دانشنامه

چرا خانه خود را هوشمند کنیم؟

smart home 1

همواره سؤالی در ذهن مشتریان خانه هوشمند نقش می‌بندد که توجیهی برای هزینه این کار بیابد. چرا خانه خود را هوشمند کنیم؟

شاید هرکس به‌طورکلی یک دیدگاه ذهنی از علت هوشمند سازی ساختمان در ناخودآگاه خود داشته باشد. اما قصد داریم در این مطلب تا حدودی علل هوشمند سازی ساختمان را از جنبه مصرف‌کنندگان مختلف مورد بررسی قرار دهیم.

در مرحله اول این موضوع را برای یک سازنده ساختمان مورد بررسی قرار می‌دهیم چون این چالش برای این دسته از مشتریان بسیار پررنگ‌تر است.

زمانی که شما دست به هوشمند سازی خانه خود می‌زنید. دلایل زیادی به‌عنوان یک مصرف‌کننده پیش روی شماست که ساده‌ترین و شاید پراهمیت‌ترین آن کاهش مصرف انرژی می‌باشد. اما به‌عنوان یک سازنده ساختمان هوشمند که قصد سکونت در آن را ندارد تقریباً هیچ یک از دلایل یک مصرف‌کننده توجیه مناسبی برای انجام هزینه‌های هوشمند سازی نیست.

ساخت ساختمان برای یک سازنده جنبه یک کسب‌وکار و راهی برای تولید درآمد می‌باشد؛ لذا هوشمند سازی ساختمان باید دلایلی در راستای افزایش سطح کیفی و کمی همین هدف باشد تا توجیه مناسبی برای انجام یک هزینه مازاد ایجاد گردد. اما چگونه این هزینه می‌تواند در کسب درآمد بیشتر به یک سازنده ساختمان کمک نماید؟

یکی از مسائلی که در قیمت‌گذاری یک ساختمان تأثیر می‌گذارد امکانات موجود در آن ساختمان است؛

لذا در ساده‌ترین دیدگاه با هوشمندسازی ساختمان سازندگان در صورت دارا بودن شرایط محلی خوب ساختمان، می‌توانند قیمت آن را به‌ازای هر متراژ به مقدار قابل‌توجهی افزایش دهند و این امر برای مشتری نهایی باتوجه‌به امکانات قرار داده شده در ساختمان امری بسیار طبیعی است، زیرا در مقایسه با امکانات لوکسی که در ساختمان‌ها قرار داده می‌شود که از سنگ‌های مختلف گرفته تا سازه‌های کابینتی خاص و … هیچ یک به‌اندازه هوشمند بودن یک ساختمان در چشم مشتری نهایی جلوه نخواهد داشت.

پیشنهاد ما به شما:   معروف‌ترین خانه‌های هوشمند در جهان کدامند؟

هوشمند سازی می‌تواند در افزایش قیمت فروش ساختمان تأثیرگذار باشد.

اما سؤال دیگری که در این میان پیش خواهد آمد این است که باتوجه‌به رقابتی بودن وضعیت فروش ساختمان‌ها و قیمت‌های بالای تمام شده یک ساختمان، آیا این ارزش افزوده دلیلی کافی برای انجام هزینه بیشتر توسط مشتری است؟

پاسخ این سؤال روشی دیگر برای ارزیابی نحوه کمک هوشمند سازی به فروش ساده‌تر ساختمان است. تصور کنید ساختمان هوشمند ساخته شده توسط یک سازنده در منطقه‌ای قرار دارد که قیمت‌ها بسیار رقابتی است و در صورت افزایش قیمت ساختمان، فروش آن امری سخت خواهد بود. در منطقه‌هایی که حساسیت قیمتی بسیار بالاست و خریداران زیر بار هزینه‌های اضافی نمی‌روند، هوشمند سازی ساختمان به نحوی دیگر به کمک سازنده خواهد آمد.

در چنین شرایطی، باتوجه‌به نزدیک بودن قیمت‌ها، مشتری بیشتر امکانات را مورد ارزیابی قرار می‌دهد تا ساختمانی با امکانات بیشتر را با قیمتی برابر خریداری نماید. حال در چنین شرایطی شما یک گام از رقبای خود جلوتر خواهید بود و حتی اگر 2 ماه ساختمان خود را نسبت به رقبا زودتر به فروش برسانید، سرمایه خود را 2 ماه زودتر به جریان انداخته و قطعاً در بازاری رقابتی، گامی بلند از رقبای خود پیش خواهید افتاد.

هوشمند سازی شما را به برند شخصی در صنعت ساختمان تبدیل می‌کند.

اما این تمامی ماجرا نیست، آیا می‌دانستید در کل دنیا پیش از کیفیت و کمیت محصولات، نام آنهاست که فروش آنها را افزایش می‌دهد؟

تقریباً در تمامی کسب‌وکارهای دنیا نظیر خودرو، ساختمان، لباس و … نام افراد تأثیر بسیار بالایی در فروش ساختمان‌ها دارد. قطعاً به‌عنوان یک سازنده ساختمان به مواردی برخورده‌اید که یک ساختمان تنها به علت طراحی توسط یک معمار خاص قیمتی چند برابری را در اتیکت قیمتی خود قرار داده است. یا ساختمانی دیگر به علت ساخته‌شدن توسط پیمانکاری به نام، به دوبرابر قیمت اصلی خودفروخته شده است.

پیشنهاد ما به شما:   کنترل هوشمند دسترسی

این موضوع امری کاملاً طبیعی و توجیه‌پذیر است. افراد از خرید کالاهای دارای نام معتبر احساس رضایت بهتری می‌کنند، هرچند امکانات آن به نسبت نمونه‌های مشابه که دارای سازندگان گمنام هستند کمتر باشد.

اما نکات بالا چه ارتباطی به سیستم هوشمند ساختمان و سازندگان ساختمان داشت؟ شما به‌عنوان یک سازنده ساختمان، برای افزایش اعتبار نام و اعتبار خود به‌عنوان یک سازنده خاص و بنام، باید کارهایی خاص و منحصربه‌فرد انجام دهید. اگر صادقانه به ماجرا نگاه کنید، تقریباً در تمامی ساختمان‌ها استفاده از سنگ‌های چند ده میلیون تومانی امری عادی شده که شاید مشتری حتی آن را به‌عنوان یک ارزش افزوده به‌حساب نیاورد. استفاده از بهترین شیرآلات و رنگ‌آمیزی خاص ساختمان هم هرچند در فروش آن تأثیر می‌گذارد. اما ارزش افزوده‌ای برای نام سازنده ایجاد نمی‌کند.

اما هوشمندسازی ساختمان امری متفاوت است. باتوجه‌به متداول نبودن این قابلیت برای خانه‌های امروز، استفاده از سیستم‌های هوشمند تا حد بسیار بالایی به لوکس بودن ساختمان می‌افزاید. این بدین معناست که سازنده ساختمان به‌عنوان یک فرد لوکس ساز شناخته خواهد شد که قطعاً پس از مدتی در قیمت پروژه‌های ساخته شده توسط آن سازنده تأثیر مستقیم خواهد داشت.

همان‌طور که مطالعه کردید، مسائل بسیار مختلفی هستند که می‌توانند در کنار هم و یا به‌صورت جداگانه، هوشمند سازی ساختمان را به یک نقطه قوت برای سازندگان ساختمان تبدیل نماید.

اما به‌عنوان یک مصرف‌کننده نهایی نیز دلایل مختلفی وجود دارد که باعث می‌شود دلایل کافی برای انجام هزینه‌های هوشمند سازی ایجاد گردد که چند مورد از آنها را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

کاهش مصرف انرژی، دلیلی که به‌تنهایی کافی است

کاهش مصرف انرژی امری بسیار حائز اهمیت است. این کار علاوه بر کاهش هزینه‌های جاری زندگی، به داشتن زمینی سبزتر نیز کمک بزرگی می‌کند. سیستم‌های هوشمند ساختمان، با کاهش چشمگیر در مصرف انرژی برق و گاز، و همچنین پشتیبانی کامل از سیستم‌های گرمایشی و تولید انرژی خورشیدی، می‌تواند هر ماه مبلغ چشمگیری به کاهش هزینه‌های زندگی کمک نماید.

پیشنهاد ما به شما:   Quadral برند جدید سیستم های صوتی Loxone

حتی درصورتی‌که فضایی نظیر گلخانه هوشمند، باغ هوشمند، ویلای هوشمند و … داشته باشید، سیستم هوشمند در کاهش مصرف آب نیز به شما کمک خواهد کرد.

راحتی و آسایش در زندگی روزمره

بیشترین چیزی که معمولاً افراد را به هوشمند سازی ساختمان ترغیب می‌کند. راحتی و آسایش زندگی در خانه های هوشمند است. در خانه هوشمند شما دیگر نگران سرد بودن بیش از حد خانه صورت روشن ماندن سیستم سرمایشی در شب، یا گرم‌شدن بیش از حد و آزاردهنده آن در زمان روشن بود سیستم‌های گرمایش نیستید.

دیگر نگرانی بابت روشن ماندن چراغ‌ها در زمان خروج از خانه وجود نخواهد داشت. در زمانی که به تماشای فیلم موردعلاقه خود مشغول هستید، برای خاموش‌کردن چراغ‌هایی که نور آنها روی تلویزیون منعکس می‌شود، نیازی نیست از جای خود برخیزید. می‌توانید تنها با استفاده از فرامین صوتی خانه هوشمند خود را کنترل نمایید.

راحتی و آسایش در خانه های هوشمند به شکلی است که درصورتی‌که مدتی را در یک خانه هوشمند زندگی کنید، زندگی در خانه های عادی اندکی برایتان سخت و آزاردهنده خواهد بود.

امنیت

امنیت خانه هوشمند شما توسط سیستم هوشمند تأمین می‌گردد. جلوگیری از سرقت با قفل هوشمند، هشدارهای ضمن سرقت، هشدار نشتی گاز، هشدار نشتی منوکسید کربن، هشدار آتش‌سوزی و … از مواردی است که خانه هوشمند شما برای تأمین امنیت بیشتر برای شما انجام می‌دهد.

جمع‌بندی

هوشمند سازی ساختمان در نگاه اول یک خرید لوکس به‌حساب می‌آید. ولی با نگاهی عمیق جنبه‌های دیگر این امر نیز مشهود می‌گردد. هوشمند سازی ساختمان در این سال‌ها به نحوی حائز اهمیت گشته که شاید در سال‌هایی نه‌چندان دور، همانند سیستم‌های اعلام و اطفاء حریق، به امری اجباری برای خانه‌ها تبدیل گردد.

امتیاز دهی

مطالب مرتبط