دانشنامه

10 دلیل برای استفاده از اتوماسیون خانگی هوشمند

اتوماسیون خانگی

چرا باید از اتوماسیون خانگی استفاده کنیم؟

اتوماسیون خانگی به ما این اجازه را می‌دهد تا بدون زحمت و هرگونه پیچیدگی در کنترل نور، دما، امنیت و…، بیشترین بهره‌وری را در خانه هوشمند خود داشته باشیم؛ به عبارتی، کارها – همانطور که باید انجام شوند – به طور خودکار انجام می‌پذیرند!

البته که این همه‌ی ماجرا نیست! اگر شما به دنبال یکپارچگی، کارایی بهینه و سریع‌تر و همکاری سامانه‌های هوشمند بدون کمترین تداخل عملیاتی در خانه خود هستید، اتوماسیون خانگی Loxone بهترینها را برای شما فراهم کرده است.

ما در این مقاله قصد داریم تا به ده مورد از مهم‌ترین دلایلی که باید به سمت اتوماسیون خانگی و خانه‌های هوشمند رفت اشاره کنیم، با ما باشید.

1- کمترین نیاز به کنترل دستی

بله! هدف از اتوماسیون کم کردن فعالیت‌ها و عملکردها به‌صورت دستی است. دیگر نیازی نیست برای استفاده از هر تجهیزی در داخل خانه، به یک گوشه‌ی خانه رفته و آن را فعال یا غیر فعال کنید. حتی برخی مواقع، شما کارهایی را ناخواسته فراموش می‌کنید که خانه هوشمند در این مواقع هم می‌تواند کمک‌کار شما باشد (به طور مثال با قطع کردن جریان برق اتو بعد از مدتی بیکاری).

در خانه‌های سنتی ما به طور دستی به سراغ سیستم‌های خانه مانند نور، گرمایش – سرمایش و … می‌رفتیم و بعضاً برای صرفه‌جویی در هزینه و انرژی، بارها و بارها به سراغ آنها می‌رفتیم تا از اضافه مصرف آنها جلوگیری نماییم.

اما دیگر در خانه‌های هوشمند از این خبرها نیست. امروزه ما فعالیت‌های روتین خانگی را به هوش مصنوعی خانه‌های هوشمند که از آنها با عنوان Miniserver یاد می‌شود می‌سپاریم. بدون دخالت انسان و با یادگیری الگوی رفتاری ما و همینطور برنامه‌ریزی کاربران، این هوش مصنوعی است که پشت اتوماسیون خانگی نشسته و خانه را کنترل می‌کند.

مدیریت سیستم نور و گرمایش؛ مثالی از همکاری دو سامانه مختلف

Loxone تمامی جنبه‌های زندگی در یک خانه را در یک سیستم جمع‌آوری کرده است؛ سامانه‌ها، الگوها و نیازهای مختلفی که هریک روی دیگری تأثیر گذاشته و باعث بهبود عملکرد تجهیزات خانه می‌شوند. این یعنی همگام سازی تجهیزات و کنترل عملکرد آنها در کنار یک دیگر که با وجود سیستم Loxone، این تجهیزات درکنار یکدیگر با بیشترین دقت و بدون کمترین تداخل، همواره با یک دیگر کار می‌کنند.

پیشنهاد ما به شما:   چرا خانه خود را هوشمند کنیم؟

به طور مثال، Loxone با بررسی شرایط محیطی، اگر بفهمد که امروز یک روز آفتابی است، با کنار زدن پرده‌ها، باعث ورود نور و گرمای بیشتر به خانه می‌شود تا دمای خانه را به‌صورت طبیعی افزایش دهد (بدون استفاده از سیستم گرمایشی که مصرف‌کننده انرژی است!). زیبا نیست؟!

2- انعطاف پذیری و مناسب برای هر وسعتی از پروژه هوشمندسازی

از یک خانه کوچک شخصی گرفته با بزرگ‌ترین کارخانه‌های دنیا که حتی تصور وسعت آنها هم دور از ذهن است؛ همه و همه را می‌توان زیر چتر اتوماسیون برد! مهم نیست که مساحت شما و یا ابعاد پروژه هوشمندسازی شما چقدر باشد، مهم این است که شما منابع مالی کافی برای انجام آن را داشته باشید.

در این صورت شما هیچ محدودیتی برای ملحق شدن به دنیای آینده‌ی هوشمند ندارید؛ چرا که ما در فریتز به سبب داشتن نمایندگی رسمی محصولات Loxone، تمامی نیازهای شما را برطرف خواهیم کرد، بدون کوچک‌ترین نگرانی و یا محدودیتی. اما این همه‌ی ماجرا نیست! شما هر موقع نیاز به وسعت بخشیدن به پروژه هوشمند خود داشتید، منع فنّی در آن وجود ندارد. در صورت پیاده‌سازی زیرساخت هوشمندسازی در یک ساختمان، در آینده امکان وسعت بخشیدن به آن نیز وجود دارد.

smart home automation 02

در مورد ساختمان‌های بزرگ مانند هتل‌ها که علاوه بر یک سامانه هوشمند کلی که تمام ساختمان را هدایت می‌کند، اتاق‌های آنها نیز نیازمند سامانه‌های مجزا و متناسب با نیاز مهمان هستند. در این مواقع می‌توان از چندین Miniserver برای فعالیت‌های مختلف استفاده نمود.

3- نورپردازی پیشرفته و شخصی‌سازی شده

قطعاً ما هنگام بررسی ویژگی‌های یک اتوماسیون خانگی به این مورد اشاره می‌کنیم. چرا؟ چون زیبایی، پویایی و کارایی در آن نهفته است. تغییر رنگ نورپردازی خانه یا محیط کار، نه فقط از باب تنوع، که بعضاً کاربردی نیز می‌باشد.

هرچند که همه‌ی ما میدانیم که اگر محیط زندگی پویایی نداشته باشیم، آن محیط خسته‌کننده و تکراری جلوه می‌دهد. اما تصور کنید که در پذیرایی، همیشه مهمان نیست! بعضاً شما قصد چرت نیمروزی را دارید و یا نیاز به یک نور کافی برای مطالعه. در این مواقع است که نورپردازی خودکار به کمک ما می‌آید.

پیشنهاد ما به شما:   سنسور هوشمند تشخیص نشت آب

smart home automation 03

4- محافظت همه جانبه از خانه

نه فقط سرقت، که سیستم Loxone شما را می‌تواند از خطرات زیادی محافظت کند. آگاهی از نشت آب، یخ زدگی لوله‌ها، آسیب احتمالی به اعضای خانواده و … همه و همه از طریق Loxone امکان‌پذیر است.

اگر خطر یا آسیب احتمالی شناسایی شد، از طریق یک هشدار به اپلیکیشن، شما مطلع می‌شوید و صدالبته اگر مسئله ضروری بود و اقدام فوری لازم باشد، سیستم به‌صورت خودکار و در صورت امکان، منبع خطر را از کار می‌اندازد؛ به طور مثال در مورد نشت آب، سیستم می‌تواند ورودی آب خانه را قطع کند تا از آسیب بیشتر جلوگیری شود.

همین‌طور سیستم Loxone می‌تواند عمر تجهیزات شما را محاسبه کرده و قبل از رسیدن به نقطه بحرانی خرابی، شما را نسبت به تعویض یا تعمیر آن مطلع سازد و این یعنی علاج واقعه، قبل از آن باید کرد!

5- کنترل مستقل هر اتاق برای دما و …

اگر یک خانواده‌ی سه نفره در یک خانه با پنج اتاق (و طبق اصل لانه‌ی کبوتری!) زندگی کند، همواره دو اتاق و بعضاً آشپزخانه، سالن، پذیرایی و … نیز خالی خواهند بود! در این صورت سیستم هوشمند خانه، نسبت به تنظیم نور، دما و مواردی از این قبیل اقدام خواهد کرد.

به طور مثال دلیلی ندارد که نور کامل در یک محوطه‌ای که هیچ فردی در آن حضور ندارد باشد چون از این طریق هدر رفت انرژی صورت می‌گیرد پس سامانه به طور هوشمند، اقدام به مدیریت این موضوع می‌کند.

smart home automation 04

6- امنیت داده ها!

دنیای امروز ما، بیش از هر زمانی از ارتباطات و اطلاعات بهره می‌برد. دنیایی که آنلاین و به هم متصل است. یکی از مشکلاتی که ممکن است دنیای دیجیتال داشته باشد، نشت اطلاعات و نقض حریم خصوصی است. به همین دلیل است که Miniserverهای Loxone، داده‌های شما، تنظیمات و اطلاعات سامانه هوشمند شما را به‌صورت امن و یکپارچه داخل خود ذخیره می‌کند و به هیچ سرور ابری خارج از خانه شما وصل نمی‌شود (درست برعکس خیلی از سامانه‌های هوشمند موجود!).

به‌علاوه اینکه خیلی از سامانه‌ها و تجهیزات هوشمند ما اعم از نور، گرمایش و … بدون نیاز به اینترنت قابل استفاده‌اند. هرچند که ما برخی از قابلیت‌هایمان را بر بستر اینترنت ارائه می‌دهیم ولی آنها حیاتی و نیازمند امنیت سطح بالا نیستند و شما هم می‌توانید آنها را استفاده نکنید.

پیشنهاد ما به شما:   نمایندگی core (کور) ایران

7- مدیریت بهینه انرژی به ساده‌ترین شکل ممکن

مدیریت مصرف انرژی در یک خانه هوشمند به طور چشمگیری ساده‌تر از خانه‌های سنتی است. در یک خانه سنتی، شما برای هر تجهیز خانگی که مصرف‌کننده انرژی است، باید زمان و تلاش صرف کنید تا بتوانید تعادل میان استفاده از آن تجهیز را در خانه برقرار کنید. درحالی که در یک خانه هوشمند شما حتی نیاز به فکر کردن درباره این موضوعات ندارید، چرا که همه چیز به طور خودکار انجام می‌شود.

8- دسترسی شخصی‌سازی شده و هوشمند

Loxone به شما طیف وسیعی از امکانات و اختیارات هوشمند در زمینه کنترل دسترسی را می‌دهد. از آنجا که سیستم ما انعطاف پذیر است، قابلیت پیاده‌سازی هرگونه سطح دسترسی و با هر مدل الگوی موجود وجود دارد.

شما می‌توانید از آن برای ورودی خانه‌ها و یا حتی سازمان‌ها استفاده کنید، سطح دسترسی افراد را تنظیم کنید و یا حتی با یک اثر انگشت، تنظیمات موردعلاقه‌ی آن فرد را در سیستم هوشمند خانه فعال کنید.

smart home automation 05

نرم افزار Loxone

با Loxone App و به معنای واقعی کلمه، خانه شما در دستان شماست. شما می‌توانید تمام تجهیزات هوشمند خود را از طریق اپلیکیشن موبایل Loxone مدیریت نمایید. هرچند ممکن است که بنا به دلایل امنیتی بخواهید برخی از این قابلیت‌ها را از اپلیکیشن حذف کنید که در این صورت بد نیست بدانید که امکان‌پذیر است. این برنامه، قابلیت شخصی‌سازی بالایی داشته و شما تعیین می‌کنید که چه چیزی و با چه سطح دسترسی برای شما وجود داشته باشد.

smart home automation 06

10- سیستم صوت هوشمند، فراتر از موسیقی

یک Audioserver در خانه هوشمند، کاری فراتر از پخش موسیقی انجام می‌دهد. شما می‌توانید زنگ خانه هوشمند داشته باشید (نیازی نیست زنگ در خانه در کل خانه بپیچد، تنها در آن مکانی که حضور دارید کافی است، نه؟!)، می‌توانید بدون نگرانی سیستم هشدار خانه را در هر نقطه از خانه بشنوید و خیلی مواردی که تاکنون حتی از اهمیت آنها باخبر نبوده‌اید.

به طور کلی اهمیت یک Audioserver همانند نورپردازی هوشمند، در پویایی، کارآمدی و هوشمندی آن خلاصه می‌شود.

منبع: Loxone

5/5 - (1 امتیاز)