سیستم مدیریت هوشمند انرژی

فریتز » سیستم مدیریت هوشمند انرژی
سیستم مدیریت هوشمند انرژی

یکی از موضوعات اساسی که موجب مدیریت مصرف بهینه انرژی می‌شود، شبکه هوشمند انرژی خانه است. این سیستم مدیریت انرژی باید در یک ساختمان اجرا شود و قسمت‌های تحت کنترل از جمله سیستم تهویه هوا، گرمایش و سرمایش، روشنایی، تأسیسات مکانیکی و همچنین برخی موارد دیگر، باید دارای مدیریت انرژی باشند تا بتوان از هدر رفت بیهوده انرژی جلوگیری کرد. با معرفی سیستم مدیریت هوشمند انرژی با شرکت خانه هوشمند فریتز همراه باشید.

سیستم مدیریت هوشمند انرژی چیست؟

به‌صورت کلی، هدف و نقش سیستم مدیریت هوشمند انرژی در خانه یا یک ساختمان، تطبیق شرایط کارکرد اجزای مختلف بر اساس نیاز و شرایط محیطی و زمانی آن ساختمان است. به‌کارگیری به روز‌ترین و مدرن‌ترین فناوری‌ها با هدف ایجاد شرایط مطلوب و مصرف بهینه انرژی ، از اهداف مدیریت هوشمند ساختمان‌ها می‌باشد.این کنترل هوشمند انرژی، با تلاش‌ها و روش‌های کارشناسان و متخصصان در عرصه فناوری دیجیتال، ایجاد خواهد شد و توانسته‌اند با ابزارهای خاص، این فناوری پیشرفته را توسعه دهند.

انجام این کار به برنامه‌نویسان نرم‌افزار نیاز دارد که باید توانایی این افراد در زمینه طراحی و برنامه‌نویسی به‌روز باشد تا بتوانند در عرصه تکنولوژی دیجیتال موفق شوند.با هوشمند سازی ساختمان، همه وسایلی که تحت کنترل هوشمند هستند، بهینه‌سازی می‌شوند. سیستم مدیریت، علاوه بر صرفه‌جویی در زمان و نیروی انسانی، سبب مصرف بهینه انرژی و کاهش خطاپذیری می‌شود. وجود حسگرها در تجهیزات ساختمان، می‌توان همه شرایط رفاهی و امنیتی را تحت کنترل و مدیریت قرار داد.

بیشتر بخوانید: آموزش هوشمند سازی ساختمان

تجهیزات نرم‌افزاری از طریق جمع‌آوری اطلاعات محیطی و انتقال داده‌ها به سیستم مرکزی، فرایند مدیریت هوشمند، جهت کنترل بهینه مصرف انرژی و جلوگیری از هدر رفت آن، اجرا می‌گردد.استفاده از وسایل هوشمند مزایای بسیاری را در پی خواهد داشت. علاوه بر رفاه و امنیت و همچنین مزیت‌های دیگر، بهترین و مهم‌ترین حسن هوشمند سازی خانه، کاهش مصرف انرژی و افزایش منابع انرژی است

زمانی که به سیستم روشنایی هوشمند فرمان می‌دهید که در چه تایمی روشن باشد و پس از آن به‌صورت خودکار خاموش شود، این حالت سبب کاهش و مصرف بهینه انرژی خواهد شد.در واقع هدف از خانه هوشمند، ایجاد یک زیر ساختار ارتباطی قوی است که به طور مداوم و مستمر بتواند نسبت به شرایط مختلف، تغییر کند و مطابق بر اساس نیاز آن فضای محیطی، پیش برود. کنترل هوشمند علاوه بر افزایش آسایش و رفاه امنیتی، به هدر رفت بیهوده انرژی کمک شایانی خواهد کرد.این کاهش مصرف انرژی، باعث می‌شود در آینده از هدر رفت منابع انرژی جلوگیری کرد و به همین دلیل کشورهای پیشرفته، هوشمند سازی منازل مسکونی را سر لوحه کار خود قرار داده‌اند.در سال‌های اخیر، مقوله ساختمان هوشمند جهت اتلاف انرژی، مورد توجه بسیاری قرار گرفت تا ضمن کنترل عملکرد وسایل هوشمند، مصرف انرژی به طور چشمگیری کاهش یابد.

شبکه هوشمند انرژی در خانه هوشمند

شبکه هوشمند، یک سیستم اتوماسیون است که با تولید و مصرف در ارتباط بوده و از سیستم دیجیتال هوشمند، اتوماسیون، کامپیوتر و دستگاه کنترل تشکیل می‌شود. هدف آن، ارتباط دوطرفه بین تولید و مصرف می‌باشد.شبکه الکتریکی از ترکیب شبکه برق و فناوری مخابرات دیجیتال تشکیل شده و از منابع پراکنده همچون توربین‌های بادی تغذیه می‌کند. تجهیزات هوشمند می‌توانند مصرف انرژی را بر اساس فرامین و تنظیمات از پیش داده شده، مدیریت کنند و در این صورت به کاهش پیک کمک می‌کنند. این قابلیت باعث کاهش هزینه‌ها و مصرف انرژی می‌شود.

بیشتر بخوانید: سیستم هوشمند ساختمان bms چیست؟

شبکه هوشمند توسط شرکت برق، خرابی و مشکلات ایجاد شده مربوط به هر قسمت را به‌صورت خودکار اطلاع می‌دهد و جهت رفع ایرادات آن، اقداماتی را انجام می‌دهد.اجزای شبکه هوشمند داده‌های مورد نیاز را در اختیار شبکه قرار داده تا به‌صورت خودکار همه اقدام‌های لازم جهت برطرف کردن مشکل به کار گرفته شود. در حالی که برق غیر هوشمند، مصرف کننده از خرابی‌ها باخبر می‌شود و سیستم هوشمندی برای اطلاع مشکلات پیش آمده وجود ندارد.کاهش گازهای گلخانه‌ای از محرک اصلی گرایش به شبکه هوشمند، است. بخش تولید برق از مواردی است که کاهش گاز گلخانه‌ای را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

۴ موردی که یک شبکه عادی را به شبکه هوشمند تبدیل می‌کند:

 1. وجود یک مسیر مخابراتی به‌صورت خودکار و دو طرفه بین همه اجزای شبکه
 2. توزیع توان، خطاها و تعمیرات باید از طریق کنترل اتوماتیک، مدیریت شود.
 3. نرم‌افزار پشتیبان از ساز و کار و مدیریت پیشرفته برخوردار باشد.
 4. دارای فناوری‌های اندازه‌گیری دقیق و پیشرفته. همچنین از حسگرهای به‌روز باید استفاده کرد.
شبکه هوشمند انرژی در خانه هوشمند

مزایای سیستم انرژی هوشمند

 • ایجاد محیطی مطلوب جهت ارتقا و بهبود آسایش و رفاه افراد
 • قابلیت تفکیک میزان مصرف انرژی در بخش‌های مختلف محیطی یک ساختمان
 • جلوگیری از هدر رفت انرژی و افزایش منابع برای آیندگان
 • جلوگیری و کنترل گرمایش جهانی
 • مدیریت و کنترل وسایل از راه دور جهت مصرف بهینه انرژی
 • اطلاع خودکار از وضعیت خرابی‌ها و درصدد رفع مشکل ایجاد شده
 • صرفه‌جویی در مصرف انرژی‌های فسیلی و الکتریکی
 • امتیاز و رتبه گرفتن مصرف بهینه انرژی ساختمان
 • کاهش هزینه‌های استهلاک، نگهداری و تعمیرات
 • کاهش تولید آلاینده‌های مضر برای محیط‌زیست

بیشتر بخوانید: سیستم اینترکام هوشمند چیست و چه امکانات و مزایایی دارد؟

کاربرد سیستم مدیریت هوشمند انرژی

 • قابلیت کنترل هوشمند میزان نور و زمان روشن ماندن چراغ‌ها
 • کنترل دما، تهویه هوا، رطوبت و سایر موارد سیال ساختمان
 • اعلام هشدار در صورت بیهوده باز بودن درب‌ها و پنجره‌ها
 • خاموش شدن وسایل برقی در صورت عدم استفاده از آنها
 • تشخیص عدم حضور فردی در اتاق جهت خاموش کردن روشنایی
 • کنترل هوشمند آبیاری در زمان‌های مورد نیاز آبیاری صورت می‌گیرد.
 • محدودیت در رابطه با استفاده از تلفن، آب، برق و گاز و همچنین کنترل مصرف آنها
 • عدم امکان استفاده از لوازم های پرمصرف در زمان‌های پیک و کاهش استفاده آنها
 • قابلیت کنترل کلیدها از طریق ریموت
 • می‌توان گلخانه‌ها را از راه دور نظارت و مدیریت کرد.
 • حفاظت از ساختمان و جان ساکنین آن در برابر آتش‌سوزی، زلزله و نشتی گاز

دیگر محصولات شرکت فریتز:

قفل اثر انگشتی:

قفل اثر انگشتی، قفلی الکترومکانیکی یا هوشمند است که با استفاده از روش بیومتریک اثر انگشت فعال می‌شود. این قفل هوشمند با استفاده از شناسایی و انطباق اثر انگشت ذخیره شده، درب ساختمان هوشمند را باز یا بسته می‌کند. این نوع قفل‌های هوشمند انواع متنوعی دارند.

قفل دیجیتال:

قفل دیجیتال یا قفل هوشمند، یک قفل الکترومکانیکی است که شما با استفاده از آن و بدون استفاده از کلید فلزی، درب منزل خود را باز یا بسته می‌کنید. لازم است بدانید، این قفل‌ها اغلب از طریق یک کد و یک صفحه لمسی به همراه یک برنامه در تلفن هوشمند، کار می‌کنند.

دستگیره دیجیتال:

از دیگر تجهیزات خانه هوشمند میتوان به دستگیره دیجیتال اشاره نمود، این دستگیره ها با کیفیت بالا و بهترین قیمت در شرکت فریتز، نمایندگی اشنایدر آماده ارائه به شما عزیزان می باشد.

پرده برقی:

پرده برقی، همان پرده معمولی است که مجهز به موتور برقی شده است که به صورت خودکار یا از راه دور، قابل کنترل شدن است. نصب پرده برقی محدودیتی ندارد و شما می‌توانید این پرده‌های برقی، را در سرویس بهداشتی، اتاق خواب، اتاق کار و هر بخش دیگری از خانه یا هتل یا هر ساختمان دیگری، نصب کنید.

دیگر خدمات شرکت فریتز:

از خدمات مهم شرکت نمایندگی سیستم BMS فریتز میتوان به ساخت خانه هوشمند، ویلای هوشمند، هوشمند سازی ساختمان و … اشاره کرد و در کنار این موارد شما میتوانید تمامی تجهیزات خانه هوشمند به همراه قیمت خانه هوشمند را از شرکت فریتز تهیه نمایید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × سه =