دانشنامه

قیمت خانه هوشمند

قیمت خانه هوشمند

قیمت خانه هوشمند

قیمت هر ساختمان هوشمند بسته به متراژ ساختمان و البته قابلیت هایی که مورد نیاز می باشد، بسیار متفاوت است. پروتکل انتخاب شده، مبدا سازنده محصولات هوشمند و لوازم جانبی نیز از دیگر عواملی هستند که در قیمت خانه هوشمند تاثیر گذار می باشند. شما می توانید به راحتی و به رایگان استعلام قیمت خانه خود را از ما دریافت کنید.

قیمت خانه هوشمند یکی از پارامترهای مهم و مؤثر برای کسانی است که می‌خواهند خانه خود را هوشمند کنند. با یک خانه هوشمند دیگر در مواقعی که بیرون از خانه هستید، نگران نخواهید بود. در واقع شما می‌توانید تنها با یک نگاه سریع به گوشی هوشمند یا تبلت، وضعیت را بررسی کنید.

قیمت خانه هوشمند به وسایل، تجهیزات و امکانات مورد استفاده شما بستگی دارد. هر وسیله‌ای که در خانه شما از برق استفاده می‌کند، می‌تواند در شبکه خانگی شما قرار گیرد.

فناوری مورد استفاده در خانه‌های هوشمند متفاوت است. برند و فناوری مورد استفاده می‌تواند قیمت خانه هوشمند را تحت تأثیر قرار دهد.

قیمت خانه هوشمند و نکاتی که باید بدانید

قیمت خانه هوشمند یکی از ابتدایی ترین سوالاتی است که علاقمندان به ساخت خانه های این شکلی دارند. ممکن است تا به حال عبارت خانه هوشمند را شنیده باشید، آیا می دانید خانه هوشمند چیست؟ آیا می دانید چه امکاناتی در اختیار شما قرار می دهد؟

تکنولوژی در حال پیشرفت است و طبیعتاً خانه ها نیز پیشرفت می کنند و به خانه هوشمند تبدیل می شوند و شما اگر می خواهید در رابطه با خانه هوشمند اطلاعاتی بدست آورید این مقاله را تا انتها بخوانید.

فهرست مطالبی که در این مقاله برای شما شرح داده ایم:

 • خانه هوشمند چیست؟
 • خانه هوشمند چگونه کار می کند؟
 • خانه هوشمند چه امکاناتی دارد؟
 • قیمت خانه هوشمند
 • قیمت سیستم های مختلف خانه هوشمند
 • موارد تأثیرگذار در خانه هوشمند
 • برآورد قیمت هوشمند سازی خانه با توجه به سلیقه و نیاز مشتری
 • برآورد قیمت خانه هوشمند با توجه به متراژ ساختمان
 • سوالات متدول درباره خانه هوشمند

خانه هوشمند چیست؟

ما در دنیایی زندگی می کنیم که تکنولوژی روز به روز در آن پیشرفت می کند. در این دنیا هر روز همه چیز دچار تغییراتی می شود و ممکن است در این بین عبارت خانه هوشمند را شنیده باشید. ممکن است هیچ اطلاعاتی در رابطه با خانه هوشمند نداشته باشید و از جزئیات آن بی خبر باشید!

امّا ما جهت افزایش دانش شما در ادامه مطلب به طور کامل با جزئیات این موضوع را مورد بررسی قرار می دهیم.
امروزه تقریباً همه افراد از هوشمند سازی در فعالیت های روزانه شان استفاده می کنند مانند درب های اتوماتیک، ساعت های زنگ خور، تایمر اجاق گاز و ریموت ها، اما وقتی ما از خانه هوشمند حرف می زنیم منظورمان چیزی فراتر از اینهاست!

یک خانه هوشمند، ساختمان بروزی است که همه اجزاء و وسایل آن توسط سیستم مرکزی تک پارچه می شود و باهم کار می کنند، وقتی خانه شما هوشمند باشد اگر شما در خانه نباشید (در هر جایی از دنیا) می توانید هرچه در خانه است کنترل کنید، مثلا کولر را خاموش یا روشن کنید، اجاق گاز را خاموش یا روشن کنید و … .

هوشمند سازی در معنای حقیقی یعنی یک خانه هوشمند که علاوه بر آنکه از راه دور قابل کنترل است با عادت های شما نیز سازگار می شود!

خانه هوشمند چگونه کار می کند؟

خانه هوشمند بخش های مختلفی دارد، برای اینکه عملکرد خوبی داشته باشد آن را به بخش های مختلف تقسیم کرده اند؛ این بخش ها باهم ارتباط دارند و البته با هم نیز کار می کنند. خانه هوشمند شامل قسمت های زیر است:

کنترل کننده مرکزی خواننده هوشمند همانطور که از نامش مشخص است وظیفه کنترل سیستم هوشمند را دارد، به عبارت دیگر مانند قلب سیستم هوشمند است. وسایل و اجزاء خانه هوشمند از طریق این بخش به هم مرتبط می شوند! این بخش علاوه بر مرتبط سازی وسایل به یکدیگر فرمان هایی نیز می دهد. این بخش اطلاعات را از دستگاه های خانه هوشمند دریافت کرده و هر چیزی که در خانه هوشمند وجود دارد مدیریت می کند.

پروتکل های ارتباط، در جهت اینکه بخش های مختلف خانه هوشمند بتوانند به راحتی با بخش کنترل مرکزی ارتباط برقرار کنند این بخش را بوجود آورده اند. برای ارتباط بخش های مختلف با بخش مرکزی طبیعتا باید راه ارتباطی مشخصی ایجاد شده باشد که پروتکل های ارتباط این مشکل را حل می کنند.

رابط های کاربری در خانه هوشمند وسیله هایی هستند که صاحب خانه هوشمند می تواند با استفاده از آنها با خانه هوشمند خود ارتباط برقرار کند. این وسیله ها از ریموت کنترل گرفته تا صفحه لمسی و موبایل را در بر می گیرد که با استفاده از این ها می توانید خانه هوشمند خود را کنترل کنید! علاوه بر این می توانید برنامه ساده ای نیز به خانه هوشمند بدهید.

در خانه هوشمند نیز طبیعتاً سنسورهایی وجود دارد که شما را از شرایط خانه هوشمند مطلع می کند، این سنسورها اطلاعاتی مانند دمای خانه هوشمند، نور خانه هوشمند، رطوبت یا دود را در اختیار شما قرار دهند و شما با استفاده از این گزارشات میتوانید به خانه هوشمندتان برنامه دهید که مثلا با افزایش نور چراغ ها را خاموش کند.

بخش نهایی سیستم خانه هوشمند عملگرهای خانه هوشمند است، وظیفه این بخش برای نمونه باز کردن درب یا حرکت موتور برقی پرده های خانه هوشمند است. به عبارتی دیگر عملگرها همانطور که از نامشان مشخص است عمل می کنند، یعنی مسئول اجرای فرمان هستند. این عملگرها سیگنال، کنترل و منبع انرژی دارد.

این عملگرها رله، دیمر، فرمان هایی هستند که با کمک ترموستات و شیرهای برقی و … می توانند دستورهای سیستم کنترل مرکزی را اجرا کنند.

خانه هوشمند چه امکاناتی دارد؟

خانه هوشمند بر خلاف خانه های سنتی و قدیمی دارای مزیت های بسیاری است که در بالا به آنها اشاره کردیم، خانه هوشمند یعنی تمام وسیله های خانه با سیستمی یکپارچه مدیریت و کنترل شوند. خانه های هوشمند بخش های مختلف هوشمندی دارند مانند:
روشنایی هوشمند که در سطح های مختلفی قابل پیاده سازی و انجام است، این بخش به صورت خودکار هنگامی که نور فضا زیاد می شود و خورشید می تابد چراغ ها را خاموش می کند و علاوه بر این زمانی که نور فضا کم می شود چراغ ها را روشن می کند.

سیستم سرمایش و گرمایش خانه هوشمند نیز هوشمند است! وقتی شما وارد خانه هوشمند می شوید سیستم سرمایش و گرمایش خودکار به کار می افتد و با کم شدن دمای فضا سیستم گرمایشی روشن می شود و فضای خانه هوشمند را گرم می کند و اگر دمای فضا بالا برود و گرم بشود سیستم سرمایش به کار می افتد و کولر خانه هوشمند را روشن می کند.

علاوه بر این امکانات خانه هوشمند سیستم اعلام سرقت و دزدگیر هوشمند دارد، یعنی مثلا هنگام باز شدن درب به موبایل شما پیامک ارسال شود که مطلع این جریان شوید؛ این سیستم برای زمانی که برق قطع می شود منبع تغذیه نیز دارد، یعنی با خیالی آسوده می توانید از سرقت از خانه هوشمند خود مطلع شوید حتی در مواقعی که برق قطع می شود!

قیمت هوشمند کردن خانه

ممکن است اکنون که این مقاله را می خوانید این سوال برای شما پیش آمده باشد که قیمت این سیستم خانه هوشمند چقدر است؟ طبیعتاً این امکانات بروز و جدید هزینه هایی دارد که نسبتاً زیاد هستند؛ در ادامه مطلب قصد داریم برای شما این موضوع را شرح دهیم.

قیمت این سیستم بسته به افراد مختلف و انتظارهای آنها و شرایط آنها متفاوت است. برای مثال ممکن است فردی بخواهد خانه ای که در آن ساکن است تبدیل به خانه هوشمند کند و فردی دیگر بخواهد خانه ای جدیدتر و بروز تر برای اینکار خریداری کند.
علاوه بر این موضوع ممکن است فردی فقط انتظار سیستم گرمایش و سرمایش هوشمند را داشته باشد و فردی دیگر انتظار همه امکانات را داشته باشد، خب طبیعاتاً هزینه های این دو فرد متفاوت خواهد بود.

برای پاسخ به این سوال باید فکر کنید از خانه هوشمند چه انتظاراتی دارید، یعنی به عبارتی فکر کنید به چه چیزهایی نیاز دارید؛ سپس در ادامه مطلب شما را با حدود هزینه های هر بخش آگاه می سازیم.

موارد تأثیرگذار در قیمت خانه هوشمند

در خانه هوشمند موارد و جزئیات بسیاری هستند که تأثیر گذارند؛ خانه های هوشمند دو دسته هستند: خانه های فول هوشمند و خانه های نیمه هوشمند، خانه های فول هوشمند تقریباً تمام وسایلی که یک خانه هوشمند باید داشته باشد را دارند، اما خانه های نیمه هوشمند تمام وسایل و قطعات را ندارد، برای مثال ممکن است سیستم و موتور جابجایی پرده را نداشته باشد.
این موارد بسته به افراد مختلف و شرایط مختلف متفاوت می باشد و یکسان نیست.

برآورد قیمت هوشمند سازی خانه با توجه به سلیقه و نیاز مشتری

همانطور که در بالا گفته شد این هزینه ها بسته به افراد و شرایط مختلف متفاوت است، یعنی ممکن است فردی نیاز به بخشی از خانه هوشمند داشته باشد و ان بخش را خریداری کند اما دیگری نیاز به آن نداشته باشد و برای آن هزینه نکند، پس این نکته را در نظر داشته باشید و علاوه بر این بر اساس حدود قیمت قطعات که در بالا گفته شد میتوانید حدود هزینه برای هوشمند سازی خانه خود را حساب کنید.

برآورد قیمت خانه هوشمند با توجه به متراژ ساختمان

این قیمت بستگی به نوع خانه شما دارد، یعنی خانه شما در حال ساخت، نوساز و یا قدیمی است که بر اساس این هزینه هوشمند سازی متفاوت است. بهترین زمان هوشمند سازی خانه زمانی است که خانه در حال ساخت است، چون معمار می تواند بهترین مکان ها را برای جایگذاری قطعات و سیستم هوشمند را تشخیص بدهد و بعدها نیاز به تخریب پیدا نخواهید کرد.
علاوه بر این موضوع، بسته به کیفیت قطعات سیستم هوشمند شما هزینه تفاوت می کند، یعنی هرچه کیفیت قطعات بالاتر باشد هزینه بیشتری باید پرداخت کنید.

سوالات متدول درباره خانه هوشمند که در این مقاله نیز به آنها پاسخ دادیم:

 • سیستم هوشمند یا خانه هوشمند چیست؟
 • سیستم هوشمند چه چیزهایی را کنترل می کند؟
 • هزینه هوشمند سازی خانه چقدر است؟
 • چه موقع باید هوشمند سازی را انجام دهیم؟
5/5 - (1 امتیاز)