تجهیزات ساختمان هوشمند

با تکنولوژی غذایتان را از راه دور کنترل کنید

در سالهای پیش دسترسی به برق همگانی نبود و وسایل خانه و آشپزخانه برقی نبودند. ولی با گذر سالها ،تمام وسایل آشپزخانه برقی شد مثل اجاق گاز هایی که با سوختن چوب کار میکردند و بعدها با برق و گاز کار کردند. و تقریبا تمام وسایل دستی به برقی تبدیل شدند. ولی انسانها همیشه بدنبال راهی ساده تر هستند.امروزه با پیشرفت تکنولوژی وسایل آشپزخانه را حتی بدون سیم و از طریق وای فای میتوان کنترل کرد که فقط با یک گوشی هوشمند کار از راه دور کنترل میشود. در خانه هوشمند معمولا از این تجهیزات knx استفاده میکنند.برای اینکه با این وسایل آشنا شوید ما چند نمونه از آنها را معرفی کرده و نوع کار با آن را توضیح میدهیم.

Chop-syc : تخته برش لمسی:

شاید در نگاه اول فکر کنید تخته برش یک وسیله ساده است و کاربرد زیادی ندارد .ولی با اختراع تخته برش لمسی و هوشمند نظرتان عوض میشود. این تخته هنگام خرد کردن سبزیجات یا هر چیز دیگری بر روی آن ، به صورت پیش فرض به یک تخته چوبی تبدیل میشود البته صفحه های دیگری هم دارد که کاربر میتواند آنها را انتخاب کند.این تخته کاربرد های مهم تری دارد مثلا وقتی که نیاز به دستور العمل یک غذا دارید این تخته تبدیل به یک کتاب آشپزی هوشمند میشود که از طریق وای فای اطلاعات را به شما میدهد.از دیگر کاربردهای این تخته برش باید گفت ،زمان آشپزی که نمیدانید چه مقدار از مواد را لازم دارید به صورت هوشمند برای شما محاسبه میکند .مثلا زمانی که دارید از روی دستور آشپزی غذایی را تهیه میکنید و آن دستور برای 6 نفر است و شما میخواهید برای 3 نفر آماده کنید .تخته هوشمند برای شما محاسبه میکند که از چه موادی به چه اندازه ای استفاده کنید.

این تخته نیز میتواند به عنوان ترازوی آشپزخانه مورد استفاده قرار گیرد .و یا صفحه ای دایره ای شکل نمایش میدهد که مثلا اندازه اسپاگتی مورد نیاز چقدر است. در هر حال میتوان گفت این وسیله هم یک تخنه برش است هم یک کامپیوتر با یک سطح مشترک برای انجام کارهای متفاوت.

Ikettie  :یک کتری هوشمند.

این کتری هوشمند به وسیله ی یک اپلیکیشن در گوشی هوشمند شما نصب میشود که تمام کار با این وسیله را میتوان از راه دور و با گوشی انجام داد. کار این کتری هوشمند به این صورت است که شما میتوانید به وسیله اپلیکیشن آن را روشن کنید و یا حتی آن شما را روشن کند به این صورت که آلارم در گوشی تنظیم میکنید در آن ساعت تعیین شده کتری روی گوشی شما هشدار میدهد که میخواهید آب جوش بیاید یا نه ؟ ،اگر جواب بله دادید که کتری روشن میشود و میتوانید به خواب خود ادامه دهید تا زمانی که آب به جوش آمد کتری دوباره هشدار را روی گوشی شما ارسال میکند.حتی میتوانید به کتری هوشمند بگویید که چند ساعت آب را در چه درجه ای گرم نگه دارد.یا برای درست کردن انواع قهوه و نوشیدنی ها میتوانید به آن درجه دهید تا در چه درجه ای گرم شود.

اجاق گاز های هوشمند:

1.samsung’s zipel oven :

این اجاق گاز ها که یکی از انواع تجهیزات خانه هوشمند  به وسیله ی وای فای به گوشی هوشمند اندرودی یا آیفون وصل میشود .میتواند غذا ها را پخته و یا بخار پز کند.این اجاق گاز ها حدود 160 نوع غذا را در برنامه پیش فرض خود دارند که فقط با زدن یک دکمه میتوانید غذا را آماده کنید.تفاوت این نوع با نوع دوم اجاق گاز هوشمند این است که به صورت دستور های صوتی هم میتواند غذا را آماده کند.

2.LG’s Lightwave Oven  :

این اجاق گاز هوشمند هم مانند نوع اول با هر دو نوع گوشی هوشمند اندرویدی و آیفون کنترل میشود.و میتوان به آن زمان ودمای پخت غذا را داد. و همچنین میتوان مشخص کرد که با چه تکنولوژی غذا طبخ شود .با نور هالوژنی یا گریل یا ماکروفر و….

باید گفت که این اجاق گاز ها فعلا فقط در کشور کره تولید و به فروش میرسند. که البته شرکت هوشمند سازی گفته اند که در چند سال آینده این اجاق گاز ها را در خارج از کره نیز میتوان پیدا کرد.