دانشنامه

دستگیره دیجیتال

دستگیره دیجیتال

همیشه امنیت درب‌های ادارات، محل کار، ساختمان‌های مسکونی و عدم باز شدنشان توسط افراد متفرقه، دغدغه بزرگی محسوب می‌شد. ولی اکنون با ورود دستگیره دیجیتال که سامانه‌ای منحصربه‌فرد تلقی می‌گردد، مشکلات بخش ورودی ساختمان‌ها به‌خوبی مرتفع شده است.

درواقع حرکت زبانه این قفل‌ها به عواملی مانند رمز، کارت و اثرانگشت وابسته بوده و بدون این موارد به‌هیچ‌وجه مغزی الکترونیکی دستور عمل باز و بسته شدن درب را صادر نمی‌کند. البته ورود دستگیره هوشمند به این حوزه نیز که بالاترین فناوری را در خود جای‌داده، غنیمتی به‌مراتب ارزشمندتر می‌باشد.

این ابزار هوشمند، قادر است از طریق بلوتوث یا WIFI ورود و خروج درب‌ها را از فاصله‌ای بسیار دور وارسی نماید. به‌راستی چنین امکانی برای دارندگان این دستگیره‌ها نوید امنیتی بیشتر است.

با نگاهی دقیق‌تر می‌توان دریافت انواع دستگیره دیجیتالی با کاربری خاص و منحصربه‌فردش امروزه قادر است، به‌عنوان بخش مهمی از یک خانه هوشمند ایفای وظیفه نماید. به‌راستی رهایی از قفل‌های مکانیکی قدیمی به دلیل عدم پاسخگویی‌شان در مواقع حساس، لزوم پیوستن به فناوری‌های جدید را به اثبات می‌رساند.

دستگیره هوشمند

دستگیره دیجیتال چیست؟

چه بسیار پیش می‌آید که به دلیل تهیه نمونه‌ای مشابه از قفل‌های مکانیکی، سرقت‌های وسیعی در ساختمان‌ها صورت می‌پذیرد. حال‌آنکه فناوری ساخت دستگیره دیجیتال اجازه چنین بهره‌برداری را به سارقان نمی‌دهد. ازاین‌رو با نصب چنین دستگیره‌هایی می‌توان امنیت فراوانی را بر مکان‌ها حاکم ساخت.

البته بسیاری از این دستگیره‌ها به قفل مکانیکی نیز تجهیز شده‌اند تا در زمان اتمام باتری بتوان به باز نمودن درب‌ها به‌صورت سنتی اقدام نمود. امروزه انواع قفل دیجیتال در کنار دستگیره‌های دیجیتالی توانسته‌اند، سد دفاعی محکمی در برابر نفوذ افراد ناشناس بنا نهند و کارایی، زیبایی و امنیت را یکجا به مالکان خود تقدیم نمایند.

عملکرد این دستگیره‌ها بیشتر به حذف قفل‌های مکانیکی و جایگزینی آن‌ها با ابزارهایی مانند ریموت، رمز ورود، کارت ورود و … استوار است. در بسیاری موارد نام دستگیره‌های هوشمند نیز در کنار دستگیره‌های دیجیتالی برده می‌شود که بسیاری را به‌اشتباه انداخته و گمان می‌کنند، این دو طراحی و ساختار یکسانی دارند.

حال‌آنکه دستگیره دیجیتالی فقط امکان باز نمودن درب را از فاصله نزدیک و در هم‌جواری خود و به مدد ابزارهایی چون کارت، اثرانگشت و … فراهم می‌سازد. ولی فناوری پیشرفته‌تری که در نمونه‌های هوشمند قرار دارد، قابلیت‌هایی فراتری را پدید آورده‌اند.

مزایای موجود در دستگیره‌های دیجیتالی

اگر قرار باشد مزایای دستگیره دیجیتال را در مقایسه با نمونه‌های مکانیکی بررسی و بازگو نماییم به‌واقع به مجموعه‌ای کامل برمی‌خوریم که حیرت‌انگیز است. ولی در اینجا ما فقط به بیان تعداد محدودی از آن اکتفا می‌کنیم.

 • عدم نیاز به دسته‌کلیدهای حجیم و مزاحم
 • راه‌حل پیشرفته و قابل قبولی در جهت کنار گذاشتن قفل‌های مکانیکی با ایمنی محدود
 • قابل‌استفاده برای تمامی مکان‌های مسکونی، تجاری و …
 • مرتفع شدن مشکل هزینه‌های ناشی از معیوب شدن کلیدها
 • حل نگرانی مفقود یا دزدیده شدن کلیدها
 • عدم تهیه نمونه‌ای همانند به علت وجود کارت اختصاصی یا رمز خصوصی یا استفاده از قابلیت اثرانگشت
 • امکان استفاده به‌صورت ترکیبی از دستگیره دیجیتال و قفل مکانیکی
 • در صورت گم‌شدن کارت یا فراموشی رمز، بازیابی سهل و ارزان
 • دارای انعطاف بالا و امکان استفاده از دسترسی چندگانه
 • و …

دستگیره هوشمند

دستگیره هوشمند به‌واقع نسل جدیدی از سازه‌های ساختمانی است که قصد دارد کاربری دستگیره‌های درب‌ها را بسیار وسیع‌تر از گذشته نماید. به‌واقع دستگیره‌های هوشمند نمونه‌ای پیشرفته‌تر از دستگیره‌های دیجیتالی هستند که دیگر برای باز و بسته نمودن درب‌ها ما را محدود به کارت، رمز، اثرانگشت و حضور در کنار درب نمی‌کنند.

اکنون می‌توان درب‌های دارای چنین دستگیره‌هایی را از مسافت‌هایی دور و باکیفیتی عالی باز و یا بسته نمود. تمامی این دستگیره‌ها به سیستم بلوتوث و اینترنت متصل بوده و می‌توان از این طریق بر نحوه عملکرد آن‌ها نظارت داشت. نرم‌افزارهای هوشمند بسیاری در این زمینه وجود دارند که می‌توانند به کاربران برای یک اتصال ایمن و بی‌دغدغه بین ابزارهای هوشمند و دستگیره‌های هوشمند، یاری رسانند.

سازندگان و شرکت‌های تولیدکننده دستگیره هوشمند، به علت اینکه این ابزار امکان کنترل از راه دور را به کاربران خود می‌دهد، به‌واقع گامی بزرگ در جهت افزایش ایمنی ساختمان‌های اداری و مسکونی برداشته‌اند.

در صورت مجهز شدن به چنین سامانه امنیتی قدرتمندی می‌توان به مدد گوشی‌های هوشمند از قفل یا عدم قفل بودن درب‌ها اطمینان کسب نمود، به باز کردن درب‌ها در صورت نیاز از راه دور پرداخت، فرزندان و سالمندان را در جهت باز و بسته نمودن درب حمایت نمود و … بدین ترتیب در سایه چنین دستگیره‌هایی زندگی آرام‌تری را تجربه کرد.

مزایای موجود در دستگیره‌های هوشمند

دستگیره هوشمند توانسته تمامی آنچه از رفاه را که مالکان ساختمان‌ها انتظار دارند برآورده نماید. ابزارهای هوشمند همیشه به علت اینکه به قابلیت اتصال به فضای وب مجهز هستند، پرطرفدار ظاهرشده‌اند که دستگیره‌های هوشمند نیز از این قاعده مستثنا نیستند. ازاین‌رو در این قسمت به بخشی از مزایای این سامانه‌های محبوب به‌صورت فهرست‌وار می‌پردازیم.

 • امکان استفاده از دستور صوتی به‌منظور باز و بسته نمودن درب‌ها
 • قابلیت اعمال روش‌های مختلف به‌منظور اعمال خواست و نیاز
 • قابلیت سفارشی‌سازی در جهت ایجاد طرح‌های جدید امنیتی
 • ساختاری کاملاً مدرن
 • اعمال روش کنترلی جدید بر ساختمان‌ها
 • امکان تعویض با قفل‌های قدیمی و سنتی بدون تغییر درب‌ها
 • عدم نیاز به دسته‌کلید یا حتی کارت و رمز ورود
 • قابلیت هماهنگ‌سازی با دیگر عناصر خانه هوشمند
 • باز و بسته نمودن درب به مدد ابزارهای هوشمند مانند تلفن همراه، تبلت و …
 • دارای طراحی‌ها و قابلیت‌های ویژه

دستگیره هوشمند

انواع دستگیره دیجیتال:

در حال حاضر انواع دستگیره دیجیتال را بر اساس روش‌های دسترسی که ارائه می‌دهد، به دسته‌های متفاوتی تقسیم‌بندی می‌کنند. فارغ از نوع دسترسی تمامی این مدل‌ها کاربرد آسان، زیبایی تحسین‌برانگیز و امنیت فوق‌العاده‌ای را ارائه می‌دهند. در ادامه به بررسی هر یک به‌صورت جداگانه می‌پردازیم تا بتوانید در سایه این شناخت آن نمونه‌ای را که با نیاز شما سازگارتر است را انتخاب نمایید.

دستگیره‌های دیجیتالی مجهز به کد و رمز ورود:

این نوع دستگیره‌ها به علت اینکه به یک میکرو کنترلر و حافظه مجهز هستند توانایی ضبط کد رمزهای وارده رادارند. بدین ترتیب افراد با قرار گرفتن در هم‌جواری این درب‌ها می‌توانند، با واردسازی رمز از پیش تعیین‌شده، انواع درب‌های ورودی را بازنمود.

محدود کردن دسترسی و تردد افراد به داخل فضاهایی خاص و موردنظر از بزرگ‌ترین مزیت‌های این نوع دستگیره‌ها می‌باشد. همچنین حفاظت بهتر مکان‌ها و اطمینان بخشی از عدم دستبرد و سرقت ثمره درخشان نصب دستگیره‌های دیجیتالی است که امکان اعمال رمزهای مختلف از 4 رقمی تا 12 رقمی بر روی آن‌ها وجود دارد.

دستگیره‌های دیجیتالی مجهز به قابلیت اثرانگشت:

دستگیره دیجیتالی مجهز به قابلیت اثرانگشت یکی از پرطرفدارترین سیستم‌های ضد سرقت است که امروزه در خانه هوشمند و در هم‌جواری دیگر ابزارها مورد بهره‌برداری قرار گرفته و با ویژگی‌های ممتاز جز برترین‌ها است.

طراحی لوکس در کنار امکان اعمال حالت دوتایی به‌منظور استفاده از دو ویژگی اثرانگشت و کارت یا اثرانگشت و رمز، سبب محبوبیت بالای این سیستم توانمند شده است. البته این دستگیره‌ها به کلید مکانیکی ضد سرقت نیز مجهز هستند تا در زمان‌های اضطراری بتوان از عملکرد آن‌ها بهره برد و درب را بازنمود.

این دستگیره‌ها نیز مانند نمونه پیشین به دو بخش میکروکنترلر و حافظه جهت ذخیره اثرانگشت مجهز هستند، ازاین‌رو به‌راحتی می‌توانند، بدون کمبود ظرفیت به شناسایی 100 اثرانگشت بپردازند.

دستگیره‌های دیجیتالی مجهز به کارت ورود:

امکان ثبت 120 کارت مختلف در حافظه این دستگیره‌ها یعنی شما برای تجهیز ساختمان خود با این ابزارها هیچ‌گونه محدودیتی ندارید و آن‌ها از همه جهت شمارا پشتیبانی می‌کنند.

این مدل خاص به‌آسانی می‌تواند کنترل ورود و خروج درب‌ها را به انجام رسانده و نظارتی همه‌جانبه را به‌منظور ایجاد آرامش و امنیت به اجرا گذارد. اگرچه بیشتر از این مدل برای هتل‌ها استفاده می‌شود اما مکان‌های تجاری و مسکونی بسیاری هستند که خود را به این سامانه محبوب آراسته‌اند و با این دستگیره‌ها کنترل ورود و خروج در آستانه درب‌ها را در دست گرفته‌اند.

افراد غیرمجاز به‌هیچ‌وجه نمی‌توانند، از سد ساخته‌شده توسط دستگیره دیجیتالی عبور کرده مگر آنکه به کارت دسترسی یابند. در این صورت به‌منظور امنیت بخشی بیشتر می‌توان، از حالت دوتایی که نیاز به اعمال رمز و درج کارت به‌صورت هم‌زمان است، استفاده نمود و امنیت را به طور کامل تضمین کرد.

دستگیره دیجیتال

خرید دستگیره دیجیتال

اگر شما نیز جز آن دسته از افراد هستید که تمایل به تهیه این ابزارها دارید، باید بدانید در نظر گرفتن عوامل مختلفی مانند برند تولیدکننده، کیفیت، متریال به‌کاررفته در ساخت، آپشن‌ها و … می‌تواند یک خرید ایدئال را برای شما تدارک ببیند. در غیر این صورت آرامشی که انتظار دارید از هم‌جواری این دستگیره‌ها نصیبتان شود را به دست نخواهید آورد.

قیمت دستگیره دیجیتال

با نگاهی به امکانات متنوعی که در انواع دستگیره دیجیتال گنجانده شده، قیمت بسیار مناسب و حتی برخی مدل‌های آن هزینه‌ای بسیار کمتر از نمونه‌های مکانیکی دارند. شما برای نصب این دستگیره‌ها نیازی به تعویض درب‌های خود ندارید، زیرا توانایی اجرای بر روی تمام درب‌های موجود بازار رادارند که این امر نیز بر مقرون‌به‌صرفه بودن این دستگیره‌ها می‌افزاید.

در ادامه استفاده از 4 باتری قلمی با عمر مفید 2 سال، وجود کلید مکانیکی ضد سرقت، مجهز بودن به یک باتری 9 ولتی کتابی ذخیره، امکان جایگزینی با انواع دستگیره‌های قدیمی، اعلام هشدار اتمام باتری و … سبب شده به‌راستی قیمت کاملاً ایدئال و برای تمامی افراد با هر سطح درآمدی مناسب باشد.