دانشنامه

انواع سنسور خانه هوشمند

سنسور خانه هوشمند

سنسورها چشم و گوش خانه هوشمند شما هستند و درصورتی‌که سنسوری در خانه هوشمند شما وجود نداشته باشد، سیستم شما همانند انسانی بدون قدرت بینایی و شنوایی خواهد بود و عملاً تعاملات این سیستم به‌صورت یک‌طرفه انجام خواهد پذیرفت.

سنسور خانه هوشمند

سنسورهای مختلفی در خانه های هوشمند مورداستفاده قرار می‌گیرند که مهم‌ترین آنها را در این مطلب به شما معرفی خواهیم کرد.

سنسور حرکتی / حضور

سنسورهای حرکتی و سنسورهای حضور برای تشخیص حضور افراد در اتاق‌ها یا فضاهای مختلف مورداستفاده قرار می‌گیرد. این سنسورها در سیستم‌های روشنایی برای روشن شدن چراغ‌ها در هنگام ورود و خاموش شدن آنها پس از خروج استفاده می‌شود.

سیستم سرمایش و گرمایش نیز کاربرد مشابهی را از این سیستم‌ها دریافت می‌کند به صورتی که در صورت حضور اتاق گرم/سرد می‌شود و در صورت عدم حضور سیستم روی حالت اقتصادی قرار می‌گیرد.

در نهایت یکی از مهم‌ترین کاربردهای این سنسورها در سیستم امنیتی می‌باشد که در صورت فعال بودن سیستم امنیتی و تشخیص حضور، دزدگیر به صدا درمی‌آید.

سنسور درجه حرارت / رطوبت

سنسورهای درجه حرارت و رطوبت که معمولاً به‌صورت یک سنسور عرضه می‌گردند برای کنترل سیستم‌های سرمایشی گرمایشی و اطفاء حریق استفاده می‌شوند.

با استفاده از سنسور های هوشمند حرارتی و رطوبتی، سیستم هوشمند سرمایش و گرمایش با توجه به فعالیت سنسورها و اندازه گیری دمای محیط، اقدام به روشن و خاموش شدن و یا تنظیم دما می شوند.

با سنسور هوشمند حرارت، در صورت وجود حرارت یا برودت بیش از حد، سنسور هوشمند اقدام به ارسال هشدار می‌کند و سیستم اطفاء حریق به سنسورهای هوشمند متصل می شوند.

پیشنهاد ما به شما:   خانه هوشمند در شیراز

سنسور دود / منوکسید / دی‌اکسید

سیستم‌های اعلام و اطفاء حریق حتی در تجهیزات سنتی نیز از این سنسورها برای تشخیص آتش‌سوزی استفاده می‌کنند. در سیستم هوشمند نیز این سنسورها برای تشخیص آتش‌سوزی، نشتی گاز و… مورداستفاده قرار می‌گیرد.

سنسور التراسونیک

با هوشمند سازی استخر خانه خود می توانید از سنسور التراسونیک استفاده کرد. از این سنسور هوشمند برای اندازه گیری ارتفاع آب مورد استفاده قرار می‌گیرد و در سطح استخر نصب می شود. سنسور هوشمند التراسونیک میزان آب موجود در داخل استخر را نمایش می دهد.

همچنین با اطلاعات دریافتی از این سنسور سیستم قادر به آب کردن استخر بدون نیاز به زمان‌بندی و یا سر رفتن آب استخر خواهد بود.

سنسور تشخیص شدت نور

سنسورهای شدت نور بیشتر در خانه‌هایی مورداستفاده قرار می‌گیرد که دارای پرده‌های برقی یا لامپ‌های دیم شونده (لامپ‌هایی با قابلیت تغییر شدت نور) هستند. سیستم هوشمند با استفاده از اطلاعات این سنسور نور موردنیاز شما را ابتدا با بازکردن پرده‌ها (در روز) و سپس با روشن‌کردن لامپ‌های دیم شونده تأمین خواهد کرد.

5/5 - (2 امتیاز)