تجهیزات خانه هوشمند و هوشمند سازی ساختمان + قیمت خانه هوشمند

فریتز » تجهیزات خانه هوشمند و هوشمند سازی ساختمان + قیمت خانه هوشمند
تجهیزات خانه هوشمند

خانه هوشمند، خانه‌ای است که بخش‌های مختلف ساختمان، اجزا و تجهیزات در آن، به صورت خودکار یا با استفاده از کنترل از راه دور، مدیریت می‌شود. امروزه تجهیزات خانه هوشمند به سرعت در حال توسعه هستند. همچنین تنوع خیلی زیادی در عرضه تجهیزات خانه هوشمند، مشاهده می‌شود.

تجهیزات هوشمند سازی خانه، می‌توانند در تمام بخش‌های خانه مثل اتاق‌ها، آشپزخانه، سرویس بهداشتی و غیره نصب بشوند.استفاده از تجهیزات خانه هوشمند برای افراد، مزایای زیادی دارد که می‌توان گفت، مهم‌ترین مزایای آن‌، افزایش امنیت، آسایش، رفاه و در نهایت افزایش اوقات فراغت برای افراد است.در ادامه به نحوه کار کردن این تجهیزات، مزایا و معرفی تجهیزات خانه هوشمند می‌پردازیم.

تجهیزات خانه هوشمند چیست؟

ابتدا بیایید در مورد منزل هوشمند یک تعریف ساده ببینیم: «منزل هوشمند، خانه‌ای است که همه/بخشی از وسایل آن به یکدیگر متصل هستند و می‌توان آنها را از راه دور یا در منزل، با استفاده از یک کنترل‌گر واحد مدیریت کرد.»

نحوه کار کردن تجهیزات خانه هوشمند

ممکن است برای شما سوال پیش آمده باشد که تجهیزات خانه هوشمند چگونه کار می‌کنند. به طور کلی، تجهیزات و اجزای خانه هوشمند با سیستم مدیریت هوشمند یا سیستم bms ساختمان، به صورت یک پارچه به یکدیگر متصل می‌شوند و کار می‌کنند.

فناوری و پروتکل‌های متنوعی برای متصل کردن این تجهیزات به یکدیگر وجود دارد که محبوب‌ترین و کاربردی‌ترین فناوری، اتصال این تجهیزات از طریق بلوتوث و وا‌ی‌فای است.

همچنین شما می‌توانید برای تجهیزات خانه هوشمند خود برنامه‌ریزی کنید تا در زمان تعیین شده، به صورت خودکار فعال شوند. به عنوان مثال شما می‌توانید سیستم صوتی و تصویری هوشمند خود را تنظیم کنید تا سر ساعت مشخصی روشن بشود. همچنین وقتی هنوز به خانه نرسیده‌اید با استفاده از گوشی هوشمند و اینترنت، می‌توانید سیستم روشنائی خود را فعال کنید.

تجهیزات خانه هوشمند می‌تواند به دو صورت مستقل یا هماهنگ با یکدیگر فعال شوند. خوب است قبل از تهیه تجهیزات خانه هوشمند، از نحوه هماهنگی تجهیزاتی که انتخاب کرده‌اید، اطلاعات کسب کنید. به عنوان مثال ممکن است برخی تجهیزات خانه هوشمند، برای عملکرد مناسب، نیاز به زیرساخت مناسب هم داشته باشند.

تجهیزات خانه هوشمند

مزایای استفاده از تجهیزات خانه هوشمند

اگر شما قصد استفاده از تجهیزات منزل هوشمند را دارید، خوب است بدانید مزایای استفاده از این تجهیزات، برای شما زیاد است. در ادامه به معرفی تعدادی از مهم‌ترین تجهیزات ساختمان هوشمند می‌پردازیم که عبارت‌اند از:

 • افزایش آسایش و رفاه: اولین امتیاز استفاده از تجهیزات منزل هوشمند برای شما، افزایش رفاه و آسایش شما است. وقتی این تجهیزات هوشمند به صورت خودکار فعال شوند یا از طریق کنترل از راه دور، همه لوازم را مدیریت کنید، زمان بیشتری برای تمرکز بر روی سلامتی و سرگرمی خود خواهید داشت. به عنوان مثال شما قرار است آشپزخانه خود را مشاهده و مدیریت کنید، وسایلی که لازم دارید، یک گوشی هوشمند یا تبلت و لوازم خانگی یا همان تجهیزات متصل به وای‌فای است.
 • صرفه‌جویی در مصرف انرژی: در حالی که هزینه اولیه یک دستگاه در آشپزخانه هوشمند، می‌تواند گران‌تر از یک دستگاه در آشپزخانه سنتی باشد، شما در مصرف انرژی صرفه‌جویی خواهید کرد. لوازم هوشمند به شما این امکان را می‌دهند که مصرف انرژی خود را کنترل کنید. به عنوان مثال اگر هوای آشپزخانه شما خیلی گرم باشد یا خیلی سرد، هشدارهائی را دریافت می‌کنید تا دمای محیط را تنظیم کنید تا در نهایت در مصرف انرژی صرفه‌جویی کنید.
 • افزایش ایمنی: اگر این موارد ذکر شده توجه شما را جلب نکرده است، شاید موضوع افزایش ایمنی برای شما ترغیب کننده باشد. به عنوان مثال وقتی تجهیزات آشپزخانه خود را هوشمند کرده باشید، اگر فراموش کنید شعله‌ای را خاموش کنید، هشدارهایی به گوشی هوشمند شما ارسال می‌شود که می‌توانید به موقع اقدام کنید. یا هنگامی که در سفر هستید، می توانید یک چراغ هوشمند را در آشپزخانه خود روشن نگه دارید تا از خالی به نظر رسیدن خانه خود جلوگیری کنید.
 • افزایش قیمت هوشمندسازی خانه : استفاده از تجهیزات خانه هوشمند، ارزش خانه شما را افزایش می‌دهد.

لیست تجهیزات خانه هوشمند

در جدول زیر، یک لیست کلی از تجهیزات خانه هوشمند را برای شما ارائه می‌دهیم. همچنین فروشگاه‌هایی در ایران هستند در حوزه فروش تجهیزات هوشمند سازی ساختمان فعالیت می‌کنند. در زیر لیست مختصری از این تجهیزات معرفی شده است:

سر شیر آب هوشمندسنسور هوشمند درب و پنجرهترموستات هوشمند
سنسور هوشمند نوردوربین امنیتی هوشمندتاچ پنل هوشمند
سنسور دما و رطوبتپرده برقی
قفل اثر انگشتی
سنسور حرکتی هوشمندیخچال هوشمندآیفون تصویری هوشمند
قفل دیجیتالکلید پریز هوشمندسنسور آتش سوزی هوشمند
دستگیره هوشمندزنگ درب هوشمندسنسور نشت آب هوشمند
اینترکام هوشمندلامپ سنسور تشخیص حرکتماشین لباس شویی هوشمند

انواع تجهیزات خانه هوشمند

در قسمت بالا، صرفاً جهت آشنایی با تجهیزات خانه هوشمند چند مورد از آنها را دیدیم. در اینجا می‌خواهیم انواع تجهیزات هوشمند سازی ساختمان را در دسته‌بندی‌های مختلف به طور مفصل بررسی کنیم:

تجهیزات روشنایی و نورپردازی

نورپردازی یک منزل هوشمند می‌تواند علاوه بر راحتی در تنظیم و مدیریت میزان نور، بر کیفیت خواب و زندگی شما نیز تأثیرگذار باشد. تجهیزات روشنایی و نورپردازی هوشمند به شما کمک می‌کنند تا با استفاده از یک کنترل‌گر هوشمند و نه کلید‌های سنتی، اقدام به روشن/خاموش کردن، تنظیم نور، برنامه‌ریزی روشنایی برای ساعات خاص روز، مدیریت رنگ و گرمای نور و مواردی از این دست کنید.

همچنین بخوانید: سیستم روشنایی هوشمند ساختمان چیست؟

همچنین امکان اجرای سناریو‌های خاص نیز در این سیستم‌های هوشمند وجود دارد؛ برای مثال می‌توانید با نزدیک شدن به نیمه شب، به تدریج از روشنایی لامپ‌ها بکاهید و با تغییر رنگ نور، چشمان خود را برای خوابیدن آماده کنید.

تجهیزات هوشمند سازی ساختمان

تجهیزات سرمایش و گرمایش

برقراری تعادل دمایی در محیط یکی از مزایای تجهیزات خانه هوشمند است. ترموستات هوشمند به شما کمک می‌کند تا از راه دور و یا در منزل، تنها با لمس کردن یک دکمه، دمای محیط را متعادل کنید.ایجاد تعادل در محیط با توجه به المان‌های منظور شده در شبکه هوش مصنوعی تجهیزات صورت می‌گیرد؛ بنابراین خطای این سیستم‌ها بسیار کمتر از زمانی است که تنظیم دما به طور دستی انجام می‌گیرد. علاوه بر تمامی اینها، استفاده از ترموستات هوشمند منجر به صرفه‌جویی در انرژی و همچنین کاهش هدر رفت تعادل دمایی در محیط خواهد شد.

تجهیزات امنیتی

در شبکه BMS، امنیت بسیار مهم است و باید به طور برنامه‌ریزی شده، اجرا گردد. تجهیزات سیستم امنیتی هوشمند شامل مواردی مثل قفل هوشمند، دوربین مداربسته، دستگیره دیجیتال هوشمند، قفل کودک هوشمند روی لوازم منزل، دزدگیر خانه هوشمند و… است. این‌گونه تجهیزات علاوه بر افزایش امنیت، کاربری منزل را نیز بسیار راحت‌تر می‌کنند؛ برای مثال نمونه‌ای قفل هوشمند وجود دارد که با گرفتن کارت مقابل حسگر یا تشخیص چهره، به سریع‌ترین شکل ممکن درب را برای شما باز می‌کند.

نمونه‌ای دیگر از قفل‌های هوشمند وجود دارد که مجهز به حسگر اثر انگشت هستند؛ البته استفاده از این قفل‌ها برای محیط‌های خاص منزل مثل اتاق اسناد متداول‌تر است.

تجهیزات صوتی و تصویری

امروزه تجهیزات صوتی و تصویری به خودی خود هوشمند هستند اما در تعامل با اجزای دیگر منزل و قرارگیری در محیط ساختمان، باید مجهز به ویژگی‌های تجهیزات هوشمند سازی منزل باشند. سیستم صوتی هوشمند علاوه بر اینکه امکان پخش موسیقی را در تمامی قسمت‌های خانه به طور یکنواخت و بهینه دارند، امکان ایجاد آلارم‌های مختلف در بخش‌های متفاوت منزل را به شما می‌دهند؛

برای مثال شما می‌توانید در اتاق خواب خود، یک آلارم خاص مثلاً جهت بیدار شدن و همین‌طور در آشپزخانه، آلارمی دیگر برای مصرف دارو تنظیم کنید.

موضوع دیگری که تجهیزات خانه هوشمند را کاربردی‌تر می‌کند، امکانی است که برای سرگرمی از طریق بازی‌های ویدئویی یا تلویزیون به وجود می‌آورد. شما می‌توانید تنها با یک پخش کننده خانگی، به هاب مرکزی ساختمان متصل شده و بازی‌های ویدئویی یا تماشای فیلم را در قسمت‌های مختلف منزل تجربه کنید.

این قابلیت زمانی جذاب می‌شود که در تعامل با سیستم‌های پخش کننده صوتی نیز قرار گیرد و همزمان، از دو قابلیت تصویری و صوتی به طور هوشمند استفاده کنید.

تجهیزات خانه هوشمند ایرانی

تجهیزات آبیاری فضای سبز

نگهداری از باغچه و فضای سبز بیرون ساختمان کاری لذت بخش و البته سخت است. تجهیزات هوشمند سازی خانه در این مقوله نیز بسیار کاربردی هستند؛ به گونه‌ای که شما را قادر به آبیاری مکانیزه و هوشمند فضای سبز، با کمترین زحمت خواهند کرد. شما می‌توانید با اتصال به مدیریت مرکزی BMS ساختمان و ایجاد برنامه‌های مختلف، آبیاری فضای سبز بیرون را زمان‌بندی کنید. همچنین به طور دستی با لمس کردن چند دکمه، امکان آغاز آبیاری را خواهید داشت. میزان آبیاری و شیوه عملکرد این دستگاه‌ها بسیار علمی و حساب شده است؛ به همین دلیل آبیاری هوشمند خطای بسیار کمتری نسبت به آبیاری دستی خواهد داشت.

نمایندگی برند خانه هوشمند ABB (ای بی بی) در ایران

تجهیزات تغذیه گیاهان و حیوانات خانگی

رسیدگی به گیاهان و حیوانات خانگی نیز کار حساس و زمان‌بری است. با هوشمند سازی خانه و نصب تجهیزات خانه هوشمند می‌توانید این مشکل را حل کرده و کارها را به دست هوش مصنوعی بسپارید. تنها با کلیک کردن حتی از راه دور می‌توانید غذای حیوانات خانگی و گیاهان آپارتمانی خود را محیا کنید.

برخی از تجهیزات به شما امکان زمان بندی و برنامه‌ریزی این اعمال را نیز می‌دهند؛ به همین دلیل استفاده از این تجهیزات، شما را در برنامه‌ریزی و حفظ تمرکز لازم برای کارها آماده‌تر از قبل خواهد کرد.

قیمت خانه هوشمند

عملگرها و تجهیزات مکانیکی

منظور از تجهیزات مکانیکی ساختمان، آن دسته از امکاناتی هستند که به وسیله اهرم‌ها یا ویژگی‌های مکانیکی جا به جا می‌شوند؛ برای مثال درب پارکینگ، موتورهای پرده هوشمند، انواع کرکره‌ها و حتی روند روشن کردن پمپ‌های برقی.

همچنین بخوانید: موتورخانه هوشمند چیست؟

تجهیزات خانه هوشمند به شما کمک می‌کنند تا عملگرها را بدون دخالت دست و با کمترین زحمت حتی از راه دور کنترل کنید. عملگرها می‌توانند با دریافت سیگنال از راه دور یا به وسیله سیم‌ها، اعمال خاصی را به طور پیش‌فرض یا برنامه‌ریزی شده انجام دهند. با دریافت سیگنال، فشارهای هیدرولیکی یا پنوماتیک به اهرم و چرخ دنده‌های این تجهیزات وارد می‌شود و اعمال برنامه‌ریزی شده قابل انجام خواهند بود.

عملگرها و تجهیزات مکانیکی

تجهیزات ایمنی ساختمان

سیستم اطفاء حریق، جزو پر استفاده‌ترین تجهیزات خانه هوشمند است که امروزه برای حفاظت و ایمنی ساختمان کاربرد دارد. این سیستم با حسگرهای خود، به طور هوشمند حریق را تشخیص داده و فرمان آب پاشی یا سایر مواردی که به اطفاء حریق می‌انجامند را صادر می‌کند. سنسورهای تشخیص نشت آب، اتصال کوتاه برق یا نشت گاز، از نمونه‌های دیگر تجهیزات ایمنی ساختمان هستند.

تجهیزات خانه هوشمند از نظر عملکرد و کارایی

مهم‌ترین تجهیزات خانه هوشمند از نظر کارایی را در قسمت بالا ذکر کردیم. اینها جزو تجهیزاتی هستند که با اتصال به سیستم هاب مرکزی، نوعی از اتوماسیون را تجربه می‌کنند. بیشترین ارتباط کاربر با این تجهیزات است و اصولاً این موارد، لایه بیرونی خانه را تشکیل می‌دهند. لایه درونی شامل دو دسته‌بندی مختلف است:

تجهیزات ارتباط داخلی میان اجزاء ساختمان هوشمند: اینها تجهیزاتی هستند که میان اجزاء یک ساختمان هوشمند، ارتباطی منسجم ایجاد می‌کنند. هاب مرکزی مهم‌ترین نمونه از این تجهیزات است که در نبود آن، عملاً پیاده‌سازی ساختمان هوشمند ناممکن است. برای ارتباط وایرلس نیز از مودم‌های مختلف بهره برده می‌شود.

قیمت و خرید آیفون تصویری خانه هوشمند

تجهیزات ارتباط خارجی میان کاربر و ساختمان هوشمند: این تجهیزات به مواردی اطلاق می‌شود که از طریق بسترهای ارتباطی مثل اینترنت، تلفن همراه، انواع تبلت‌های مخصوص و سامانه‌های بر خط یا حتی پیامکی، میان کاربر و خانه ارتباط برقرار می‌کنند.

تجهیزات خانه هوشمند از نظر ارتباط

ارتباط داخلی میان تجهیزات منزل هوشمند از طریق هاب مرکزی صورت می‌گیرد؛ این در حالیست که پیاده‌سازی شیوه کلی ارتباط میان این اجزاء ممکن است در ساختمان‌های مختلف، متفاوت باشد. در اینجا دو شیوه ارتباطی لحاظ می‌شود که شامل موارد زیر هستند:

تجهیزات هوشمندسازی بیسیم

این تجهیزات عموماً با سیگنال‌های Wi-Fi کار می‌کنند و زمانی که معماری و ساخت خانه تمام شده باشد، از آنها بهره برده می‌شود. در هوشمند سازی بیسیم منزل، از یک تاچ پنل مرکزی استفاده می‌شود که به‌صورت وایرلس، به مودم منزل متصل می‌گردد.

همچنین بخوانید: خانه هوشمند بی سیم یا وایرلس (Wireless) چیست و چه مزایا و کاربردی دارد؟

تمامی تجهیزات هوشمندسازی بیسیم نیز از طرق مختلف بیسیم مانند امواج Wi-Fi، امواج رادیویی RF، Z Wave، ZIGBEE، بلوتوث و… به این تاچ پنل متصل شده و یکپارچه می‌گردند. برای کنترل ساده و مدیریت اتوماسیون این تجهیزات، می‌توان نرم افزاری را بر روی گوشی‌های هوشمند نصب کرد و از این طریق، قسمت‌های مختلف منزل را مدیریت نمود.

تجهیزات هوشمندسازی سیمی

شیوه سیمی بیشتر برای ساختمان‌هایی استفاده می‌شود که در ابتدای روند ساخت هستند. با پیاده‌سازی سیستم‌های BMS و اجرای تابلو برق و همچنین سیم کشی در قسمت‌های مختلف خانه، می‌توان تجهیزات هوشمند سازی ساختمان را به‌صورت سیمی اجرا کرد.

همچنین بخوانید: پروتکل KNX چیست؛ کاربردها و مزایای استاندارد کی ان ایکس

در مقایسه با شیوه وایرلس، اجرای سیستم ساختمان هوشمند سیمی زمان‌بر است اما دقت بیشتری دارد و احتمال خطاهای سیگنالی در آن بسیار پایین است. از طرفی دیگر، در مقابل هک شدن نیز امنیت بیشتری دارد و اصولاً یکپارچه‌تر از شیوه بی سیم است. در حال حاضر استاندارد سیمی KNX متداول‌ترین و در عین حال حرفه‌ای ترین استاندارد سیمی برای هوشمندسازی منزل می‌باشد.

قیمت تجهیزات خانه هوشمند

برآورد هزینه‌های تجهیزات خانه هوشمند همیشه یک موضوع خاص بوده که به برند، نحوه اجرا، محدودیت‌های زمانی و مکانی پروژه و شرکت‌های اجرا کننده بستگی دارد. گاهی اوقات ممکن است برای هوشمندسازی یک خانه، کمترین تجهیزات نیاز باشد؛ در حالی که برخی اوقات نیاز به استفاده از تجهیزات مختلف است. در اینجا به ترتیب میزان هزینه، تجهیزات خانه هوشمند را لیست کرده‌ایم:

 • هوشمندسازی صوتی و تصویری
 • قفل هوشمند
 • پرده هوشمند و عملگرهای مکانیکی
 • انواع ربات‌ها
 • ترموستات و دماسنج‌های محیطی
 • کنترل‌های چند منظوره
 • سیستم‌های امنیتی
 • هاب مرکزی
 • زنگ درب
 • لوازم آشپزخانه
 • روشنایی و پریزها

قیمت خانه هوشمند

قیمت خانه هوشمند رویایی شما، در ابتدا ممکن است به‌نظر شما زیاد برسد و باعث ناراحتی و نگرانی برای شما بشود اما وقتی به کارایی خانه فکر می‌کنید، متوجه می‌شوید که شاید هزینه‌ها در ابتدا زیاد به‌نظر برسد ولی در بلند مدت، شما در اصل از نظر مالی سود زیادی کرده‌اید و در نهایت به این نتیجه برسید که قیمت خانه هوشمند با توجه به مزایای آن نظیر امنیت، رفاه و غیره، ارزش این هزینه‌های اولیه را داشته است.

عوامل موثر بر تعیین قیمت خانه هوشمند

لازم است بدانید در همه جای جهان، قیمت دقیق و یکسانی برای خانه‌های هوشمند وجود ندارد و تعیین قیمت خانه هوشمند از مرحله مشاوره، ایده‌پردازی تا اجرا می‌تواند متفاوت باشد و کاملا به وضعیت و شرایط کشور یا شهر یا نیازهای متقاضی و غیره وابسته است. در ادامه تعدادی از مهمترین عوامل موثر بر تعیین قیمت خانه های هوشمند را معرفی می‌کنیم و توضیح می‌دهیم:

 • شرکت‌های هوشمند سازی: یکی از مهم‌ترین عوامل برای تعیین قیمت خانه هوشمند، شرکت‌های هوشمند سازی منزل هستند. هزینه‌ها معمولا بستگی به قرارداد شما و نوع سرویس‌هایی دارد است که این شرکت‌ها ارائه می‌دهند.
 • متراژ ساختمان: متراژ یک ساختمان نیز بسیار بر روی افزایش یا کاهش قیمت خانه هوشمند موثر است. تصور کنید شما یک ساختمان کوچک یا یک ویلای بزرگ را مجهز می‌کنید و هر بخش آن به چه تعداد تجهیزاتی نیاز دارد.
 • نوع ساختمان: اینکه خانه شما بتواند عملکرد مطلوبی داشته ‌باشد باید زیرساخت آن نیز فراهم باشد. بسته به نوساز یا قدیمی بودن ساختمان، قیمت می‌تواند تفاوت داشته باشد. به عنوان مثال خانه‌های قدیمی ممکن است پیچیدگی‌های بیشتری برای نصب کردن تجهیزات هوشمند داشته ‌باشند و در نتیجه هزینه‌ها و قیمت خانه هوشمند را افزایش بدهند.
 • نوع تجهیزات خانه هوشمند: اینکه شما از چه نوع تجهیزاتی با چه سطحی از کیفیت و از کدام برند استفاده می‌کنید، بر تعیین قیمت خانه هوشمند شما اثر می‌گذارد.
 • تعداد تجهیزات خانه هوشمند: علاوه برکیفیت تجهیزات خانه هوشمند، تعداد وسایلی که می‌خواهید برای هوشمند سازی منزل استفاده کنید باعث افزایش یا کاهش قیمت خانه شما می شود.
 • سیم‌کشی خانه: اینکه از سیستم هوشمندسازی سیمی یا بی‌سیم استفاده کنید بر روی قیمت خانه شما کاملا موثر است.

همچنین بخوانید: انبار هوشمند؛ بررسی امکانات و مزایای انبارداری هوشمند

معرفی محصولات خانه هوشمند

اگرچه شما یا شرکتی که به شما مشاوره می‌دهد تعیین کننده هستید که چه نوعی از محصولات خانه برای شما ضروری و پایه‌ای است، باز هم خوب است بدانید هزینه کردن برای تعدادی از محصولات که در ادامه معرفی می‌کنیم بسیار به افزایش کیفیت خانه شما کمک می‌کند و این موارد عبارتند از:

 • ترموستات هوشمند: یکی از مهم‌ترین تجهیزات پایه‌ای در اسمارت هوم وجود ترموستات هوشمند است. از آنجایی که گرمایش و سرمایش خانه اسمارت کاملا کنترل می‌شود در مصرف انرژی و در نتیجه هزینه‌ها صرفه‌جویی می‌کنید. این ترموستات‌ها به‌طور خودکار در نقاط مشخصی در روز روشن و خاموش می‌شوند تا مطمئن شوند خانه‌ای خالی را گرم یا خنک نمی‌کنید.
 • سیستم‌های ورود و خروج هوشمند: این سیستم‌های هوشمند مانند قفل هوشمند گزینه‌ای عالی برای محافظت از خانه شما است. قفل هوشمند قیمت نسبتا بالایی دارد اما امنیت خانه شما را کاملا افزایش می‌دهند و همچنین به شما امکان می‌دهند، درهای خانه خود را از راه دور قفل و باز کنید.
 • کلید، پریز و لامپ هوشمند: اگر می خواهید خانه خود را هوشمند کنید اما نگران هزینه بالا هستید می‌توانید از کلید، پریز و لامپ‌های هوشمند شروع کنید. از این طریق می‌توانید وقتی در خانه نیستید چراغ‌ها را از راه دور خاموش و روشن کنید یا نور لامپ را کم و زیاد بکنید.
 • دوربین امنیتی هوشمند: شما از طریق نصب این دوربین‌ها، می‌توانید بر فعالیت‌های داخل و اطراف خود نظارت داشته باشید. همچنین از این طریق این دوربین‌ها، می‌توانید به صورت آنلاین خانه خود را از راه دور مشاهده و کنترل کنید. این دوربین‌ها غالبا با استفاده از فناوری وای‌فای به گوشی هوشمند شما متصل می‌شوند.

همچنین بخوانید: انواع پکیج هوشمند سازی خانه و قیمت پکیج خانه هوشمند

قیمت هوشمند کردن خانه

ممکن است اکنون که این مقاله را می خوانید این سوال برای شما پیش آمده باشد که قیمت خانه هوشمند چقدر است؟ طبیعتاً این امکانات بروز و جدید هزینه هایی دارد که نسبتاً زیاد هستند؛ در ادامه مطلب قصد داریم برای شما این موضوع را شرح دهیم.

قیمت این سیستم بسته به افراد مختلف و انتظارهای آنها و شرایط آنها متفاوت است. برای مثال ممکن است فردی بخواهد خانه ای که در آن ساکن است تبدیل به خانه اسمارت کند و فردی دیگر بخواهد خانه ای جدیدتر و بروز تر برای اینکار خریداری کند.
علاوه بر این موضوع ممکن است فردی فقط انتظار سیستم گرمایش و سرمایش هوشمند را داشته باشد و فردی دیگر انتظار همه امکانات را داشته باشد، خب طبیعاتاً هزینه های این دو فرد متفاوت خواهد بود.

برای پاسخ به این سوال باید فکر کنید از خانه چه انتظاراتی دارید، یعنی به عبارتی فکر کنید به چه چیزهایی نیاز دارید؛ سپس در ادامه مطلب شما را با حدود هزینه های هر بخش آگاه می سازیم.

موارد تأثیرگذار در قیمت خانه هوشمند

در اسمارت هوم موارد و جزئیات بسیاری هستند که تأثیر گذارند؛ خانه های هوشمند دو دسته هستند: خانه های فول هوشمند و خانه های نیمه هوشمند، خانه های فول هوشمند تقریباً تمام وسایلی که یک خانه با سیستم هوشمند باید داشته باشد را دارند، اما خانه های نیمه هوشمند تمام وسایل و قطعات را ندارد، برای مثال ممکن است سیستم و موتور جابجایی پرده را نداشته باشد.
این موارد بسته به افراد مختلف و شرایط مختلف متفاوت می باشد و یکسان نیست.

همچنین بخوانید: خانه هوشمند چیست

برآورد قیمت هوشمند سازی خانه با توجه به سلیقه و نیاز مشتری

همانطور که در بالا گفته شد این هزینه ها بسته به افراد و شرایط مختلف متفاوت است، یعنی ممکن است فردی نیاز به بخشی از خانه داشته باشد و ان بخش را خریداری کند اما دیگری نیاز به آن نداشته باشد و برای آن هزینه نکند، پس این نکته را در نظر داشته باشید و علاوه بر این بر اساس حدود قیمت قطعات که در بالا گفته شد میتوانید حدود هزینه برای هوشمند سازی خانه خود را حساب کنید.

برآورد قیمت خانه هوشمند با توجه به متراژ ساختمان

این قیمت بستگی به نوع خانه شما دارد، یعنی خانه شما در حال ساخت، نوساز و یا قدیمی است که بر اساس این هزینه هوشمند سازی متفاوت است. بهترین زمان هوشمند سازی خانه زمانی است که خانه در حال ساخت است، چون معمار می تواند بهترین مکان ها را برای جایگذاری قطعات و سیستم هوشمند را تشخیص بدهد و بعدها نیاز به تخریب پیدا نخواهید کرد.
علاوه بر این موضوع، بسته به کیفیت قطعات سیستم هوشمند شما هزینه تفاوت می کند، یعنی هرچه کیفیت قطعات بالاتر باشد هزینه بیشتری باید پرداخت کنید.

تجهیزات هوشمند سازی خانه

6 نوع تجهیزات مؤثر بر قیمت خانه هوشمند

۱- دوربین‌ها که فضای بیرونی و داخلی خانه شما را نمایش می‌دهد، از جمله این تجهیزات هستند. استفاده از قابلیت دید در شب به شما کمک می‌کند تا فضای تاریک بیرون از خانه را نیز مشاهده کنید.

۲- می‌توانید سیستم گرمایش و سرمایشی را از تخت‌خواب، فرودگاه و در هر جای دیگری که به تلفن هوشمند و اینترنت دسترسی دارید، کنترل کنید.

۳- استفاده از چراغ ال ای دی این امکان را به شما می‌دهد تا رنگ و روشنایی خانه خود را تنظیم کنید.

۴- حسگرهای حرارتی زمانی که در اطراف خانه شما حرکتی احساس شود، هشداری ارسال کرده و حتی می‌توانید تفاوت میان انسان و حیوان را تشخیص دهید.

۵- خاموش و روشن کردن چراغ‌ها و لوازم خانگی از دیگر قابلیت‌های هوشمند کردن خانه است.

۶- قفل درب‌ها می‌تواند به صورت خودکار و با نزدیک شدن گوشی هوشمند شما باز شوند.

در طراحی یک خانه هوشمند، می‌توانید از تجهیزات مختلف برای اتوماسیون خانه خود استفاده کنید. برای شروع می‌توانید به خودکارسازی کارهایی فکر کنید که قبلاً به طور معمول آن‌ها را انجام می‌دادید. می‌توانید در ابتدا از کیت روشنایی استفاده کنید و بعداً دستگاه‌های امنیتی را به آن اضافه کنید.

همچنین بخوانید: انواع خانه هوشمند

در صورتی که می‌خواهید از سیستم گسترده‌تری استفاده کنید که دارای قابلیت‌های متعدد هستند، باید به نوع طراحی خانه توجه داشته باشید. ممکن است خانه شما به سیم کشی مجدد و یا نوسازی نیاز داشته باشد که این امر قیمت خانه هوشمند را افزایش خواهد داد.

هزینه یک خانه هوشمند بسته به میزان هوشمندسازی آن متفاوت است. اگر هوشمند سازی را به تدریج و با استفاده از یک سیستم روشنایی آغاز کنید ممکن است تنها چند صد دلار برای شما هزینه در پی داشته باشد. هرچه سیستم پیچیده‌تر باشد، قیمت آن بیشتر خواهد شد.

در صورتی که برای کنترل خانه هوشمند خود از برنامه هوشمند استفاده می‌کنید حتماً برنامه‌ای را انتخاب کنید که رابط کاربری آسانی داشته باشد. امنیت از دیگر پارامترهای مؤثر بر قیمت خانه های هوشمند است. هکرها می‌توانند به سیستم شبکه داخلی شما دسترسی پیدا کرده و سیستم‌های هشدار را خاموش کنند که این مسئله خانه را در برابر نفوذ بسیار آسیب‌پذیر خواهد کرد.آن‌ها همچنین می‌توانند باعث ایجاد شرارت‌هایی از قبیل روشن و خاموش کردن دستگاه‌ها شده و برخی از وسایل الکترونیکی را خراب کند.

نمایندگی اشنایدر (برند خانه هوشمند Schneider) در ایران

روش‌های صرفه‌جویی در هزینه‌های تجهیزات خانه هوشمند

اگرچه هزینه‌های اولیه تجهیزات خانه هوشمند در بلند مدت برای شما سودآور است اما ممکن است همچنان تمایل داشته باشید که در هزینه‌های خود صرفه‌جویی کنید. در ادامه روش‌هایی که در کاهش هزینه‌ها موثر است را معرفی می‌کنیم:

 • هوشمند سازی خانه به صورت مرحله‌ای: ممکن است شما در ابتدا بسیار مایل باشید که به صورت یک‌جا تجهیزات را پیاده‌سازی کنید ولی هزینه‌ها برای شما بسیار بالا باشد، شما می‌توانید به‌صورت مرحله‌ای و در طول زمان تجهیزات خانه هوشمند خود را کامل کنید. مثلا از هوشمند سازی کلید، پریز یا لامپ شروع کنید.
 • بودجه خود را دقیق مشخص کنید: هزینه‌ای که برای هوشمند سازی خانه در نظر دارید را کاملا مشخص کنید. مثلا از همان ابتدا تعیین کنید می‌خواهید کدام یک از بخش های مختلف خانه هوشمند خود را مجهز کنید به عنوان مثال می‌خواهید اتاق خواب خود را با تجهیزات هوشمند کامل کنید یا فقط قرار است از قفل دیجیتال استفاده کنید.
 • تحقیق کنید: وقتی شما اطلاعات کافی داشته باشید شانس اینکه بتوانید تجهیزات مناسبی انتخاب کنید بسیار بیشتر می‌شود. فروشگاه خانه اسمارت زیادی هستند که انواع اطلاعات درباره امکانات منزل هوشمند یا قیمت پکیج منزل هوشمند را به شما ارائه می‌دهند.

تجهیزات خانه هوشمند ایرانی

تجهیزات خانه هوشمند ایرانی، مانند تجهیزات خانه هوشمند سایر کشورها، برای اتصال و کنترل اجزای مختلف خانه از فناوری اینترنت و تکنولوژی‌های مرتبط استفاده می‌کنند. این تجهیزات معمولاً شامل دستگاه‌هایی مانند دوربین‌های مداربسته، سیستم‌های نظارت و امنیت، سیستم‌های روشنایی هوشمند، ترموستات‌های هوشمند، پرده‌های خودکار، پریزها و سوئیچ‌های هوشمند و سایر وسایل مشابه می‌شوند.

سؤالات متداول

بهترین برند تجهیزات خانه هوشمند در جهان کدام است؟

به‌صورت کلی تجهیزاتی که توسط کمپانی‌های بین‌المللی تولید می‌شود و استانداردهای مشخصی را پیش از عرضه به بازار می‌گذرانند محصولات قابل اطمینانی هستند. همچنین نوع استاندارد مورد پشتیبانی از تجهیزات نیز بسیار حائز اهمیت است. زیرا در صورت نیاز به بروز رسانی یا حتی خدمات پس از فروش در صورتی که محصولات مسکن هوشمند ما از استانداردهای بین‌المللی و جهانی استفاده نکنند ما در تغییر و خدمات تجهیزات صرفاً وابسته به یک کمپانی خاص خواهیم بود.

اجزاء تشکیل دهنده یک خانه اسمارت کامل چیست؟

بر اساس نیاز کاربر، بخش‌های مختلف خانه از نظر عملکردی می‌تواند هوشمند شود؛ این در حالیست که یک منزل هوشمند کامل از نظر استانداردهای کاربری معمول، اجزاء مشخصی دارد. یک یا چند هاب مرکزی، انواع رابط‌ها و تاچ پنل‌های وایرلس، سیستم‌های کنترل دما، اتوماسیون امنیتی، پخش کننده‌های هوشمند صوتی و تصویری، عملگرهای هوشمند مکانیکی و سنسورهای ایمنی ساختمان، مهم‌ترین اجزاء یک خانه اسمارت کامل هستند.

جمع‌بندی

در این مقاله ما به معرفی کامل تجهیزات هوشمند سازی ساختمان پرداختیم. آشنایی با تمام تجهیزات خانه هوشمند باعث می‌شود تا در روند هوشمند سازی خانه و ساختمان تصمیم بهتری اتخاذ شود. همچنین با نحوه عملکرد و مزایای این تجهیزات آشنا شدیم. درباره تجهیزات خانه هوشمند ایرانی هم به صورت مختصر توضیح دادیم؛ همچنین عنوان شد که قیمت خانه هوشمند به عوامل متعددی بستگی دارد.

5/5 - (3 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 + چهارده =