتیاز)