Loxone Miniserver On DB

بررسی عمیق Loxone Miniserver

کمپانی لوکسون با معرفی Miniserver به نوعی یک انقلاب در صنعت سیستم هوشمند ساختمان ایجاد کرد. دستگاهی که در عین کوچکی کارایی های بسیار بزرگی را در خود جای داده است. در این مطلب قصد داریم از جوانب مختلف این سرور سبز دوست داشتنی را مورد ارزیابی قرار دهیم.

ویژگی های ظاهری:

بیشترین تجهیزات برقی و الکترونیکی که به عنوان تجهیزات تابلویی شناخته می شوند، ظاهر زیبایی ندارند. زیرا این تجهیزات بیشتر در بکگراند قرار گرفته و به ندرت دیده می شوند. کمپانی لوکسون اما دیدگاه دیگری دارد. سرور مرکزی Loxone Miniserver به عنوان یک تجهیز تابلویی از ظاهر بسیار زیبایی برخوردار است. در سطح رویی این دستگاه حجم های مشبک لوزی شکل را مشاهده می کنید که با تغییر زاویه نگاه و بازتاب نور جلوه بسیار زیبایی به دستگاه می بخشد. در میان این صفحه برجسته، نواری وجود دارد که روی آن نام کمپانی لوکسون به همراه اسم دستگاه با یک برچسب یک تکه نمایان می گردد و در امتداد آن دو چراغ ال ای دی برای نمایش وضعیت کاری تجهیز قرار گرفته است. رنگ سبز این دستگاه علاوه بر زیبایی ظاهری، آن را در تابلو از تمامی تجهیزات دیگر متمایز می سازد و جلوه بسیار زیبایی به تابلوی تجهیزات خانه هوشمند می بخشد.

سرور مرکزی لوکسون جزو محدود تجهیزات تابلویی با طراحی زیبا می باشد

Loxone Miniserver Perspective

در کناره های دستگاه شیار هایی منظم وجود دارد که برای ایجاد جریان هوا و تهیه برد های داخلی کاربرد دارد. و در ضلع بالایی دستگاه فضای نصب کارت حافظه تعبیه شده است. یکی از ایراد هایی که در طراحی مینی سرور لوکسون وجود دارد ، شیار ورودی کارت حافظه می باشد که به علت اینکه اندکی از مقدار مورد نیاز بزرگتر است، گاها هنگام نصب میکرو اس دی آن را به داخل دستگاه می اندازید و برای خارج کردن آن باید درب رویی مینی سرور را باز کنید.

آموزش هوشمندسازی

درب رویی مینی سرور با استفاده از دو ردیف خار نرم، روی کفه پایینی قرار گرفته است و این نوع طراحی به گونه ای است که در صورت لزوم برای باز کردن دستگاه ، بدون نیاز به اعلام فشار زیاد یا استفاده از ناخن این کار را به راحتی انجام داده و البته به راحتی و بدون اسیب دیدن دستگاه ان را مجددا ببندید.

در طرفین این دستگاه ورودی ها و خروجی ها به صورت کانکتور های جدا شونده قرار گرفته اند. جدا شدن کانکتور ها در فرایند های عیب یابی و یا تعویض دستگاه در صورت خرابی بسیار حائز اهمیت هستند. زیرا در صورتی که کانکتور ها روی خود دستگاه قرار داشتند شما برای تعویض مینی سرور باید کلیه اتصالات را از نو سیم کشی می کردید. ولی با این نوع طراحی کافیست کانکتور ها را جدا کرده و به دستگاه جدید متصل نمایید.

کانکتور های موجود روی دستگاه هر کدام دارای رنگ خاصی هستند که انتخاب این رنگ ها به هیچ عنوان تصادفی نیست. کمپانی لوکسون برای شناسایی راحت تر ورودی ها و خروجی ها برای هر نوع خروجی و ورودی رنگ خاصی را در نظر گرفته که در تمامی دستگاه ها و نرم افزار ها یکسان می باشد. برای مثال ورودی انالوگ در این رنگ بندی به رنگ نارنجی می باشد که در تمامی تجهیزات دارای ورودی انالوگ این استاندارد رعایت می گردد. همچنین نرم افزار برنامه نویسی لوکسون نیز از این استاندارد ها تبعیت کرده و فرایند نصب و برنامه ریزی را برای نصاب این تجهیزات بسیار ساده کرده است.

رنگ کانکتور های مینی سرور بیانگر کارایی آنها می باشد

برد اصلی و نکات فنی

پردازنده مرکزی قرار گرفته روی این دستگاه یک چیپست AT91SAM9G تولید کمپانی Atmel می باشد. این پردازنده که از معماری ARM بهره گیری میکند دارای هسته مرکزی 400 مگاهرتزی با ولتاژ مصرفی 0.9 تا 1.1 ولت می باشد. این پردازنده دارای 16 کیلوبایت حافظه کش سطح یک می باشد که برای پردازنده ای با این مشخصات عددی مناسب و قابل توجه است. این چیپست قادر است به تنهایی از -40 درجه سانتی گراد تا +85 درجه سانتی گراد به فعالیت بپردازد.

atmel microchip

حافظه رم سرور مرکزی لوکسون 64 مگابایت می باشد که میزانی حدود 10 مگابایت از آن توسط سیستم عامل اشغال شده و مابقی برای برنامه های کاربر در دسترس می باشد. همچنین سیستم عامل Loxone OS در این میان وظیفه مدیریت تسک ها و فرامین را بر عهده دارد.

منابع موجود در روی مینی سرور لوکسون قادر به پشتیبانی از بیش از 30 اکستنشن در کنار سرور مرکزی را میدهد که میتوان تنها با یک مینی سرور تا 492 ورودی و 372 خروجی را کنترل نمود.

رله های لوکسون قادر به تحمل 5 آمپر جریان می باشد

ورودی ها و خروجی ها

سرور مرکزی لوکسون Miniserver دارای 8 رله چند منظوره می باشد که میتوان برای هر نوع مصرف کننده ای از آن استفاده نمود. رله های مورد استفاده کمپانی لوکسون در بازه های مختلف متفاوت بوده است. اما در سرور های جدید کمپانی لوکسون، از رله های HF33F استفاده گردیده. این رله قادر است برای ولتاژ 250 ولت متناوب تا 5 آمپر ، برای ولتاژ مستقیم 30 ولت تا 5 آمپر و برای ولتاژ 110 ولت متناوب تا 10 آمپر جریان را تحمل نماید. همچنین حداکثر ولتاژ متناوب و مستقیم قابل پشتیبانی توسط این رله های به ترتیب 250 و 30 ولت می باشد. زمان مورد نیاز این رله ها برای ایجاد اتصال تنها 8 میلی ثانیه و برای رها سازی تنها 5 میلی ثانیه می باشد که نمایانگر سرعت بسیار بالای این رله ها در فعالیت می باشد.

علاوه بر رله ها سرور مرکزی لوکسون دارای 8 ورودی دیجیتال نیز هست که در کاهش قیمت هوشمندسازی ساختمان با این دستگاه بسیار تاثیر می گذارد. ورودی های دیجیتال سرور مرکزی لوکسون امکان اتصال به کلید های عادی خانگی ، سنسور های حرکتی ارزان قیمت سیستم های امنیتی ، سنسور های درب و پنجره چند هزار تومانی و … را داراست. این ورودی ها با دریافت ولتاژ 0 تا 7.2 ولت میزان 0 ، از 7 ولت تا 8.2 ولت میزان بی تاثیر و از 8 ولت به بالا را به عنوان فعال در نظر می گیرند. همچنین در ورودی های دیجیتال یک تامین کننده ولتاژ 24 ولت وجود دارد که تا 100 میلی آمپر ولتاژ را تامین می نماید.

دیگر ورودی های موجود روی سرور مرکزی 4 ورودی آنالوگ هستند که امکان اتصال به هر نوع سنسور یا ورودی 0 تا 10 ولتی را دارا هستند. ورودی های دیجیتال موجود بر روی سرور مرکزی لوکسون قادر هستند تا در هر ثانیه 10 مقدار از ورودی متصل شده به آنها را دریافت نمایند. لازم به ذکر است این ورودی ها قادر هستند تا به عنوان ورودی دیجیتال 24 ولت نیز فعالیت نمایند.

در نهایت 4 خروجی آنالوگ روی این دستگاه وجود دارد که باز هم  قادر به ارسال ولتاژ 0 تا 10 ولت با امپراژ لحظه ای 20 میلی آمپر و آمپراژ بازه ای 10 میلی امپر هستند. تعداد 12 مقدار در هر ثانیه از این خروجی ها قابل ارسال است. این خروجی ها برای کنترل شیر های برقی و… مورد استفاده قرار میگیرد.

مینی سرور لوکسون دارای یک کارت شبکه روی برد اصلی می باشد که نیاز به خرید ماژول های ای پی را هموار ساخته است. همچنین امکان اتصال به تجهیزات استاندارد KNX به صورت پیش فرض روی این دستگاه قرار دارد و هیچ ماژول جداگانه ای برای این کار مورد نیاز نیست.