ساختمان هوشمند

هوشمند سازی ساختمان چیست و چه مزایایی دارد؟

سیستم مدیریت ساختمان (BMS)  یا همان ساختمان هوشمند BMS عبارت است از مجموعه سخت افزار ها و نرم افراز ها. که به منظور کنترل یکپارچه بخش های مهم ساختمان طراحی و نصب شده است. در واقع هوشمند سازی ساختمان، کنترل اتوماتیک و جامع تمامی سیستم ها است.

تاریخچه سیستم هوشمند سازی ساختمان:

در دهه ی 1950 سیستم هوشمن سازی ساختمان با کنترل های پنوماتیکی بود و با استفاده از هوای فشرده شده کار میکرد.با گذر زمان در دهه ی 1980 پردازنده ها از هوای فشرده به آنالوگ ها منتقل شدند.با پیشرفت تکنولوژی در طی سالها سیستم هوشمند سازی ساختمان ها توانست در دهه ی 2000 ،بدون کابل و سیم با پارامتر ها ارتباط برقرار کند.

اهداف اصلی سیستم هوشمند سازی ساختمان:

1.آسایش و رفاه بیشتر:امروزه همه در تلاش هستند تا بتوانند زندگی بهتری داشته باشند .با پیشرفت تکنولوژی این کار را راحتتر کرده.چون زمان نقش مهمی را در زندگی ایفا میکند ، افراد نمیتوانند همه ی وقت خود را صرف کنند تا یک ساختمان کاری یا مسکونی راحت و ایمنی بالا داشته باشند.تکنولوژی برای این کار سیستم هوشمند سازی ساختمان ها را ارائه میدهد.این سیستم قادر تمام کار های حفاظتی و غیره که برای یک ساختمان لازم است را به صورت هوشمند انجام دهد.

2.بهبود کارکرد سیستم های ساختمان:سیستم هوشمند سازی تمامیه سیستم های ساختمان را کنترل میکند و امکان خطا و اختلال را در سیستم ها به حداقل میرساند.

3.مصرف بهینه انرژی :سیستم هوشمند سازی ساختمان میتواند مصرف انرژی را به حداقل برساند.این سیستم قادر است در ساعات اوج مصرف ،انرژی مصرفی را کنترل کند و یا حتی زمانی که داخل ساختمان کسی نیست از اتلاف انرژی مثل برق و آب جلوگیری به عمل آورد.

اجزای سیستم هوشمند ساختمان :

1.حسگر ها یا همان سنسور                                          2.کنترل کننده ها

وظیفه ی سنسور ها این است که عوامل محیطی را به پردازش کننده ها اطلاع دهند.عواملی مانند درجه حرارت موجود ،وجود افراد در سالن ،میزان رطوبت  ،میزان نور محیط و غیره .این حسگر ها انواع مختلفی دارند که هر کدام وظیفه ی خاص خود را دارند.

 • حسگر های امنیتی و مراقبتی
 • حسگر های اعلام آتش سوزی
 • حسگر های کنترل تردد
 • حسگر های حرکتی
 • حسگر های نور
 • حسگر های باد
 • حسگر های رطوبت
 • حسگر های نشتی گاز و آب

وظیفه ی کنترل کننده ها در سیستم هوشمندسازی ساختمان این است که دیتا های مربوطه را از سنسور ها دریافت میکنند و بر اساس طراحی نرم افزار ، فرمان های لاطم را صادر میکنند. این کنترل کننده ها خود به یه دسته تقسیم میشوند.

 • کنترل کننده های منطقی قابل برنامه ریزی
 • کنترل کننده های سیستم یا شبکه
 • کنترل کننده های ترمینال

زیر سیستم های یک سیستم هوشمند سازی ساختمان:

1.روشنایی:روشنایی میتواند از طریق داده ها ی دریافتی کنترل شود. این داده ها از سنسور های نوری و زمان سنج ها دریافت میشوند.

2.تهویه هوا و درجه حرارت: این سیستم میتوانند به تهویه هوا و کنترل درجه حرارت کمک کند و در میزان انرژی مصرفی ،صرفه جویی کنند تا هزینه ها را کاهش دهند.

3.دوربین های مدار بسته:این سیتم امنیت ساختمان را تامین میکند .یعنی با محافظت 24 ساعته آرامش را به ساکنین القا میکند.برای نصب دوربین های مدار بسته باید به نمایندگی دوربین مدار بسته مراجعه کنید. این سیستم امنیتی ویژه می تواند انواع  مختلفی داشته باشد. که بسته به نیاز ساختمان و محیط می توانید هر کدام از آن ها را انتخاب کنید.