دانشنامه

کنترل آشپزخانه و غذا از راه دور

با پیشرفت تکنولوژی و هوشمندسازی خانه‌ها، می‌توانید از راه دور آشپزخانه و غذایتان را به‌راحتی کنترل و مدیریت کنید.

در سال‌های پیش دسترسی به برق همگانی نبود و وسایل خانه و آشپزخانه برقی نبودند. ولی با گذر سال‌ها، تمام وسایل آشپزخانه برقی شد. مثل اجاق‌گازهایی که با سوختن چوب کار می‌کردند و بعدها با برق و گاز کار کردند.

تقریباً تمام وسایل دستی آشپزخانه به برقی تبدیل شدند. ولی انسان‌ها همیشه به دنبال راهی ساده‌تر هستند.

امروزه با پیشرفت تکنولوژی و هوشمندسازی آشپزخانه‌ها، می‌توانید وسایل آشپزخانه را حتی بدون سیم و از طریق وای‌فای کنترل کنید که فقط با یک گوشی هوشمند کار از راه دور مدیریت و کنترل می‌شود.

در آشپزخانه هوشمند معمولاً از تجهیزات خانه هوشمند knx استفاده می‌شود. برای اینکه با این وسایل آشنا شوید ما چند نمونه از آنها را معرفی کرده و نوع کار با آن را توضیح می‌دهیم.

Chop-syc – تخته برش لمسی

شاید در نگاه اول فکر کنید تخته برش یک وسیله ساده است و کاربرد زیادی ندارد ولی با اختراع تخته برش لمسی و هوشمند نظرتان عوض می‌شود.

این تخته هنگام خرد کردن سبزی‌ها یا هر چیز دیگری بر روی آن، به‌صورت پیش‌فرض به یک تخته چوبی تبدیل می‌شود البته صفحه‌های دیگری هم دارد که کاربر می‌تواند آنها را انتخاب کند.

تخته برشی لمسی کاربردهای مهم‌تر دیگری نیز دارد مثلاً وقتی که نیاز به دستورالعمل یک غذا دارید این تخته تبدیل به یک کتاب آشپزی هوشمند می‌شود که از طریق وای‌فای اطلاعات را به شما می‌دهد.

از دیگر کاربردهای این تخته برش باید گفت، زمان آشپزی که نمی‌دانید چه مقدار از مواد را لازم دارید به‌صورت هوشمند برای شما محاسبه می‌کند. مثلاً زمانی که دارید از روی دستور آشپزی غذایی را تهیه می‌کنید و آن دستور برای 6 نفر است و شما می‌خواهید برای 3 نفر آماده کنید. تخته هوشمند برای شما محاسبه می‌کند که از چه موادی به چه اندازه‌ای باید استفاده کنید.

این تخته نیز می‌تواند به‌عنوان ترازوی آشپزخانه مورداستفاده قرار گیرد و یا صفحه‌ای دایره‌ای‌شکل نمایش می‌دهد که مثلاً اندازه اسپاگتی موردنیاز چقدر است.

درهرحال می‌توان گفت این وسیله هم یک تخته برش است و هم یک کامپیوتر با یک سطح مشترک برای انجام کارهای متفاوت.

Ikettie – کتری هوشمند

این کتری هوشمند به‌وسیله یک اپلیکیشن در گوشی هوشمند شما نصب می‌شود که تمام‌کار با این وسیله را می‌توان از راه دور و با گوشی انجام داد.

کار این کتری هوشمند به این صورت است که شما می‌توانید به‌وسیله اپلیکیشن آن را روشن کنید و یا حتی آن شما را روشن کند به این صورت که آلارم در گوشی تنظیم می‌کنید در آن ساعت تعیین شده کتری، روی گوشی شما هشدار می‌دهد که می‌خواهید آب جوش بیاید یا نه؟

اگر جواب بله دادید که کتری روشن می‌شود و می‌توانید به خواب خود ادامه دهید تا زمانی که آب به جوش آمد کتری دوباره هشدار را روی گوشی شما ارسال می‌کند.

حتی می‌توانید به کتری هوشمند بگویید که چند ساعت آب را در چه درجه‌ای گرم نگه دارد یا برای درست‌کردن انواع قهوه و نوشیدنی‌ها می‌توانید به آن درجه دهید تا در چه درجه‌ای گرم شود.

اجاق‌گازهای هوشمند

در زیر دو نوع اجاق‌گاز هوشمند از تجهیزات Knx را معرفی کرده‌ایم:

1.samsung’s zipel oven

اجاق‌گاز هوشمند که یکی از انواع تجهیزات خانه هوشمند است، به‌وسیله وای‌فای به گوشی هوشمند وصل می‌شود و می‌تواند غذاها را پخته یا بخارپز کند.

اجاق‌گازهای samsung’s zipel oven حدود 160 نوع غذا را در برنامه پیش‌فرض خود دارند که فقط با زدن یک دکمه می‌توانید غذا را آماده کنید.

2.LG’s Lightwave Oven

این اجاق‌گاز هوشمند هم مانند نوع اول با هر دو نوع گوشی هوشمند اندرویدی و آیفون کنترل می‌شود و می‌توان به آن زمان و دمای پخت غذا را داد و همچنین می‌توان مشخص کرد که با چه تکنولوژی غذا طبخ شود. با نور هالوژنی یا گریل یا ماکروفر و….

باید گفت که این اجاق‌گازها فعلاً فقط در کشور کره تولید و به فروش می‌رسند که البته شرکت‌های هوشمندسازی گفته‌اند که در چند سال آینده این اجاق‌گازها را در خارج از کره نیز می‌توان تولید کرد.