راهنمای خرید قفل اثر انگشتی [مهمترین نکات انتخاب قفل مناسب]

فریتز » راهنمای خرید قفل اثر انگشتی [مهمترین نکات انتخاب قفل مناسب]
راهنمای خرید قفل اثر انگشتی

قفل اثر انگشتی که یکی از پرکاربردترین انواع قفل‌های بیومتریک به شمار می‌آید، از مکانیسم تشخیص اثر انگشت به جای کلید فیزیکی استفاده می‌کند و به همین دلیل امنیت، راحتی و کارایی بالاتری در مقایسه با قفل‌های مکانیکی قدیمی دارد. اگر برای بهره‌مندی از این امکانات قصد خرید قفل اثر انگشتی را داشته باشید، احتمالاً با گزینه‌های متعددی مواجه خواهید شد که از جنبه‌های مختلفی با یکدیگر تفاوت دارند. در این بین، معیارهایی وجود دارند که می‌توانیم از آن‌ها برای حذف گزینه‌های نامناسب و انتخاب قفل اثر انگشتی کارآمد استفاده کنیم. در راهنمای خرید قفل اثر انگشتی با شرکت خانه هوشمند فریتز همراه شوید.

قفل اثر انگشتی چیست؟

همانطور که نحوه نام‌گذاری قفل اثر انگشتی نشان می‌دهد، این قفل الکترومکانیکی با استفاده از اثر انگشت کار می‌کند. در حقیقت، هر فردی خطوط اثر انگشت منحصر بفردی دارد؛ بنابراین می‌توانیم از این ویژگی مانند یک کلید شخصی برای باز کردن قفل درب استفاده کنیم. بر همین اساس، قفل اثر انگشتی را می‌توانیم به صورت یک سیستم تعریف کنیم که اثر انگشت افراد مجاز را تشخیص می‌دهد و درب ورودی را برای افراد مجاز باز می‌کند.

سیستم امنیتی هوشمند (سیستم های حفاظتی و امنیتی خانه هوشمند)

راهنمای خرید قفل اثرانگشتی

قفل‌های اثر انگشتی امکانات بیشتری را در مقایسه با قفل‌های مکانیکی قدیمی برای باز کردن درب در اختیار ما قرار می‌دهند. برای مثال، با استفاده از گوشی موبایل می‌توانیم قفل درب را از راه دور برای مراجعین باز کرده یا در صورت لزوم گزارش ورود و خروج افراد را بررسی کنیم. از طرفی، استفاده از اثر انگشت به جای کلید مکانیکی با سرعت و سهولت بیشتری امکان‌پذیر است و در مقابل افراد با مشکل گم شدن یا فراموشی به همراه داشتن کلید برای باز کردن درب نیز مواجه نخواهند شد.

بیشتر بخوانید: راهنمای خرید قفل هتلی؛ نکات مهمی که قبل از خرید باید بدانید!

مهمترین نکات و راهنمای خرید قفل اثر انگشتی

تلاش برای انتخاب بهترین گزینه، از بین مدل‌های مختلف قفل‌های اثرانگشتی می‌تواند به سردرگمی افرادی منجر شود که برای نخستین مرتبه قصد خرید این قفل الکترومکانیکی را دارند. با وجود این، معیارها و فاکتورهای متعددی وجود دارند که با در نظر گرفتن آن‌ها می‌توانیم قفل اثر انگشتی مناسب را از بین انبوهی از گزینه‌های قابل دسترس خریداری کنیم. نکات مهم در خرید قفل اثر انگشتی عبارتند از:

راهنمای انتخاب قفل اثر انگشتی بر اساس نرخ خطا

در دنیای واقعی هیچ دستگاهی معمولاً در حالت ایده‌آل کار نمی‌کند و این قاعده برای قفل‌های اثر انگشتی نیز صادق است. هر یک از قفل‌های اثر انگشتی موجود در بازار از نرخ خطای متفاوتی برخوردار هستند که با توجه به تعداد دفعات رد شدن درخواست‌های مجاز به طور اشتباه محاسبه و بر اساس نرخ FRR گزارش می‌شود. هرچه قفل اثر انگشتی نرخ خطای کمتری داشته باشد، عملکرد پایدارتر و قابلیت اطمینان بالاتری خواهد داشت.

راهنمای خرید قفل هوشمند اثر انگشتی

گارانتی و خدمات پس از فروش

حتی با کیفیت‌ترین قفل‌های مکانیکی یا الکترومکانیکی نیز ممکن است روزی دچار خرابی شوند. اگر شرکت سازنده عملکرد قفل را برای بازه زمانی مشخصی تضمین کند و خرابی در این بازه زمانی اتفاق بیفتد، می‌توانیم از خدمات گارانتی استفاده کنیم. بر همین اساس، مدت زمان و نحوه ارائه خدمات پس از فروش، یکی از نکات مهم هنگام خرید قفل اثر انگشتی محسوب می‌شود.

بیشتر بخوانید: راهنمای خرید پرده برقی هوشمند

راهنمای خرید قفل اثرانگشتی بر اساس امکانات

قفل‌های اثر انگشتی از نظر امکانات و فناوری ساخت با یکدیگر تفاوت دارند. دسته‌ای از قفل‌های اثر انگشتی امکان استفاده از مکانیسم‌های ترکیبی مانند اسکن چهره، وارد کردن رمز عبور، اسکن عنبیه، استفاده از کارت RFID و غیره را در راستای افزایش امنیت ارائه می‌دهند. از آنجایی که به‌کارگیری فناوری‌های پیشرفته به افزایش قیمت قفل اثر انگشتی منجر می‌شود، توصیه می‌کنیم تا قفلی را انتخاب کنید که تنها ویژگی‌ها و امکانات مورد نیاز شما را در اختیارتان قرار می‌دهد.

انتخاب قفل اثر انگشتی

دوام باتری

از آنجایی که برق مصرفی قفل اثر انگشتی معمولاً از طریق باتری تامین می‌شود، اتمام باتری می‌تواند به متوقف شدن قفل منجر شود. قفل اثر انگشتی باید به نحوی طراحی شود تا دوام باتری بالایی داشته باشد و حداقل چند ماه پس از شارژ یا تعویض باتری به شارژ مجدد یا باتری‌های جدید نیازی نداشته باشد.

راهنمای انتخاب قفل اثر انگشتی

مقاومت در برابر عوامل محیطی

قرار گرفتن تجهیزات الکترومکانیکی در معرض باران یا گرد و خاک می‌تواند به خرابی زودهنگام یا از کار افتادن این تجهیزات منجر شود. در صورتی که می‌خواهید قفل اثر انگشتی را روی درب منتهی به فضای باز مانند درب ورودی ساختمان نصب کنید، توصیه می‌کنیم تا گزینه‌ای را انتخاب کنید که گواهینامه‌های مقاومت در برابر نفوذ آب و گرد و خاک مانند IP68، IP65 و IP66 را داشته باشد.

خرید دستگیره هوشمند (دستگیره دیجیتال) با بهترین کیفیت

نکات مهم در خرید قفل اثر انگشتی

راهنمای خرید قفل اثر انگشتی بر اساس طراحی

اگر به بازار فروش قفل‌های الکترومکانیکی سر بزنید، با انواع قفل‌های اثر انگشتی مواجه خواهید شد که با استفاده از سبک‌های متفاوتی طراحی شده‌اند. به علاوه، متریال‌های مختلفی نیز برای ساخت این دسته از قفل‌های الکترومکانیکی مورد استفاده قرار می‌گیرند که علاوه بر تفاوت در وزن و استحکام به تفاوت ظاهری آن‌ها نیز منجر می‌شود. تفاوت ظاهری انواع قفل‌های اثر انگشتی موجود در بازار ما را قادر می‌سازد تا بر اساس سلیقه شخصی و محل نصب از بین انواع قفل‌های اثرانگشتی موجود در بازار گزینه مناسب‌تر را بر اساس نوع درب و محل نصب قفل انتخاب کنیم.

نکات مهم هنگام خرید قفل اثر انگشتی

فاکتور قیمت

بسیاری از افراد در زمان انتخاب و خرید قفل اثر انگشتی تنها به قیمت آن توجه می‌کنند در حالی که این شاخص باید در کنار سایر فاکتورها در نظر گرفته شود. استراتژی برند سازنده قفل در قیمت‌گذاری، کیفیت قطعات، جنس بدنه و فناورهای مورد استفاده برای ساخت قفل به طور مستقیم روی قیمت آن تاثیر می‌گذارند. اگر بودجه نسبتاً محدودی دارید، می‌توانید از ویژگی‌ها و امکانات اضافی صرفنظر کرده یا قفل اثر انگشتی را از بین برندهایی انتخاب کنید که برای رقابت با سایر برندها، تجهیزات را با حاشیه سود کمتری به بازار عرضه می‌کنند.

بیشتر بخوانید: راهنمای خرید کلید هوشمند برق [نکات مهم و کاربردی]

پشتیبانی از کاربران در شرایط اضطراری

اگرچه قفل‌های اثر انگشتی با استفاده از فناوری‌های پیشرفته ساخته می‌شوند و قابلیت اطمینان بالایی دارند اما قطع شدن برق، اتمام شارژ باتری، قطع شدن اینترنت و حتی آسیب دیدن اثر انگشت از جمله عواملی هستند که می‌توانند باز کردن درب را به یک چالش جدی تبدیل کنند. بسیاری از مدل‌های قفل‌های هوشمند به کلید فیزیکی نیز مجهز هستند که می‌توانیم از آن به عنوان یک روش جایگزین برای باز کردن درب مجهز به قفل اثر انگشتی در شرایط اضطراری استفاده کنیم.

قفل اثرانگشتی چیست

جنس بدنه

از آنجایی که قفل‌ها به عنوان مانع مهمی در برابر دسترسی افراد غیرمجاز عمل می‌کنند، سارقین یا مهاجمان احتمالاً گزینه شکستن قفل را نیز بررسی می‌کنند؛ بنابراین قفل اثرانگشتی نیز مانند قفل‌های مکانیکی قدیمی باید بدنه مستحکمی داشته باشد تا بتواند در برابر ضربات احتمالی مقاومت کند. قفل‌های اثرانگشتی که به بدنه‌ یکپارچه از جنس فولاد ضد زنگ، برنج، تیتانیوم و استیل مجهز شده باشند، در مقایسه با انواع قفل‌های مجهز به بدنه ساخته شده با استفاده از متریال‌های کم دوام مانند پلاستیک و حتی آلومینیوم مقاومت بیشتری در برابر ضربه دارند.

تاچ پنل هوشمند: خرید مانیتور لمسی خانه هوشمند (تاچ پنل لمسی)

مهمترین نکات و راهنمای خرید قفل اثرانگشتی

پرسش‌های متداول

بهترین برند قفل اثر انگشتی چیست؟

از آنجایی که برندهای مختلف برای هدف قرار دادن بازار خرید و فروش قفل اثر انگشتی، از استراتژی متفاوتی برای ساخت این تجهیزات پیروی می‌کنند. نمی‌توانیم در راهنمای خرید قفل اثرانگشتی، یک برند یا کالای مشخص را به عنوان بهترین انتخاب قفل اثر انگشتی معرفی کنیم. با این وجود، Samsung، Yale، Ontech، Gateman و Rook از جمله برندهایی هستند که برخی از پُرفروش‌ترین انواع قفل‌های اثر انگشتی را تولید می‌کنند.

آیا قفل اثر انگشتی قابل هک است؟

هیچ تضمینی برای هک نشدن تجهیزات دیجیتالی و حتی مکانیکی ساخته شده به دست بشر وجود ندارد اما قفل‌های اثر انگشتی از فناوری‌های پیشرفته‌ برای شناسایی افراد مجاز از غیر مجاز استفاده می‌کنند و امنیت بیشتری در مقایسه با قفل‌های مکانیکی دارند. برخی از انواع قفل‌های اثر انگشتی می‌توانند زنده بودن فرد را تشخیص دهند تا امکان جعل و نفوذ غیرمجاز به حداقل برسد.

جمع‌بندی

اگرچه استفاده از قفل‌های اثر انگشتی به دلیل راحتی، سهولت، امنیت و کارایی بیشتر در مقایسه با قفل‌های قدیمی توصیه می‌شود اما این نوع قفل نیز باید به طور هوشمندانه و بر اساس معیارهای مشخصی انتخاب و خریداری شود. در زمان انتخاب قفل اثر انگشتی به نرخ خطای آن که با فاکتور FRR مشخص می‌شود توجه کنید و ترجیحاً قفلی را انتخاب کنید که نرخ خطای کمتری داشته باشد.

برای انتخاب مناسب‌ترین قفل بر اساس راهنمای خرید قفل هوشمند اثر انگشتی، ابتدا ویژگی‌های کاربردی، محل نصب قفل و انتظارات خودتان را مشخص کنید. قفلی را انتخاب کنید که با نوع درب و محل نصب قفل انطباق داشته باشد. اگر قصد استفاده از قفل اثر انگشتی برای محافظت از درب منتهی به فضای خارج از ساختمان را دارید، به جنس بدنه، مقاومت در برابر نفوذ آب و گرد و خاک و همچنین ویژگی‌های امنیتی مانند فعال شدن آژیر پس از چند بار تلاش ناموفق توجه کنید.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − 2 =